Tulajdonképpen a papírforma igazolódott be az észak-amerikai tojáslabdás futball-liga (NFL) két főcsoportdöntőjén. A Nemzeti Főcsoportban (NFC) a Philadelphia Eagles győzte le hazai pályán az Atlanta Falcons csapatát, és jutott el 24 év után először a nagydöntőbe, míg az Amerikai Konferenciában (AFC) a címvédő New England Patriots idegenben tudott diadalmaskodni a Pittsburgh Steelers ellen.
Michael Vick, az Atlanta Falcons irányítója körül a szó szoros és átvitt értelmében is kifordult a sarkaiból a világ: a „sólymok” elbuktak a philadelphiai „sasok” ellen
Michael Vick, az Atlanta Falcons irányítója körül a szó szoros és átvitt értelmében is kifordult a sarkaiból a világ: a „sólymok” elbuktak a philadelphiai „sasok” ellen
Az Atlanta Falcons szinte az esélytelenek nyugalmával készülhetett az Eagles ellen, amely azonban az elmúlt években már zsinórban háromszor botlott el a SuperBowl kapujában. "Nem tudom, kin nagy a nyomás, de hogy rajtunk nem, az biztos" - mondta a Falcons sztárirányítója, Michael Vick még a mérkőzés előtt. Aztán megtudta: rajta.
A Falcons támadóegységének legnagyobb (vagy inkább egyetlen) csodafegyvere ugyanis az ő kiismerhetetlen futójátéka lett volna: ha jó napja van, bármilyen szorult helyzetből képes kiverekedni magát, hogy az irányítóktól elvárt passz helyett egyszercsak meglódulva a labdával értékes yardokat szerezzen csapatának. Az Eagles védői azonban megtanulták a leckét: nem rohanták le Vicket ész nélkül, hanem a védekező falember Derrick Burgess vezetésével igyekeztek lezárni a folyosókat, amiken át megszökhetett volna. Így a Falcons quarterbackje passzolni kényszerült, akkor is, ha nem nagyon volt kinek. "Jevon Kearse és egy másik falember (Burgess) végig szemmel tartott enngem, és ügyeltek rá, hogy ne tudjak elkezdeni futni. Remekül csinálták, és a hátulsó védvonalban is ügyeltek rá, hogy az elfogóink ne tudjanak elszakadni a védőktől." - dícsérte Vick az ellenfél munkáját. Egész évben gyengélkedő szélső-elfogói, Peerless Price és Brian Finneran ennek megfelelően most sem alkottak maradandót 2 illetve 1 elkapással. Ez persze nem is csoda, tekintetbe véve, hogy a Philadelphia hátsó védősorában a négy játékosból hármat beválasztottak a szezon legjobbjait felvonultató Pro-Bowl-csapatba... Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy volt olyan játék, amikor Price és a labdaelkapásban amúgy szintén kiváló tight end, Arge Crumpler is két kézzel integetett Vicknek, magányosan álldogálva az Eagles gólterületén belül, de az irányító inkább a futást választotta, mérsékelt sikerrel. Vick végül mindössze 11 jó passzal, 136 dobott és mindössze 26 futott yarddal (ennél egy százassal több szokott lenni, ha jól megy neki), valamint egy labdaeladással, interceptionnel zárt, és ez nagyon kevés, ha valaki a Super Bowl-ba akarja vezetni a csapatát.
A másik oldalon a philadelphiai Donovan McNabb viszont már a hét közepén kikérte magának, hogy bárki Vickhez hasonlítsa, annak ellenére, hogy ő sem marad adósa senkinek, ha futásról van szó. Mindazonáltal ő elsődlegesen a passzaival szeretné segíteni a csapatát, és ez sikerült is neki: 17 sikeres passzal, közte 2 touchdown-nal és nem mellékesen 32 yard futással vezette be csapatát a nagydöntőbe, Mindezt egy amúgy elismerten jó Falcons-védelem ellen, ráadásul csapata (és talán a liga) legjobb elfogója, a lábtörését kúrálgató, de azért az oldalvonalnál meccs közben őrültként ugrabugrálva a közönséget hergelő Terrell Owens nélkül. McNabb okosan játszott, legjobb elfogója hiányában futóinak és tight end-jeinek dobta passzai kétharmadát, és ez sikerhez is vezetett. A két irányító közti különbséget a legjobban a meccsen interceptiont fogó philadelphiai védő, Brian Dawkins fogalmazta meg: "Don (McNabb) elSődlegesen dobni akar, nincs vita. Csak ha megvan a lehetősége, és különben nem tudna üres embernek passzolni, akkor kezd el futni. Ami Vicket illeti, ő megnézi az elsődleges célpontját, és ha az illető nincs üresen, bevágja a hóna alá a labdát és nyomás." Csak mellékesen: a 29 éves McNabb 4 évvel idősebb Vicknél. És négy éve még ő is így játszott. Mostani érett játékának és az Eagles jól szervezett védelmének, valamint a 96 futott és 39 labdaelkapással szerzett yardot összegereblyéző Brian Westbrooknak köszönhetően tulajdonképpen gond nélkül jutottak be a philadelphiaiak a nagydöntőbe.
Philadelphia Eagles-Atlanta Falcons 27-10 (7-0, 7-10, 6-0, 7-0)
Pontszerzők: Levens (4 yardos futás, jutalomrúgás: Akers), Chad Lewis (3 yardos passz Donovan McNabbtől, j: Akers), Akers (31 yardos mezőnygól), Akers (34 yardos mezőnygól), Chad Lewis (2 yardos passz, McNabb, j: Akers) ill. Feely (23 yardos mezőnygól), Dunn (10 yardos futás, j: Feely)