Anders Frisk, a világ egyik legfoglalkoztatottabb játékvezetője visszavonul. A szándékát a múlt hét végén jelentette be arra hivatkozva, hogy a Barcelona-Chelsea BL-mérkőzés után őt és családtagjait megfenyegették.
Anders Frisk éppen kiállítja Didier Drogbát, a Chelsea csatárát – az angolok ezért a tettéért is részrehajlással vádolták meg a svéd bírót
Anders Frisk éppen kiállítja Didier Drogbát, a Chelsea csatárát – az angolok ezért a tettéért is részrehajlással vádolták meg a svéd bírót
Várható volt a döntés! Mármint, hogy a világ egyik legellentmondásosabb játékvezetője, a svéd Anders Frisk befejezi a bíráskodást. Hiszen már tíz éve a svéd focitársadalom üldözöttje - imádják és egyben utálják. Több mérkőzésen ő volt a főszereplő és nem a játékosok. Ez persze nem tetszett a svédeknek! José Mourinho legutóbbi csúnya kirohanása Frisk ellen Barcelonában csak kegyelemdöfésnek számít. Mint ismert, a portugál edző azzal vádolta meg a svéd játékvezetőt, hogy bent volt a szünetben a Barcelona öltözőjében és ez a "társalgás" befolyásolta Didier Drogba korai kiállítását a második félidőben. Az UEFA vizsgálóbizottsága nem így látta az ügyet és felmentette Frisket. Mourinho viszont pénzbüntetést kapott hamis és sportszerűtlen vádolásért. A svéd és különösen az angol közvélemény azonban állást foglalt Frisk ellen - holott a Svéd Labdarúgó-szövetség és a játékvezetők testülete erősen védte híres játékvezetőjét. "A barcelonai mérkőzés óta telefonterrornak vagyok kitéve.
Nemcsak én, hanem az egész családom - mondja Frisk. - A csőcselék kibírhatatlanná tette az életünket. Sőt életveszélyesen megfenyegettek. Az e-mailem tele van fenyegetésekkel és a postaládámat a házunk előtt nem merem kinyitni. Körül vagyunk véve fenyegetőző emberekkel. Ilyen körülmények között nincs más választásom, mint a visszavonulás. A Chelsea szurkolói nem ismernek határt. Pedig ha tudnák, hogy én is a Chelsea-nek drukkolok gyerekkorom óta… Ettől függetlenül most is azt állítom, hogy Drogba megérdemelte a piros kártyát, csúnyán beletalpalt a barcelonai kapusba."
A svédek szerint itt van a kutya elásva. Az összeütközés szurkolók, játékosok, edzők és Frisk között szinte állandó. Két évvel ezelőtt a jó megjelenésű és elegáns Frisk így nyilatkozott a svéd televízióban: "Én jobban szeretem a kemény angol focit, mint az elegáns déli játékot. Szerintem jobb lenne a svéd foci, ha a játékosok keményebben, férfiasabban küzdenének a közelharcokban. Én a keményebb labdarúgásért harcolok." Ez a felfogás azomban nehéz helyzetbe hozta Frisket a pályán. Legtöbbször elnézte a durvaságot (amelyet csak keménységnek nézett) és szigorúan sípolt az áldozatok eséseinél. Általában a csatárok kaptak sárga lapot szimulálásért, s nem a védők durvaságért. Ezt a vonalat azonban Frisk nem tudta konzekvensen tartani, miután a legtöbb tétmérkőzés inkább durva, mint kemény. Így Frisk kénytelen volt megbüntetni a favágókat is, nem csupán a szimulálókat. De a svéd sajtó szerint sohasem lehetett kiszámítani, mikor kit. Ezért aztán több tétmérkőzés kudarcba fulladt, amikor Frisk sípolt Svédországban.
Az első Frisk-eset még 1995-ben látott napvilágot, amikor egy djurgardeni szurkoló berohant a pályára és hátulról letaglózta a sípmestert, történt mindez néhány nappal az első Bajnokok Ligája-mérkőzése előtt… Majd 2002 augusztusában még Bengt Madsen, a Malmö FF elnöke, a Svéd Labdarúgó-szövetség alelnöke is Frisk ellen fordult egy malmői mérkőzés után. Odahaza Madsen kritikája legalább olyan port vert fel, mint Mourinho legutóbbi kirohanása. A "sokat vitatott szépség" tehát tízévnyi szereplés után távozik a színpadról. Persze most mindenki őt siratja és sajnálja - még azok is, akik korábban kritizálták - a játékvezetők pedig sztrájkra készülnek felháborodásukban… ---- Az is elképzelhető, hogy a közeljövőben sztrájkba lépnek az Európai Labdarúgó-szövetség keretéhez tartozó bírók, akik mélységesen felháborodtak azon, hogy az őt és családját ért halálos fenyegetések miatt Anders Frisk játékvezető kénytelen volt bejelenteni: befejezi pályafutását. "Nem ülhetünk ölbe tett kézzel"- mondta a Bildnek adott interjújában Volker Roth, az UEFA Játékvezetői Bizottságának német elnöke. "Eddig soha nem látott mértékben összefogunk és kifejezzük együttérzésünket. Általánosságban nem vagyok híve a munkabeszüntetésnek, de ezt is fontolóra vesszük." Roth hozzátette: a bírók - csakúgy, mint a játékosok és edzők - olykor hibáznak, de ez nem ok arra, hogy ócsárolják vagy megfenyegessék őket. "Néha millimétereken múló döntéseket kell meghozniuk a játékvezetőknek, olyan helyzetekben kell azonnal határozniuk, amelyeket videóról visszanézve is csak harmadjára lehet eldönteni" - jegyezte meg a szakember. (MTI) ---- Puhl Sándor Négyszer választották a világ legjobb játékvezetőjének, jelenleg a Magyar Labdarúgó-szövetség alelnöke: "Nehéz erről bármit mondani, hiszen az ember nem lát bele a másik fejébe, de az tény, hogy manapság olyan mértékű presszió éri a játékvezetőket, amelyek megingathatják belső személyiségüket. Anders Frisket személyesen is ismerem, és jó bírónak tartom. Sajnos, vannak az életben olyan esetek, amikor összejátszanak a szerencsétlen véletlenek, és aztán ezek önmagukat generálják, viszont a Friskkel kapcsolatos vádakat nevetségesnek tartom. Ebben a helyzetben a legjobb döntés szerintem felállni, és újra bizonyítani, de kérdés, hogy megvan-e még benne ehhez a tűz?"
Palotai Károly Korábbi kiváló FIFA-bíró, éveken át tagja volt a FIFA Játékvezető Bizottságának: "Szomorú, hogy ilyen előfordulhat, bizonyítva, hogy egyre durvuló világban élünk. Akik játékvezetőként működnek, és folyamatosan szerepelnek a nemzetközi porondon, sajnálatos módon egyre jobban ki vannak téve az ilyen eseteknek, amelyeket aztán mindenki a maga módján reagál le. Nekem is volt már kellemetlen esetem. Görögországban, amikor egy, a hazaiak számára "sikertelenül" végződött találkozót vezettem, az országúton haladva leszorítottak bennünket, és bizony életveszélybe kerültünk. Az ilyen esetek nem jók a játékvezetőknek, és nem jók a sportágnak sem. Rossz, nagyon rossz irányba haladunk."
Vágner László Szintén korábbi kiváló FIFA-bíró, az 1998-as világbajnokság magyar játékvezetője: "Szerintem ma Frisk a világ legjobb játékvezetője. Komoly nyomás nehezedik rá, s ezért gondolkodik a befejezésen, vagy talán már el is döntötte, hogy abbahagyja. Ha nincs megfelelő kommunikáció a bajnokságokat irányító és a játékvezetői szervezetek között, akkor a Friskéhez hasonló esetek megismétlődhetnek. Akad viszont pozitív példa Angliában, ahol a szövetség videofelvételek és ellenőri jelentések alapján tiltott el játékosokat és sportvezetőket, s vallom, követni kellene az angol példát, és mindenképpen keményebb fellépést várok a sportvezetők ellen, s talán így védelmet kaphatnak a játékvezetők. "
Hanacsek Attila FIFA-játékvezető, a Győr-Moson-Sopron megyei jb tagja: "Eddigi pályafutásom során szerencsére nem fordult elő hasonló eset velem, éppen ezért meglepett, ami Friskkel történt. Sajnálatosnak tartom, hogy már nemzetközi szinten is tapasztalhatjuk az erőszakot, a fenyegetettséget. Naivan azt hittem, csak az alacsonyabb osztályokban bánthatják a bírókat, de lám, a világ egyik legjobbját és családját is megfenyegették. Nincs mese, a bűnösökkel szemben minden szinten el kell járni, legyen az körzeti bajnoki labdarúgó-mérkőzés vagy Bajnokok Ligája-összecsapás. Meg kell védeni a játékvezetőket, hiszen másként elfogynak a bírók, s mint tudjuk, játékvezető nélkül nincs mérkőzés".