Német és új-zélandi diadal

MARIK BALÁZS, SZUCS ISTVÁNMARIK BALÁZS, SZUCS ISTVÁN
2004.08.01. 22:09
Gyönyörű idő, kellemes meleg fogadta a nyolcadik alkalommal megrendezett tiszaújvárosi Világkupa-futam résztvevőit, és még a Tisza sem hűlt le annyira, hogy neoprént kellett volna használniuk a résztvevőknek.
Az új-zélandi Shane Reed örömtánca a befutó után – 1999 után nyert ismét Vk-futamot (Fotó: Mirkó István)
A szervezők az erős sodrás miatt ugyan lerövidítették 200 méterrel az első számot, de ezt leszámítva minden tökéletes volt.
10.30-kor elbődült a Jégvirág nevű hajó kürtje, és erre a jelre a gyengébbik nem 29 képviselője vetette magát a habokba. A Világkupa-sorozatban vezető ausztrál, Pip Taylornak begyulladt a szeme, így az egyik nagy esélyes nélkül indult a mezőny. Az úszásban a brit Jodie Swallow bizonyult a legjobbnak. A magyarok közül Szabó Zita, Molnár Erika és Gergelics Dóra egy percnél picit nagyobb hátránnyal, szinte egyszerre jött ki a vízből. A kerékpározás nem rendezte át az erőviszonyokat. Néhányan - mint Anja Dittmer is - felzárkóztak az elsőkhöz, és várták, hogy elteljen a 40 kilométeres második szám. A futást a német Christiane Pilz kezdte meg elsőként, de szorosan a nyomában volt a spanyol Pilar Hidalgo és a már említett Dittmer, aki az első körön még csak tartotta a lépést vetélytársával, majd a 10 kilométeres táv felénél úgy otthagyta a többieket, hogy azok attól kezdve annak is örültek, ha ellenfelük igencsak kidolgozott hátát szemlélhették tisztes távolból.
Nagyobb küzdelem csak a harmadik helyért alakult ki a tavalyi győzelme után duplázó Dittmer és a második helyezett, saját bevallása szerint még így is élete legjobbját futó Hidalgo mögött. A legjobb magyar Molnár Erika lett, ő a 12. helyen fejezte be a versenyt.
A férfiak kezdő számában nagy valószínűséggel minden idők leggyorsabb 400 méterét tették meg a résztvevők, összesen 56-an. A sodrásra jellemző, hogy a fordítóbólyához mindössze 2:40 másodpercre alatt értek az úszók. No, persze vissza már hét perc kellett mindehhez. A magyarok kimondottan jól tartották magukat. A negyedik helyen Balogh Lőrinc jött ki a vízből, sőt a depóból másodikként tolta ki a bringáját. De olimpiai résztvevőnk, Kuttor Csaba is a második kerékpáros bollyal tekert. Dmitrij Gaagnak, az 1999-es világbajnoknak, az idei Világkupa-sorozatban vezető kazah versenyzőnek erre esélye sem volt. Érdekesség, hogy ő még nem tudott "hazai pályán" Vk-t nyerni.

Balogh Lőrinc viszont csodát tett. A fiatal magyar versenyző végig az élbolyban tekert, és harmadikként kezdte meg a futást. Tudtuk, hogy ez sok energiáját felemésztette, és hogy vissza fog esni, de már önmagában ez a részeredmény szívet melengető volt. A lelátó szinte felrobbant, amikor a hazai versenyző elhaladt a célegyenesben. Az élen az új-zélandiak kitűnősége, Shane Reed haladt kissé viharvert, az úszás során csúnyán összekarmolt ábrázattal. Mögötte a francia Stephane Poulat, majd a tavalyi győztes Volodimir Polikarpenko követte őt. A sorrend már nem változott, így Shane Reed 1999 után nyert újra Vk-futamot. Olimpiai részvevőnk, Kuttor Csaba Rendes Csabával együtt, a második bollyal fejezte be a kerékpározást, a 8-16. helyen. Sajnos ő is, és Balogh Lőrinc is egyre hátrébb csúszott, ám a fiatal tiszaújvárosinak még sikerült egy keveset megőriznie kétperces előnyéből Kuttorral szemben, így legjobb magyarként a 18. helyet szerezte meg. ---- 8 ---- T