Armstrong biztosan őrzi a sárga trikót

Vágólapra másolva!
2005.07.09. 17:42
Címkék
A 92. Tour de France, a Francia körverseny nyolcadik szakaszát sprintbefutóban a holland Pieter Weening nyerte a német Andreas Klöden előtt, de még a lassítás, a célfotó sem igazán győzte meg az embert: melyikük is ért be hamarabb valójában. A mezőny szaporább, harminckét versenyző alkotta része - soraiban az összetettben élen álló hatszoros győztes amerikai Lance Armstronggal - huszonhét másodperccel a győzők után ért célba. A Discovery Channel visszavonulás előtt álló klasszisa növelte előnyét a második helyezettel szemben, igaz Hincapie-t felváltotta Voigt.
A németországi kitérő is nagy közönségsikert aratott (fotó: Reuters)
A németországi kitérő is nagy közönségsikert aratott (fotó: Reuters)
A németországi kitérő is nagy közönségsikert aratott (fotó: Reuters)
A németországi kitérő is nagy közönségsikert aratott (fotó: Reuters)
A németországi kitérő is nagy közönségsikert aratott (fotó: Reuters)
A németországi kitérő is nagy közönségsikert aratott (fotó: Reuters)

Ha a szívinfarktus nem is kerülgette az embert a nyolcadik szakaszt elnézve az izgalmaknak köszönhetően, azért nagy hiba lenne azt a következtetést levonni, hogy unalmas, egyhangú menetet produkált a mezőny.

A holland Rabobank színeiben tekerő, egykori hegyikerékpáros-világbajnok dán Michael Rasmussené volt a szakasz első különszáma: megtekerte a gépét és meglépett a mezőnytől. Nyomában kis hátránnyal a közvetlen üldözők, majd másfél perccel utána a mezőnyt tekert.

Nem sokáig mehetett azonban nagy magányában a dán, ugyanis négy merész üldöző úgy gondolta: befogja őt. Alig harminc kilométert tekertek le a szakaszból a versenyzők, amikor a Hincapie, Voigt, Casar és a kazah Kaszecskin - utóbbi Bodrogi László csapattársa - csatlakozott hozzá. Előnyük ekkor majd kétpercesre nőtt a mezőny előtt, amely azonban nem hagyta annyiban a dolgot. Nem engedték elmenni az éllovasokat és alig tíz kilométer alatt majd’ fél percet faragtak a hátrányából. Aztán nem kellet hozzá húsz kilométer sem, hogy a különbség egy perc alá menjen.

A távolság a vezetők és a boly között folyamatosan csökkent, mígnem 150 kilométerrel a cél előtt belátható távolságon belülre kerültek a szökevények: harminc másodperc körüli volt ekkor az előny, a mezőny pedig csak jött, jött és jött…

Szavazás

Megnyeri-e hetedszer is a Tourt Lance Armstrong?

De nem hagyta magát az ekkor már négy főre redukálódott élboly sem, amely beleerősített és visszaverte a távoli támadást, vagyis képes volt növelni az előnyt a mezőnnyel szemben.

Sőt, a távolság 120 kilométerrel a cél előtt több mint két percre nőtt, miközben a mezőny szabad szemmel is jól láthatóan takarékra állította magát. No de nem sokáig maradt ez az állapot sem, hiszen az üldöző tömeg felzárkózott két perc alá, majd nem sokkal később már az egy perces különbséget is ostromolta. A cél előtt száz kilométerrel jártak a felek, amikor ismét harminc másodpercen belüli lett a különbség.

Az élboly aztán szétszakadt, a dán CSC dán versenyzője, Nicki Sörensen egyedül állt az élre. Némiképpen váratlanul azonban ismét négyfősre nőtt a vezető csapat, ám közéjük és a mezőny közé beékelődött az AG2R francia kerekese, Ludovic Turpin, aki talán szökni akart, utolérni a vezetőket, de mintha nem tudta volna eldönteni: valójában melyik társasághoz is csatlakozzon. A vezető boly ekkor több mint egy percre volt Turpin és három percre a mezőny előtt.

Gyorsan peregtek a kilométerek, sűrűn változott a leosztás. Nyolcvanöt kilométerrel a cél előtt hét fős boly gondolta úgy, nekikezd egy nagy hajrának. Rövid időn belül több mint hat perces előnyre tettek szert, amely viszont hatvan kilométerrel a cél előtt öt percre csökkent. Negyven kilométerrel a cél előtt már négy percen belülre került a mezőny.

Megdolgoztatták a célfotót (fotó: Reuters)
Megdolgoztatták a célfotót (fotó: Reuters)
Megdolgoztatták a célfotót (fotó: Reuters)
Az élboly három részre szakadt, a rabobankos holland Pieter Weening meglépett, huszonöt kilométerrel a cél előtt fél perces előnyre tett szert az őt közvetlen üldöző trió előtt, míg ők szintén harminc másodperccel előztek másik három riválist. A mezőny csak ezután jött, hátrányuk Weening mögött több mint három perc volt ekkor.

Az oroszlánkörmeit már tavaly is fel-, felvillantó német Andreas Klöden, a T-Mobile kerekese zárkózott fel a vezetőhöz, így ketten húzták a Tour-mezőnyt a hajrában, amely teljesen a sarkukban tekert a cél előtt tíz kilométerrel.

Három kilométerrel a finis előtt aztán elindult a mezőny és elindultak benne a sprinterek. De az élen lévő duó előnye nem hogy semmivé vált volna, hanem éppen ellenkezőleg, nőtt és majd’ fél perc volt ekkor, amit aztán a célig meg is tartottak.

Holnap a mezőnyre a Gérardmer és Mulhouse közti, 170 kilométeres kilencedik szakasz, majd hétfőn egy pihenőnap vár.

A Tour egyetlen magyar kerekese, a francia Crédit Agricole légiósa, Bodrogi László a 107. helyen zárta a szakaszt, majd’ nyolc és fél perces hátránnyal a szakaszgyőztes mögött. Összetettben azonban még így is egy helyet lépett előre és jelenleg a 103. helyen található, hátránya Armstronghoz képest 13.26 perc. A korábban az összetettben élen álló amerikai David Zabriskie az utolsó előtti - 179. - helyen áll, hátránya honfitársához képest immár több mint egy óra.
Tour de France, nyolcadik szakasz,
Pforzheim (Németország)-Gérardmer, 231,5 km:
1. Pieter Weening (holland, Rabobank) 5.03:54 óra
2. A. Klöden (német, T-Mobile) a.i.
3. Alejandro Walverde (spanyol, Illes Balears) +27 mp.h.
4. Kim Kirchen (luxemburgi, Fassa Bortolo) + 27 mp.h.
5. Jens Voigt (német, CSC) +27 mp.h.
6. Jan Ulrich (német, T-Mobile) +27 mp.h.
7. Cadel Evans (ausztrál, Davitamon-Lotto) + 27 mp.h.
8. Christophe Moreau (francia, Crédit Agricole) + 27 mp.h.
9. Christopher Horner (amerikai, Saunier Ducval) + 27 mp.h.
10. Alexandre Vinokurov (kazah, T-Mobile) +27 mp.h.
20. Lance Armstrong (amerikai, Discovery Channel) + 27 mp.h.
107. Bodrogi László (magyar, Crédit Agricole) + 8.24 p.h.
Tour de France, az összetett állása:
1. Lance Armstrong (amerikai, Discovery Channel) 28.06:17 óra
2. Jens Voigt (német, CSC) + 1 p.h.
3. Alexandre Vinokurov (kazah, T-Mobile) + 1:02 p.h.
4. Bobby Julich (amerikai, CSC) + 1:07 p.h.
5. Ivan Basso (olasz, CSC) + 1:26 p.h.
6. Jan Ulrich (német, T-Mobile) + 1.36 p.h.
7. Carlos Sastre (spanyol, CSC) + 1.36 p.h
8. George Hincapie (amerikai, Discovery Channel) + 1.47 p.h.
9. Andreas Klöden (német, T-Mobile) + 1.50 ph.
10. Floyd Landis (amerikai, Phonak) + 1.50 p.h.
103. Bodrogi László (magyar, Crédit Agricole) + 13.26 p.h.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik