Sztorik

Vágólapra másolva!
2002.12.28. 21:02
Címkék
Cutino időzavarba került

Hiába várták a somogyiak a január 6-ai Kaposvár–Kazincbarcika rangadóra José Alvarez Cutinót – a kubai feladónak híre-hamva sem volt a meccs előtt alig egy órával, amikor már nekiálltak melegíteni a többiek. Más megoldás nem lévén, telefonon érték el a vajkezű irányítót, aki amúgy ötpercnyire lakott a csarnoktól. Ennek eredményeként Cutino háromnegyed 2-kor robogott be a városi sportcsarnokba, és mint kiderült, nem fél 3-as, hanem fél 5-ös mérkőzéskezdésről tudott. A rövidebb bemelegítés aztán nem látszott meg a teljesítményén: csapata egyik legjobbjának bizonyult a 3:0-s kaposvári diadallal végződő találkozón.

Amikor elsötétül a világ

Az év elején először beszélt az őt ért szerencsétlenségről Bas van de Goor, a hollandok olimpiai bajnok centere. A 209 centi magas világsztár még 2001. december 27-én szenvedett agyi trombózist csapata, az olasz Treviso egyik edzésén. "Lehajoltam bal kézzel egy papírzsebkendőért, de nem ment, majd jobbal is megpróbáltam. Ebben a pillanatban azt hittem, kicsúszik a talaj a lábam alól, és elvesztettem egyensúlyérzékemet. Amikor kihívták a mentőt, én is meglepődtem, nem gondoltam, hogy ennyire nagy bajba kerültem. Elsötétült a világ, a bal oldalamat néhány óráig nem éreztem. Nem tudom, mi lett volna, ha az utcán leszek rosszul” – morfondírozott Van de Goor, aki több hónapos pihenőre szorult, de már akkor nyilatkozta, hogy nem hagy fel a röplabdával. A center természetesen kihagyta a tavaszt, visszatért Hollandiába, és az Apeldoorn együtteséhez szerződött. Agyi trombózisa után idén december 1-jén játszott újra tétmeccset, mégpedig a holland bajnokságban.

kiléptek az árnyékból

Forradalmi döntést hozott szeptemberi, Buenos Aires-i ülésén a Nemzetközi Röplabdaszövetség (FIVB), amely szentesítette a sportágban alacsonynak számító játékosok röplabdáját. Az új kategóriában a férfiaknál 185, a nőknél 175 centiben húzták meg a határt, és a tervek szerint már 2005-ben megrendezik az első világbajnokságot a "kicsiknek”. Tulajdonképpen nyílt titok, hogy elsősorban az ázsiaiaknak szeretne kedvezni az FIVB, hiszen ezen a kontinensen – enyhén fogalmazva –általában nem születnek magasnak az emberek. Másik sejthető ok, hogy a hagyományosan remek japán röplabda egyre inkább háttérbe szorul, már ami az eredményességet illeti, ugyanakkor az FIVB-nek sok a japán szponzora… Dr. Annie Peytavin, a nemzetközi szövetség orvosi bizottságának elnöke olyan érvekkel igyekezett meggyőzni a kongresszus résztvevőit, miszerint a Föld lakosságának 97 százaléka 185, illetve 175 centi alatti, így szerinte a kezdeményezés csakis növelheti a röplabda népszerűségét. Brazíliában mindenesetre 2003-ban életre hívják az új kategória első bajnokságát, Rubén Acosta, az FIVB elnöke pedig ösztökélte a küldötteket, hogy igyekezzenek segíteni a limitált magasságú játékosok röplabdáját.

Kitüntették Holvay Endrét

A Nemzetközi Röplabdaszövetség (FIVB) szeptember végi kongresszusának volt egy örömteli, magyar érdekeltségű epizódja is. Rubén Acosta elnök ugyanis a sportágért évtizedeken keresztül kifejtett áldozatos munkájáért az FIVB Ezüstkeresztjét adományozta a 84 esztendős Holvay Endrének, aki 1961-től az októberi világbajnokságig dolgozott a játékvezetői bizottság elnökeként (az izraeli Gavriel Kraus lett az utód), de volt az FIVB alelnöke (1959–61, 1970–72) és az adminisztratív tanács tagja (1955–92) is. Az örökifjú, szellemileg és fizikailag egyaránt rendkívül friss sportdiplomatát a játékvezetők gurujának titulálta az 1984 óta elnöklő Acosta, és megjegyezte: Bandi bácsi együtt változott a sportággal, vagyis mindig híve volt az újításoknak, a sportág érdekében tett szabályváltoztatásoknak.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik