A Nemzetközi Olimpiai Bizottság mától Szingapúrban tartja 117. ülését, amelyen a 2012-es nyári olimpia helyszínének kijelölése (London, Madrid, Moszkva, New York, Párizs) mellett az ötkarikás játékok programjának módosításáról is szavaznak. A jelenleg műsoron lévő 28 sportágról a NOB-tagok egyenként voksolnak (ötven százalék plusz egy szavazat szükséges a bennmaradáshoz), s az is kiderül, hogy az öt pályázó: a fallabda, a görkorcsolya, a golf, a hetes rögbi és a karate közül melyik kerülhet be a 2012-es olimpia programjába.
A kajakos lányoknak (képünkön Kovács Katalin és Janics Natasa) kevesebb félnivalójuk van, mint a kenuszakág képviselôinek (Fotó: Mirkó István)
A kajakos lányoknak (képünkön Kovács Katalin és Janics Natasa) kevesebb félnivalójuk van, mint a kenuszakág képviselôinek (Fotó: Mirkó István)
- Mostanság egyre többet lehet hallani arról, hogy veszélyben a kajak-kenu olimpiai léte. - Én nem lennék ennyire borúlátó - mondta Baráth Etele, a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöke. - Az tény, hogy a sportágban jelenleg zajló változások mind annak érdekében történnek, hogy megerősítsük helyünket az olimpiai programban, de én az elmúlt nyolc esztendőben csak pozitív tendenciákat látok. Körülbelül száznegyvenre nőtt a vébéken induló országok száma, ebből nyolcvannak-kilencvennek nemzeti bajnoksága van. Európán kívül is szépen terjeszkedik a sportág, a múlt héten lezajlott Ázsia-bajnokságra kétszázezer néző volt kíváncsi. Azért sem hiszem, hogy az olimpia "elköszönne" a kajak-kenu sporttól, mert az élnemzeteink között olyan országok vannak, amelyek jelentős befolyással bírhatnak a döntés meghozatala során.
„Ha valóban veszélyben van a sportág, akkor minden követ meg kell mozgatni a reformok érdekében” Baráth Etele, a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöke
- Mindez nagyon jól hangzik, a nemzetközi szövetség azonban a tavasszal mégis olyan szabályváltoztatást hajtott végre, amely alapjaiban rengette meg a sportágat. - Inkább úgy fogalmaznék: ez a szabálymódosítás a sportág látványosságát szolgálja. Az új időrenddel lehetőség nyílik arra, hogy a televízió direktben közvetítse a világ- vagy Európa-bajnokság eseményeit. Korábban unalmas, kitöltetlen időszakai voltak a közvetítéseknek, most azonban valóban pörög minden. Én ha tehetném, néhány perccel meghosszabbítanám a futamok közötti szünetet.
- Ez talán a mi versenyzőink érdekeit is szolgálná, hiszen Janics Natasát és Kovács Katalint például kifejezetten a döntés áldozatainak tekinthetjük. - Az új szabályok nem jelentenek hatalmas érvágást, ha gondolatilag átrendeződik a sportág. Natasa és Kati egy-egy világbajnokságon ugyanúgy lehet háromszoros aranyérmes, hiszen a távokból adódóan megvan rá a lehetőség.
- Az olimpián azonban nem. - Az olimpián egyikük nyerhet egyesben, a másik pedig párosban egy hozzájuk hasonlóan kitűnő kvalitású versenyzővel győzhet. A mi esetünkben ennek a szabálymódosításnak pontosan az a pozitívuma, hogy fiatal tehetségek is szóhoz juthatnak. Versenyzési lehetőséget és jövőképet tudunk biztosítani a számukra.
- Nem tart attól, hogy így azonban nem lesznek olyan nagy egyéniségei a sportágnak, mint amilyen a nyolcszoros olimpiai bajnok német Birgit Fischer volt? - Szerintem az eredményesség nem csorbul, ráadásul az egyéniségek a jellemükből fakadóan is egyéniségek, azaz, aki sztár, az ezentúl is sztár marad. Ám hogy minél több klasszisunk lehessen, én élnék még egy "fejlesztéssel". A közeljövőben tennék egy kísérletet Szegeden, és ez a próbálkozás akár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság számára is érdekes lehet. Az ötszáz és kétszáz méteres távokon szeretném még közelebb hozni a nézőket a versenyzőkhöz, leszű-kíteném a pályákat, amelyek mellett kétoldalt vízi lelátókat hoznék létre. Nem tudom, hogyan lehet kivitelezni, de ha összejön rá a pénz, megpróbálkozunk a rendezéssel. Ha valóban vészhelyzetben van a sportág, akkor minden követ meg kell mozgatni a NOB számára is elfogadható reformok érdekében.
- Ön szerint az athéni olimpia botrányai után a magyar sportdiplomácia lobbijának milyen súlya lehet akár most, a szingapúri ülésen? - Ez kényes kérdés, hiszen valóban negatívan éltük meg ezt az olimpiát. Nem szeretném, ha így lenne, de elképzelhető, hogy Athén óta Magyarországnak már nincs akkora befolyása, mint régen. Éppen ezért bízom benne, hogy a németek, akik sportágunkban a legeredményesebbek voltak a tavalyi olimpián, hatásosan képviselik majd a kajak-kenu sport érdekeit. ---- &