Risztov Éva: "Belefásultam"

Vágólapra másolva!
2004.08.15. 21:23
Címkék
Magyar szempontból a vártnál csendesebbre sikeredett a vasárnap este az Olimpiai Úszóközpontban, hiszen előzetesen úgy kalkuláltunk, a 400 méter gyors fináléjában Risztov Évának drukkolhat a magyar tábor.
A tábor drukkolt volna, azonban Risztov este már nem volt érdekelt, csak 15. lett a selejtezőben. Világbajnoki ezüstérmesként és Európa-bajnoki másodikként.
Hogy mi történt?

Röviden: a szombat esti kudarc (mert számára az volt, hogy nem nyert érmet 400 méter vegyesen) kissé "megfogta", olyannyira, hogy a gyengébb vegyesre a gyors is ráment. Nem mintha nem lett volna esélye a fináléra, ám úgy tűnt, amikor a vízben felmérte, hogy ebből úgy sem lehet érem, inkább megadta magát… De folytassuk az analízist inkább vele!
"Érmet akartam nyerni négyszáz vegyesen, az pedig nagyon megviselt, hogy nem sikerült - mondta a mixzónában lihegve a futam után. - Igazság szerint kicsit elvesztettem a fonalat, idegileg elfáradtam. Már májusban, a madridi Európa-bajnokságon is éreztem, hogy túl sok a versenyből. Akárhogy is nézzük, három éve mindenütt ott vagyok, vébén, Európa-bajnokságon, rövid pályás Európa-bajnokságon. Ráadásul általában négy számban indulok. Kicsit belefásultam, talán jól is jönne egy hosszabb pihenő az olimpia után."

A sokszoros világ- és Európa-bajnokiérmes Risztov Éva számára eddig nyilvánvalóan csalódást jelentaz athéni olimpia
A sokszoros világ- és Európa-bajnokiérmes Risztov Éva számára eddig nyilvánvalóan csalódást jelentaz athéni olimpia
A sokszoros világ- és Európa-bajnokiérmes Risztov Éva számára eddig nyilvánvalóan csalódást jelentaz athéni olimpia
Vegytiszta érvelés. Mégis van némi szépséghibája a vasárnapi úszásnak, méghozzá az, hogy engedte elúszni a döntőt. Persze valahol azt is meg lehet érteni, hogy akit általában a dobogóhoz szólítanak, már nem rajong az esetleges hatodik hely gondolatáért. Más kérdés, hogy az athéni hatodik hely is jól fizet az olimpián, az állam 3 millió forintot adott volna érte. Turi György, Risztov edzője öt perccel a futam után már arról beszélt, még megpróbálja összeszedni Évát a 200 méter pillangóra (és talán a 800 méter gyorsra), ám Athén után mindenképpen hosszabb szabadságot ad neki.
"Egy érző ember, nem gép. Az állandó teljesítménykényszer, a rengeteg verseny őt is kikezdte, mindenképpen el kell engedni egy időre, ha azt akarjuk, hogy ismét ki legyen éhezve" - összegzett Turi, akinek azért némi öröme is volt vasárnap, hiszen Cseh László 100 méter háton ott lehet a hétfői döntőben (az előfutamban ráadásul országos csúcsot repesztett). Pedig vasárnapra virradóra csupán hat órát aludt (azt is altatóval), ehhez képest öröm volt nézni az úszását.
De hogy ne legyen egy tökéletes napja sem, az előfutam után doppingellenőrzésre hívták. Szombaton pisilt, vasárnap a vérét vették.
"Kristálytisztán látszik, a törés utáni kényszerpihenő elvitte az állóképességét, viszont kihozta a gyorsaságát - folytatta Turi. - Ott van a száz méter hát döntőjében, amelyben remélem, még faragni is tud valamit az időeredményén."
A többi magyarról szólva: vasárnap délutánra Cseh mellett még Kovács Ágnes kapott meghívót, hiszen bekerült a 100 méter mell elődöntőjébe. Más kérdés, hogy a legjobb nyolc közé már nem tudta beverekedni magát. Ugyanakkor csak dicséret illetheti, hiszen este 1:09.12-re volt képes, ami már-már a régi Ágit idézte. A Szűcs Tamás (200 m gyors), Horváth Péter (100 m hát), Szepesi Nikolett (100 m hát) trió a selejtezőben búcsúzott.

Női 100 pillangó
1. Thomas ausztrál
2. Jedrzejczak lengyel
3. De Bruijn holland

Férfi 100 mell
1. Kitadzsima japán
2. Hansen amerikai
3. Duboscq francia

Női 400 gyors
1. Manaudou francia
2. Jedrzejczak lengyel
3. Sandeno amerikai

Férfi 4x100 gyorsváltó
1. Dél-Afrika
2. Hollandia
3. Egyesült Államok
A vasárnap esti programról szólva: női 100 méter pillangón csak harmadik lett a holland Inge de Bruijn (pedig egy évben csak egyszer indul versenyen, akkor viszont általában nyer), és elmaradt az amerikai Jenny Thompson mennybemenetele is: ha aranyat nyert volna, össztermésben (kilenc) beérte volna az örökranglistán a Lewis, Latinyina, Spitz triót. Az arany végül az ausztrál Petria Thomasnak jutott. A férfiaknál 100 méter mellen a Kitadzsima-Hansen összekoccanást a japán nyerte meg, tegyük hozzá, vita nélkül. A hölgyeknél 400 méter gyorson a francia Laure Manaudou lett az olimpiai bajnok, a férfi 4x100 méteres férfi gyorsváltó végén pedig a dél-afrikaiak örülhettek - méghozzá fantasztikus világrekorddal szerezték meg az aranyat. Ennyi volt tehát a vasárnap. Folytatás hétfőn, a 100 méter hát döntőjében Cseh Lászlóval. Ez is valami…


Szavazás

Hány aranyat nyerünk Athénban?

---- A törés utóélete

Sajnos bekövetkezett, amitől mindenki tartott, Cseh Laci úszásán mély nyomokat hagyott a kihagyás. És nemcsak arra a hat napra gondolok, amíg a törés után kórházban, majd otthon pihent, hanem az utána lévő napokra is. Akkor ugyanis egyáltalán nem lehetett terhelni a lábát, ez pedig most visszaütött. Hogy jó úton haladt, a hátúszása is jelzi, hiszen a gyorsaságával - ami a pihenéstől jön ki - semmi gond, sőt, sokat fejlődött. Az Európa-bajnokságon négy tizeddel gyengébb eredménnyel nyert, mint amit reggel úszott. Remélem, a döntőben még rátesz egy lapáttal. Risztov Évit sajnálom, de láthattuk, nem ő volt az egyetlen nagy búcsúzó, hiszen a világbajnok német Stockbauer sem jutott a döntőbe (persze ez minket nem vigasztal). Bízom benne, hogy 200 méter pillangón harcban lesz az éremért.

Güttler Károly (olimpiai ezüstérmes mellúszó, az ifjúsági válogatott szövetségi kapitánya) ---- Cseh László, aki ott lehet a 100 m hát hétfői döntőjében: "Nehezen aludtam el szombat éjjel, ehhez képest jól ment az úszás. Már én is látom, nem a lábam miatt volt gyenge a vegyes, hanem azért, mert a kihagyás miatt megkopott az állóképességem."

Kovács Ágnes, aki az elődöntőig menetelt 100 méter mellen: "Reggel feldobott, hogy egy perc tíz másodpercen belül tudtam, hiszen másfél éve nem volt erre példa. A döntőről lemaradtam, de egyáltalán nem vagyok csalódott, hiszen kifejezetten jó időt úsztam. A száz méter mellet amúgy csak bemelegítésnek szántam a kétszáz vegyes előtt."

Szepesi Nikolett, aki nem élte túl a 100 méter hát selejtezőjét: "Tudtam, hogy nehéz lesz, hihetetlen, hogy már az előfutamban ilyen sokan úsztak egy perc két másodpercen belül. Egyéni rekord kellett volna a továbbjutáshoz, ám ez most nem sikerült."

Szűcs Tamás, aki kiesett a 200 méter gyors selejtezőjében: "Reggel ilyen jól még nem úsztam, de ha jobb vagyok, akkor sem lett volna esélyem az elődöntőre ebben a mezőnyben. Nem érzek csalódottságot." ---- Meglehet, vasárnap délelőtt Athénban véget ért a Horváth Péter pályafutása. A vegyes váltóval kétszeres világbajnoki bronzérmes (1994, 1998), 30 éves hátúszó a 100 méter hát selejtezőjében csak 34. lett. Sokkal többre ő sem számított, hiszen a felkészülése minden volt, csak zökkenőmentes nem.
"Előbb csak kicsit fájt a hátam, aztán egyre jobban, végül pedig egyik reggel felállni is alig tudtam - mondta a selejtező után. - Sokáig a járás is nehezemre esett. Állandóan fájdalomcsillapító injekciókat kaptam. Elárulom, most is fájt úszás közben a hátam, ezért sem csodálkozom a helyezésemen."
És akkor a búcsúról. Nem titok, Horváthot tavaly megkeresték a Magyar Úszószövetségből, hogy ott vállaljon állást (immár civilként). Akkor azt mondta, Athénban még indulni akar.
"Igen, úgy tűnik, befejezem, de csak akkor, ha olyan munkalehetőségem adódik, amivel eltarthatom a családomat. Nálam ugyanis az úszás megélhetési lehetőség, ha nem lesz munkám, folytatnom kell, hiszen még mindig ehhez értek a legjobban. Az úszószövetségben amúgy tavaly óta nem említették a munkalehetőséget."
Talán hétfőn fogják… ---- Tizenhárom éves volt. Már felnőtt. Pontosabban felnőtt Európa-bajnokságon indult. Kislányként. Cérnavékony hangon, még a fiatal újságíróknak is csókolommal köszönt, ha kérdezték, többnyire csak azt válaszolta: "Laci bácsit tessék kérdezni!" Aztán Laci bácsi vezetésével egy évvel később olimpiai bajnok lett, az ország kedvence - és végre hajlandó volt visszategezni. Tette tovább a dolgát, világbajnokságokat és Európa-bajnokságokat nyert, olyan világcsúcsot úszott, amelyet tucatnyi év elteltével sem tudtak megdönteni. Sőt, megközelíteni sem!
Tizennyolc évesen ért a csúcsra, Barcelona királynője volt három aranyával, de ezzel sem érte be. Atlantában megnyerte a 200 hátat, sorrendben harmadszor is - ilyen bravúrra úszásban korábban csak a legendás Dawn Fraser volt képes, de öt egyéni aranya neki sincs. Mint ahogy Spitznek, Endernek vagy Popovnak sem. Senkinek.
Pályafutása befejezése után is ugyanolyan eltökélt maradt, mint a medencében volt, hiába csábítgatták, megmondta, hogy vége, többé nem versenyez, s ehhez tartotta is magát. Mint ahogy ahhoz is, hogy neki elsősorban jó anyának, jó feleségnek kell lennie. Ma három gyermeket nevel boldog házasságban. És még mindig csak harmincesztendős. Éppen ma.
Isten éltessen, Egerszegi Krisztina!
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik