Szombaton "végre elkezdett emelkedni a Tour de France útvonala. A centenáriumi Francia körverseny még harcban álló indulói köztük a magyar Bodrogi László számára a hetedik etap hozta meg az első igazi emelkedőket, bár az igazi erőpróba nem most, hanem vasárnap és (részben) hétfőn vár a karavánra.
Virenque az elsô hegyi szakaszt megnyerte az idei Francia körversenyen, és jó úton jár hatodik pöttyös trikója megszerzése felé
Virenque az elsô hegyi szakaszt megnyerte az idei Francia körversenyen, és jó úton jár hatodik pöttyös trikója megszerzése felé
Az első alpesi szakasz, a rendkívül hosszú, 230.5 kilométeres Lyon– Morzine/Avoriaz etap során öt hegyet kellett megmászni: a Col de Portes-t (amelyre 14.8 kilométer hosszú, átlagosan 5.5 százalékos emelkedő vezetett fel), majd a Cote du Mont des Princes-t (6 km, 7 százalék), a Cote de Cruiselles-t (8.5 km, 4.2 százalék), a Col de la Ramaz-t (14.3 km, 6.9 százalék), végül pedig a Cote des Gets-t (4.2 km, 4.6 százalék). Az etapot egy négyes boly szökése élénkítette meg szinte azonnal, a német Aldag (Telekom), az olasz Bettini (Quick Step), valamint két francia: Poilvet (Crédit Agricole) és Clain (Cofidis). Utóbbit hamarosan felváltotta Richard Virenque, aki még időben kapott észbe, eredt a többiek nyomába, és vált az etap főszereplőjévé Aldaggal, Bettinivel és Poilvet-vel. A négyek előnye hamarosan nyolc perc körül stabilizálódott (a bolyt szinte végig a US Postal csapata húzta, természetesen nem a sárga trikós Victor Hugo Pena, hanem Lance Armstrong "érdekében”), így vágtak neki a nap negyedik, legkeményebb hegyének, a Ramaz-nak. A kőkemény kaptatón Virenque hamarosan faképnél hagyta a társait, miközben hátul is elkezdett szétmorzsolódni a karaván. Ezt megelőzően, az első emelkedők között már kiszállt a versenyből Alessandro Petacchi, az első hét főszereplője, aki négy sprintet nyert meg. "Nagyon sajnálom, mert tudom, hogy a szurkolóim szerettek volna látni a párizsi célban is. Sajnos nagyon fáradtan érkeztem erre a viadalra, eléggé fájt a Girón megsérült hátam is, és bár valóban nyertem négy etapot, úgy éreztem, hogy a hegyekben képtelen lettem volna folytatni. Most elmegyek szabadságra, de remélem, hogy az ősszel rajthoz tudok állni a Vueltán, mert szeretnék a Spanyol körversenyen is nyerni egy szakaszt, az lenne számomra az idény megkoronázása” – nyilatkozta az új sprinterkirály. Petacchi mellett feladta a versenyt többek között Kirsipuu, Velo, Rich, Pollack, valamint a spanyol Manzano, aki Virenque társaságában próbált meg szökni, ám hamarosan rosszul lett (vélhetően az éhségtől), és kórházba is kellett szállítani. De vissza a versenyhez! Virenque elsőként ért fel a Ramaz-ra, míg a boly – továbbra is az amerikai "postásokkal” az élen – mintegy négyperces hátránnyal következett. A francia versenyzőt a hátralévő szakaszokon már nem lehetett feltartóztatni, megnyerte az etapot, sőt, átvette a kolumbiai Penától a sárga trikót is, és még a hegyek királyának járó pöttyös trikó is az övé lett. (Vasárnap természetesen sárgában láthatjuk majd a kiváló versenyzőt, Bodrogi László csapattársát, akinek az igazi célja nem a végső győzelem, hanem a pöttyös trikó, amelyet pályafutása során már ötször elhódított.)
Sárga trikót vegyenek!
A Tour de France-butikokban mindenki találhat neki tetszô emléktárgyat, megveheti a szombattól már Richard Virenque-en feszülô sárga trikó mását, vásárolhat ugyanolyan kulacsot, amilyenbôl Jan Ullrichék frissítenek, de kalandozhat a múltban is, a régi idôk parafadugós fémkulacsát és a múlt század elején viselt kerékpárosmezek másolatát is megkaphatja. A centenáriumi ajándékok közé tartozik az a 1.5 eurósokból álló hatdarabos érmecsomag is, amelyek kör alakban kirakva egységes képet alkotnak. Tucatjával jelentek meg bélyegek is a jubileumi alkalomra, s a könyvek között is találni különlegességeket, például a vakok számára készített Tour-históriát.
Virenque egyébként legutóbb 11 éve, 1992-ben tekert sárgában, így érthető, hogy fáradtan, de rendkívül, elégedetten nyilatkozott a célban: "Megnyertem a szakaszt, és elhódítottam a sárga trikót: azt hiszem, hogy ennél többet nem tudtam volna kihozni a mostani etapból. Ráadásul amolyan Virenque-es győzelmet arattam, hiszen távolról indított szökés végén szereztem meg a győzelmet. Már a rajt előtt tudtam, hogy emlékezetessé akarom tenni a centenáriumi Tourt, és azt hiszem, hogy sikerült is…” Virenque mögött szökevénytársa, a hegyeket váratlanul jól bíró német Aldag lett a második, majd a francia Chavanel a harmadik, és ezt követően érkezett be az élboly, benne a US Postal csaknem összes tagjával. (A sárga trikót levető kolumbiai Pena viszont alaposan lemaradt, több mint 23 perccel Virenque mögött ért a célba.) Bodrogi László nagyszerűen tartotta magát, 14 és fél percet kapott csapattársától, ami tőle kifejezetten jónak tekinthető egy ilyen kemény hegyi etapon. Laci az összetettben visszaesett a 79. helyre, ám tudjuk, hogy neki egyelőre nem a hegyekben kell remekelnie. A szakasz meglepetései közé tartozik a Giro-győztes Gilberto Simoni váratlan visszaesése (az olasz több mint tízperces hátránynyal ért célba), és Botero, valamint Casero is igen gyengén zárta a napot. A karavánnak csak néhány órája maradt a pihenésre, hiszen vasárnap délben kezdődik a következő gyilkos etap, a 8. szakasz, amely során meg kell mászni a legendás Galibier-t, a Tour 2645 méter magas csúcsát, a cél pedig az Alpe d’Huez lesz, azaz a végén még 1850 méterre is fel kell tekerniük a kerekeseknek.
90. Tour de France 7. szakasz, Lyon–Morzine/Avoriaz (230.5 km): 1. Richard Virenque (francia, Quick Step-Davitamon) 6:06:03, 2. Aldag (német, Telekom) 2:29 p h., 3. Chavanel (francia, Brioches La Boulangere) 3:45 p h., 4. Rogers (ausztrál, Quick Step-Davitamon) 4:03 p h., 5. Garzelli (olasz, Vini Caldirola) 4:06 p h., 6. Ch. Moreau (francia, Crédit Agricole) azonos idővel, 7. Dufaux (svájci, Alessio) a. i., 8. Millar (brit, Cofidis) a. i., 9. Totschnig (osztrák, Gerolsteiner) a. i., 10. Vinokurov (kazah, Telekom) a. i., …15. Armstrong (amerikai, US Postal) a. i., …19. Beltran (spanyol, US Postal) a. i., …21. Ullrich (német, Bianchi) a. i., …25. Hamilton (amerikai, CSC) a. i., …29. Heras (spanyol, US Postal) a. i., …32. Beloki (spanyol, ONCE) a. i., …83. Bodrogi László (magyar, Quick Step-Davitamon) 14:32 p h. Az összetettben: 1. (sárga trikóban) Richard Virenque 29:10:39, 2. Armstrong 2:37 p h., 3. Aldag 2:48 p h., 4. Rubiera (spanyol, US Postal) 2:59 p h., 5. Heras 3:03 p h., 6. Beloki 3:09 p h., 7. Jaksche (német, ONCE) 3:14 p h., 8. Beltran 3:15 p h., 9. Ullrich a. i., 10. Azevedo (portugál, ONCE) 3:37 p h., …79. Bodrogi László 14:14 p h. A sprint pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Baden Cooke (ausztrál, FDJeux.com) 118 pont, 2. McEwen (ausztrál, Lotto) 110, 3. Hushovd (norvég, Crédit Agricole) 100, …29. Bodrogi László 18 A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Richard Virenque 78 pont, 2. Aldag 61, 3. Poilvet (francia, Crédit Agricole) 51 A csapatversenyben: 1. Quick Step-Davitamon (belga) 85:00:33, 2. US Postal (amerikai) 2:24 p h., 3. ONCE (spanyol) 3:13 p h.