A magyar női válogatott szövetségi kapitánya, az 52 éves Németh András világversenyen most debütál. A szakember híres és sikeres elődök nyomdo-kaiba lépett februárban, ugyanakkor együttesével nem voltak és nincsenek kvalifikációs gondjai. A világbajnoki ezüstérmes (2003) és Eb-bronzérmes (2004) együttes ezen eredményeivel megszerezte a jogot az idei világbajnoki szereplésre, valamint a jövő évi, svédországi Európa-bajnokságra.
Meggyesi Bálint
A magyar játékosok abban reménykednek, hogy a világbajnokság helyosztóit követôen is ünnepelhetnek
Meggyesi Bálint
A magyar játékosok abban reménykednek, hogy a világbajnokság helyosztóit követôen is ünnepelhetnek
– Más stílusban kezdte munkáját a válogatott élén, mint amihez tanítványai korábban hozzászoktak. Mit sikerült megvalósítania elképzeléseiből? – Jó érzéssel mondhatom, hogy amit elterveztünk segítőmmel, Zsiga Gyulával, azt sikerült végrehajtanunk a felkészülés során. Azt kértem a szövetségtől, hogy erre az esztendőre hat hét gyakorlási lehetőségünk legyen, és ennyi idő alatt ráhangolódunk a világbajnokságra. Hozzáteszem: a lehető legjobb, profikhoz méltó ellátást és szervezést kértünk és kaptunk.
Sokat segítettek az elitklubok
– Jelentős újdonság volt, hogy a világbajnokság előtt mindössze két hétig edzettek a lányok. – A feszített versenyprogram közepette soha semmire sincs elegendő idő, ezért intenzív programot állítottunk össze, valamint sikerült jó együttműködést kialakítanunk a klubokkal. Enélkül valóban roppant nehéz lett volna jól felkészíteni legjobbjainkat. Az edzőtáborozások és a tesztmérkőzések rendje pedig országonként más. Ebben nincs is egyedül üdvözítő recept.
– Elegendőnek találta a felkészülési mérkőzések számát? – Mi inkább a több taktikai gyakorlást részesítettük előnyben, míg vetélytársaink egyike-másika a sok meccsre esküszik. Nekünk ez nem lett volna jó, mert például a Világkupa-részvételért fel kellett volna borítanunk a bajnokság rendjét. Ráadásul az őszi teszttornák Norvégiában és Dániában csak részben tükrözték az ellenfelek formáját.
– Sok gonddal járt a keretszűkítés? – Február óta szinte alig változtattunk, mindössze a beállós poszton kellett elgondolkodnunk, valamint arra kellett válaszolnunk, hogy a három jobbszélső közül melyik kettő utazzon Szentpétervárra.
– Bizonyítottak a kiválasztottak? – Az átalakított és megfiatalított magyar keret valamennyi tagja sokat és lelkiismeretesen dolgozott azért, hogy a világbajnokságon megmutathassa tudását. Meggyőződésem, hogy csapatunk alkalmas arra, hogy a megőrizze helyét a világ élvonalában. A változásokról röviden csak annyit, hogy a két éve Zágrábban világbajnoki ezüstérmes csapatból csupán Sugár Tímea, Pálinger Katalin, Ferling Bernadett, Mehlmann Ibolya, Görbicz Anita, Siti Eszter és Tóth Tímea tagja a jelenlegi keretnek is. Ugyanakkor különböző okokból már nem számíthattunk a két évvel ezelőtti keretből Sirina Irinára, Bohus Beára, Kirsner Erikára, Szrnka Hortenziára, Radulovics Bojanára, Pigniczki Krisztinára, Farkas Ágnesre, Lovász Zsuzsára és autóbalesetben tragikusan elhunyt Kulcsár Anitára.
Az új szakvezető bízik az újoncokban
A végcél Peking
A szentpétervári világbajnokságról az aranyérmes együttes kvalifikálja magát a 2007-es vb-re. A többieknek selejtezőket kell majd játszaniuk. Az új lebonyolítási szabályok szerint a 2007-es világbajnokságról az érmes gárdák szereznek jogot a 2008-as olimpiai szereplésre.
A negyedik, ötödik, hatodik és hetedik helyezetteket kiemelik az olimpiai kvalifikációs (2008) csoportok élére, valamint házigazdái lehetnek ezen csoportküzdelmeknek (a 2007-es vb-n nyolcadik, kilencedik, tizedik és tizenegyedik helyen végzőket ugyanezen csoportokban a második helyen emelik ki). A pekingi olimpián a 2006-os női, valamint a 2008-as férfi Európa-bajnokság aranyérmese is szerepelhet.
– Már korábban említette, hogy remek a hangulat a csapatban. A versenyláz már a csoportmérkőzésekre is magasra szökik a lányokban? – Remélem, igen, hiszen valamennyien rettentően akarják a sikereket. Felpörgött a keret a világbajnokságra, ugyanakkor a sorozatmérkőzéseken fokozatosan javulnia kell a formának. Őri Cecília, Borbás Rita, Hornyák Ágnes és Kovacsicz Mónika első alkalommal szerepel világversenyen. Biztosan akad majd nehézségük, de tudom, megoldják.
– Kik lesznek a kulcsemberek? – Pálingertől feltétlenül azt várom, hogy bravúrok sorozatával segítse a csapatot. Görbicznek itt az alkalom, hogy a legjobbak között bizonyítsa világklasszisát. Emellett döntő jelentőségű lehet Balogh, Vérten, Borbás és Ferling formája.
– Kik lesznek a legveszélyesebb ellenfelek? – A csoportunkban a beállósjátékra alapozó norvégok több sérült kulcsjátékosukat kénytelenek lesznek nélkülözni, de ennek ellenére is rettentően erősek. Ezért sok friss mérkőzésük videoanyagából igyekeztünk felkészülni. Hasonló a helyzet a nekünk szokatlan stílusban kézilabdázó, igen gyors Dél-Koreával, amelynek három mérkőzését láttam az utóbbi hetekben. A sérülésektől tizedelt szlovénokat októberben legyőztük a fiumei felkészülési tornán, de akkor még sok idő volt a vébéig. Ausztrália és Angola európai portyán készült Szentpétervárra, és az afrikai együttes megverte a svédeket.
– Mi a véleménye az A-csoportról? – A pokolian gyors, erőszakos oroszok biztosan az élen végeznek, és a világbajnokságnak is nagy esélyesei. Mellettük a hollandok és a horvátok továbbjutását várom. Ugyanakkor elképzelhető, hogy Kína meglepetést szerez, de az ázsiaiakról nincs bővebb információm.
A legerősebbeket is meg lehet szorítani
– A szövetség elnöksége hatba jutást vár a csapattól. Ezzel ön is elégedett lenne? – Erős, kiegyensúlyozott mezőny gyűlik össze Oroszországban. A vágyunk az aranyérem, a realitás pedig az, hogy próbálunk minél több mérkőzést megnyerni. Az ellenfelekről az első nap után többet tudunk.
Öt döntőben egy első hely
1957
Csehszlovákia–Magyarország
7–1
1962
Románia–Dánia
8–5
1965
MAGYARORSZÁG–Jugoszlávia
5–3
1971
NDK–Jugoszlávia
11–8
1973
Jugoszlávia–Románia
16–11
1975
Körmérkőzés, hatos döntő:
1. NDK, 2. Szovjetunió
1978
Körmérkőzés, hatos döntő:
1. NDK, 2. Szovjetunió
1982
Körmérkőzés, hatos döntő:
1. Szovjetunió, 2. Magyarország
1986
Szovjetunió–Csehszlovákia
30–22
1990
Szovjetunió–Jugoszlávia
24–22
1993
Németország–Dánia
22–21
1995
Dél-Korea–Magyarország
25–20
1997
Dánia–Norvégia
33–20
1999
Norvégia–Franciaország
25–24
2001
Oroszország–Norvégia
30–25
2003
Franciaország–Magyarország
32–29
Éremtábla
Ország
a
e
b
Oroszország
4
2
1
(Szovjetunió
3
2
1)
Németország
4
–
3
(NDK
3
–
1
NSZK
–
–
1)
MAGYARORSZÁG
1
4
3
Jugoszlávia
1
3
3
Norvégia
1
2
2
Dánia
1
2
1
Csehország
1
1
1
Franciaország
1
1
–
Románia
1
1
–
Dél-Korea
1
–
1
Ausztria
–
–
1
Szavazás
---- PÁLINGER KATALIN: – Nem szeretek a csoportbeosztással foglalkozni, aki világbajnok akar lenni, annak úgyis valamennyi ellenfelét le kell győznie. BALOGH BEATRIX: – A szövetség vezetői a legjobb hat közé várnak bennünket, szerintem még dobogósak is lehetünk. MEHLMANN IBOLYA: – Már sokszor megfogadtam, hogy nem vállalkozom tippelésre, de úgy érzem, ha a csapat kihozza magából a maximumot, akkor ott lehetünk a dobogón. GÖRBICZ ANITA: – Győzni megyünk Oroszországba. Aranyat senki sem ígérhet, de minden mérkőzésen kitesszük a lelkünket és a szívünket a pályára. BORBÁS RITA: – A nagy esélyesek közé sorolom Oroszországot, de mi is ott leszünk az éremcsatákban, talán a döntőben is. TÓTH TÍMEA: – Ha el akarjuk érni a célunkat, akkor a norvégok és a dél-koreaiak ellen pontokat kell szereznünk. Az elődöntőben vagy a fináléban sem lehet ennél nehezebb dolgunk. VÉRTEN ORSOLYA: – Nem lehet úgy nekimenni egy ilyen sorozatnak, hogy, mondjuk, a nyolcadik hely megszerzése legyen a célunk. ---- ANGOLA Már rutinos szereplője a világversenyeknek. Afrika bajnoka három olimpián szerepelt, legjobb eredménye az 1996-ban elért hetedik hely. (2000-ben és 2004-ben kilencedik lett.) Hét világbajnokságon vett részt, a legnagyobb sikere a 2001-ben megszerzett 13. hely. Jeronimo Netó szövetségi kapitány csapata az idei vb-re Afrika bajnokaként kvalifikálta magát. Válogatottunk eddig négy alkalommal játszott Angola ellen. Először az 1999-es, norvégiai világbajnokságon, amelyen 38–18-ra győzött. Sydneyben, az olimpián 42–22-re nyertek Mocsai Lajos tanítványai. A 2001-es, dél-tiroli világbajnokságon Meranban csak 24–23-ra, 2003. november 16-án Párizsban, az Ile de France-kupán pedig 36–18-ra győztünk.
AUSZTRÁLIA A magyarok első csoportellenfele Oroszországban. Geoffrey Latta edző csapatának elődje egy olimpián szerepelt, mégpedig Sydneyben, a házigazda jogán, és 10. lett. Két világbajnokságra kvalifikálta magát, 1999-ben és 2003-ban is a 23. helyen zárt. Az idei vb-szereplésért az óceániai zónában Új-Zélanddal vívott párharcot, és kettős győzelemmel jutott tovább. Válogatottunk ellen egy alkalommal játszott: 1999. szeptember 8-án Sydneyben az előolimpián 30–17-re győztünk.
DÉL-KOREA A nyolcvanas évektől meghatározó szerepet játszik a világ női kézilabdájában. Olimpiacentrikus felkészülésében négyévente szinte kicseréli keretét, és igyekszik az ötkarikás játékok előtti vb-re is összpontosítani. Magyarország ellen először a hazánkban 1982-ben megrendezett vb-n Budapesten játszott, és kikapott 31–25-re. A két csapat eddig 17-szer találkozott. A mérleg: nyolc magyar és nyolc dél-koreai győzelem, egy döntetlen. A dél-koreaiak eddig két olimpiai aranyat (1988, 1992) és három ezüstöt (1984, 1996, 2004) nyertek. Kilenc vb-n szerepeltek, és 1995-ben éppen Laurencz László együttese ellen nyertek aranyat Bécsújhelyen. Legutóbb 2003-ban Horvátországban a harmadik helyen végeztek (az elődöntőben a mieinktől 40–38-ra kaptak ki, ez volt a két csapat legutóbbi csatája). Az idei vb-re – meglepetésre – csak az Ázsia-bajnokság bronzérmeseként kvalifikálták magukat.
NORVÉGIA Sérülések tizedelték a vb előtt, ám így is a szentpétervári torna nagy esélyesei közé tartozik. Marit Breivik edző kissé átalakult sztárcsapata remekelt novemberben a dániai Világkupán, a döntőben 30–27-re legyőzte Dél-Koreát. Aztán a norvégiai Möbelringen-kupán megverte Kínát 31–25-re, de kikapott Dániától (31–22) és Oroszországtól (25–21). A magyar–norvég párharcok 1970-ben Budapesten kezdődtek, akkor a mieink győztek 11–8-ra. Az eddigi mérleg magyar szempontból: 45 győzelem, három döntetlen, 14 vereség. Norvégia négyszer járt olimpián, és két ezüst mellett (1988, 1992) egy-egy bronzérmet (2000), valamint negyedik helyezést (1996) szerzett. Legjobb eredményei: 1998-ban és 2004-ben Eb-t, 1999-ben vb-t nyert. Az 1997-es és a 2001-es vb-n, valamint az 1996-os és 2002-es Eb-n második lett. Világbajnokságokon eddig hat alkalommal találkozott Magyarországgal, legutóbb 2003-ban Fiumében a középdöntőben (24–24). A tavaly decemberi, budapesti Eb-elődöntőben Kiss Szilárd csapata 44–29-re kikapott a későbbi aranyérmestől.
SZLOVÉNIA Az összesített mérleg a mieink szempontjából tíz győzelem és egy döntetlen. A szlovénok eddig három világbajnokságon szerepeltek: 1997-ben a 17., 2001-ben a kilencedik és 2003-ban a nyolcadik helyet érték el. A 2002-es Eb-n a 10. helyen végeztek, míg 2004-ben hazánkban kilencedikek lettek. Robert Begus edző a vb-n kulcsjátékosai soráról kénytelen lemondani, ugyanis megsérült Tanja Dajcman, Kristina Mihic és Misa Marincek kapus. Silvana Ilicet állítólag nem engedte el a vb-re klubja, a spanyol Elda Prestigio. Spela Cerar személyes okok miatt nem utazik Oroszországba, Olga Ceckova pedig visszavonult. Deja Doler és Natalija Derepasko is kihagyta a felkészülés nagy részét, és kérdés, hogy Anja Argenti ott lehet-e a vb-n. A középdöntőbe a Magyarország ellen szerezhető két ponttal nyílhat meg az út – legutóbb októberben Fiumében találkozott a két csapat, és a mieink 28–22-re győztek. ---- A-csoport December 5. Hollandia–Horvátország 14.00 Oroszország–Uruguay 17.00 Japán–Kína 19.00 December 6. Uruguay–Hollandia 15.00 Oroszország–Kína 17.00 Horvátország–Japán 19.00 December 7. Japán–Uruguay 15.00 Oroszország–Hollandia 17.00 Kína–Horvárország 19.00 December 9. Hollandia–Japán 15.00 Oroszország–Horvátország 17.00 Uruguay–Kína 19.00 December 10. Hollandia–Kína 15.00 Oroszország–Japán 17.00 Horvátország–Uruguay 19.00
B-csoport December 5. Magyarország–Ausztrália 15.00 Szlovénia–Dél-Korea 17.00 Norvégia–Angola 19.00 December 6. Ausztrália–Szlovénia 14.00 Angola–Magyarország 17.00 Dél-Korea–Norvégia 19.00 December 7. Magyarország–Szlovénia 15.00 Angola–Dél-Korea 17.00 Norvégia–Ausztrália 19.00 December 9. Ausztrália–Angola 15.00 Magyarország–Dél-Korea 17.00 Szlovénia–Norvégia 19.00 December 10. Dél-Korea–Ausztrália 15.00 Szlovénia–Angola 17.00 Norvégia–Magyarország 19.00
C-csoport December 5. Ausztria–Elefántcsontpart 15.00 Lengyelország–Németország 17.00 Dánia–Brazília 19.00 December 6. Brazília–Lengyelország 15.00 Németország–Ausztria 17.00 Elefántcsontpart–Dánia 19.00 December 7. Lengyelország–Ausztria 15.00 Brazília–Elefántcsontpart 17.00 Dánia–Németország 19.00 December 9. Lengyelország–Elefántcsontpart 15.00 Németország–Brazília 17.00 Ausztria–Dánia 19.00 December 10. Ausztria–Brazília 15.00 Elefántcsontpart–Németország 17.00 Dánia–Lengyelország 19.00 D-csoport December 5. Ukrajna–Kamerun 14.30 Románia–Argentína 16.30 Franciaország–Macedónia 18.30 December 6. Kamerun–Románia 14.30 Macedónia–Ukrajna 16.30 Argentína–Franciaország 18.30 December 7. Ukrajna–Románia 14.30 Macedonia–Argentína 16.30 Franciaország–Kamerun 18.30 December 9. Kamerun–Macedónia 14.30 Ukrajna–Argentína 16.30 Románia–Franciaország 18.30 December 10. Argentína–Kamerun 14.30 Románia–Macedónia 16.30 Franciaország–Ukrajna 18.30 KÖZÉPDÖNTŐ (A mérkőzések sorrendje az orosz és a dán tv-időpontokhoz igazodik.)
I. csoport December 12. A2–B3, A3–B1, A1–B2 December 13. B1–A2, B3–A1, B2–A3 December 15. A3–B3, A2–B2, A1–B1
II. csoport December 12. C2–D3, C3–D1, C1–D2 December 13. D1–C2, D3–C1, D2–C3 December 15. C3–D3, C2–D2, C1–D1 HELYOSZTÓK December 17. A 7. helyért: I/4–II/4 11.00 Elődöntő I/1–II/2 13.30 II/1–I/2 16.00 December 18. Az 5. helyért: I/3–II/3 10.00 A 3. helyért: az elődöntő vesztesei 12.30 Döntő az elődöntő győztesei 15.00 (Az időpontok közép-európai idő szerint értendők.)