Bodrogi újra szökésben volt

Vágólapra másolva!
2005.07.06. 22:05
Címkék
A tegnapi szakasz során Bodrogi László volt az egyik főszereplő: a Crédit Agricole magyarja egy négytagú csoporttal megszökött a pelotontól, és közös előnyük szinte a célig kitartott. A sprinterek csapatai végül behozták a szökevényeket, ám a négyek teljesítménye így is minden dicséretet megérdemel. A "gyorsvonatok" által felvezetett sprinterek küzdelméből Robbie McEwen került ki győztesen. Az összetettben élen álló hatszoros bajnok Lance Armstrong kényelmesen, a mezőnnyel együtt gurult át a montargis-i célvonalon, elsőségét senki sem veszélyeztette, a sárga trikó továbbra is az amerikain feszül.
Jellemzô kép a Tour ötödik szakaszáról: a szökevényeket a Crédit Agricole magyar versenyzôje, Bodrogi László vezeti
Jellemzô kép a Tour ötödik szakaszáról: a szökevényeket a Crédit Agricole magyar versenyzôje, Bodrogi László vezeti
Jellemzô kép a Tour ötödik szakaszáról: a szökevényeket a Crédit Agricole magyar versenyzôje, Bodrogi László vezeti
Jellemzô kép a Tour ötödik szakaszáról: a szökevényeket a Crédit Agricole magyar versenyzôje, Bodrogi László vezeti
Jellemzô kép a Tour ötödik szakaszáról: a szökevényeket a Crédit Agricole magyar versenyzôje, Bodrogi László vezeti
Jellemzô kép a Tour ötödik szakaszáról: a szökevényeket a Crédit Agricole magyar versenyzôje, Bodrogi László vezeti

92. TOUR DE FRANCE
5. szakasz,
Chambord–Montargis (183 km):
1. Robbie McEwen (ausztrál, Davitamon-Lotto) 3:46:00
2. Boonen (belga, Quick Step) azonos idôvel
3. Hushovd (norvég, Crédit Agricole) a. i.
4. O’Grady (ausztrál, Cofidis) a. i.
5. Furlan (olasz, Domina Vacanze) a. i.
6. A. Davis (ausztrál, Liberty Seguros) a. i.
…72. Bodrogi László (magyar, Crédit Agricole) a. i.

Az összetettben:
1. Lance Armstrong (amerikai, Discovery Channel) 13:45:12
2. Hincapie (amerikai, Discovery Channel) 55 mp h.
3. Voigt (német, CSC) 1:04 p h.
4. Julich (amerikai, CSC) 1:07 p h.
5. Rubeira (spanyol, Discovery Channel) 1:14 p h.
6. Popovics (ukrán, Discovery Channel) 1:16 p h.
…18. Bodrogi László 1:39 p h.

A gyorsasági pontversenyben:
1. (zöld trikóban) Tom Boonen 106 pont
2. Hushovd 77
3. O’Grady 76
…16. Bodrogi László 24

A hegyi pontversenyben:
1. (pöttyös trikóban) Erik Dekker (holland, Rabobank) 6
2. Voeckler (francia, Bouygues) 5
3. Bertogliati (olasz, Saunier) 4
4. Bodrogi László 3

A csapatversenyben:
1. CSC 38:56:25
2. Discovery Channel 2 mp h.
3. T-Mobile 2:24 p h.
…7. Crédit Agricole 4:29 p h.
A keddi csapatidőfutamot követően Lance Armstrong ölébe pottyant a sárga trikó. Noha a Tour korábbi hatszoros bajnoka és persze a Discovery Channel teljes csapata is sokat tett ezért, végül a korábbi sárga trikós David Zabriskie hatalmas bukása kellett az erőviszonyok átrendeződéséhez. Az első négy nap során a karaván átlagsebessége 48.114 kilométer volt óránként. Ennek fényében mindenki kíváncsian várta, tart-e "pihenőnapot" a mezőny.

A pihenés már a rajtnál kijutott a szereplőknek. A szokásoknak megfelelően az indulást követő első öt kilométeren, a semleges zónában a felvezető autót követi a peloton, itt nem lehet akciózni - csak miután a versenyigazgató leejti fehér zászlaját, engedélyt adva az igazi küzdelemre. A 0 kilométeres pontnál nem szokás megállni, ám ezúttal a szervezők külön megkérték erre a versenyzőket. Az ok egyszerű volt, és emberi: Lance Armstrong nem szerette volna az első pillanattól viselni a sárga trikót. Az amerikai szupersztár azt mondta, ennyivel tartozik honfitársának, az előző napon hatalmasat bukó David Zabriskie-nek, aki, ha be tudta volna fejezni sérülés nélkül a csapatidőfutamot, aligha adja át neki a legbecsesebb ruhadarabot. Így tehát Armstrong a Discovery Channel kék mezében gurult el a 0 kilométerig, majd ott átöltözött, hiszen a szabályok szerint attól kezdve már viselnie kellett a sárga mezt. Szép gesztus volt a részéről, igazi nagy bajnokhoz méltó.

Az első kilométerek folyamatos akciózással teltek. Az első sprinthajrá 20 kilométernél várta a mezőnyt. Itt szokás szerint a pontversenyben élen állók vitézkedtek, Tom Boonen begyűjtötte a hat pontot. A Quick Step versenyzőjét Bodrogi csapattársa, Thor Hushovd követte, a harmadik hely a cofidises Stuart O’Gradynek jutott.

Juan Antonio Flecha, a Fassa Bortolo menője ezt követően meglógott, és a 2003-ban a Touron már szakaszt is nyerő spanyolnak kisvártatva követői is akadtak. Előbb a Liquigas-Bianchi finnje, Kjell Carlström, majd Bodrogi László és a lamprés Salvatore Commesso próbált csatlakozni a karaván előtt tekerőhöz. Ám az idei Párizs-Roubaix harmadik helyezettje ahelyett, hogy bevárta volna a példásan együttdolgozó másik hármat, egyedül nyomta a pedált elöl. Jó oka volt erre, ugyanis a korábbi szakaszok során annyi pontot szerzett a sprinterek versenyében, hogy az a hetedik helyre segítette. Az Aubigny-sur-Nére-nél lévő második részhajrát megnyerve újabb egységekkel gazdagodott. Ezzel együtt is Bodrogi László állt a legjobban az összetettben, és mivel a peloton jóval mögöttük járt, ha virtuálisan is, de az övé volt az összetettbeli elsőség. (Carlström és Commesso még Flechánál is hátrébb áll az összetettben.)

Nem csoda, ha Lance Armstrong csapata, a Discovery Channel vezette a karavánt, gondosan ügyelve arra, hogy a szökevények előnye azért ne legyen behozhatatlan.

Szavazás

Megnyeri-e hetedszer is a Tourt Lance Armstrong?

A sokáig vezető spanyolt Bodrogiék 87 kilométernél érték be. Időközben a pelotonban kisebb-nagyobb ütközések borzolták a kedélyeket. A földre kerülők közül Ivan Basso volt a legnevesebb, ám mint mindenki más, a CSC olasz menője is folytatni tudta útját. A Crédit Agricole magyarjának is köszönhetően elképesztő iramban nyomult a vezető négyes, előnyük rövid időre öt percre nőtt.

A 97 kilométeres frissítőpontnál a sprinterek csapatai törtek előre, hogy jól feltankoljanak a várható hajrára, majd tisztes távolból követték Bodrogiékat. A versenyben vezetők között azonban volt némi nézeteltérés, így a magyar egy ideig csak a finn társaságát élvezhette, Flecha és Commesso szinte sztrájkolt, és nagyon tekerni sem akart. A 109.5 kilométernél található hegyi hajrát Bodrogi nyerte meg, és ez még akkor is jó jel, ha a Cote de Bellevue mindössze 205 méter magasan fekszik.

Ezt követően a szökevények előnye rövidesen lecsökkent három percre. Ekkor már tudható volt, hogy a sprinterek utolérik őket. Amikor a főmezőny már nagyon közel járt Bodrogiékhoz, hirtelen előtűnt két discoverys, szorosan a nyomukban Lance Armstronggal. Az amerikai nyilvánvalóvá tette, hogy ki akar maradni a várható balesetekből. Tíz kilométerrel a cél előtt összeolvadt a mezőny, majd a Davitamon-Lotto és a Quick Step emberei vezették fel a hajrát, de ott voltak a Crédit Agricole versenyzői is. A gyilkos iramú sprintet Robbie McEwen nyerte meg, megtörve Tom Boonen háromszakaszos győzelmi sorozatát. A harmadik hely Thor Hushovdnak jutott.

Az összetettben nem történt nagy változás, a mezőnnyel együtt célba érő Lance Armstrong maradt az élen. Bodrogi a részhajrák során gyűjtött pontjainak köszönhetően egy helyet előrelépett, így az előkelő 18. helyen áll. ---- "A csapatnál előre elterveztük, hogy részt veszek majd egy szökésben. Persze ez nem jelent semmit, hiszen az előzetes tervek nem mindig jönnek össze. Most sikerült, és eleinte a mezőny is békén hagyott bennünket. Természetesen megfordult a fejemben, hogy átvehetem a vezetést, hiszen az összetettbeli hátrányom kisebb volt, mint az előnyünk a pelotonnal szemben. Főként, hogy tudtam, Armstrongék nem fogják mindenáron védeni a sárga trikót. Nekik sokkal kifizetődőbb pihenni, amennyit csak lehet. Az ő igazi idejük a hegyekben jön el. De sokáig nem volt időm álmodozni, mert az ötperces előnyünk nagyon rövid időn belül lecsökkent három és félre. Vagyis sejthető volt, hogy a sprinterek nem hagyják annyiban a dolgot.

Azzal együtt, hogy én állok a legjobban az összetettben a Crédit Agricole csapatából, még mindg az az elsődleges cél, hogy Thor Hushovdot támogassuk a zöld trikóért folyó harcban. De az én szökéseim pontosan illeszkednek ebbe a taktikába. Hiszen amíg én az élen nyomom, addig a csapattársaknak nem kell erőlködniük. Sőt az a feladatuk, hogy a mezőnyt kissé visszafogják. Eddig nagyon jól alakultak a dolgok a számomra, de csütörtökön szükségem lesz egy kis pihenőre, várhatóan megbújok majd a mezőnyben. A csa-patidőfutam is kemény munka volt, de a mai még többet kivett belőlem. Nem szabad elfelejteni, hogy a végső célom a Champs Elysées elérése.

Érdekes volt látni, amint a rajtnál Armstrong átöltözik. Egyfelől nagyszerű emberi gesztus volt ez a részéről. Másfelől viszont, ha ennyire nem akarja viselni a sárga trikót, adja másnak. Itt vagyok például én. No, de komolyra fordítva a szót, ezen a héten még lesz olyan szakasz, amelyen lehetőségem lesz a szökésre. Ha négynél többen mennek el, igyekszem én is belekeveredni a bolyba. Ki tudja, egyszer talán hagynak elmenni. A sárga trikó nincs elérhetetlen messzeségben. A hírek szerint csütörtökön enyém lesz a piros színű rajtszám, amely a Touron eddig legaktívabb versenyzőt illeti meg. Ez mindenképpen elismerés, de az is igaz, hogy így a vetélytársak jobban odafigyelnek az emberre." ----
A Troyes és Nancy közötti 199 kilométeres szakasz hasonlít az előző napihoz, jelentősebb emelkedők még nem nehezítik a kerekesek dolgát. Vagyis ismét a sprinterek játszhatják majd a főszerepet a befutónál. Tom Boonen ugyan még az élen áll a zöld trikóért folytatott küzdelemben, de Robbie McEwen tegnapi diadala új fejezetet nyitott kettejük csatájában. No, és a Crédit Agricole gyors lábú emberéről, Thor Hushovdról sem szabad megfeledkezni. Igaz, a hatodik szakaszon már több hegyihajrá is lesz, vagyis a pöttyös trikóért hajtók akciói várhatók. Tv: Eurosport, 14.30 (élő), ARD, 13.00 (élő). Internet: www-letour.fr ---- Sárga trikós áldozatok
Nem Lance Armstrong volt az első, akinek baleset következtében hullott az ölébe a sárga trikó. 1971-ben Luis Ocana esett olyan nagyot a Col de Mente-en, hogy már nem tudta folytatni a küzdelmet. Eddy Merckx a következő napon nem volt hajlandó felvenni a sárga trikót.

1991-ben Rolf Sörensen törte el a kulcscsontját a szakasz utolsó kilométerén - aznap nem osztották ki senkinek ezt az elismerést. Hét évvel később viszont Chris Boardman második szakaszon történt hatalmas bukását követően Eric Zabel másnap már viselte az összetett elsőséget jelző mezt.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik