Boonen az új sprinterkirály

Vágólapra másolva!
2005.07.04. 23:10
Címkék
A várakozásnak megfelelően nem hozott túl sok izgalmat a Tour de France harmadik szakasza. Néhányan megint megpróbáltak megszökni, de a Francia körverseny elején még túlságosan friss a karaván, a sprinterek pedig túlságosan éhesek ahhoz, hogy kihagyják a kínálkozó lehetőségeket. Így aztán ezúttal is tömegbefutó döntött, amelyben vasárnaphoz hasonlóan Tom Boonen, a Quick Step belga vágtázója volt a leggyorsabb. Bodrogi László ígéretéhez híven elbújt a mezőnyben, az összetettben pedig továbbra is harmadik Zabriskie és Armstrong mögött.
Fej fej melletti harc csak a helyezésekért zajlott, Tom Boonen (jobbra) sprintben szokatlanul nagy fölénnyel, több mint egy kerékpárhosszal nyert
Fej fej melletti harc csak a helyezésekért zajlott, Tom Boonen (jobbra) sprintben szokatlanul nagy fölénnyel, több mint egy kerékpárhosszal nyert
Fej fej melletti harc csak a helyezésekért zajlott, Tom Boonen (jobbra) sprintben szokatlanul nagy fölénnyel, több mint egy kerékpárhosszal nyert
Fej fej melletti harc csak a helyezésekért zajlott, Tom Boonen (jobbra) sprintben szokatlanul nagy fölénnyel, több mint egy kerékpárhosszal nyert
Fej fej melletti harc csak a helyezésekért zajlott, Tom Boonen (jobbra) sprintben szokatlanul nagy fölénnyel, több mint egy kerékpárhosszal nyert
Fej fej melletti harc csak a helyezésekért zajlott, Tom Boonen (jobbra) sprintben szokatlanul nagy fölénnyel, több mint egy kerékpárhosszal nyert

A Tour de France hétfői szakasza szinte tökéletes másolata volt a vasárnapi etapnak. Ezúttal is volt egy hosszú szökés (vasárnap 140, hétfőn 185 kilométeren át tartott), most is csak néhányan keveredtek bele (vasárnap négyen, köztük a mi Bodrogi Lacink, hétfőn hárman), a boly ezúttal is utolérte őket, a sprintbefutót pedig is Tom Boonen nyerte meg.

A 212.5 kilométeres La Chataigneraie-Tours szakaszon a három bátor meglépő a holland Erik Dekker (Rabobank), a francia Nicolas Portal (AG2R) és a svájci Rubens Bertogliati (Saunier) volt, akik 70 kilométerrel a rajt után már öt és fél perccel tekertek a mezőny előtt. Mint utóbb kiderült, ez volt a legnagyobb előnyük, ugyanis a boly szép lassan beindult, és hamarosan már a szökevények nyomában tekert.

A trió tagjai közül a 35 éves holland versenyző volt a legtapasztaltabb, hiszen nyert már szakaszt (nem is egyet) a Tour de France-on, ráadásul tavaly diadalmaskodott a Párizs-Tours Világkupa-versenyen, amelyen ugyanott volt a befutó, mint hétfőn. Bertogliatival kapcsolatos érdekesség, ő viszont csak pénteken tudta meg, hogy indulhat a Touron.

Szavazás

Megnyeri-e hetedszer is a Tourt Lance Armstrong?

A trió tagjai nagy egyetértésben próbáltak meg megőrizni valamennyit az előnyükből, és miután jól dolgoztak össze, az üldözők viszont nem túl nagy meggyőződéssel tekertek, egy ideig úgy tűnt, sikerül az élen maradniuk. Abban persze nem reménykedhettek, hogy a célig kitart az előny, de a kiváló irammenő hírében álló, és a hosszú szökések specialistájának számító Dekker számára ez a nap kihívás lehetett, a többiek pedig hűségesen mentek vele.

Aztán 15-20 kilométerre a céltól a boly megint "rántott egyet", percen belülre kerültek a szökevények, akik közül Bertogliati hamarosan feladta a küzdelmet, ugyanakkor Dekkert és Portalt csak a példátlanul hosszú, csaknem két és fél kilométeres célegyenesben sikerült megfogni. Ezt követően még egy hamvába holt Cancellara-meglódulást jegyezhettünk fel, majd működésbe léptek a sprinterek vonatai. (Itt mondjuk el, hogy a Tour története során ez volt a hetedik alkalom, hogy Tours-ban ért véget egy szakasz. Ezt megelőzően 1955-ben a belga Jan Brankart, 1957-ben a francia André Darrigade, 1961-ben újra Darrigade, 1970-ben az olasz Marino Basso, 1992-ben a francia Thierry Marie, 2000-ben a holland Leon van Bon győzött ebben a városban.)

