Radulovics olimpiai bajnokként akar hazatérni

Vágólapra másolva!
2004.08.13. 20:35
Címkék
Hazánk férfi- és női válogatottja legutóbb 1980-ban, Moszkvában szerepelt együtt a nyári játékokon. Athénra Mocsai Lajos lányai aranyesélyesként készültek, Skaliczki László férfi játékosai pedig pontszerzésben (hatba kerülés), illetve - némi szerencsével - éremközeli eredményben reménykedve gyakoroltak az utóbbi hetekben.
Radulovics Bojana, a világ legjobbja a legnagyobb sikerre vágyik (Fotó: Németh Ferenc)
Radulovics Bojana, a világ legjobbja a legnagyobb sikerre vágyik (Fotó: Németh Ferenc)
Radulovics Bojana, a világ legjobbja a legnagyobb sikerre vágyik (Fotó: Németh Ferenc)
Radulovics Bojana, a világ legjobbja a legnagyobb sikerre vágyik (Fotó: Németh Ferenc)
Radulovics Bojana, a világ legjobbja a legnagyobb sikerre vágyik (Fotó: Németh Ferenc)
Radulovics Bojana, a világ legjobbja a legnagyobb sikerre vágyik (Fotó: Németh Ferenc)
A nőknél tíz, a férfiaknál 12 válogatott két-két csoportban kezdi az idei nyári játékokat, a csoportokból négy-négy együttes jut a negyeddöntőbe (A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1), amelytől egyenes kieséses rendszerben folytatódnak a küzdelmek.

Az eddigi olimpiákon csak női együttesünk állhatott a győzelmi dobogóra: 1976-ban Montrealban, ahol a női kézilabda először szerepelt az ötkarikás programban, Török Bódog szövetségi kapitány (az 1965-ben vb-aranyérmet nyerő együttes mestere) ült a harmadik helyen végző együttes kispadján; hasonló eredményt ért el Laurencz László vb-ezüstérmes (1995) csapata 1996-ban Atlantában; Mocsai Lajos 2000-ben Eb-t nyerő tanítványai néhány hónappal korábban Sydneyben olimpiai ezüstérmesek lettek a Dánia elleni emlékezetes hajrájú fináléban. Meg kell említeni, hogy szép siker volt a Moszkvában (1980) elért negyedik hely.
A magyar férfiak a sportág kispályás változatának olimpiai bemutatkozásán (München, 1972) nyolcadikok lettek, Montrealban a hatodik, Moszkvában és Szöulban a negyedik, Barcelonában a hetedik helyen végeztek. Ezután legközelebb Athénra kvalifikálták magukat, mégpedig a portugáliai vb-n (2003), Skaliczki László mester vezérletével szerzett hatodik helyezésükkel.

Női csapatunktól azt várjuk, hogy a drámai körülmények között, nyert helyzetből elveszített sydneyi olimpiai, valamint a tavalyi zágrábi vb-döntő után (ebben a franciák múlták felül) végre elérje nagy célját, s Athén aranyérmeseként térhessen haza. Erre jó esélye van, hiszen minden poszton nemzetközi klasszisokat vonultat fel, akiknek a felkészülése - a vezetők szerint - kifogástalan volt. Legfeljebb kisebb sérülések, valamint a jobbszélsők kérdésének elhúzódó megoldása nehezítette. A csoportküzdelmekben aligha lehet sok gondja a Mocsai-csapatnak a görögökkel szemben, ugyanakkor hiba lenne azt gondolni, hogy lebecsülhető vetélytárs az ázsiai selejtezőt nyerő Kína, a pánamerikai bajnok Brazília, valamint a vb-negyedik Ukrajna.

Szavazás

Elégedett női kéziseink olimpiai 5. helyével?

---- A küzdelmek a negyeddöntőtől élesednek, mert ekkor már - mind a férfiaknál, mind a nőknél - csak a világ legjobbjai maradnak állva. A nőknél a másik ágon a három olimpiai aranyvárományos - Franciaország, Dánia, és Dél-Korea - mellett a spanyolok és talán még az angolaiak is beleszólhatnak a "nagyok" dolgába.
A magyar férficsapat a német edző irányításával készülő, Afrika-bajnok Egyiptom ellen kezd, majd Pánamerika aranyérmese, Brazília ellen játszik, és a sikeres rajt, a nagyon remélt két győzelem önbizalmat adhat neki a vb-bronzérmes Franciaország, valamint az Európa-bajnok Németország elleni pokoli ütközetre.



Ezen a két találkozón sok kérdés eldőlhet, de a csoportküzdelmek vége, a svéd tréner vezérletével felkészülő Görögország elleni mérkőzés sem ígérkezik könnyűnek (kérdés, addig milyen eredményeket ér el a házigazda, s mennyi ereje marad az augusztus 22-i záró fordulóra). A másik ágon aranyesélyes a címvédő orosz, a világbajnok horvát gárda, és akad, aki a spanyolt is ezek közé sorolja. Izland erejét a olimpia előtti tesztmérkőzéseken a magyar közönség is láthatta, Dél-Korea pedig a mérleg nyelve lehet, ha a nagyoktól netán elcsen egy-egy pontot.


Szavazás

Elégedett férfi kéziseink olimpiai 4. helyével?

---- A magyar lányokat nyomaszthatja, de fel is tüzelheti az esélyesség terhe, míg a férfiak a pokoli erős mezőnyben legfeljebb az eredmények szerencsés alakulásával kerülhetnek éremközelbe. Vass Sándor, az MKSZ szakmai alelnöke viszont azt mondja, egyik csapatunkat sem kell féltenünk, ha játékosaink kellő elszántsággal, az elvégzett munkába és önmagukba vetett hittel lépnek pályára.

Mocsai Lajos kapitány már a sorsoláskor kijelentette, szó sincs könnyű csoportról.
"Ha csak abból indulok ki, hogy az olimpián a szerényebb tudásúnak tartott csapatok is minden mérkőzésen bizonyítani akarnak, akkor biztos lehet benne mindenki, hogy nincs lebecsülhető válogatott a női mezőnyben - mondta. - A korábbi világversenyeken szerencsés volt csapatom, ha erősebb vetélytársaival már a csoportküzdelmekben összeakadt. Athénban a sorsdöntő csata a negyeddöntőben vár ránk, amelyben a világbajnok franciákkal, a címvédő és Európa-bajnok dánokkal, az olimpiára mindig megerősödő dél-koreaiakkal vagy a világbajnoki ötödik spanyolokkal hozhat össze bennünket a sors. Hatalmas a várakozás velünk szemben, és meg kell próbálnunk ebből erőt meríteni."

Skaliczki László mester férficsapatának felkészülése is jól sikerült, és csak a Kubából némi késéssel visszatérő Pérez, valamint Hernández (ő később fegyelmezetlensége miatt kimaradt a keretből) esete okozott némi izgalmat.
"Szorgalmasan elvégeztük, amit elterveztünk - mondta a kapitány. - A lábsérüléséből épülő Buday nem vehetett részt a felkészülésben, majd Bendó is megsérült, de a többiek - szerencsére - nagyobb gond nélkül gyakorolhattak. A keret szakmai és morális felkészülése egyaránt fontos volt, és ehhez mind a szövetségtől, mind a kluboktól megkaptuk a kellő támogatást. Az első lépés Athénban, hogy a csoportunkban a négybe, illetve azon belül minél előrébb kerüljünk. A negyeddöntő sikeres megvívására, ami már-már bravúr lenne, csak ezután gondolhatunk. Kellő önbizalommal kell harcolnunk, hiszen csapatunkban minden poszton rutinos vagy roppant tehetséges, sokra hivatott játékosok szerepelnek. Nem lehetünk elbizakodottak, de félelemre sincs okunk."

Megteremtették a feltételeket

A szövetség elnöke, Kiss István a nőknél a magyar, francia, dán hármast várja dobogóra, míg a férfiaknál szerinte a horvát, német, orosz, francia négyesből kerülhetnek ki az érmesek. "A magyar szövetség a felkészülés során teljesítette a két válogatott összes kérését és óhaját - mondta. - Mindkét csapat június közepétől edzhetett, s a világ legjobbjai ellen játszhatott teszmérkőzéseket. Ezek után a nőktől érmet, a férfiaktól hatba kerülést várok. Az esélyesség nem lehet teher profi játékosainknak, hanem motiválnia kell őket. A példa Radulovics Bojanáról vehető, aki kijelentette, olimpiai bajnokként akar hazatérni."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik