A jelszó: tehetség és kurázsi

RÁCZ PÉTERRÁCZ PÉTER
Vágólapra másolva!
2003.01.08. 21:35
Címkék
Kállai Gábor, a magyar szövetség szakmai igazgatója, nemzetközi nagymester mozgalmas évet tudhat a háta mögött. Tisztsége rengeteg munkával jár, de úgy tűnik,a temérdeknyi feladat nem riasztja el, sőt, még további célokat tűz ki maga elé. Ôsszel az olimpiai férficsapat kapitányi szerepkörét is felvállalta, pedig jól tudta, hogy nem kis fába vágta a fejszéjét.
Névjegy

KÁLLAI GÁBOR
Született: 1959. február 21., Budapest
Minôsítése: nagymester
Posztja: szakmai igazgató
Élô-pontszáma: 2501
Világranglista-helyezése: 574.
Legjobb eredményei. Versenyzôként: rapid sakkvilágbajnok-jelölt (1988, Mazatlan). Szövetségi kapitányként: olimpiai 2. (2002, Bled)
Névjegy

KÁLLAI GÁBOR
Született: 1959. február 21., Budapest
Minôsítése: nagymester
Posztja: szakmai igazgató
Élô-pontszáma: 2501
Világranglista-helyezése: 574.
Legjobb eredményei. Versenyzôként: rapid sakkvilágbajnok-jelölt (1988, Mazatlan). Szövetségi kapitányként: olimpiai 2. (2002, Bled)
Ám a kemény munka meghozta gyümölcsét, az eredmények őt igazolták, hiszen a gárda huszonkét év után ismét a dobogóra állhatott – Bledben a győztes oroszokat is legyőzve ezüstérmet szerzett. A közelmúlt sikerei tovább növelték önbizalmát, így az új elképzelések megvalósításába hatalmas erővel vetette bele magát.

Fókuszban a képzés

– Újszerű munka kezdődött a szövetségben – kezdte Kállai. – A szervezet régebbi működéséből levontuk a tanulságot, és okulva belőlük másképp fogtunk a dolgokhoz. Felismertük a belső tudás, a belső képességek jelentőségét, és ezeket elkezdtük fejleszteni. Törekvéseink eddig sikeresek voltak, a TF-en például Hardicsay Péter segítségével hosszú idő után ismét beindítottuk a kétéves sakkedzői képzést, amelyet több mint hatvanan végeznek jelenleg, köztük olyan közismert személyiségek, mint például Hazai László, aki az egyik legjobb edzőnek számít ma az országban. Ô edzi többek között a junior világbajnok Ács Pétert és azt a Berkes Ferencet, aki tavaly az év végén szerezte meg a tizennyolc évesek világbajnoki címét. Emellett már véget ért az úgynevezett sakkszakedzői képzés, amely négyéves időszakot tett ki, és diplomát adott a befejezés után. Ezt végezte el például az egyik olimpiai ezüstérmes csapattag, Gyimesi Zoltán is. A jövő évtől pedig a hazai első osztályú csapatbajnokságokon az egyesületek vezetőedzői már csak úgy végezhetik munkájukat, ha megszerzik legalább a középfokú képesítést.