Sprintbefutó után az idén másodszor is Boonen ünnepelhetett a francia körversenyen
Sprintbefutó után az idén másodszor is Boonen ünnepelhetett a francia körversenyen
Sprintbefutó után az idén másodszor is Boonen ünnepelhetett a francia körversenyen
Az utolsó kilométeren szinte minden vágtázónak volt még segítsége, hamarosan azonban a legjobbak magukra maradtak, és a csatából a vasárnaphoz hasonlóan ismét Tom Boonen került ki győztesen. A Quick Step zöld trikóban tekerő sprintere meggyőző fölénnyel előzte meg vetélytársait, akik közül némi meglepetésre az osztrák Wrolich lett a második. Mögötte az ausztrál vágtázók különversenye igen érdekesen alakult: McEwen a vereség felett érzett fájdalmában (?) fejjel próbálta meg odébb tolni O’Gradyt, mintha egy keirinversenyen lennénk. A Davitamon versenyzőjét "hálából" a mezőny utolsó, 186. helyére sorolta vissza a zsűri, míg Boonen így értékelte a hajrát: "Az utolsó kilométeren hatalmas volt a zűrzavar, nagyon kellett figyelni, miközben hetven kilométer per órás sebességgel száguldottunk. Úgy döntöttem, hogy megint McEwenre figyelek, mert ez a taktika már vasárnap is bejött, és mert mindig ott történnek az események, ahol ő van.

Eddig nagyszerű eredményeket értem el, bár titokban reménykedtem benne, hogy meg tudom nyerni ezt a két etapot. A következő hét nagyon kemény lesz, bizonyos szakaszokon meghúzom majd magam a mezőnyben, megpróbálok tartalékolni az erőmmel, mert az a célom, hogy véglegesen megszerezzem a zöld trikót."

92. Tour de France
3. szakasz, La Chataigneraie-Tours (212.5 km): 1. Tom Boonen (belga, Quick Step) 4:36:09 (átlag: 46.19 km/ó), 2. Wrolich (osztrák, Gerolsteiner) azonos idővel, 3. O’Grady (ausztrál, Cofidis) a. i., 4. Eisel (osztrák, Française Des Jeux) a. i., 5. Davis (ausztrál, Liberty Seguros-Würth) a. i., 6. Förster (német, Gerolsteiner) a. i., …34. Ullrich (német, T-Mobile) a. i., …50. Bodrogi László (magyar, Crédit Agricole) a. i., …56. Zabriskie (amerikai, CSC) a. i., …87. Armstrong (amerikai, Discovery Channel) a. i.
Az összetettben: 1. (sárga trikóban) David Zabriskie 8:48:31, 2. Armstrong 2 mp h., 3. Bodrogi László 47 mp h., 4. Vinokurov (kazah, T-Mobile Team) 53 mp h., 5. Hincapie (amerikai, Discovery Channel) 57 mp h., 6. Landis (amerikai, Phonak) 1:02 p h., …12. Ullrich 1:08 p h. A gyorsasági pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Tom Boonen 70 pont, 2. O’Grady 50, 3. Wrolich 49, …17. Bodrogi László 18. A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Erik Dekker 6 pont, 2. Voeckler (francia, Bouygues) 5, 3. Bertogliati (svájci, Saunier) 4. A csapatversenyben: 1. CSC (dán) 26:27:44, 2. Discovery Channel (amerikai) 4 mp h., 3. Phonak (svájci) 1:33 p h., …8. Crédit Agricole (francia) 2:50 p h. ----
Kedden a Tour de France egyetlen csapatidőfutama vár a mezőnyre. A kilenctagú együtteseknek Tours és Blois között 67.5 kilométert kell teljesíteniük, szinte teljesen sík útvonalon. Az első 48 kilométer (a Loire folyó partján) tökéletesen lapos, aztán a hajrában egy-két kisebb emelkedő nehezíti majd a versenyzők dolgát, mielőtt beérnének a célba. Az etap során sem a hegyi-, sem a sprintpontversenyben nem lehet pontokat szerezni.
Érdekesség, hogy csak az első helyezett kapja meg a valós idejét, a többi csapat 20, 30, 40 és így tovább másodpercet kap a győzteshez képest, így a huszadik együttes hátránya is csak 3 perc lesz az etapon. (Természetesen ha egy gárda ennél kisebb különbséggel ér célba, akkor minden versenyző a valós idejét kapja.)

A szakértők szerint két csapat küzd majd a részsikerért: az Armstrong-féle amerikai Discovery Channel és Ivan Basso együttese, a dán CSC. A bukmékereknél is ennek a két együttesnek a legjobbak az esélyei a diadalra, mögöttük a Phonak és Jan Ullrich alakulata, a T-Mobile harcolhat a harmadik helyért, meg persze Bodrogi László teamje, a Crédit Agricole. A hírek szerint egyébként az említett gárdák a múlt héten szinte kivétel nélkül edzettek ezen az útvonalon.

Tv: ARD, 15:00 (élő), Eurosport, 15:00 (élő), RAITRE, 15:00 (élő). Internet: www.letour.fr ---- "A terveimnek megfelelően megpróbáltam pihenéssel tölteni a hétfői napot, de azt kell mondanom, hogy azért így is elég fáradtan értem a célba. A szakasz elején nagy volt az oldalszél, aztán elfordultunk, és onnan kezdve hátszelünk volt, ami jólesett. Nincsen szabály arra, hogy hol tekerjen az ember a bolyon belül, amikor pihenni akar, ennek megfelelően én is hol elöl, hol középen, hol hátul voltam, de arra azért mindig ügyeltem, hogy a szél ne zavaron.

A hétfői szakasz ugyan elvben sík volt, de érdekes módon folyamatosan hullámzott az aszfalt, főleg a vége felé, amikor volt egy irgalmatlanul hosszú egyenes, amely sohasem akart véget érni, és amely tele volt emelkedővel és lejtővel. Szerintem azért is fáradtam el a vártnál talán egy kicsit jobban, mert elég magas volt az átlagsebesség a szakasz során.
Kedden nagyon nehéz etap vár ránk, de úgy érzem, hogy az esélyesek között említhetem a Crédit Agricole-t is, úgy számolom, hogy az első öt között érhetünk célba. A legnagyobb vetélytárs kétségkívül a CSC, a Discovery, a T-Mobile és a Phonak lesz, de biztos vagyok benne, hogy mi is letesszük majd a névjegyünket.

Még nem beszéltük meg, milyen taktikával versenyzünk, hogy nekem többet kell-e elöl tekernem, mint a többieknek, de ez azon is múlik, ki hogyan érzi majd magát. Az biztos, hogy két-háromszáz méterenként váltjuk egymást elöl, és nagyon remélem, hogy egyikünk sem marad le, roppant fontos lenne, hogy mind a kilencen együtt érjünk célba.
A tavaly bevezetett új időszabály szerintem nem kedvez nekem, én jobban örülnék annak, ha mindenki a valós idejét kapná meg a csapatidőfutam után is." ---- Merckx Armstrongot választja
Minden idők legnagyobb kerékpárosa, a belga Eddy Merckx szerint Jan Ullrichnak nincs esélye az idei Touron Lance Armstrong ellen. A Spiegel című német lapnak adott interjújában Merckx azt mondta, szerinte az amerikai az idén is nyer, "mert ő a legjobb", míg Ullrich "hiába tehetséges, az nem elég". A "kannibál" arra a kérdésre, hogy Armstrong erősebb-e nála, így válaszolt: "A magam korában talán én voltam a legjobb, ma Lance a legjobb. Ennyi."

Sosenka nekifut
Az olasz Acqua e Sapone csapat hétfőn közleményben jelentette be, hogy versenyzője, Ondrej Sosenka július végén megpróbálja megdönteni az egyórás kerékpározás világcsúcsát. A 30 éves cseh kerékpárosnak az angol Chris Boardman 2000 októberi rekordját kellene felülmúlnia: az angol kerekes Manchesterben 49 441 métert tett meg hatvan perc alatt. (Mint ismeretes, a rekordot csak hagyományos kerékpárral lehet felállítani. Boardman tartja az abszolút csúcsot is: 56.375 kilométert ért el 1996-ban.) Az Acqua e Sapone közleményéből nem derül ki a világcsúcskísérlet helyszíne és pontos időpontja.

Petacchi eligazol?
Egyre nehezebb helyzetben van Alessandro Petacchi csapata, a Fassa Bortolo, amelynek névadó szponzora csökkenteni akarja a kiadásait. Elképzelhető, hogy a csapat jövőre már más néven fut, az viszont biztosra vehető, hogy a kerete alaposan megváltozik majd: Bruseghin hamarosan aláír a Lampréhoz, a luxemburgi Kirchen a Liquigasszal tárgyal, Flecha iránt a Rabobank és a Gerolsteiner érdeklődik, míg Cancellarát a CSC és a Discovery is vinné - utóbbi évi 900 000 eurós fizetésért. A legtöbb érdeklődő persze Ale-jet, azaz az idei Tourról egyébként hiányzó Petacchi körül röpköd: a Domina Vacanze, a Liquigas és a T-Mobile is tárgyalt már a sprinterrel. (A németeket a télen alighanem elhagyja majd Zabel, aki a Phonakhoz akar szerződni.)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik