<kep3>Túltettek a nagy elődökön

Vágólapra másolva!
2004.06.14. 22:56
Címkék
Ki ne emlékezne a két válogatott eddigi tán leghíresebb ütközetére? Tíz éve, az 1994-es világbajnokságon képesztették el a futballvilágot azzal, hogy bejutottak az elődöntőbe, aztán a bronzmeccsen a svédek 40-ra nyertek olyan bolgár csapat ellen, amelynek játékosairól ordított, hogy már túl vannak a váratlanul jó vb-produkció megünneplésén.

És akkor még finoman fogalmaztunk. Az utódok feltehetően fegyelmezettebbek, de kevesebb is köztük a nagy egyéniség – ez egyébként a skandinávokra is igaz, habár Henrik Larsson éppenséggel mesélhet a társaknak arról a társaságról, ha olyan hangulatban van.
Az Eb-szereplést az utolsó pillanatban elvállaló Larsson a kezdő sípszó után rögvest paprikás hangulatba került, a pályán lévő másik 21 labdarúgóval együtt. Az első öt percben olyan fékevesztett rohanást láthatott a közönség, hogy hovatovább az előző napi francia–angol rangadó is elbújhatott volna mellette.

Szorgalmasan gyűjtötték a lapokat

Már-már úgy tűnt, egy-egy pengeváltással megelégszenek a felek egy időre, ám Martin Petrov másképp gondolta, s beadásából Jankovics a vezetést is megszerezhette volna. Odaát sem lustálkodtak a csatárok, Ibrahimovic rá is faragott a buzgóságára: Petkovnak még volt ideje fejbe rúgni, mielőtt a kapus, Zdravkov egy bodicsekkel tette nehezebbé a bosnyák-svéd légzését. Ebben a szellemben folytatták a bolgárok, öt perc alatt három sárga lapos szabálytalanságot követtek el, de így sem tudták megfélemlíteni Larssont, akinek egy kapáslövése igen közel járt a bal fölső sarokhoz. ---- Az első félóra végéig felhördült még néhányszor a publikum mindkét fele, nehéz lett volna megmondani, ki lövi az első gólt, csak az érződött, hogy a C-csoportnak nem kell a második 0–0 szégyenétől tartania. A bolgár védelem tett róla, hogy megszülethessen az első találat, nem sikerült ugyanis lesre állítania Ibrahimovicot, aki tökéletesen szolgálta ki a középen érkező Ljungberget.
Az előny birtokában a svéd kapitánypáros változtatásra szánta el magát, lehozta a Martin Petrov mögött néha kínosan lemaradó Lucicot, és Wilhelmssont küldte be, a jobb oldali védő helyét azonban nem a friss csere, hanem az addig középpályást játszó Nilsson foglalta el. A lépés következményeit csak a szünet után ítélhettük meg, és bizony Petrovnak mindegy volt, hogy már más áll vele szemben, Nilsson mellett is ugyanúgy Jankovics fejére varázsolta a labdát, mire a szerb származású támadó óriási helyzetben mellé fejelt.
Ljungberg egy perccel később egyenesen ziccert hibázott, pedig a mozdulat, amellyel Ibrahimovic sarokkal elé tette a labdát, igazán megérdemelte volna, hogy gólpasszként emlegessék. Az Arsenal középpályása azonban Zdravkovba tüzelt, így csak gyönyörű átadásról beszélhetünk.
Mindamellett a leghelyesebben akkor cselekszünk, ha Henrik Larssonról beszélünk, mert a 32 éves gólzsák a második félidő első negyedórájában egykettőre eldöntötte a mérkőzés sorsát.

Larssonnak még gólpasszra is futotta

Tegyük hozzá, mindkét esetben kellett egy pompás beadás – Edman, illetve Svensson részéről –, de ahogy befejezte az akciókat, az előtt le a kalappal. Larsson hat Bulgária elleni meccsén már hétszer volt eredményes!
A fiatal bolgár együttes látványosan összeomlott, a két Petrov egy-egy ambíciózusabb megmozdulása vitt csak színt a játékába, de a szépítésre sem volt sok esélye. A svédek ellenben még növelték is az előnyt: előbb a Ljungberg felvágásáért megítélt tizenegyest Ibrahimovic vágta be, majd Henke Larsson passzából a csereként beálló Allbäck állította be a végeredményt. ---- 16. perc: Martin Petrov húzott el a bal oldalon, az alapvonalhoz érve a kapu elé ívelt, beadása után a labda éppen Jankovicshoz szállt, a támadó jobbal kapásból lőtt. A remekül eltalált labda egy svéd hátvéd lába között a hosszú oldali kapufa mellett zúgott el.
32. perc: Ibrahimovic a leshatárról – de azon belülről – indult meg a jobb szélen, védőit lehagyva befelé húzott, és mielőtt Zdravkov odaért volna, az öt és feles sarkáról önzetlenül bepaszszolt, ahol a két védő kíséretében érkező Ljungberg az üres kapuba továbbított.
1–0
48. perc: Ibrahimovic a jobb oldalon váratlanul sarokkal az előre rohanó Ljungberghez passzolt, az angliai légiós a büntetőterületre érve lőtt, de labdája telibe találta Zdravkovot.
57. perc: Ljungberg Edmant ugratta ki a bal oldalon, a védő a kapu elé lőtte a labdát, a középen érkező Larsson szenzációs mozdulattal, a levegőben úszva fejelte a labdát tíz méterről a hálóba.
2–0
58. perc: Beindult a henger: Svensson a jobb oldalon futott el Wilhelmsson labdájával, beadása után a labda a hosszún érkező Larssonhoz érkezett, aki estében, ballal a léc alá belsőzött.
3–0
78. perc: És még nem volt vége! Ivanov a büntetőterület határán faultolta Ljungberget, a bíró pedig tizenegyest ítélt. Ibrahimovic a tizenegyesből a jobb alsó sarokba rúgta a labdát.
4–0
91. perc: A slusszpoént pedig a csereként beálló Allbäck adta meg: a csatár Larsson passzából lőtt a hálóba.
5–0 ---- Bár Fredrik Ljungberg megjárta a 2000-es Európa-, illetve a 2002-es világbajnokságot is, nagy nemzetközi tornán hétfő estig képtelen volt a kapuba találni. Azt nem mondhatjuk, hogy nem próbálkozott vele, hiszen négy éve a svédek mindhárom meccsét végigjátszotta az Európa-bajnokságon, a Távol-Keleten egy sérülés miatt a négy találkozó közül csak kettőn jutott szóhoz, ennyi azonban kevés volt az üdvösséghez.
Arra azért lehetett számítani, hogy az idén megtörik a jég, hiszen klubjában, az Arsenalban egyre gyakrabban ért oda a kapu elé – átlagosan minden negyedik bajnokiján volt eredményes –, és gyanítható volt, hogy a nemzeti csapatban sem akar erről a jó szokásáról lemondani. Bár Henrik Larsson az össznépi óhajnak engedve az utolsó pillanatban reaktiválta magát, és ezzel Ljungberg picit talán hátrébb szorult a csapatszerkezetben, ez sem akadályozta meg abban, hogy idejében érkezzen Ibrahimovic passzára.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik