Görög félistenek a fókuszban

Vágólapra másolva!
2004.08.13. 21:00
Címkék
Görögországban óriási érdeklődés kíséri a hazai súlyemelők fellépéseit, leginkább azóta, amióta feltűnt a színen Pirrosz Dimasz és Akakiosz Kahiaszvilisz.
Pirrosz Dimasz három és fél évre eltûnt a sydneyi olimpia után
Pirrosz Dimasz három és fél évre eltûnt a sydneyi olimpia után
Pirrosz Dimasz három és fél évre eltûnt a sydneyi olimpia után
Pirrosz Dimasz három és fél évre eltûnt a sydneyi olimpia után
Pirrosz Dimasz három és fél évre eltûnt a sydneyi olimpia után
Pirrosz Dimasz három és fél évre eltûnt a sydneyi olimpia után
Előbbi Albániában, utóbbi a Szovjetunióban látta meg a napvilágot, honosításuk révén pedig az egekbe emelkedett a hellén súlyemelés ázsiója. A két úriemberben közös, hogy háromszoros olimpiai bajnokok (Kahiasvilisz 1992-ben még a FÁK képviseletében oktatta a mezőnyt), és Athénban a világon elsőként negyedik ötkarikás címüket is begyűjthetik. A fantasztikus lehetőség külön ízt ad a mázsákkal ügyködő sportemberek viadalának, főként annak tudatában, hogy 2000-ben Sydneyben minden idők legnagyobbja, Naim Süleymanoglu is megkísértette negyedik olimpiai diadalát, ám szégyenszemre kiesett. A két görög félisten mellett kötelező megemlíteni Ronny Wellert, aki beérheti az olimpiai szereplések terén csúcstartó Földi Imrét. A német ólomsúlyú az ötödik olimpiájára készül, s ha valóban pódiumra lép, egy lapon emlegetjük majd a Münchenben első helyen végző Földivel, azzal a különbséggel, hogy míg honfitársunk három, a Barcelonában győztes Weller már idáig (négyből) négy olimpiáról térhetett haza éremmel. Ha az ötödiket is megszerezné, tényleg utolérhetetlen lenne.

Ha nincs kínai, van keresnivaló

S akkor ejtsünk szót a kínaiakról, hiszen mindenki tőlük teszi függővé együttese éremálmainak megvalósulását. Egyszerű a képlet: ahol indulnak, ott minimális az esély, ahol nem, ott fel lehet lélegezni, megcélozható a dobogó teteje. (Aki nem tudná, a nőknél hét súlycsoportra maximum négy, a férfiaknál nyolcra legfeljebb hat kvóta jut, így egyetlen ország sem tud egyeduralomra szert tenni.) Nos, az aranyszerzésre is esélyes Krutzler Eszter (69 kiló) kategóriájában elindul a 19 esztendős, mindhárom világcsúcsot tartó Liu Csun-hung, mégis kristálytiszta logika alapján nem menekült fel a BKV emelője a 75 kilósok közé, ahol szintén jó esélyei lennének a legfényesebb medáliára. Azért maradt, mert az orosz Popova és a thaiföldi Thongsuk is a 75 kilósok közé lépett, így az egyiptomi világbajnok Ramadant, a török Sahbazt, a bolgár Ruzsinszkát, no meg Likerecz Gyöngyit is számba véve irtózatosan sűrű ott a mezőny. Krutzler és a kínai mellől végül annyira kitisztult a 69-es súlycsoport, hogy nekik csak egymásra kell figyelniük - kis túlzással: biztos az ezüstérem. ---- Gyurkovics Ferenc önmaga erején kívül azért is bízhat a pontszerzésben, mert több nagy névvel sem találkozhatunk a 105 kilósok mezőnyében. Az idei Európa-bajnok, lökésben Európa-csúcs-tartó bolgár Cagaev váratlanul tűnt el a listáról, a kétszeres világbajnok ukrán Gotfrid vancouveri, szörnyű könyöksérülése, a sydneyi ezüstérmes lengyel Kolecki doppingolás miatt marad távol, de a tavalyi vb második, illetve harmadik helyezettje, az orosz Szmorcskov és a török Sudas sem vesz részt az olimpián. Mit ne mondjunk, ékes a lajstrom. Akad egy meglepetés is. A harmadik olimpiai aranyára vadászó miniember, a török Halil Mutlu viszszafogyott az 56 kilósok közé, holott tavaly óta a 62 kilósokat rémisztgette legyőzhetetlenségével. Persze neki édesmindegy hol versenyez, úgyis nyer.
Szerencsére mi, magyarok is optimistán nézhetünk az olimpia elébe, a célként kitűzött egy érem akár meg is duplázódhat. Imrő Dezső február elején állt munkába szövetségi kapitányként, miután elődje, Zsuga Imre decemberben közös megegyezéssel távozott a posztról. Az áprilisi Európa-bajnokságon debütált, vasárnaptól pedig már az olimpián kell meghoznia a legjobb döntéseket a fiatal szakvezetőnek.
- Milyen tapasztalatokat hozott az edzőtábor, akadtak-e hullámvölgyek, illetve akadt-e olyan versenyzőnk, aki feltűnő fejlődésről tett tanúbizonyságot?
- Ami a hullámvölgyeket illeti, Kecskés Zoltán és Kovács Zoltán is gödörbe került Tatán. Kecskés, aki már itt van Athénban, kijövőfélben van belőle, és képes megcsinálni a várt háromszázharminc kilót. Kovács Zoli esete nehezebb. Legújabb információim alapján - Bökfi János és Juhász István edzi a még otthon lévő emelőket - visszavettem a nevezési súlyát négyszázhuszonötről négyszázhuszonkettőre, de szívem szerint négyszázhúszat írtam volna be neki. Ám ezzel a súllyal már nem biztos, hogy az A-csoportba került volna.
- Ki az, aki felülmúlja eddig a várakozásait?
- Gyurkovics Feri. Az idei versenyeken, felmérőkön öt-hat jó fogást csinált, keményen dolgozik, tudja, hogy mit akar, rendkívül elszánt. Nagyon bízom benne, hogy Atlanta után ismét lesz férfi érmesünk. Eredetileg Kecskéstől vártam a pontszerzést a férfiaknál, ám most Gyurkovicsot is meg kell említenem.
- Milyen a mezőny a friss rajtlista alapján?
- Enyhén szólva: borzalmasan kemény. Feri súlycsoportjában, a hetvenhét kilósoknál az A-csoport tizenkét tagja között öt kiló a legnagyobb különbség a nevezési eredményeket tekintve.

Jó szakítással már ezüstös lehet Krutzler

- Mi a helyzet Krutzler Eszterrel, akitől a legtöbbet reméljük?
- Ha Eszter jól szakít, egy biztonsági lökésgyakorlattal megkaparinthatja a második helyet. Vagyis marad két fogása lökésben, hogy megfogja a kínait, aki - ezt már bizonyította korábban - képes hibázni.
- Likerecz Gyöngyi és Varga Viktória ugyancsak odaérhet a dobogóra.
- Esetükben egy kicsit óvatosabb vagyok. Gyöngyi tényleg gyorsan feljött, érmet is saccolhatnánk neki, de azt mondom: lehet eső, lehet sár. Varga Viki igen nehéz helyzetben van az ólomsúlyúaknál. Ha csak megemlítem a világcsúcstartó kínai Tang Kung-hungot, a lengyel Wróbelt vagy az orosz Homicsot, már csínján kell bánni a latolgatással.
- Merész típusú emberként ismerik. Athénben is bizonyítja?
- Ha egyszer ilyen sokat dolgoztunk, adott esetben rizikózni is muszáj, s ha ezt megköveteli a verseny, meg is teszem. ---- Augusztus 14., szombat
19.00: női 48 kg
Augusztus 15., vasárnap
15.30: női 53 kg; 19.00: férfi 56 kg (Tancsics László)
Augusztus 16., hétfő
15.30: női 58 kg; 19.00: férfi 62 kg
Augusztus 18., szerda
15.30: női 63 kg; 19.00: férfi 69 kg (Kecskés Zoltán)
Augusztus 19., csütörtök
15.30: női 69 kg (Krutzler Eszter); 19.00: férfi 77 kg (Feri Attila)
Augusztus 20., péntek
19.00: női 75 kg (Likerecz Gyöngyi)
Augusztus 21., szombat
15.30: női +75 kg (Varga Viktória); 19.00: férfi 85 kg
Augusztus 23., hétfő
19.00: férfi 94 kg
Augusztus 24., kedd
19.00: férfi 105 kg (Gyurkovics Ferenc, Kovács Zoltán)
Augusztus 25., szerda
19.00: férfi +105 kg
(Az időpontok magyar idő szerint értendők.)

A CÍMVÉDŐK
Férfiak. 56 kg: Mutlu (török). 62 kg: Pesalov (horvát). 69 kg: Boevszki (bolgár). 77 kg: Csan Hsziü-kang (kínai). 85 kg: Dimasz (görög). 94 kg: Kahiaszvilisz (görög). 105 kg: Tavakoli (iráni). +105 kg: Reza Zadeh (iráni)
Nők. 48 kg: Nott (amerikai). 53 kg: Jang Hszia (kínai). 58 kg: Jiménez (mexikói). 63 kg: Csen Hsziao-min (kínai). 69 kg: Lin Vej-ning (kínai). 75 kg: Urrutia (kolumbiai). +75 kg: Ting Mej-jüan (kínai)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik