Kassai Viktor játékvezető tévedése a bíró a vasárnapi FTCDVSC bajnokin büntető- helyett szögletrúgást ítélt azután, hogy a Fradi védője, Budovinszky Krisztián a tizenhatoson belül kézzel ért a labdához Ibrahim Sidibe lövését követően indulathullámokat korbácsolt. A Játékvezetői Testület elnöke, Puhl Sándor lapunknak nyilatkozta: az ismétlődő bíróbakik miatt szigorítani kell.
Kérdés: hogyan lehet fokozni a büntetést úgy, hogy az hatásos is legyen? Korábbi ismert játékvezetőket kérdeztünk, s mint alább olvashatják, talán a mentális tréningeknek lenne megfelelő hatásuk, mert ha hinni lehet a korábban bíráskodó szakembereknek, a mai játékvezetők rettegnek a hibázástól. A tévedéseket a mérkőzésekről készült felvételek még inkább fókuszba helyezik.
Vágner László az 1998-as vb-n bíróként szerepelt, ma az ellenőri keret tagja: "Kétségtelen, ez az ősz kezezésekről, valamint büntetőkről szól. S hogy szigorítani kellene a szankciókat? Ezért elsősorban a játékvezetőket kellene meghallgatni, ők miként látják, miből adódnak a hibák, és csak utána lehetne arról beszélni, hogyan lehetne csökkenteni a játékvezetői tévedések számát."
Nos, sok konkrétummal nem szolgált a korábbi nagyszerű bíró, nézzük, az idősebb kollégák miben látják a megoldás kulcsát.
Szabó Miklós
Kassai Viktor: a bíró mozdulata határozott, de az idegei szétpattannak
Huták Antal korábbi FIFA-kerettag bíró, aki éppen az FTC–DVSC bajnoki játékvezetői ellenőre volt: "A mai futballban nemcsak a játékvezetőknek, hanem az asszisztenseknek is rendkívül fontos szerep jut. Régen is voltak hibák, lehet, éppen ugyanennyi, mint most, de mert a mi időnkben a technika nem volt annyira jelen, ritkábban derült fény a tévedésekre. Mindezek ellenére, úgy vélem, bármennyire is fontos, hogy a partjelzők felkészültek, koncentráltak legyenek, a felelősség a játékvezetőké. Hiba, ha egy bíró túlzottan is a partjelzőjére bízza magát, úgy kell helyezkedni, hogy adott esetben felülbírálhassa segítőit. Még nagyobb alázat szükségeltetik játékvezetői részről a labdarúgás iránt, fontos, hogy koncentráltan és felkészülten érkezzenek a találkozókra. Büntetésnek maradhatna a mostani pihentetés, ismétlődő hibák esetén pedig az alsóbb osztályú keretbe sorolás."
Hartmann Lajos korábbi FIFA-bíró igencsak kritikus volt, szerinte rossz a felkészítés:
"Nem edzőtáborokba kellene járni, ahol lábteniszezéssel, kártyapartikkal és túrázással töltik az időt a játékvezetők. Sokkal fontosabb lenne a megfelelő oktatás, ugyanis most már látható, valamennyi kerettagra ráfér a rendszeres okítás. Egyébként rettegnek a játékvezetők, félnek a hibázástól, amely ugye pihentetést von maga után. Kérdezem: egy gépkocsivezető hogyan tanul meg jól vezetni, ha nem ülhet a volán mögé? Szerencsésebb lenne, ha a vétkest nem pihentetnék, hanem alacsonyabb osztályba sorolnák. Hibának tartom a jelenlegi koncepcióban azt is, hogy az asszisztensek szinte összenőttek a játékvezetővel, hiába téved tehát a partjelző, ha a bíró meccset kap, ő is mehet. Emlékszem Hámori László korábbi kollégámra, aki nagyot hibázott egy bajnoki meccsen, ezért nem lehetett ott a Bayern München–St-Étienne BEK-döntőn, amelyen Palotai Károly partjelzője lett volna. Hibájáért súlyos árat fizetett. Ettől függetlenül továbbra is vallom, nem lehet rettegésben tartani a játékvezetőket." ---- R ---- K