Harc és intelligencia

– Hogyan jellemezné a mostani közösséget?
– Olyan közösség vagyunk, amely a saját tudását erősíti. A játékosok kedvesek, segítőkészek, és nagyon sokat tesznek a sakkozásért. A legjobbaknak, így Lékó Péternek vagy Polgár Juditnak sincsenek sztárallűrjeik. Fontos, hogy a világ felé vonzó arcot mutassunk. Imázsunk talán két legjellemzőbb vonása a harc és az intelligencia. E két dolog a legtöbb sportágban külön-külön megtalálható, de együtt igen ritkán vannak jelen. Hangsúlyozzuk a sakk kulturális vonatkozását. Rengeteg híresség, például Erkel Ferenc, Szentgyörgyi Albert, Albert Einstein vagy Bonaparte Napoleon is nagyon szeretett sakkozni, de említhetném a jelenből Vizi E. Szilvesztert, az MTA elnökét vagy a híres nyelvészt, Grétsy Lászlót is. Büszkék vagyunk arra, hogy olimpiai sikerünkhöz az elsők között gratulált az első irodalmi Nobel-díjasunk, Kertész Imre.
– Milyen támogatásokra számíthat a sakkozás az elkövetkező időszakban?
– Anyagilag és erkölcsileg is egyre több támogatást, elismerést kapunk. A GYISM-mel megerősödött a kapcsolatunk, a nyári olimpiai sportágak rangjának megfelelő jutalmazásban részesültünk. A NOB elismerte a sakkozást mint sportágat, így automatikusan a MOB is megtette ugyanezt, vagyis sportpartnernek tekintenek bennünket. A szponzoraink, a Hungaropharma, a Pick és a Hunguest Hotels anyagilag nyújtanak nélkülözhetetlen támogatást. Mindezek mellett komoly diplomáciai siker, hogy Rajcsányi Pétert beválasztották a FIDE-delegátusba.
– Maradjunk az olimpiánál. Miért kellett több mint két évtizedet várni egy olyan eredményre, mint a mostani?
– Tömegbázisunk sokáig leépülőben volt, nem jött megfelelő utánpótlás. Most ez a folyamat megfordult. A két évtizeddel ezelőtti diadalok után az volt a gond, hogy az akkori vezetők ugyan szerették a sakkozást, sokat tettek a sakkozókért, de keveset a sportágért, annak utánpótlásáért. Most kicsit fordított a helyzet. Nem vagyunk kivételezett helyzetben, sőt kifejezetten szerény viszonyok között működünk. Viszont meggyőződésem, hogy jól és helyesen látjuk el a feladatainkat. A jövőre tekintve reménykeltő, hogy nagyon alacsony átlagéletkorú a válogatott, de már ennek a csapatnak is van utánpótlása. Fodor Tamás, Erdős Viktor és Berkes Ferenc korcsoportos világbajnoki címe azt jelzi, hogy jó úton járunk. Egyedül a női sakkozással van gondunk. A lányok nagyon korán abbahagyják a versenyzést, miután leérettségiznek, elmennek főiskolákra, egyetemekre, ami mellett persze lehetetlen világszínvonalúan játszani. Ráadásul nőket nem díjazzák úgy, mint a férfiakat.
– Milyen további terveket szeretnének véghezvinni?
– A szövetség éves költségvetése negyvenötmillió forint. Ennek nagyobbik része támogatásokból érkezik, a maradékot pedig magunknak kell előteremteni. Az anyagi korlátainkat jól jellemzi, hogy a szövetségben mindössze hárman dolgoznak főállásban. Ennek ellenére a közeljövőre nézve további fejlődést jelentő terveket akarunk megvalósítani. Április második felében az eddigi legjelentősebb magyar versenyt fogjuk megrendezni, ahol egyedülálló módon először játszik majd hazai közönség előtt Polgár Judit és Lékó Péter. Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy Lékó Vlagyimir Kramnyik elleni világbajnoki dőntőjének időpontja eltolódik júniusra, így ez a torna az utolsó és egyben legfontosabb felkészülési állomás is lesz számára. A verseny munkacíme, akárcsak a mi munkamottónk: tehetség és kurázsi!

Tehetségek támogatása

– Milyen további terveik vannak még?
– Egyelőre javaslati szinten bár, de létezik egy olyan programunk, amelynek a fantázianeve az, hogy KÉSZ, vagyis Készség és Személyiségfejlesztés. A lényege az, hogy az általános iskolák alsó tagozatos tanulói részt vennének egy olyan programban, amely elsősorban logikai és ügyességi képességeiket fejlesztené. Ennek a kezdeményezésnek csak egy töredéke lenne a sakk, és legfőképp a tehetség kibontakozását segítené elő. A programot a sakkszövetség részéről én indítottam el. Támogatja az MTA, a GYISM és az Oktatási Minisztérium is. Vizi E. Szilveszter megígérte, ha elkészül a terv, akkor lektoráltatni fogja, és ha ennek meg fog felelni, akkor megkapjuk az akadémiai ajánlást hozzá. A pénzügyi hátteret a sportminisztérium biztosítaná. Ami lényeges és hangsúlyozandó, ez az egész nem lesz kötelező, tehát nem fog szerepelni az iskolák előírt tananyagaiban. A sakkot nem szeretnénk túldimenzionálni, csak egy része lenne az elképzelésnek, ami, még egyszer mondom: egyelőre csak terv szintjén létezik, és amely ez év végére készül majd el.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik