Még az is elképzelhető, hogy a horvátok továbbjutásába kerül a Máltán bemutatott nagyképű játék, illetve ennek már-már törvényszerű velejárója, az 1-1-es döntetlen. Ráadásul a horvátoknak nem csupán a játék, hanem az önmagukat stadionátalakító brigádnak képzelő szurkolók botrányos viselkedése miatt is szégyenkezniük kell&
A horvát csapat az imázsát, a szurkoló-serege pedig a stadiont rombolta le
A horvát csapat az imázsát, a szurkoló-serege pedig a stadiont rombolta le
Aligha meglepő, hogy a horvát lapok egyként "mennek neki" Zlatko Kranjcar csapatának, illetve a drukkereknek. "Leírhatatlan, mennyire gyengén és kedvetlenül játszott nemzeti csapatunk. Szinte semmit sem produkált, megérdemelte a szégyenteljes eredményt" - írta a "Nagy szégyen az amatőrök ellen" című tudósításában a legolvasottabb lap, a Vecernji list. Kolumnistájuk tovább is megy: "A játékosoknak először bocsánatot kellene kérniük azoktól a normális nézőktől, akik a mérkőzés után hitetlenül álltak a tribünön, valamint mindazoktól, akik otthon nagy reményekkel kísérik a nemzeti tizenegy szereplését. Nincs mentség a blama miatt, amatőrök ellen játszottunk."
Az amatőr vonulat a Slobodna Dalmacija újságíróit is megragadta: "Amatőrök a téves oldalon! Tényleg nehéz elhinni, hogy a világbajnoki szereplésünket sodortuk veszélybe a pontvesztésünkkel…"
A Vjesnik című zágrábi lap szerint a csapat az elmúlt 15 év legszégyenteljesebb produkcióját nyújtotta, és sajnos a szurkolók is lesüllyedtek a gárda szintjére. "A nagyképű futballistáink és a felbőszült tömeg is szégyent hozott az országra. A stadionban talán ha tíz rendőr volt, de ők sem hitték el, hogy ilyen megtörténhet ebben a békés államban. A huligánok egy órán keresztül verekedtek velük. Még szomorúbb, hogy a csapatunk nem mutatott többet a máltai amatőröknél. Az európai élcsapatokban futballozó játékosaink csodálkoztak, hogy nem potyognak maguktól a gólok…" - olvasható a háborgás.
A horvátok ráadásul azért is aggódnak, mert attól tartanak, hogy a botrány a 2012-es, Magyarországgal közös Eb-pályázatot is veszélybe sodorja. Talán ezért is, de Vlatko Markovic, a szövetség elnöke igyekezett tompítani a szövetség felelősségét, és mindenért a drukkereket okolta. "Nagy tragédia ez mindannyiunknak. Ott voltam a Heyselben is, de még az a borzalom sem hasonlítható össze azzal, ami itt történt. Semmi köze sem volt a sporthoz, a labdarúgáshoz, itt néhány magáról megfeledkezett ember Horvátország tekintélyét rombolta. A szövetségnek semmi köze hozzájuk, ezek az emberek nem a mi szervezett utazásunk keretében jöttek Máltára. Eddig kettőszáznyolcvanezer svájci frankot fizettünk a közönségünk bűneiért, most azonban nem minket terhel a felelősség" - mondta Markovic.
Ettől még aligha ússza meg a szövetség, a horvát média úgy számol, pénzbüntetés lesz az ügy vége, a svédek elleni meccset viszont nem kell zárt kapuk mögött lejátszani a válogatottnak.
Az ügy, aligha meglepő módon, nem ragadt le a sportberkeken belül. A horvát rendőrség az Interpol bevonásával kezdte meg a huligánok elleni vizsgálatot (eddig 103 letartóztatott a mérleg), míg a csütörtöki kormányülésen központi téma volt a La Valletta-i botránysorozat. "Nagyon szomorú vagyok, mert nem nyertünk, de a labdarúgás és a sport arról szól, hogy az emberek közelednek, barátkoznak egymással, nem pedig arról, hogy nemzetközi incidenseket okozzanak" - mondta Ivo Sanader miniszterelnök.