Világbajnoki főpróba

RÁCZ PÉTERRÁCZ PÉTER
Vágólapra másolva!
2005.07.07. 21:10
Címkék
Nemcsak Lékó Péternek, hanem még további három nagymesternek is a pénteken kezdődő dortmundi szupertorna lesz az utolsó állomás az őszi világbajnoki döntő előtt. A magyar ranglistavezető mellett a bolgár Veszelin Topalov, az orosz Pjotr Szvidler és az angol Michael Adams is tagja annak a nyolcfős társaságnak, amelynek tagjai a vb-címért küzdhetnek majd az argentinai San Luisban, és akik a német városban is indulnak. Láthatjuk Vlagyimir Kramnyikot is, ám a klasszikus sakk orosz világbajnoka bojkottálja San Luist, mondván, a szervezők nem egyeztettek vele a részletek kapcsán.
Dortmund tehát ismét rangos tornának ad otthont. Bátran ki lehet jelenteni, hogy Lékó Péternek ez az egyik kedvenc versenye, hiszen már kétszer, 1999-ben és 2002-ben is győzni tudott itt. Utóbbi alkalom különösen emlékezetes lehet számára, hiszen ez a torna világbajnokjelöltek versenye is volt egyben. Kihívhatta a Kramnyikot, és bár a svájci Brissagóban tavaly megrendezett páros mérkőzés 7:7 eredménye a címvédőnek kedvezett, teljesítménye rendkívül meggyőzőnek bizonyult.Ezúttal Lékó a második legnagyobb értékszámú a mezőnyben, és ennek megfelelően elvárása is magas. Ahhoz, hogy ne veszítsen Élő-pontjaiból, legalább kettővel több győzelmet kell szereznie, mint vereséget.A hagyományokkal szakítva nem hat, hanem tíz játékossal rendezik meg a tornát, körmérkőzéses rendszerben, és ez alkalommal csak egyszer játszanak egymással a felek.
NEMZETKÖZI SZUPERTORNA, DORTMUND (átlagértékszám: 2709, XIX. kategória)
Név Értékszám Ranglista Elvárás (pont)
Topalov (bolgár) 2788 3. 5.6
Lékó Péter (magyar) 2763 4. 5.3
Kramnyik (orosz) 2744 6. 5.1
Szvidler (orosz) 2738 7. 4.9
Bacrot (francia) 2729 9. 4.8
Adams (angol) 2719 13. 4.6
Szutovszkij (izraeli) 2674 28. 4
Nielsen (dán) 2668 38. 3.9
Van Wely (holland) 2655 48. 3.7
Naiditsch (német) 2612 112. 3.1
NEMZETKÖZI SZUPERTORNA, DORTMUND (átlagértékszám: 2709, XIX. kategória)
Név Értékszám Ranglista Elvárás (pont)
Topalov (bolgár) 2788 3. 5.6
Lékó Péter (magyar) 2763 4. 5.3
Kramnyik (orosz) 2744 6. 5.1
Szvidler (orosz) 2738 7. 4.9
Bacrot (francia) 2729 9. 4.8
Adams (angol) 2719 13. 4.6
Szutovszkij (izraeli) 2674 28. 4
Nielsen (dán) 2668 38. 3.9
Van Wely (holland) 2655 48. 3.7
Naiditsch (német) 2612 112. 3.1
Lékó nem panaszkodhat a sorsolásra: a első négy fordulóban háromszor irányíthatja a világos figurákat (az első, a második és a negyedik játéknapon), ez pedig még frissebb aggyal feltétlenül előnyt jelent. A legnehezebb meccs valószínűleg az utolsó körben vár a szegedi klasszisra, hiszen akkor sötéttel Topalov ellen játszik. Elsőként a holland Loek van Wely vár Lékóra.
Legfrissebb hírek

Sárközy-emléktorna: francia siker az olimpiai résztvevők meccsén

Jégkorong
5 perce

Az IFFHS-nél is Dembélé volt 2025 legjobbja

Minden más foci
1 órája

Serie A: Bartesaghi duplája sem volt elég a Milan-sikerhez

Olasz labdarúgás
1 órája

NB I: Ferencvárosi TC–DVSC

Labdarúgó NB I
1 órája

Szendrei Ákos duplázott, a Paks könnyedén legyőzte a Kazincbarcikát

Labdarúgó NB I
2 órája

Gary Anderson: Pimasz kis... Elmondtam neki, én mindig így játszom, fiam

Egyéb egyéni
2 órája

Mezei futó Eb: Urbán Zita 65. lett

Atlétika
2 órája

Lenny, a zseni – Több mint ígéret Lennart Karl

Képes Sport
3 órája
Ezek is érdekelhetik