Még nem tudni, mi lesz Lothar Matthäus sorsa, annak ellenére sem, hogy a szövetségi kapitány szerződése december 31-én lejár, ám az új megállapodásról csak januárban, vagy februárban egyeztet majd az MLSZ elnöksége. Persze pletykákat már hallani az esetleges utód személyről, szóba került már az angol John Gregory és a szerb Vladimir Petrovics is, de egyelőre még nem tudni, mit hoz a jövő. Szakembereket kértünk fel, hogy mondják el, szerintük milyen az ideális szövetségi kapitány.
M. Németh Péter
Most ilyenek a mester vonásai – az esetleges utódját megfestô ecsetvonások nyomán kialakult kép viszont enyhén szólva riasztó
M. Németh Péter
Most ilyenek a mester vonásai – az esetleges utódját megfestô ecsetvonások nyomán kialakult kép viszont enyhén szólva riasztó
A megkérdezett szakértők tábora meglehetősen megosztott, van, aki nem akar hallani magyar edző kinevezéséről, de valamennyivel többen mondják azt, hogy csakis hazai szakembert szabad a válogatott kispadjára ültetni. Abban nagyjából egyetértenek a megkérdezettek, hogy feltétlenül tekintélyes edzői tapasztalattal rendelkező trénert kell kinevezni erre a fontos posztra, és többen összhangban vannak abban is, nem lényeges a kapitány kiléte, sokkal fontosabb az, hogy az utánpótlás-nevelésre végre jobban odafigyeljünk.
Nézzük hát… "Úgy gondolom, a jelenlegi helyzetben előbb meg kellene várni, amíg elkészül az MLSZ könyvvizsgálói jelentése – vélekedik Bicskei Bertalan, a korábbi magyar és maláj szövetségi kapitány, egyszeres válogatott kapus. – Ha a szövetségnek van igaza, akkor marajdon a mostani elnökség, és válasszanak az elnökségi tagok kapitányt, de ha nem, akkor menniük kell, így majd az új elnökség dönthetne a kapitány személyéről. A gond az, hogy az utóbbi időben lejáratták a magyar edzői kart, ezért a szurkolók szívesebben látnának külföldi kapitányt, noha nem hiszem, hogy Magyarországon ne lenne megfelelő edző a posztra. Mondom ezt annak ellenére, hogy én is voltam külföldön kapitány, valamint annak dacára, hogy magam is tisztelem, becsülöm Lothar Matthäust, ráadásul jóban is vagyunk, de az igazság az, hogy vele sem fejlődött a magyar labdarúgás, amiről természetesen nem egy személyben a kapitány tehet."
Ismét a régi szlogen: Jöjjenek a fiatalok
Bicskei Bertalannal egyetért Nyilasi Tibor, aki korábban a Ferencváros vezetőedzője volt és 70-szer szerepelt a válogatottban. A szakember mélyebb elemzésbe nem kívánt belemenni – mondván, a jelenlegi kapitány még a helyén van –, ám abban biztos, hogy nyugodt szívvel rá lehet bízni a válogatott irányítását egy magyar edzőre.
A Vasas vezetőedzőjévé a közelmúltban kinevezett, 20-szoros válogatott labdarúgó Pintér Attila is osztja Bicskei Bertalan és Nyilasi Tibor véleményét, ám ő kiegészítette a mondandóját azzal, hogy szerinte fiatal kapitányra van szükség.
"Mészöly Kálmán mondta ki a varázsszavakat az egyik reggeli műsorban: fiatal magyar edző kell a kapitányi posztra – fogalmazta meg a magyar bajnok és kétszeres kupagyőztes szakember. – Osztom Kálmán bácsi véleményét, és nem bántásként mondom, csak megjegyzem: az utóbbi időben több idősebb, illetve külföldi kolléga dolgozott a válogatott élén, s lám szemernyit sem léptünk előre. Meggyőződésem, magyar játékost csak magyar szakember képes motiválni, hiszen mi, magyarok, az élet minden területén mások vagyunk, mint Európa más népei. Egyébiránt pedig rendelkezünk olyan labdarúgókkal, akik kis szerencsével, s nagyobb tudatossággal kijuthatnának az Európa-bajnokságra.
A legutóbbi jelentős sikert elérő edző, Dunai Antal – 1996-ban az atlantai olimpiára juttatta ki a korosztályos válogatottat – szerint nem lényeges a kapitány kora, sokkal fontosabb az, hogy a magyar edzők jobban ismerik a hazai játékosokat, így talán könnyebb dolguk lenne. A korábbi 31-szeres válogatott szakember szerint az sem elhanyagolható, hogy egy hazai edző hamarabb szót értene a labdarúgókkal.
Különösen érdekes Lothar Matthäus elődjének, a ma már a Ferencvárosnál edzősködő Gellei Imrének a véleménye, aki nem elemezte, hogy hazai vagy külföldi kapitány lenne-e jobb, szerinte sokkal fontosabb, hogy az edző feltétlen bizalmat élvezzen és harmónia vegye körül a válogatottat. Egyértelműen a külföldi kapitány mellett tette le a voksát Várhidi Péter, aki 1998-ban bajnokságot nyert az Újpest együttesével, majd dolgozott Székesfehérvárott és Nyíregyházán is.
"A magyar labdarúgásnak teljesen mindegy, hogy ki a kapitány… – mondta határozottan az edző. – Úgyis csak az a kérdés, hogy a negyedik, vagy az ötödik helyen végez-e a válogatott a csoportjában. Ennél sokkal fontosabb, hogy az utánpótlás-együtteseknél kik dolgoznak. Kicsit olyanok vagyunk, mint a grúzok, akiknek a felnőttválogatottja a továbbjutás közelébe sem kerül, ám lényeges különbség, hogy náluk mindegyik fiatal csapat nagyon erős. A grúz futballnak tehát van jövője – a miénkkel ellentétben. Mindenesetre az jó lenne, ha külföldről jönne a kapitány, mert a válogatott gerince már úgysem játszik itthon. Mindenképpen olyan edzőre gondolok, aki elismert szaktekintély, de persze nem valamelyik sztáredzőre gondolok, ám találhatunk olyan szakembert, aki ért már el eredményeket és adnának a szavára a játékosok."
Mezey György: Nem számít, kié lesz a poszt
Az MLSZ elnökségének tagja, Mezey György – ő ért el legutóbb sikert a felnőttválogatottal, amikor 1986-ban kijuttatta a csapatot a világbajnokságra – úgyszintén az utánpótlásra fókuszált, és egyetértett Várhidi Péterrel abban, hogy jelenleg lényegében mindegy, hogy ki a kapitány. "A magyar futball jelenlegi helyzetében nem sokat számít, hogy ki a szövetségi kapitány – vélekedik a hazai edzőképzés feje. – Akár Lothar Matthäus marad a kapitány, akár más kerül a helyére, kicsi a mozgástere, szűk keretből válogathat. Három-öt évre jósoljuk azt az időt, amikorra felnő az 1989-es korosztály, és innentől kezdve megnövekedne a kapitány szakmai lehetősége. Jelen helyzetben viszont Matthäus-szerű háttérrel kell bírnia a kapitánynak, akinek ernyőt kell tartania a szövetség szakmai munkája fölé, valamint meg kell vívnia a napi harcát a piszkálódókkal."
Addig nyújtózkodjunk, ameddig a takarónk ér
A négyszeres világválogatott és 61-szeres magyar válogatott Détári Lajos új ötlettel állt elő, szerinte nem is egy, hanem két kapitány kellene. "Szerintem már régóta a német példát kellene követni, vagyis ha rajtam múlna, akkor egy rutinosabb és egy fiatal edző vezetné a válogatottat – mondta Détári Lajos. – Természetesen magyar szakemberekben gondolkodnék, akik ismerik a hazai viszonyokat. Többen szóba jöhetnének, és én nem akarok senkit sem kiemelni. Persze, szerintem most nem ez a legfontosabb kérdés, ennél sokkal lényegesebb, hogy végre meginduljon a labdarúgás megtisztulása!" A korábbi sztárral egyetért Horváth Cs. Attila – bár ő magyar és külföldi edzőt is szerződtetne –, akinek lesz módja tevékenyen részt venni a döntésben, hiszen tagja az MLSZ elnökségének, amelyik testület határoz majd a kérdésben.
"Az ideális edző olyan, mint a Loch Ness-i szörny, mindenki beszél róla, de még senki sem látta – nyilatkozta Horváth Cs. Attila. – Komolyra fordítva a szót: a Magyar Labdarúgó-szövetségnél a közelmúltbeli pazarló gazdálkodás miatt jelen pillanatban az addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér elvnek kellene érvényesülnie. Csodát várni sem külföldi, sem hazai edzőtől nem lehet, ám egy tisztességes törekvés, a tiszta, átlátható elképzelés, egy – a teljes futballt átfogó – koncepció, azt hiszem, néhány hónapos tevékenység után is elvárható az igazi szakembertől. Egy tapasztalt, az edzői pályán már több jó eredményt felmutató, elismert külföldi kapitány és egy tehetséges, már eredményesnek mondható magyar edző kettőse hiteles, jó párost alkothatna e területen. A fizetés mellett plusz jutalék, jutalom persze csak akkor járna számukra, ha kivezetnék a nemzeti csapatot a következő nagy tornára."
Szavazás
---- A belgrádi Danasz című napilap szerdai számában "Petrovics átveszi a magyar válogatottat?" – cím alatt beszámol arról, hogy információja szerint Vladimir Petrovics kapcsolatban áll a Magyar Labdarúgó-szövetséggel. Az újság értesülése szerint Lothar Matthäusszal valószínűleg nem hosszabbítja meg a szerződést az MLSZ, és a helyére a szerb szakember léphet.
A szerb-montenegrói U21-es válogatott korábbi edzője a lapnak így nyilatkozott: "Csupán érdeklődésről számolhatok be, megegyezésről még nem… Január ötödikén Kínába utazom, de ez nem jelenti azt, hogy ha a helyzet úgy kívánja, nem térhetek onnan gyorsan haza". A Danasz budapesti forrására hivatkozva állítja, hogy a magyar szövetség vezetői elégedetlenek Lothar Matthäus eredményeivel.
"A legfőbb gond mégsem a kudarcokban, hanem Lothar Matthäus túl magas fizetésében rejlik. Szövetségünk becslése szerint nincs már értelme évi 800 ezer eurót fizetni a német edzőnek csak a nevéért. A magyar válogatottnak olyan edzőre van szüksége, aki egyrészt talpra állítja a magyar futballt, másrészt nem követel csillagászati összegeket, miközben képes maximálisan a munkára koncentrálni, nem pedig divatbemutatókra és hasonló rendezvényekre… Szerintünk Vladimir Petrovics megfelel ezeknek az elvárásoknak" – mondta a lapnak a magyar szövetség egyik alkalmazottja, aki "természetesen" azt kérte, hogy ne közöljék a nevét… Vladimi Petrovics menedzsere a magyar szövetség képviselőivel ugyanakkor közölte, hogy kliense nem hajlandó szerződést bontani kínai csapatával (Dalian Side) olyan munkáért, amely kevesebb jövedelemet hozna, mint a mostani… (H. L.) ---- Legyen magyar! Ne, legyen külföldi. Legyen fiatal! Noha az idősebb talán jobb lenne. Legyen magas? Esetleg alacsony? Legyen szőke! Hm, inkább barna. Legyen rutinos! Ámbár az sem hátrány, ha valaki kevésbé merült el ebben a "lápban", úgyhogy legyen csak rutintalan. Legyen…
Milyen is legyen? Gyúrjuk össze! Legyen, mondjuk, magyar, fiatal, magas és szőke (akkor már felemás cipőben). Vagy legyen egy öreg külföldi, aki – ha már öreg – alacsony és barna. De variálhatunk még: magyar, öreg, magas és barna. Persze, lehet külföldi, fiatal, alacsony és szőke is. A magyar, fiatal, alacsony és barna változathoz mit szólnak? Akkor már nem jobb a külföldi, öreg, magas és szőke? Aki a felsorolt típusok között csak egyre is ráismer, az illető nevével és telefonszámával azonnal jelentkezzen a Magyar Labdarúgó-szövetség megcsappant létszámú elnökségénél (1134 Budapest, Róbert Károly krt. 61-65., de figyelem, január 5-ig nem dolgoznak). Addig viszont maradjunk abban, jelen pillanatban oly mindegy, ki a kapitány. (Pietsch Tibor)