Az a csapat, amely tíz mérkőzéséből tízet megnyer, feltétlenül megérdemli az aranyérmet. Az a csapat, amely úgy menetel hibátlanul otthon, hogy a hazai pálya szinte semmi előnyét sem élvezi, mindenképpen megérdemli az aranyérmet.
Meggyesi Bálint
A gyôriek román válogatott beállósa, Ana Maria Lazer (balra) többnyire nem bírt az oroszok egyik legjobbjával, a döntôben remek teljesítményt nyújtó Jelena Poljenovával
Meggyesi Bálint
A gyôriek román válogatott beállósa, Ana Maria Lazer (balra) többnyire nem bírt az oroszok egyik legjobbjával, a döntôben remek teljesítményt nyújtó Jelena Poljenovával
Az a csapat, amely a torna legfontosabb mérkőzésén nyújtja a legjobb produkcióját, vitán felül megérdemli az aranyérmet. A lényeg: Oroszország kimagaslott a mezőnyből a 17. női világbajnokságon.
A döntőig nem tülekedtek a szentpétervári emberek a világbajnokság jegyeiért, az aranycsatára azonban majdnem megtelt az impozáns Jégpalota. S ha már összegyűltek több mint tízezren, természetesen hazai győzelmet akartak látni.
A balszélsők villanásaival indult a torna utolsó mérkőzése, előbb a román Valnetnia Ardean-Elisei szerzett két gólt, Emilija Turej szintén duplával válaszolt rá. A 4. percben állt utoljára döntetlenre a meccs, a Győrött légióskodó Simona Gogirla egyenlített. Ezután a románok nem tudtak mit kezdeni a tökéletesen záró orosz védőfallal, melynek a termetével a mezőny fölé magasodó Jelena Poljenova volt az oszlopa. Még belül az első negyedórán Ljudmila Bodnyijeva révén már öt góllal vezettek a házigazdák, s hiába üvöltött szinte folyamatosan tanítványaival a szövetégi kapitány, Gheorghe Tadici, ezúttal nem találták meg az orosz együttes gyenge pontjait.
A másik oldalon viszont pontosan tudták, hol sebezhető az ellenfél, s kíméletlenül ki is használták a románok megingásait. Simona Gogirla rendületlenül lövöldözött, ám ezúttal gond volt az irányzékkal, így Románia a nagy akarás ellenére sem tudott faragni a hátrányából.
A szünet után sem csökkent a különbség, sőt az oroszok emberhátrányban is betaláltak, ha pedig egy-egy kihagyás miatt véletlenül bajba kerültek, ott volt a szenzációs napot kifogó kapusuk, Tatjana Alizar. Tíz perccel a befejezés előtt már fölényesen, nyolc góllal vezettek a hazaiak, s még az sem okozott számukra különösebb gondot, hogy a tetemes előny birtokában nyolc percig képtelenek voltak betalálni a román kapuba. A játékosok már ünnepeltek volna, így Jevgenyij Trefilov a maga nem túl úri modorában próbálta figyelmeztetni tanítványait, hogy még nem ért véget a világbajnoki döntő.
A tapasztalt mester valószínűleg csak megszokásból zsörtölődött, hiszen látszott, hogy ezen a napon klassziskülönbség van a két csapat között, így a végén sokat hibázó orosz csapat biztosan nyerte meg a finálét, s a 2001-es olaszországi vb után újra felért a csúcsra.
Mestermérleg Véget ért a hatalmas menetelés. Kimagasló eredmény, hogy százszázalékos teljesítménnyel lettünk világbajnokok. Csapatomból senkit sem emelek ki, mert minden játékosom az első mérkőzéstől az utolsóig igyekezett megfelelni a kívánalomnak. Aranyéremmel a nyakunkban azt kell mondanom, mindannyiuknak sikerült. Az ellenfelek többsége nagyon erős és veszélyes volt, főleg a horvát és a magyar csapat ellen kellett megküzdenünk a győzelemért. Jevgenyij Trefilov, az oroszok szövetségi kapitánya
Csak kevesen voltunk, akik bíztunk abban, hogy csapatunk világbajnoki döntőt játszhat. Végül az optimistáknak lett igazuk. A fináléban jobb volt az orosz együttes, amelyet jelenleg senki sem tud legyőzni. Nekünk sem sikerült, pedig nagyon szerettünk volna még nagyobb meglepetést szerezni. Átalakított együttesünkben remek volt a csapatszellem, ez segített bennünket a döntőbe. Nagyon remélem, hogy ezzel még nem ért véget a tehetséges, sok képzett játékost felvonultató válogatottunk sikeres szereplése, hanem folytatódik a következő világversenyeken. Gheorghe Tadici, a románok szövetségi kapitánya
Kaviár és pezsgő, na meg a jó öreg usanka A nagyúri, hivalkodó jólét két jelképe szerte a világon a kaviár és a pezsgő. Ennek a készítésében pedig ha nem is verhetetlenek, de a legjobbak közé tartoznak az oroszok. A hatalmas területű és természeti kincsekben mérhetetlenül gazdag országból emlékként vagy ajándékba szinte mindenki – persze a legtöbb kézilabdás is – vitt haza néhány doboz sózott halikrát és egy-két palack, talán már szilveszterre szánt gyöngyöző italt. A minden évszakban csodálatos és feledhetetlen Téli Palotánál, aztán a hírhedt Auróra cirkálónál vagy a nevét büszkén őrző Lenin sugárúton viszont igazi (vagy hamis?) szovjet szuvenírt is kínálnak az utcai árusok.
Persze az először mondott árnak az ötödére simán lealkudható a sarló-kalapácsos katonai zubbony, a tiszti báránybőr kesztyű, a tíz euróra tartott usanka (orosz kucsma), amelynek elején a Vörös Hadsereg jelvénye virít. Hacsak nem fázik valakinek túlságosan a keze vagy a feje, jobb választásnak tűnik a pezsgő és a kaviár. Netán a Nyevszkij Proszpekt fényűző üzleteiben is fillérekért megvásárolható, extra minőségű egyházi kórusműveket, komoly- vagy népzenei alkotásokat tartalmazó CD-k valamelyike. Tessék választani!
---- Székükben hátradőlve figyelhették a magyarok a 2006 decemberében, Svédországban megrendezendő női Európa-bajnokság selejtezőinek szentpétervári sorsolását. Együttesünk ugyanis a tavalyi, budapesti Eb-helyosztókon bronzérmet nyert, s ezzel (a házigazda svéd, valamint a norvég, a dán és az orosz csapattal együtt) kvalifikálta magát a tornára. Különösen izgalmasnak ígérkezik a világbajnoki ezüstérmes román és a szerb-montenegrói válogatott párharca, de nem lesz könnyű dolga Ukrajnának sem Szlovákia ellen.
A még kiadó tíz helyért május 27. és június 4. között az alábbi párosításban küzdenek meg a csapatok: Izland–Macedónia, Horvátország–Portugália Franciaország–Törökország, Szlovénia–Bulgária, Litvánia–Lengyelország, Ukrajna–Szlovákia, Ausztria–Olaszország, Hollandia–Fehéroroszország, Románia–Szerbia-Montenegró, Spanyolország–Csehország.
Francialecke 2007-re Hasszan Musztafa, a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) egyiptomi elnöke vasárnapi sajtótájékoztatóján elmondta: "Jót tesz a női kézilabdának, hogy a világbajnokság élmezőnyébe új csapatok érkeztek, illetve a régebben sikeresebbek újra a legjobbak között szerepelnek. Örvendetes Brazília betörése, Angola feltűnő előrelépése és Elefántcsontpart fejlődése. Az európai csapatok közül ismét csúcson van Románia, fontos tényező Németország, valamint remek benyomást keltett Ausztria. A vébén az orosz szurkolóknak, sajnos, túlságosan drágák voltak a belépők, ezért sok mérkőzés üres lelátók előtt zajlott.
Az viszont a sportág oroszországi népszerűségét bizonyítja, hogy a döntőre sokan váltottak belépőt. Az is a népszerűség jele, hogy a középdöntőktől itt voltak a dán, a norvég és a német drukkerek, nekik köszönhetően jó hangulatuk volt a találkozóknak. Az IHF a következő női vébét Franciaországban rendezi meg, és ezen tizenkét európai, négy ázsiai, három afrikai, négy pánamerikai és egy óceániai együttes vehet részt."
Az IHF újabb négy évre meghosszabbította a tévéközvetítésekre szóló szerződését a Sport5 csatornával, amely a harmadik világot is kiszolgálja a sportággal. ---- VB: Oroszország (Tatjana Alizar, Irina Bliznova, Ljudmila Bodnyijeva, Anna Karejeva, Anna Kurepta, Jekatyerina Marennyikova, Jelena Poljenova, Irina Poltorackaja, Ljudmila Posztnova, Okszana Romenszkaja, Natalja Sipilova, Jelena Szergejeva, Marija Szidorova, Emilija Turej, Jana Uszkova, Olina Vjahirjova. Szövetségi kapitány: Jevgenyij Trefilov), 2. Románia, 3. MAGYARORSZÁG,(Balogh Beatrix, Borbás Rita, Ferling Bernadett, Görbicz Anita, Hornyák Ágnes, Kenyeres Fanni, Kindl Gabriella, Kovacsicz Mónika, Mehlmann Ibolya, Őri Cecília, Pálinger Katalin, Siti Eszter, Sugár Tímea, Szűcs Gabriella, Tóth Tímea, Vérten Orsolya. Szövetségi kapitány: Németh András), 4. Dánia, 5. Hollandia, 6. Németország, 7. Brazília, 8. Dél-Korea, 9. Norvégia, 10. Ukrajna, 11. Horvátország, 12. Franciaország, 13. Ausztria, 14. Szlovénia, 15. Macedónia, 16. Angola, 17. Kína, 18. Japán, 19. Lengyelország, 20. Argentína, 21. Elefántcsonpart, 22. Kamerun, 23. Uruguay, 24. Ausztrália
Gólkirálynő: Nadine Krause (német) és Tanja Logvin (osztrák) 60-60 góllal A vb legjobb játékosa: Ljudmila Bodnyijeva (orosz)