A texasi Mister Tour két élete

Vágólapra másolva!
2005.07.25. 23:32
Címkék
Hogyha két életem volna& Így szólt jó néhány évvel ezelőtt a Piramis együttes slágerének egyik sora, és akkor kevesen gondolták volna, hogy egyszer lesz egy sportoló, egy kerékpáros, aki valóban úgy él, úgy sportol(t), mintha két élete lett volna. Természetesen Lance Armstrongról van szó, aki vasárnap, pályafutása során hetedszer megnyerte a Tour de France-ot, majd (amint korábban megígérte) azonmód bejelentette visszavonulását. Az amerikai klaszszis élete hollywoodi forgatókönyv után kiált, ugyanis nem sokan tudtak volna az áttétes rák után eljutni oda, ahová a Cowboy vasárnapra eljutott.
Lance Armstrong

Született: 1971. szeptember 18., Plano, Egyesült Államok
Elsô profi versenye: San Sebastian, 1992. augusztus 8.
Profi csapatai: Motorola (1992–96), Cofidis (1997), US Postal, majd Discovery Channel (1998–2005)
Profi gyôzelmei: 88

Legnagyobb sikerei: 7x Tour de France-1. (1999–2005); országúti világbajnok (1993, mezônyverseny); olimpiai 3. (2000, idôfutam)
Tour-szakaszgyôzelmei: 22 (4. az örökranglistán); napok sárga trikóban: 83 (2. az örökranglistán)
Lance Armstrong

Született: 1971. szeptember 18., Plano, Egyesült Államok
Elsô profi versenye: San Sebastian, 1992. augusztus 8.
Profi csapatai: Motorola (1992–96), Cofidis (1997), US Postal, majd Discovery Channel (1998–2005)
Profi gyôzelmei: 88

Legnagyobb sikerei: 7x Tour de France-1. (1999–2005); országúti világbajnok (1993, mezônyverseny); olimpiai 3. (2000, idôfutam)
Tour-szakaszgyôzelmei: 22 (4. az örökranglistán); napok sárga trikóban: 83 (2. az örökranglistán)
Lance Armstrong a texasi Planóban, Dallastól nem messze született, és eredetileg nem is így hívták. Azért lett Armstrong, mert édesanyja, Linda a válását követően hozzáment egy Armstrong nevű férfihoz, aki a saját nevére vette Lance-t.

A srác fiatalkorában triatlonozott, ennek megfelelően 80 kiló fölött volt a testsúlya akkor is, amikor 16 évesen áttért a kerépározásra. 1989-ben megnyerte az amerikai amatőrbajnokságot, részt vett Moszkvában a junior-vb-n, három évvel később, 1992. augusztus 8-án a San Sebastian-i Vk-versenyen pedig bemutatkozott a profik között. A viadalon utolsó lett (!), de akkor megfogadta, hogy fog ő még itt nyerni, s lám: 1995-ben ő győzött a baszk versenyen.

Lemond és Hampsten nyomdokaiba lépett

A gyôztes szavak

„Azért vonultam vissza, mert nincs már olyan cél, amelyért érdemes lenne harcolnom. Most elmegyek nyaralni Sheryllel, a barátainkkal és a gyerekekkel, egy tengerparton ülök majd, játszom velük, nagyokat eszek, és bort meg sört fogok inni. A munkám, a versenyek óriási stresszt jelentettek.”
A Lance Armstrong nevet azonban nem ekkor, hanem 1993-ban ismerte meg a világ kerékpárral foglalkozó fele. Addig mindenki úgy gondolta, hogy az Egyesült Államokban legfeljebb két ember tud nyeregben maradni egy kétkerekű, lábbal hajtott masinán: Greg LeMond, aki 1983-ban és 1989-ben országúti világbajnok lett a profik között, 1986-ban, 1989-ben és 1990-ben pedig megnyerte a Tour de France-ot, illetve Andy Hampsten, aki az 1988-as Giro d’Italián gyűjtötte be a rózsaszín trikót. 1993. augusztus 29-én azonban kiderült, hogy az említett urak viszszavonulása miatt nem kell az USA feliratú táblát a profi kerékpársport sufnijába hajítani.

A nyári időpont ellenére Oslo környékén szakadt az eső, alig tíz fokot mutattak a hőmérők. A kerékpáros-világbajnokság utolsó napján a legjobbak, az országúti profik küzdöttek meg az aranyért. A mezőnyben óriási klasszisok tekertek, az utolsó körben azonban egy alig 22 éves amerikai bringás meglépett az élcsoporttól. Néhány perc elteltével feltett kézzel ünnepelhette sikerét a kerékpársport új királya: Lance Armstrong.

Aztán itt egy második "snitt": 1995. július 18-án tragédia rázta meg a Tour de France mezőnyét: a verseny 15. szakaszán elhunyt az olasz Fabio Casartelli, aki Armstrong csapattársa, egyben egyik legjobb barátja volt a Motorolánál.

Meglegyintette a halál szele

Bodrogi a Cowboyról

„Le a kalappal Armstrong elôtt, ugyanakkor biztos vagyok benne, hogy nélküle sokkal nyitottabb, sokkal izgalmasabb lesz a Tour. Lance az egész évét erre a versenyre hegyezte ki, hiszen én például ötvenöt-hatvan versenynappal a hátam mögött érkeztem a Tourra, ô meg, mondjuk, hússzal.

Annak idején Merckx, Anquetil, de még Indurain is márciustól októberig nyeregben volt, míg Armstrongnak csak a Tour létezett: kidolgoztak egy forgatókönyvet ennek a versenynek a megnyerésére, és éveken át ebbôl a kottából játszottak – tökéletesen.”
Három nappal később, a 18. etap során Lance egy kisebb társasággal megszökött a mezőnytől, majd magányos száguldásba kezdett a cél felé. Az utolsó kilométeren felemelkedett a nyeregben, de nem azért, hogy a győzelmet ünnepelje. Mindkét karjával felfelé mutatott, jelezve: ezt a sikert Fabiónak ajánlja. Egy évre rá Armstrongot meglegyintette a halál szele. 1996 közepén Lance egyre fáradtabbnak érezte magát, furcsa fájdalmai voltak, és október 2-án Greg Reeves professzor megállapította, hogy hererákja van. Másnap, azaz 3-án az austini Saint David klinikán doktor Dudley Youman már meg is műtötte a kerékpárost, s a hivatalos kórházi jelentés szerint a beavatkozás sikeres volt. A gyógyuláshoz vezető út azonban a vártnál sokkal hosszabb lett. Néhány héttel az első operáció után ugyanis kiderült, hogy Armstrongnak az agyában és a gyomrában is rosszindulatú áttét van. Előbbit műtéttel, utóbbit ötciklusos kemoterápiás kezeléssel távolították el, így a december 13-i felülvizsgálat során a kerékpárost már "tisztának" minősíthették. Nyugodtan mondhatjuk: ez volt Lance Armstrong újjászületésének napja.

A teljesen legyengült kerékpáros szép lassan elkezdte újjáépíteni az izomzatát, "elfelejtette" triatlonos izomcsoportjait (7 kiló izmot veszített), és csak arra összpontosított, hogy ott legyen erős, ahol a bringán annak kell lennie. Sokan persze lemondtak róla, a francia Cofidis-csapat felbontotta a szerződését, de a US Postal bízott benne. A bizalmat 1998 őszén három negyedik hellyel hálálta meg: kicsivel lemaradt ugyan a dobogóról a Vueltán, valamint a vb országúti és időfutam-versenyében, de ezek az eredmények fényesen bizonyították, hogy túltette magát a rákon, és elszántabb, mint valaha. Bármennyire is furcsa, a betegség után Armstrong erősebb, állóképesebb lett, az addigi egynapos-specialista hirtelen a többnaposok élcsoportjában találta magát.

Ennek ellenére meglepetést jelentett, hogy 1999-ben megnyerte a Tour de France-ot, hiszen olyan klasszisokat utasított maga mögé, mint Zülle, Escartin, Dufaux, Virenque vagy Olano. Arra viszont ekkor még senki sem számított, hogy a texasi megdönti a nagy négyes, vagyis Anquetil, Hinault, Indurain és Merckx csúcsát: csak ők voltak képesek arra, hogy ötször diadalmaskodjanak a világ leghíresebb háromhetes versenyén. Armstrong viszont "második életében", 1999 és 2005 között sorozatban hétszer nyert, miközben a világ egyik legjobban kereső sportolójává vált. Becslések szerint pályafutása során 51 millió dollárt gyűjtött össze, nem utolsósorban annak a csaknem kéttucatnyi cégnek köszönhetően, amelyeknek ő a reklámarca.

A legbefolyásosabb amerikaiak egyike

Az Egyesült Államokban Armstrong "felbukkanása" óta évi 40 százalékkal nő a kerékpáreladások száma, a Forbes magazin 2005-ben a 15. helyre tette a világ 100 legbefolyásosabb embere között, és ma már nem nagyon van olyan sportszerető amerikai, aki ne tudná, mi fán terem a Tour de France.

Lance felesége, Kristin három gyermekkel, a most ötéves Luke Daviddal, valamint a hároméves ikerpárral, Isabelle-lel és Grace Elisabethtel ajándékozta meg a bajnokot, aki az orvostudomány segítségével - a műtétei előtt levett spermával - nemzette utódjait. Kristintől azóta elvált, ma a rockénekes Sheryl Crow-val él együtt (úgy látszik, a magánéletből sem árt, ha kettő van…), aki talpig sárgában drukkolt neki a vasárnapi párizsi befutónál.

S hogy mit hoz a jövő? Egyesek szerint a kerékpársportban marad, mások úgy gondolják, hogy politikus lesz, talán megpályázza Texas állam kormányzói posztját, egy azonban biztos: továbbra is nagy erőkkel segíti rákellenes alapítványát, amelyen keresztül emberek millióinak ad reményt: fel lehet épülni a gyilkos kórból, mindenkinek eljöhet az "újjászületésnapja".
A háromhetesek királyai
név Tour Giro Vuelta össz.
Merckx 5 5 1 11
Hinault 5 3 2 10
Anquetil 5 2 1 8
Armstrong 7 7
Coppi 2 5 7
Indurain 5 2 7
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik