Négy éve Nazarjant is legyőzte

Vágólapra másolva!
2004.06.14. 22:20
Címkék
Karrierje csúcsán a moszkvai Európa-bajnokságon a dobogó legfelső fokára állhatott 58 kilóban, a döntőben nem is akárkit, hanem az örményből bolgárrá változó Armen Nazarjant, az akkor már kétszeres Európa-bajnokot, Atlanta olimpiai aranyérmesét verte meg.
Az NSO ajánlja:

Minden, amit a birkózás olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Az NSO ajánlja:

Minden, amit a birkózás olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Kisebbfajta csoda volt, hogy a legyőzhetetlennek tartott fenomént a magyar birkózó taktikailag, fizikailag is felülmúlta.
Nazarjan 60 kilóban azóta újabb talicskányi érmet szedett össze (Sydneyben, immáron bolgárként, újabb olimpiai aranyérem, tavaly és tavalyelőtt világ- és Európa-bajnoki aranyat is nyert, így immáron kétszeres olimpiai-, kétszeres világ- és hatszoros kontinensbajnok), Majoros István viszont Moszkva óta nem került dobogóközelbe sem.
– Finoman fogalmazva nem tett jót az ön pályafutásának, amikor a FILA két éve megváltoztatta a súlycsoportokat…
– Így igen. Moszkvában még ötvennyolc kilósként nagyon jól ment, életem legjobb formájában voltam. Aztán ez a kategória megszűnt, a hatvanasban próbálkoztam, de ott nem ment igazán. Tavaly döntöttünk úgy, hogy a legkisebb kategóriában lépek szőnyegre.

Majoros István

Született: 1974. július 11., Budapest
Egyesülete: Univer KTE Kecskemét
Edzôje: Tihanics
Tibor
Legjobb eredményei: Európa-bajnok (2000, Moszkva); vb-7. (1999, Athén), Eb-9. (1998, Minszk), serdülô világbajnok (1990, Szombathely), ifjúsági vb-2. (1991, Barcelona), ifjúsági vb-4. (1992, Cali); hétszeres magyar bajnok (1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002)
– Régen is a nehezen fogyasztók közé tartozott, most, hogy ötvenötbe kell beférnie, gondolom, még inkább megkínlódik.
– A világon a legjobbak ma már mind extrém fogyasztók. Én jelenleg hatvanhat kilós vagyok, de testalkat, erő szempontjából túl kicsi vagyok a hatvanas súlycsoporthoz, abba ugyanis hetven-egynéhány kilósok fogyasztanak be. Nekem az ötvenötbe kell beférnem. Nem tragédia, de tény, hogy sokkal komolyabban kell venni a tizenegy kilónyi fogyasztást. A verseny előtt egy hónappal már szigorú diétára fogom magam. A tavalyi vébén, Créteil-ben próbáltuk ki először az ötvenötöt, a csoportban az első mecscsen, amikor még nincs az embernek annyi ereje, rögtön a cseh Svehlára futottam, és noha hatszor már nyertem ellene, akkor nem sikerült megvernem. Athénban végleg kiderül, hogy jó döntés volt-e áttérni az ötvenöt kilóra. ---- – De nem csak a súlycsoportváltás miatt nem jött össze Moszkva óta az érem világversenyeken. A sérülések sem kímélték.
– Ez is igaz. A 2001-es évet ki kellett hagynom, két nyakcsigolyám csúszott össze, úgyhogy még a következő évben sem versenyezhettem. De most már, hála istennek, jól vagyok, igaz, az utóbbi időben a könyököm rakoncátlankodik, de egy csontkovács a közelmúltban helyre rakta, talán rendben lesz az is. Jelenleg nincs sérülésem, inkább nagyon fáradt vagyok.
– Gondolom, az alapozás kíméletlen volt.
– Bevallom, kifejezetten utálok futni. Az alapozás során a reggeli torna mindig legalább hét kilométer futással kezdődött, majd rengeteg súlyzózással folytatódott. Persze összeszorított foggal végigcsináltam, de most, hogy már a szőnyegmunkáé a főszerep, lényegesebben nagyobb kedvvel gályázom. Birkózásból korlátlan mennyiség jöhet, azt soha nem unom meg, bezzeg a futást…
– A hatvankilós Nazarjannal Athénban nem futhat össze, de azért nem lesz hiány ellenfélből az ön kategóriájában sem.
– Az orosz Mamegyalijevvel még sohasem birkóztam, a koreai Im Te Vong, a kazah Tengizbajev, a török Yildiz, a lengyel Jablonski, a cseh Svehla, a román Sandu jut hirtelen eszembe – akad tehát klasszis bőven. Jó sorsolásról nem nagyon álmodozhat az ember, szinte biztosan akad majd nehéz ellenfél a csoportban is. Az újvidéki kvalifikációs versenyen, amelyben a kvótát sikerült kiharcolnom, szintén neves birkózókkal kerültem össze – és sikerült megvernem az orosz Bikinyint, a kazah Imanbajevet, a grúz Csocsuát.
– Tudásának hány százalékát nyújtotta Moszkvában, hányat Újvidéken, és hányat jósol Athénra? Finoman azt feszegetném, hogy mit vár önmagától az olimpián…
– Moszkában minden összejött, a számomra kulcsfontosságú fogyasztás is, úgyhogy azt csaknem tökéletesnek, kilencvenszázalékosnak mondanám. Újvidéken szerintem nyolcvan körüli volt, Athénra pedig mindent megteszek, hogy összejöjjön a száz. Élsportoló ne menjen világversenyre, ha nem hiszi, hogy nyerhet. Persze irtózatos a konkurencia, de ha kiadom magamból a maximumot, és úgy leszek "csak" második vagy hatodik, akkor is egyértelműen elégedett leszek. ---- A fogyasztáson múlik minden

