Máris hódít a géndopping

Vágólapra másolva!
2005.10.27. 02:34
Címkék
A doppinggal kapcsolatos kérdések mindennapossá váltak. Nem telik el úgy hét, hogy valahol a világon ne érnének doppingvétségen valakit; a küzdelem a szabályokat megszegők és a sport tisztaságáért harcolók között egyre elkeseredettebbé válik. A doppingellenes küzdelemben immár a bűnüldöző szervekre is szerep vár. Közben teret hódít egy új, minden eddiginél veszedelmesebb módszer, a géndopping.
MÁTAY ANDREA
Manapság nemcsak a sportoló, hanem a mögötte álló orvosi csúcstechnika is fôszerepet játszik a sportban
Manapság nemcsak a sportoló, hanem a mögötte álló orvosi csúcstechnika is fôszerepet játszik a sportban
Fotómontázs: Benedic
Manapság nemcsak a sportoló, hanem a mögötte álló orvosi csúcstechnika is fôszerepet játszik a sportban
Manapság nemcsak a sportoló, hanem a mögötte álló orvosi csúcstechnika is fôszerepet játszik a sportban
Manapság nemcsak a sportoló, hanem a mögötte álló orvosi csúcstechnika is fôszerepet játszik a sportban
Fotómontázs: Benedic
Manapság nemcsak a sportoló, hanem a mögötte álló orvosi csúcstechnika is fôszerepet játszik a sportban

Franciaországban a tiltott teljesítményfokozó szereket eddig is a kábítószerekhez hasonlóan kezelték, tartásuk, használatuk bűncselekménynek számít. Valószínűleg Európa egyre több országa kényszerül majd követni ezt a példát, a doppingszerek forgalmazása ugyanis egyes hírek szerint máris különféle bűnszervezetek kezében van. Legalábbis ezt nyilatkozta Sandro Donati, az olasz maffiaellenes igazgatóság tagja a Guardiannek. Az olasz rendőrség becslése szerint tavaly háromtonnányi tiltott teljesítménynövelő szer forgalmazásáról szereztek tudomást Európában a hatóságok, s bár az üzlet nagysága nem ismert, csupán Olaszországban 100 millió euróra teszik.

A forgalom rohamosan nő, Olaszországban tavaly 900 ezer csomag tiltott szert foglaltak le, míg két évvel korábban csupán tízezret. E hatalmas szám a becslések szerint a forgalomnak csupán öt ezreléke. Az olasz hatóságok öt évvel ezelőtt kezdtek komolyabb vizsgálódásba, amikor tudomást szereztek arról, hogy a maffia növekedési hormont, anabolikus szteroidot és EPO-t szállít Szicíliából a sportközpontokba.
A laboratóriumokban ugyancsak folyik a doppingellenes küzdelem. A múlt héten Londonban bejelentették, hogy olyan új módszert fejlesztettek ki, amellyel könnyebben kimutatható a szteroidok használata.

"A csalóknak vigyázniuk kell – mondta Mark Sephton, az Imperial College kutatója. – Az új technikának köszönhetően a jövőben sokkal nehezebb lesz megúszniuk a leleplezést."

Az új eljárással könnyebb lesz kimutatni a szteroidokban lévő szenet, amely eddig hevesen reagált a laboratóriumi műszerekre. Kérdés, hogy idejében jött-e a felfedezés. Sok kutató állítja, néhány év múlva már senki sem emlékszik majd a szteroidokra, mert teret hódít a géndopping. Egyesek szerint valaki már ki is próbálta az új módszert, amely állítólag olyan egyszerű, hogy egy gyakorlott biológushallgató is alkalmazhatja. Szerencsére most még rendkívül drága.

A kutatások során – amelyeket természetesen betegségek gyógyítása érdekében folytattak – a tudósok képesek voltak olyan változásokat előidézni, amelyek nyomán kétszeresére nőtt a kísérleti állat izomzatának a tömege, más esetben pedig rendkívüli állóképesség alakult ki. Hogy az ilyen beavatkozások milyen mellék- vagy utóhatásokkal járnak, arról még nincs adat, hiszen egészséges embereken tilos ilyen kísérleteket végezni. Terápiás céllal azonban már történtek hasonló beavatkozások. Egy francia tanulmány szerint 15, súlyos immunbetegségben szenvedő gyereket kezeltek génterápiával, s közülük többen hat évvel az egyszeri beavatkozás után is életben voltak. Ám figyelmeztetés lehet, hogy hármuknál, valószínűleg éppen a beavatkozás miatt, leukémia alakult ki.

"Azokat a sportolókat, akik élni akarnak a géndoppinggal, nyilván nem érdekli majd ez a tanulmány – mondta az amerikai Theodore Friedmann, aki harminc éve foglalkozik génterápiával, s próbálja ily módon gyógyítani a Parkinson-kórt, a cukorbetegséget vagy az izomsorvadást. – Félő, hogy emiatt többen meghalnak. De biztos vagyok benne, hogy sikerül kifejlesztenünk azt a technikát is, amellyel a génmanipuláció kimutatható."

S ha valaki azt hinné, hogy a doppingellenes küzdelem csupán az élsport problémája, téved. Ismét csak olasz adatok szerint az országban több mint félmillióan használnak tiltott teljesítményfokozó szereket, többségük csak kedvtelésből sportol.

Átírhatják a csúcslistát
A Német Atlétikai Szövetség vezetői azt tervezik, hogy felülvizsgálják 22 országos rekord létjogosultságát, amelyeket olyan keletnémet atléták állítottak fel, akik feltehetően tiltott teljesítményfokozó szerekkel éltek. A vizsgálatot Ines Geipel indította el, aki az SC Motor Jena vágtaváltójának tagjaként szerepel a csúcslistán, és kérte, hogy töröljék onnan a nevét.

"Annak idején nem tudtam, hogy vitaminok helyett szteroidokat szedetnek velem, de most már nyilvánvaló, hogy ez mérgezett rekord – mondta Ines Geipel. – Keletnémet sportolóként nem volt beleszólásunk abba, hogy mi történik velünk és a testünkkel, de immár közismert, hogy doppingoltak bennünket. A mai fiataloknak esélyük sincs arra, hogy megjavítsák az így felállított rekordokat, ez pedig nem sportszerű."

"Nemcsak Geipel ügyét tekintjük át, hanem az összes korábbi keleti és nyugati csúcsot – reagált Clements Prokop, a német szövetség elnöke. – Ha felvetődik annak a lehetősége, hogy az eredményt nem a szabályoknak megfelelő körülmények között érték el, módosítjuk a listát." ---- C ---- M
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik