Bizonyossá vált, hogy Annus Adriánt és Fazekas Róbertet nem követi újabb magyar sportoló a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) plénuma előtt, ugyanis a két súlyemelő, Gyurkovics Ferenc és Kovács Zoltán ügyét nem tárgyalja a fórum. Ezzel az utolsó jogorvoslati lehetőség is kútba esett, és kimondhatjuk: az áprilisi, szófiai súlyemelő Európa-bajnokságon nem indulhat magyar versenyző, mert az egy naptári évben doppingvétségen ért sportolóink száma elérte a "bűvös" hármat.
Gyurkovics ügyét még nem érzi lefutottnak a versenyzô ügyvédje(Fotó: Meggyesi Bálint)
Gyurkovics ügyét még nem érzi lefutottnak a versenyzô ügyvédje(Fotó: Meggyesi Bálint)
A Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) ez esetben egyéves eltiltással sújtja az érintett országot, tehát Magyarország 2005-ben lekerül a nemzetközi súlyemelőtérképről - hacsak nem történik csoda…
De nézzük, mi húzódik meg a váratlan döntés mögött, amelyet ráadásul már csaknem két hónapja meghozott a CAS, de nem került napvilágra. Dr. Hegedűs László, a két versenyző ügyvédje a következőképpen kommentálta a hírt: "Kovácsról most nem beszélek, vele kapcsolatban elfogadom a Sportdöntőbíróság határozatát. Gyurkovics esetében viszont nem értem a fejleményt, hiszen itt van a kezemben a papír, amely szerint a CAS elfogadta a fellebbezésünket, és kéri, hogy december tizenhetedikéig csatoljuk a bizonyítékokat. Vagyis önmagának mond ellent a Sportdöntőbíróság, amit nem szabad annyiban hagynunk."
Hegedűs László elmondta, hogy december 22-én érkezett a CAS levele, amelyben arról értesítik, hogy nem foglalkoznak a két súlyemelő kérvényével. Mindezt azért nem hozta nyilvánosságra, mert igyekeztek megtalálni azokat a jogi lehetőségeket, amelyek segítségével megmenthető Gyurkovics ügye. Mint ismert, Kecskés Zoltán reményei végleg elvesztek, mert a kölni laboratórium, amely előzőleg hivatalosan is átvette a magyar emelő Athénban levett vizeletének maradékát, ellentmondásos indokokra hivatkozva végül nem vizsgálta meg azt. (Az újabb kontroll azt bizonyíthatta volna, hogy a Kecskés által leadott minta tiszta volt, és a teszt előtt manipulálták.) A kölni laboratórium illetékeseinek pálfordulása után mintegy illeszkedik a képbe a CAS váratlan állásfoglalása, mindkét esetben egy elindított folyamatot vágtak el hirtelenjében. Mert például a CAS már októberben visszautasíthatta volna Gyurkovics keresetét, mondván, kifutott a fellebbezési időből. Minek várt akkor december 22-ig, minek kért újabb iratokat Hegedűs ügyvédtől?!
"Lehet, mégis nekem lesz igazam, hogy összeesküvés-elméletről beszélek? Az eset kísértetiesen hasonlít a kölni labor döntésére, mintha valakinek az lenne az érdeke, hogy semmi se derüljön ki… Újra megkérdezem: ha Aján Tamás IWF-elnöknek - ahogy azt az egyik tévéműsorban közölte - valóban bizonyítékai vannak az athéni doppingesetekre, miért nem áll elő velük?!" - hangzott Dolovai Tamás MSSZ-elnök kommentárja. ---- A ---- A