Ezüstérem jutott Bedák Pálnak

Vágólapra másolva!
2005.11.21. 00:12
Címkék
Nem sikerült aranyérmet nyernie Bedák Pálnak a mienjangi világbajnokságon  a 48 kilós dobogó tetejére a kínai Cou Si-ming állhatott fel , ám "Pimpa" így is megszerezte a magyar ökölvívás kilencedik vb-érmét, egyben az első ezüstöt. A kubaiak négy, az oroszok három első hellyel gazdagodtak.
Három lehetséges végkifejlet lehetett a mienjangi világbajnokság vasárnapi küzdelmei során:1. Bedák Pál élete legjobbját nyújtja, és akkor a bírók azt csinálnak, amit akarnak, ő lesz a világbajnok;2. megveri a kínai Cou Si-minget, de csúnyán elcsalják a meccsét;3. szoros mérkőzésen veszít, ami persze a végeredményen nem látszik majd, de legalább nem lesz annyira keserű a szánk íze.Az utóbbi jött be.Persze lehetett tudni, hogy a Fülöp-szigeteki vagy a mauritiusi pontozónál csodára lesz szükség, azt is, hogy a kínainak mindent nyomnak majd, ha már miatta telt meg a csarnok – az igazság azonban az, hogy Pimpa pontatlan volt, keveset ütött, és villámgyorsan akkora ponthátrányba került, hogy azt más szorítóban sem lehetett volna behozni.Olyan volt ez a finálé, mint Erdei Zsolt 1997-es, budapesti döntője, amelyet nagy csatában megnyert Madár, csak a különbség lényegesen nagyobb lett a reálisnál. Most Kínában rendezték a vb-t, hát Cuo kapta meg a hazai pályát mindenhol megillető extra támogatást. (Errefelé ezen nem fanyalognak, míg Erdei győzelmét azért odahaza kísérték fals hangok…)Bedáknak nem szabad elkeserednie, 20 évesen minden idők legfiatalabb magyar vb-érmese lett, ha a súlya rendben lesz, övé a jövő.Váradi János és Molnár Tibor 1986-os, Füzesy Zoltán és Hranek János 1989-es, továbbá Káté Gyula két évvel ezelőtti bronza, no meg Kovács István (1991 és 1997), valamint Erdei aranya után az övé a sportág kilencedik magyar érme a világbajnokságok 1974 óta íródó történetében.Ismerve és látva ezt a végtelenül tisztességes, eltökélt és szerény fiatalembert, nem lennénk a kislégsúlyú mezőny helyében.A következő vb-t pedig aligha Kínában rendezik…"Az a típus vagyok, akinek jólesik, ha néha leszúrják" - 5 kérdés, 5 válasz

– Most akkor örülünk, vagy nem örülünk?
– Közvetlenül a döntő után még magam is azt mondtam a rádióban, hogy remélem, nem okoztam csalódást azoknak, akik nekem szurkoltak, de lassan a helyére kerül majd ez az ezüst, boldog vagyok, hogy így sikerült ez a világbajnokság – mondja higgadt hangon Bedák Pál.
– Miért nem sikerült a finálé?
– Tudtam, hogy lejt majd a pálya, igazából a pontozóktól sem kaptam esélyt, de nem is tudtam megoldani az állandóan szaladgáló és fogó kínai elleni csatát. Balzsay Karcsi bácsival azt terveztük, hogy, bár nem láttam korábban bokszolni, az elforgásokba csapott ütésekkel beletámadok, mert ezzel lehet keresnivalóm. Aztán a második és a harmadik menet hiába sikerült jól, mégsem volt elég.
– Mienjang előtt sejtette, hogy ilyen messzire jut?
– Nem akartam magamra terhet rakni, úgy voltam vele, hogy menjen jól a bunyó, és akkor nem lehet baj. Mert ha jól megy, akkor ilyen eredményre vagyok képes…
– Európa legjobbja lett, márpedig jövőre Európa-bajnokságot rendeznek. Ezek szerint első számú esélyes.
– Ezzel most még nem szeretnék foglalkozni, hogy mást ne mondjak, két hét múlva országos bajnokság lesz, amelyen hirtelenjében még azt sem tudom, hogy negyvennyolc kilóban indulok-e. Majd kiderül, de pihenésről csak utána lehet szó, pedig augusztus óta nem voltam a családommal, most szeretnék mindent bepótolni.
– Szántó Imrével, az edzőjével beszélt már?
– Telefonon igen, de alig értettem, annyira recsegett a vonal, az elődöntő után viszont hallottam a hangján, hogy boldog és büszke rám. Nagyon szeretem Öcsi bácsit, tudja, az a típus vagyok, akinek jólesik, ha néha leszúrják…

Reflektorfénybe került a sportág - szakértő Csötönyi Sándor, a magyar szövetségi elnöke

"Sajnos azt kell, hogy mondjam, a bíróküldésnél eldőlt a meccs, mert három emberről már akkor tudtam, hogy gépészkedni fog. Az elejét rettenetesen elpontozták, Pimpa pedig messze nem volt annyira éles, mint az előző mérkőzésein, így nem volt esélye fordítani. Ettől függetlenül azt mondom, hogy csodálatos eredmény az ezüstérem, ez a húszéves kissrác bebizonyította, hogy mindig vannak és lesznek tehetségeink, hiába viszik el az elitet profinak. Újra reflektorfénybe kerültünk – de azért kíváncsi lennék, melyik sportág viselné el, ha a legjobbjait lerabolnák. Mi az elmúlt években a teljesség igénye nélkül Erdeit, Balzsayt, Nagy Jancsit és Jóskát, Hidvégit, Kovács Attilát és Balogot veszítettük el…"

A nap csalása

Ezen a szinten azért már nagyon figyelnek arra, hogy legalább az aranyakról döntő csaták viszonylag tiszták legyenek. Csak reméltük, hogy nem Bedák Pál mérkőzését kell e rovatban említenünk, és tényleg, ahhoz képest, hogy a kínai fiú korábbi meccsein milyen aljasságok történtek, most enyhébben favorizálták a hazait a pontozók. A dél-koreai Li Ok Szung ellenben alighanem kizárólag annak köszönheti a világbajnoki címét, hogy ázsiai, a kubai Lafita-Hernández ellen a másik négy kontinensen örült volna, ha végigmegy a négy menetig – Mienjangban a ringpadlóra borulva ünnepelhetett…

13. VILÁGBAJNOKSÁG, MIENJANG

48 kg. Döntő: Cou Si-ming–Bedák Pál p. gy. (31:13). Világbajnok: Cou Si-ming (Kína), 2. Bedák Pál (Magyarország, Unió Sport Kispest, edző: Szántó Imre), 3. Serali Dosztijev (Tádzsikisztán) és Birzsan Zsakipov (Kazahsztán)51 kg. D: Li Ok Szung–Lafita-Hernández p. gy. (33:22). Vb: Li Ok Szung (Dél-Korea), 2. Andry Lafita-Hernández (Kuba), 3. Rau'sShee Muhamad Warren (Egyesült Államok) és Mirat Szarszembajev (Kazahsztán). Oltványi Dávid (Magyarország) a 8 közé jutásért kiesett. 54 kg. D: Rigondeaux-Ortíz–Rahimov p. gy. (19:9). Vb: Guillermo Rigondeaux-Ortíz (Kuba), 2. Rustamhodza Rahimov (Németország), 3. Ali Hallab (Franciaország) és Gary Allan Russell Jr. (Egyesült Államok). Bedák Zsolt (Magyarország) a 16 közé jutásért kiesett. 57 kg. D: Tyiscsenko–Sajdulin fa. a 2. m-ben. Vb: Alekszej Tyiscsenko (Oroszország), 2. Alekszej V. Sajdulin (Bulgária), 3. Viorel Simion (Románia) és Yuriolkis Gamboa (Kuba). Varga Miklós (Magyarország) a 32 közé jutásért kiesett. 60 kg. D: Ugas-Hernández–Amanov p. gy. (42:27). Vb: Yordanis Ugas-Hernández (Kuba), 2. Romal Amanov (Azerbajdzsán), 3. Ahmat Habib Allahvergyijev (Oroszország) és Domenico Valentino (Olaszország), …7. Dudás Tibor (Magyarország, Unió Sport Kispest). 64 kg. D: Szapijev–Mahmudov p. gy. (39:21). Vb: Szerik Szapijev (Kazahsztán), 2. Dilsod Mahmudov (Üzbegisztán), 3. Emil Maharramov (Azerbajdzsán) és Inocente Fiss (Kuba). Káté Gyula (Magyarország) a 32 közé jutásért kiesett. 69 kg. D: Lara-Santoya–Nurugyinov p. gy. (24:9). Vb: Erislandi Lara-Santoya (Kuba), 2. Magomed Nurugyinov (Fehéroroszország), 3. Bahtijar Artajev (Kazahsztán) és Neil Perkins (Anglia). Szili István (Magyarország) a 16 közé jutásért kiesett. 75 kg. D: Korobjov–Szillah T. d. f. gy. a 2. m-ben. Vb: Matvej Korobjov (Oroszország), 2. Iszmail Szillah (Ukrajna), 3. Emilio Correa (Kuba) és Mohamed Hikal (Egyiptom). Nagy András (Magyarország) a 16 közé jutásért kiesett. 81 kg. D: Dzsanabergenov–Sivolija p. gy. (27:12). Vb: Jerdosz Dzsanabergenov (Kazahsztán), 2. Marijo Sivolija (Horvátország), 3. Utkirbek Hajdarov (Üzbegisztán) és Artak Malumjan (Örményország). Szűcs István (Magyarország) a 8 közé jutásért kiesett. 91 kg. D: Alekszejev–Jelcsin mérkőzés nélkül. Vb: Alekszandr Alekszejev (Oroszország), 2. Alizade Jelcsin (Azerbajdzsán), 3. Alexander Povernov (Németország) és Dzsaszur Macsanov (Üzbegisztán), 5. Darmos József (Magyarország, Vasas-Rica Hungária). +91 kg. D: Solis–Romancsuk p. gy. (29:22). Vb: Odlanier Solis (Kuba), 2. Roman Romancsuk (Oroszország), 3. Kubrat Pulev (Bulgária) és Roberto Cammarelle (Olaszország). Kurtucz Csaba (Magyarország) a 16 közé jutásért kiesett
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik