A hozzá hasonlóan kétszeres olimpiai bajnok társai mellett talán a posztja, talán a habitusa miatt, talán mert mindig itthon pólózott kevesebbszer kerül reflektorfénybe Vári Attila, aki vasárnap az Eger ellen játszotta 350. magyar bajnoki találkozóját.
Czagány Balázs
A kétszeres olimpiai bajnok manapság kevesebb gólt lô, saját bevallása szerint azért, mert a feladata specifikusabb lett
Czagány Balázs
A kétszeres olimpiai bajnok manapság kevesebb gólt lô, saját bevallása szerint azért, mert a feladata specifikusabb lett
A Domino-BHSE 29 esztendős védője az örökranglista 24. helyére kapaszkodott fel 350. OB I-es mérkőzésével, a még aktívak között a tizedik helyet foglalja el. Ugyanakkor jelentősen megkülönbözteti őt a többiektől, hogy jelenleg is a világverő magyar válogatott oszlopos tagja.
– Háromszázötven meccs nem kevés. Olyan, mintha a hatvanadik életévét töltötte volna be? – Remélem, nem, de persze nem is tudhatom, milyen hatvanévesnek lenni. Egyébként nem figyelem a statisztikákat, akkor tudtam meg, hogy jubilálok, amikor a meccs előtt bemondták. A bemutatásnál arról beszéltünk Molnár Tamással, hogy tulajdonképpen ő és több más társunk is itt járhatna, de ők több idényt is lehúztak külföldi csapatokban.
– Visszaszámlál, vagy inkább arra gondol, hogy huszonkilenc évesen még bőven van ideje újabb csúcsok meghódítására? – Szó sincs visszaszámlálásról. Hirtelen átfutott az agyamon, mennyi minden történt velem ez alatt az idő alatt, s eszembe jutott az első mérkőzésem is…
– Ne maradjon titokban! – Tizenöt múltam, amikor a KSI játékosaként beállítottak a Szentes elleni bajnokin, addig legfeljebb csak feltüntették a nevem a jegyzőkönyvben. Emlékezetesen alakult a derbi, három gólt lőttem. Dömötör Zoli bácsi és Pék Gyula volt az edzőnk.
– Athén után azt nyilatkozta, hogy – főként szellemileg – egyre nehezebb bírni a gyűrődést. Most hogy érzi? – Nem véletlenül mondtam, hiszen meccs után meccs következett, ha pedig nem, akkor folyamatos felkészülés és gyakorlás szerepelt és szerepel mostanság is a programban. Ráadásul eget rengető újdonsággal már nemigen szolgálhatunk, így a meglévő tapasztalatot és tudást kell rendre a legjobban kihasználni. Nagyon magasan húztuk meg a mércét a válogatottban és a Dominóban is, éppen ezért nem engedhetjük meg a lazítást.
– Ennyi csatával a háta mögött is megőrizte a higgadtságát, vagy egyre többször mordul rá a centerre, ha rosszban sántikál? – Egyik centert sem öröm fogni, a harc, az mindig harc. A gyengébb centerek ellen is figyelni kell, mert a legfurcsább módon törhetnek borsot az ember orra alá. Nem hálás feladat a bekké, hiszen természetesnek veszi mindenki, hogy lefogja az emberét, ha nem sikerül, akkor meg ő a hülye. De visszatérve a kérdésre, a sunyi, alattomos módon játszókat – az olaszokra jellemző ez – elítélem, játékfelfogásuk nem férfias. Persze belőlük is fel kell készülni.
– Van-e kedvenc centere, akivel nemes küzdelmet szoktak vívni, illetve olyan riválisa, akit kifejezetten utál? – Egyik centert sem öröm fogni, a harc mindig harc. A gyengébb centerek ellen is figyelni kell, mert a legfurcsább módon törhetnek borsot az ember orra alá. Amúgy a sunyi, alattomos módon játszókat – az olaszokra jellemző ez – elítélem, az ő játékfelfogásuk nem férfias.
Szavazás
– A Honvédban három kemény védő is szerepel, Vári Attila mellett Paján Viktor és Kovács Olivér. Könnyebb így játszani? – A Domino profi csapat, amelynek egy-egy posztra több bevethető játékosa van. Ezért is nyertük meg az Euroligát, illetve szerepeltünk egymás után négyszer a fináléban. A három bekk alkalmazása lehetővé teszi, hogy bármilyen bírói felfogás mellett ütőképes marad a csapat.
– Bátrabban, keményebben védekezhet, nem valószínű, hogy mindhárman kipontozódnak. – Ettől még nem játszunk durvábban!
– Az utóbbi időben miért láthattunk kevesebb Vári-gólt? – Specifikusabb lett a szerepem. Régebben sokat játszhattam a balkezesek mellett, több alkalmam nyílt a gólszerzésre.
– Említette, hogy több társa azért nem tud annyi hazai bajnoki meccset felmutatni, mert kipróbálta magát a határokon túl is. Ön miért nem próbálkozott? – Mindig megtaláltam a számításomat itthon, előbbre valónak tartottam a magyar együtteseket. Azért is alakulhatott így a pályafutásom, mert a Vasas és a Domino rendre az elithez tartozott. Kifejezetten örülök, hogy magyar klubokkal értem el a sikereimet, azt viszont nem jelenthetem ki, hogy már sohasem próbálom ki magam külföldön.
VÁRI ATTILA Született: 1976. február 26., Budapest Magassága/testsúlya: 201 cm/98 kg Posztja: védő, jobbkezes Korábbi klubjai: KSI, Vasas Klubja: Domino-BHSE Legjobb eredményei: 2x olimpiai bajnok (2000, 2004); világbajnok (2003), 2x vb-2. (1998, 2005); 2x Európa-bajnok (1997, 1999), 2x Eb-3. (2001, 2003); Világkupa-győztes (1999), Vk-2. (2002); 2x Világliga-győztes (2003, 2004), Világliga-2. (2005); junior-világbajnok (1995), junior Európa-bajnok (1994), ifi Európa-bajnok (1993); Euroliga-győztes (2004, Domino), 2x BL/Euroliga-2. (2003, 2005, Domino), 2x KEK-győztes (1995, 2002, Vasas); 3x magyar bajnok (2003, 2004, 2005, Domino); 4x Magyar Kupa-győztes (1996, 1998, 2001, 2002, Vasas); 224-szeres válogatott
Meccshalmozók az élvonalban 465: Nitsovits Tamás (FTC).464: Ürögi Zsolt (OSC). 458: Áncsán András. 454: Mohi Zoltán (Szolnok). 439: Bene András. 423: Schmiedt Gábor, Tóth Csaba. 413: Németh I Zsolt (BVSC). 407: Tóth Frank. 403: Barsi László. 379: Tóth Endre. 378: Berezvai Ferenc. 376: Kiss Csaba. 373: Péter Imre. 370: Tóth II László (Szeged). 367: Tóth Imre. 366: Kásás Zoltán. 364: Molnár Péter (Szeged). 362: Vincze Balázs (BVSC), Szabó Gábor (BVSC). 359: Kósz Zoltán (PVSK). 353: Sugár Sándor. 352: Mészáros Csaba. 350: Lengyel Gábor, Vári Attila (Domino)… 339: Székely Bulcsú (UTE)… 332: Tiba Péter (OSC)