John Spillane áldotta az eget, hogy jól ugrott. Az amerikaiak huszonhárom esztendős versenyzője a negyedik helyet szerezte meg pénteken a Val di Fiemme-i világbajnokság északi összetett sprintversenyének síugró számában, és ezzel mindössze huszonnyolc másodperces hátrányban várhatta a mindent eldöntő 7.5 kilométeres sífutást.
A lengyel Adam Malysz nem talált legyôzôre a világbajnokság egyéni versenyein (Fotó: Reuters/Dylan Martinez)
A lengyel Adam Malysz nem talált legyôzôre a világbajnokság egyéni versenyein (Fotó: Reuters/Dylan Martinez)
Nem nagy kunszt! – gondolhatták a németek, főként úgy, hogy kilenc másodperces különbséggel két sízőjük, Georg Hettich és a már világbajnoki címmel büszkélkedő Ronny Ackermann rajtolhatott. Ráadásul legnagyobb riválisuk, a futásban magasan a mezőny fölé növő osztrák Felix Gottwald csak a hetedik helyről vágott neki a 7.5 kilométeres távnak. Aztán a szuperfavoritok eltátották a szájukat!
44. északisí-világbajnokság, Val di Fiemme
ÉSZAKI ÖSSZETETT. Sprintverseny (K120/7.5 km). Világbajnok: John Spillane (Egyesült Államok) 18:47.8, 2. Ronny Ackermann (Németország) 1.3 másodperc hátrány, 3. Felix Gottwald (Ausztria) 1.3 mp h., 4. G. Hettich (Németország) 2.1 mp h., 5. K. Braaten (Norvégia) 12.8 mp h., 6. K. Hammer (Norvégia) 31.8 mp h. SÍFUTÁS. Nôk. 30 km-es szabadstílusú verseny. Vb: Olga Szavjalova (Oroszország) 1:14:29.8, 2. Jelena Burukina (Oroszország) 1:14:45.1, 3. Kristina Smigun (Észtország) 1:14:56.7, 4. G. Paruzzi (Olaszország) 1:15:02.5, 5. S. Valbusa (Olaszország) 1:15:34.1, 6. E. Sachenbacher (Németország) 1:15:35.6 SÍUGRÁS. Középsánc (K95). Vb: Adam Malysz (Lengyelország) 279 pont (104 méter, 107), 2. Tommy Ingebrigtsen (Norvégia) 263 (100.5, 105), 3. Kaszai Noriaki (Japán) 259.5 (99, 104), 4. Mijahira H. (Japán) 259 (101, 101), 5. T. Kiuru (Finnország) 258.5 (100, 102), 6. A. Lappi (Finnország) 253.5 (99, 102)
A Világkupa-második helyezett John Spillane ugyanis állta a tempójukat, mi több, a célegyenesben beindította a rakétát, és sikerült lehajráznia a jelenlegi mezőny két nagyágyúját, Ackermannt és Gottwaldot, akik ugyan azonos idővel zuhantak át a célvonalon, ám végül a német versenyző nyakába akasztották az ezüstérmet. És Spillane? Ô lett az Egyesült Államok első világbajnoki aranyérmese északi összetettben, ami nem kis felhajtást hozott és hoz majd a számára. A női sífutók utolsó viadalán, a 30 kilométeres szabadstílusú versenyben az orosz Olga Szavjalova is megkóstolhatta, milyen érzés a világbajnoki dobogó legfelső fokán állni. A harmincegy esztendős versenyző noha 1992 óta indul Világkupa-viadalon, még egyetlenegyszer sem sikerült győznie világversenyen. Hogy jó formában van, azt bizonyította a 2x5 kilométeren, valamint a 15 kilométeren szerzett bronzérmével, ám arra igazából senki sem fogadott volna, hogy ő nyeri meg a viadalt. Ám így történt! A norvég Bente Skari távolmaradásával nagy esélyesnek kikiáltott észt Kristina Smigun több mint huszonöt másodperccel elmaradt Szavjalovától, és csak a bronzérmet szerezte meg, az oroszok pedig Burukinának köszönhetően kettős győzelmet ünnepelhettek.
Új kalandok elôtt
Bár az olaszok meglehetôsen gyatrán szerepelnek a hazai rendezésű világbajnokságon, Stefania Belmondónak köszönhetôen így is akad némi szívet melengetô esemény a taljánok számára. A Salt Lake City-i olimpia 15, illetve 30 kilométeres viadalának aranyérmese bejelentette, hogy tavaly ôsszel azért akasztotta szögre a síbotokat, mert anyai örömök elé néz. „Tavaly szeptemberben a gyerek miatt döntöttem a befejezés mellett – mondta a 34 esztendôs sífutó. – Most új kaland kezdôdik, ami azonban már a magánéletem része.” Belmondo, aki pályafutása során kilenc olimpiai érmet szerzett, sokat sejtetôen mosolyogva válaszolt a visszatérésérôl szóló kérdésekre: „Azt sohasem mondtam, hogy visszatérek a 2006-os torinói olimpiára, ám azt sem állítottam, hogy mindez nem fordult meg a fejemben.”
Este Adam Malysz sikerét hozta a síugrók záró versenye. A lengyelek klasszisa – aki a Világkupában ebben az idényben egyetlen viadalon sem tudott győzni – óriási fölénnyel diadalmaskodott a középsáncon, és ezzel nem csupán megvédte lahti bajnoki címét, de kétszeres aranyérmesként zárta a vb-t. (A nagysáncon is őt avatták bajnokká.) Malysz már az első sorozatot követően az élre repült, így a másodikban ő ugorhatott utolsóként – naná, hogy megdöntötte a sáncrekordot (107). A második helyen a nagyszerű második ugrást bemutató, 1995-ben világbajnok norvég Tommy Ingebrigtsen végzett, míg a pódium legalsó fokára a japán Kaszai Noriaki állhatott fel. Az osztrákok újfent betliztek – szégyenszemre érem nélkül térhetnek haza –, közülük is Florian Liegl volt a legpechesebb, elvégre a csapatverseny után ezúttal is hatalmasat esett.