Gazdag hónapunk volt májusban. Aranyeső a poznani kajak-kenu Európa-bajnokságon, Vörös Zsuzsanna ismét világbajnok lett öttusában, Kovács Antal pedig egészen az ezüstéremig menetelt a bukaresti cselgáncs Európa-bajnokságon. Aztán ott van Erdei Zsolt, aki megvédte profi ökölvívó- világbajnoki címét. És nem beszéltünk Cseh Lászlóról. Aki a madridi Európa-bajnokságon végképp a világklasszisok sorába lépett, 100 méter háton és 400 méter vegyesen lett a kontinens legjobbja, mellette pedig tagja volt a bronzéremig jutó férfi 4x100 méteres vegyes váltónak is. Ezzel mindent vitt, tehát Cseh László a hónap sportolója.
Biztosra vehetô, hogy 400 méter vegyesen Phelps (fekete sapkában) és Cseh csatája az athéni olimpiai uszodában is ilyen kiélezett lesz (Fotó: Németh Ferenc)
Biztosra vehetô, hogy 400 méter vegyesen Phelps (fekete sapkában) és Cseh csatája az athéni olimpiai uszodában is ilyen kiélezett lesz (Fotó: Németh Ferenc)
Augusztus 14., Athén, olimpiai uszoda, 400 méter vegyes, döntő. Arany vagy ezüst? Michael Phelps vagy Cseh László? Ez itt a kérdés…Hiába van ott a két olasz, Boggiatto és Marin, vagy bárki, ez a 400 méter kettőjükről szól majd. Cseh Madridban megfogalmazta az üzenetét. Az Európa-bajnokságon úgy nyert, ahogyan csak akart. S hogy mit lép erre Phelps? Hát, ez az… Egy éve, a barcelonai világbajnokságon történelmi világrekorddal lett bajnok. A második pedig a magyar tehetség. Phelps hat másodpercet vert a világra, Cseh ötöt. Külön kategóriát jelentenek. Turi György. A Bp. Spartacus vezetőedzője. Nála úszik Risztov, Szepesi, Reményi vagy éppen Zubor. No és természetesen Cseh László. Nos, Turi vállalkozott az időutazásra. Arra, hogy megnézzük, mi is várható augusztus 14-én kora este az olimpiai uszodában azon a bizonyos 400 méter vegyesen. Azért gyorsan előrebocsátja: "A legtöbb ember úgy tudja, a vegyes négy úszásnemből áll, pillangóból, hátból, mellből és gyorsból. Én azt mondom: ötből. A vegyes úszás külön úszásnem. Nem biztos ugyanis, hogy az nyer, aki a négy úszásnemben külön-külön jobb a másiknál…" De nézzük Turi szakvéleményét. Tehát Athén, 400 méter vegyes, döntő. A négyesen, mondjuk, Phelps, az ötösön Cseh. ---- "Az utóbbi évek elemzései alapján Lacika a rajt utáni első tizenöt méteren az egyik leggyorsabb a világon. Jók a reflexei, érzi a rajtot, tehát ezzel nem lehet gond, még akkor sem kerülhet hátrányba Phelpsszel szemben, ha az amerikai is jól startol."
A pillangó: és némi hátrány "Tudni kell, Phelps nagyon jól fordul, remekül delfinezik. Ez már az első fordulón meglátszódhat. Az amerikai, mint más úszásnemeket, a pillangót is a fizikumával hozza, úgy is mondhatnám, izomból úszik. Lacika nem. Ô technikával, kevesebb tempószámmal, gazdaságosabban, a technikának köszönhetően viszont egyáltalán nem lassabban, sőt…. Lacikának viszont pont a forduló a gyengéje. Szóval mindent összevetve, a száz pillangó után Phelps némi előnyt fog szerezni, úgy másfél másodpercet."
A hát: Cseh feljöhet "Cseh Laci hátúszása sokkal mívesebb technikailag, ez lehet a fejlődés egyik kulcsa. Phelps itt is az erős fordulóira és a fizikumára építhet leginkább. Mi magára a hátúszásra. Úgy érzem, a százméteres hátúszás során Lacika megközelítheti az amerikait, ugyanakkor a hátról mellre való forduló során ismét kijöhet némi különbség. A hát után egy másodpercre csökkenhet Lacika hátránya."
A mell: Cseh beérheti Phelpset "A kettejük párbajának legfontosabb úszásneme. Phelps fizikumból, erőből úszik, Lacika gazdaságosan, kevesebb tempóval. Egy könnyedebb hát és pillangó után a mell fogja eldönteni a párharcot. A világbajnokságon bár Phelps nyert, Lacika úszott jobb időt mellen. Erre alapozhatunk. Phelps sok számban úszik az olimpián, pillangón, háton, gyorson, mellen viszont csak a vegyesnél. Viszont a többi számra is készülni kell. Ráadásul Phelps a pillangó és a hát után a mellet is kondiból ússza majd, Lacika viszont a gazdaságos pillangó és a technikás hát után lesz. Azaz… Talán több energiája marad a mellre, olyannyira, hogy szerintem az utolsó száz méterre, a gyorsra egy őrületes ki-ki harc vár majd rájuk."
A gyors: bármi megtörténhet "Sorsdöntő lehet, hogy ki bírja jobban fizikailag, idegileg, és sorsdöntő lehet az is, kinek sikerül jobban az utolsó forduló, amikor már csak ötven méter lesz hátra. No, ezt előre nem lehet megmodani. Amúgy is csak találgat az ember. Legyünk reálisak, mindenkinek van egy maximális teljesítménye. Ha most ez Phelpsnél két másodperccel jobb lesz, mint Lacikánál, akkor én itt hiába beszélek össze-vissza. Egy biztos, Lacika jéghideg profi, tehát ha azt az időeredményt hozza, amit elterveztünk – azt sem titkolom, hogy ez jobb, mint Phelps mostani világrekordja –, akkor elégedett lesz az ezüstéremmel is. Persze kimondva-kimondatlanul mindketten az aranyat akarjuk."
A Turi-recept amúgy számszakilag nem túl bonyolult. Ahhoz, hogy tanítványa hozza a kívánt időeredményt, a tavalyi, barcelonai eredményén (4:10.79) kell javítania úgy két másodpercet. Az annyi, mint 100 méterenként öt tizedmásodperc. Két csettintés, egy lélegzet. Nekünk. De mennyi kínszenvedés, menynyi edzés, mennyi gyötrelem nekik. Turi szerint tavaly Cseh még gyerekként úszta, amit úszott. Mostanra viszont megváltozott. Kétségtelen, férfiasabb lett, három-négy kiló színtiszta izom került rá (hogy ne csak a technika legyen a fegyvere). "Ha nem nyerünk Athénban, akkor nem nyerünk. Egyben viszont biztos vagyok: Lacika az a típus, aki önmagának állít fel célokat, és azokat el is éri. Ha tehát Athénban azt az időt ússza, amit elterveztünk, és nem elég, egyikünk sem lesz boldogtalan. Mint ahogy azok sem voltak boldogtalanok, akik mondjuk, Egerszegi Krisztina mögött végeztek a második, harmadik helyen. Az úszás emberek közötti verseny, ám valójában mindenki magával harcol. És ha legyőzi önmagát, akkor elégedett. Ha ehhez a fajta elégedettséghez pedig arany társul, nos, akkor teljes a harmónia." Augusztus 14., Athén, olimpiai uszoda, 400 méter vegyes, döntő. A négyesen, mondjuk, Phelps, az ötösön Cseh. Négyszáz méter. A lelátón tízezer ember, a tévé képernyője előtt százmilliók. Az amerikai vagy a magyar? A fizikum vagy a technika? Hatvankilenc nap múlva megtudjuk…
A 400 méter vegyes örökranglistája
4:09.09
Phelps (ameriakai)
2003
4:10.79
CSEH (magyar)
2003
4:11.27
Vendt (amerikai)
2002
4:11.76
Dolan (amerikai)
2000
4:12.36
DARNYI (magyar)
1991
4:13.15
Boggiatto (olasz)
2001
4:13.29
Sievinen (finn)
1994
4:13.67
Namesnik (amerikai)
1994
4:13.84
Wilkens (amerikai)
2000
4:14.31
Marin (olasz)
2004
A 400 méter vegyes idei világranglistája
4:12.86
CSEH (magyar)
május
4:14.31
Marin (olasz)
május
4:14.32
Boggiatto (olasz)
május
4:14.79
Miki (japán)
április
4:14.98
Phelps (amerikai)
május
4:15.20
Norris (ausztrál)
március
4:15.74
Tabucsi (japán)
április
4:16.46
Nederpelt (ausztrál)
március
4:16.65
Turner (brit)
április
4:16.91
Vu Peng (kínai)
március
---- 1. Cseh László (úszó) 25 pont (Két számban, 100 méter háton és 400 méter vegyesen Európa-bajnoki aranyérmet nyert Madridban, és tagja volt a bronzérmes 4x100 méteres vegyes váltónak is) 2. Vereckei Ákos (kajakozó) 20 pont (A poznani Eb-n zsinórban negyedszer lett kontinenselső 500 méteren, és tagja volt a szintén olimpiai számban aranyérmes magyar négyesnek is) 3. Janics Natasa (kajakozó) 16 pont (Berobbant az elitbe, a hazai válogatón Kovács Katalint is legyőzte, majd az Európa-bajnokságon is első lett 500 méteren) 4. Vörös Zsuzsanna (öttusázó) 12 pont (A moszkvai világbajnokságon aranyérmes lett egyéniben, a pályafutása során immár harmadszor) 5. Erdei Zsolt (ökölvívó) 10 pont (Az argentin Garay ellen megvédte a WBO félnehézsúlyú világbajnoki övét) 6. Kozmann György, Kolonics György (kenuzók) 8 pont (Olimpiai számban, vagyis 500 méteren lett Európa-bajnok a páros) 7. Paksy Tímea, Benedek Dalma (kajakozók) 6 pont (A poznani Eb-n az ötkarikás műsorban szereplő 500 méteren diadalmaskodott a kettős.) 8. Férfi kajak négyes 4 pont (Vereckei Ákos, Storcz Botond, Kammerer Zoltán és Horváth Gábor olimpiai számban, vagyis 500 méteren nyert Európa-bajnokságot) 9. Bodor Richárd (úszó) 2 pont (A madridi Euróba-bajnokságon 100 és 200 méter mellen bronzérmes lett, és tagja volt a szintén harmadik 4x100 méteres vegyes váltónak is) 10. Kovács Antal (cselgáncsozó) 1 pont (A bukaresti Európa-bajnokságon döntőbe jutott, és végül ezüstöt érő helyen végzett)
Az összetett állása 1. Cseh László (úszó) 50 pont 2. Iványi Dalma (kosárlabdázó) 38 pont 3. Erdei Zsolt (ökölvívó) 35 pont 4. Sebestyén Júlia (műkorcsolyázó) 33 pont 5. Sidi Péter (sportlövő) 25 pont 6. Balogh Gábor (öttusázó) 20 pont Bedák Pál (ökölvívó) Kapros Anikó (teniszező) Sike József (sportlövő) Vereckei Ákos (kajakozó)