Tulajdonképpen ennél a súlycsoportnál is elmondható, hogy nyolcan-tízen pályáznak a dobogós helyekre, sőt az aranyéremre is. A koreai Im Te Vong nagyon energikus, félelmetes birkózó, akárcsak a kubai Rivas, az iráni Rangraz is, aztán itt vannak az egykori ötvennyolc kilósok, a cseh Svehla, a román Sandu, aki öreg harcos, még én is birkóztam ellene. Nem feledkezhetünk meg a szovjet utódállambeliekről sem: ott lesz a grúz Csocsua, a kazah Tengizbajev, az orosz Mamegyalijev, az ukrán Vakulenko és persze a görög Kiuregian, aki Eb-ezüstérmes volt az idén, s az olimpia Görögországban lesz… Szóval rengeteg világklasszis birkózó tolong ebben a kategóriában is.
Majoros Pistit is mindenképpen képesnek tartom arra, hogy beverekedje magát az első hatba, sőt a dobogóra is odaérhet. A négy évvel ezelőtti moszkvai Eb-n is esélytelennek tartotta őt a világ a verhetetlennek tűnő Armen Nazarjan ellenében, aztán mégis Pistié lett az arany. Igaz, azóta nem ért világversenyen dobogóközelbe, mert a súlycsoportváltás után nem tudott a hatvan kilóban érvényesülni, ott kis embernek számít. Két éve ráment erre a váltásra, tavaly jött rá, hogy muszáj lefogyasztania ötvenötre. Athénban, ha jól sikerül a fogyasztása és megmarad az ereje, a legjobbak közé kerülhet.
Sike András (Szöul olimpiai bajnoka 57 kilóban, kétszeres vb-bronzérmes, Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes, a junior-kötöttfogásúválogatott edzője) ---- LAZARO RIVAS (KUBA)
Atlantában ötödik, Sydneyben 54 kilóban ezüstérmes volt, a világbajnokságokon is rendre az élbolyban végez. Jó előjel számára, hogy az olimpiát Athénban rendezik, eddigi egyetlen vb-aranyát a görög fővárosban nyerte még 1999-ben, azóta 2001-ben Patraszban és tavaly Créteil-ben is bronzérmes lett. Ötszörös Pánamerika-bajnok, kétszer a Pánamerikai Játékokon is a dobogó legfelső fokára állhatott.

HASSAN RANGRAZ (IRÁN)
A 24 éves birkózó a fiatal generáció képviselője, legnagyobb sikerét a 2001-es vb-n Patraszban aratta, amikor az elődöntőben a kubai Rivast 5:3-ra, a fináléban az amerikai Paulsont 8:4-re győzte le. Azóta a 2002-es vb-n Moszkvában a 3., a 2003-as vb-n Créteil-ben a 7. helyen végzett. Sydneyben alig 20 évesen már belekóstolt az olimpiák hangulatába, ott a 14. helyet csípte el. Athénban, ha nem bakizik, képességei alapján az első háromban a helye.

DARIUSZ JABLONSKI (LENGYELORSZÁG)
A rutin megtestesítője, már Atlantában is szerepelt az ötkarikás játékokon (8. lett), 1997-ben pedig Európa-bajnoki aranyérmet nyert Kouvolában. Azóta még háromszor dobogóra állhatott a kontinensbajnokságokon, Sydney viszont nem sikerült neki, csak a 19. helyen végzett. Legnagyobb sikerét 30 évesen, a tavalyi créteil-i vb-n ünnepelhette, a fináléban hihetetlenül nagy csatában, 6:5 arányban múlta felül a dél-koreai Im Te Vongot.

ERCAN YILDIZ (TÖRÖKORSZÁG)
Jablonskival egyetemben az egykori 54 kilós rutinos generáció képviselője. 30 éves, első nagy sikerét Jablonskihoz hasonlóan ő is 1997-ben aratta, csakhogy ő vb-t nyert Wroclawban. Moszkvában két éve vb-5., tavaly Créteil-ben pedig vb-16. volt. A kvótát Újvidéken harcolta ki, az elődöntőben Majorost legyőzve (a döntőben Paulsontól kapott ki). Sydneyben a 11. helyre ért oda, ezúttal minden bizonnyal sokkal előrébb végez.

IM TE VONG (DÉL-KOREA)
A dél-koreai dinamit már 28 éves, de egyetlen jelentősebb nemzetközi sikerrel büszkélkedhet: a tavalyi vb-n Créteilben az elődöntőben Rivast iskolázta le 4:1 arányban, a fináléban pedig csak gigászi küzdelem után 6:5-re kapott ki Jablonskitól. Robbanékonyságért, emelőerőért nem kell a szomszédba mennie. Lehet, hogy későn érő típus, de akik mostanság látták birkózni, kétségkívül dobogóra várják Athénben.

Az NS athéni tippje

1. Hassan Rangraz (Irán)
2. Im Te Vong (Dél-Korea)
3. Lazaro Rivas (Kuba) ---- 2000, Sydney, olimpia (a súlycsoportok határai 2002 januárjában változtak meg)
54 kg: 1. Szim Kvon Ho (Dél-Korea), 2. Rivas (Kuba), 3. Kang Jong Gjun (Koreai NDK)
58 kg: 1. Nazarjan (Bulgária), 2. Kim In Szub (Dél-Korea), 3. Seng Cö-tien (Kína), …18. Majoros István
2001, Patrasz, világbajnokság
54 kg: 1. Rangraz (Irán), 2. Paulson (Egyesült Államok), 3. Rivas (Kuba)
58 kg: 1. Aripov (Üzbegisztán), 2. Mnacakanjan (Örményország), 3. Monzon (Kuba), …13. Majoros István
2001, Isztambul, Európa-bajnokság
54 kg: 1. Radkevics (Fehérorszország), 2. Yildiz (Törökország), 3. Jablonski (Lengyelország)
58 kg: 1. Svehla (Csehország), 2. Csocsua (Grúzia), 3. Sandu (Románia)
2002, Moszkva, világbajnokság
55 kg: 1. Mamegyalijev (Oroszország), 2. Gukulov (Türkmenisztán), 3. Rangraz (Irán)
2002, Seinäjoki, Európa-bajnokság
55 kg: 1. Bikinyin (Oroszország), 2. Tenev (Bulgária), 3. Jablonski (Lengyelország)
2003, Créteil, világbajnokság
55 kg: 1. Jablonski (Lengyelország), 2. Im Te Vong (Dél-Korea), 3. Rivas (Kuba), …12. Majoros István
2003, Belgrád, Európa-bajnokság
55 kg: 1. Sandu (Románia), 2. Amojan (Örményország), 3. Vakulenko (Ukrajna)
2004, Haparanda, Európa-bajnokság
55 kg: 1. Özdemir (Törökország), 2. Kiuregian (Görögország), 3. Svehla (Csehország) ---- (Helyszín: Anno Liosszia-csarnok. A súlycsoportban 22 induló lép szőnyegre, hat hármas és egy négyes csoportba sorsolják őket. Az alsó ágon a kvartett győztese közvetlenül az elődöntőbe jut, míg a hármas csoportok győzteseire még egy meccs vár a négy közé jutásért. Az elődöntők győztesei az aranyért, a vesztesei a bronzéremért csapnak össze. Az időpontokat magyar idő szerint jelöltük.)

Augusztus 24.:
8.30–10.30: csoportmérkőzések
16.30–19.00: csoportmérkőzések

Augusztus 25.:
8.30–12.00: a négy közé jutásért, elődöntők és helyosztók az 5. helyért
16.30–19.30: a 3. helyért és döntő
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik