Keserű emlék a legutóbbi horvátok elleni, zágrábi világbajnoki selejtező. Pedig mennyire várta az ország az első 2004-es vb-selejtezőt, mennyire várta Lothar Matthäus szövetségi kapitány sikeres bemutatkozását.
Bozóky Imre (jobbra) tudja, ha sikeres lesz Lothar Matthäus csapata, az javítja a magyar rendezési esélyeket (Fotó: Czagány Balázs)
Bozóky Imre (jobbra) tudja, ha sikeres lesz Lothar Matthäus csapata, az javítja a magyar rendezési esélyeket (Fotó: Czagány Balázs)
Aztán minden másként alakult. A zágrábi Maksimir-stadion pokoli légkörében elégtek a győzelmi reményeink, a hazaúton pedig több magyar autóra is kőzáport zúdítottak a lesből támadó horvát drukkerek. Rég volt, mondhatnánk, felejtsük el mindezt. Ha nem is könnyű, muszáj továbblépnünk a zágrábi emlékeken, hiszen a jövőben a jelek szerint egyre szorosabb kapcsolatba kerülhetünk a horvátokkal. Arról már beszámoltunk, szóba került, hogy országhatárokat átívelő, amolyan közép-európai bajnokság jöhet létre. Ez még meglehetősen képlékenynek, távolinak tűnik, ám van itt valami, ami nagyon is kézzelfogható. A közös, horvát-magyar Eb-rendezés terve. Legfrissebb információink szerint mindkét fél támogatja, sőt szorgalmazza, hogy a 2012-es Európa-bajnokságot Horvátország és Magyarország rendezze meg. S hogy nem afféle álmodozásról van szó, azt bizonyítja, hogy szombaton Zágrábban tárgyal a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke, Bozóky Imre által vezetett delegáció, amelyet a horvát szövetség első embere, Vlatko Markovic fogad majd. Több lesz ez már tapogatózó tárgyalásnál, úgy tudjuk, ez a szombat döntő jelentőségű lehet, lesz a közös Eb-pályázat ügyében. Péntek délután Bozóky Imre is megerősítette mindezt. "A szombati zágrábi találkozótól határozott lépéseket és fontos döntéseket várok - mondta az MLSZ elnöke. - A mi utunk tulajdonképpen amolyan válaszlépés a horvát sportminiszter év eleji magyarországi útjára és megbeszéléseire. Most már nem titok, közösen szeretnénk Eb-t rendezni a horvátokkal, és mindkét ország politikai, valamint sportvezetése támogatja az ötletet. Ezt rendkívül fontos hangsúlyozni. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még sportminiszterként lelkesen fogadta az ötletet, és most, az ország kormányfőjeként sem változott a véleménye. Így nyugodtan kijelenthetem, a magyar kormány támogatását élvezzük, hiszen nem csupán sportpolitikáról, hanem gazdasági kérdésekről is szó van. De ugyanezt elmondhatom a horvátokról, akiknél volt szerencsém hallani Ivo Sanader miniszterelnök nyilatkozatát, aki néhány hónapja a televízió képernyőjén jelentette ki, hogy a magyarokkal közösen akarnak pályázni 2012-ben. Mi már kétszer megpróbáltuk, egyszer az osztrákokkal közösen, egyszer önállóan, ám biztos vagyok benne, hogy harmadszor a horvátok oldalán megvalósulhat az álmunk. Úgy tudom, legnagyobb riválisunk Olaszország, Görögország és Oroszország lehet. Ám van egy fontos pont: az UEFA vezérkara 2005 végéig hivatalosan is bejelenti, melyik lesz az a három pályázó, amelyik közül kiválasztják majd a végső győztest. Egy éven belül tehát választ kapunk arra, hogy közel kerülünk-e a tűzhöz."