Jelcin éremnek tapsolhatott

SZABÓ GÁBORSZABÓ GÁBOR
Vágólapra másolva!
2002.09.14. 21:23
Címkék
Ha már együttese vereséget szenvedett a negyeddöntőben, legalább kitűnő érzékkel jósolt Felipe Calderon, a kubai válogatott szövetségi kapitánya  még csütörtökön azt találta mondani, hogy az Egyesült Államok és Olaszország találkozik a fináléban. És milyen igaza lett!
Artamonova 20 pontot ütött a kínaiaknak, így harmadikak lettek az oroszok
Artamonova 20 pontot ütött a kínaiaknak, így harmadikak lettek az oroszok
Artamonova 20 pontot ütött a kínaiaknak, így harmadikak lettek az oroszok
Artamonova 20 pontot ütött a kínaiaknak, így harmadikak lettek az oroszok
Artamonova 20 pontot ütött a kínaiaknak, így harmadikak lettek az oroszok
Artamonova 20 pontot ütött a kínaiaknak, így harmadikak lettek az oroszok
Az amerikaiak az oroszokat (3:2), az olaszok a kínaiakat (3:1) győzték le az elődöntőben, ezzel bizonyossá vált, hogy új világbajnokot avatnak a női röplabdázás történetében. Az amerikaiak eddigi legjobb eredménye az 1967-ben megszerzett második hely volt, igaz, 35 esztendeje Japánban mindössze négy csapat indult, így szakmai értéke nem sok van az akkori szereplésnek. Mint ahogy az 1984-es Los Angeles-i olimpián elért ezüstéremnek sincs, hiszen akkor a szocialista országok bojkottálták az ötkarikás játékokat – annál értékesebb az 1994-es vb-n megcsípett bronzérem. Az olasz hölgyek nem büszkélkedhetnek ehhez hasonló előmenetellel, hiszen legemlékezetesebb teljesítményük éppen a legutóbbi világbajnoksághoz fűződik, amikor is az ötödik helyen zártak. Érdekesség, a Leggerit, Piccininit és Rinierit már négy esztendeje is kötelékében tudó azzurrik akkor egy csoportba kerültek az amerikaiakkal, és (a régi szisztémában egy játszma a győztes 15. pontjáig tartott) mindössze 14 pontot engedélyeztek vasárnapi ellenfelüknek. Mondani sem kell, manapság más idők járnak.
"Amikor Németországba jöttem, abban reménykedtem, hogy a második körbe jutunk. Amikor ráléptünk erre a lépcsőfokra, arra gondoltam, milyen szép is lenne a negyeddöntő. Erre fel, már a fináléban vagyunk, és tíz meccset nyertünk sorozatban. Egyáltalán nem számolgattunk, azt kértem a játékosoktól, hogy mindig a következő meccsre, a következő játszmára, a következő pontra figyeljenek. Talán ez az oka, hogy az aranyéremért játszhatunk” – filozofálgatott Josida Tosiaki, az amerikaiak japán mestere az oroszok elleni siker után.

14. nôi világbajnokság, Németország

A 7. helyért: Brazília–Bulgária 3:0 (22, 22, 21). A legjobb pontszerzôk: Nascimento 14, Menezes 13, Gonzaga 11, Pequeno 10, ill. Zetova 19, Uzunova 12. A 3. helyért: Oroszország–Kína 3:1 (20, –21, 23, 16). Lp: Gamova 28, Artamonova 20, Tyiscsenko 9, ill. Jang Hao 14, Csu Szu-hung 13, Csang Csing 12
A szbornaján tehát a volt orosz elnök, Borisz Jelcin jelenléte sem segített az elődöntőben. Az exprezident magánlátogatáson tartózkodik Berlinben, és tudni róla, hogy ifjabb korábban kacérkodott a röplabdával, egyébként meg a szövetségi kapitány, Nyikolaj Karpol jó barátja. Kapcsolatuk alapja, hogy Jelcin a szverdlovszki kerület vezetője, a tréner pedig, ugye, világ életében ott gyakorolta hivatását – igaz, már nem Uralocska Szverdlovszknak, hanem Uralocska Jekatyerinburgnak hívják elitcsapatát.
"Vereségünk elsődleges oka az amerikaiak lenyűgöző védekezése volt” – hangzott Karpol rövid nyilatkozata a meccs után.
Érthetően ennél bőbeszédűbb volt Marco Bonitta, az olaszok szakvezetője, hiszen csapata fantasztikusan koncentrálva, a tökéleteshez közelítő játékkal lepte meg a vb-ezüstérmes Kínát.
"Egyszerűen hihetetlen, hogy a vb-döntőbe jutottunk! Taktikailag és technikailag is nagyon jól röplabdáztunk, és megmutattuk, mennyire összetartó, morálisan egységes csapatunk van – ezért dolgoztam két éven keresztül. Az amerikaiak átlagmagassága nagyobb, a vb legjobban sáncoló együttesét alkotják. Nagyon-nagyon jól kell fogadnunk a nyitásokat, hogy gyors játékot játszhassunk, és a péntekinél még jobb teljesítményt nyújtsunk a fináléban” – összegezte véleményét a talján szövetségi kapitány.
Azért szombaton is rendeztek mérkőzéseket, mégpedig – időrendi sorrendben – a 7. és a 3. helyért. A délutáni találkozón a csalódott brazilok nem zuhantak tovább, és 3:0-ra verték a bolgárokat. Mindent elmond a párharcról, hogy a második szettben 20:10-re vezettek a dél-amerikaiak, akik aztán ejtőzve nyerték a felvonást 25:22-re. A legjobb pontszerző természetesen Zetova volt, 19 pontjával azonban legfeljebb azt hangsúlyozta, hogy egyszemélyes csapat a bolgároké.
A bronzmeccs résztvevőivel talán igazságtalanok voltak a szervezők, hiszen az embert próbáló elődöntő másnapján már pályára kellett lépniük. Cseppet sem voltak irigylésre méltó helyzetben, a meccs pedig azt bizonyította, hogy az oroszokat viselte meg kevésbé a közelmúltbeli kudarc. Három játszma után vezettek, és a negyedikben Gamova és Artamonova pontjaival 9:4-re elléptek. A fáradtabb kínaiak egyre kevésbé állták a sarat az ellenfél támadásaival szemben, és gyorsan kapituláltak. Borisz Jelcin tehát mégis éremnek tapsolhatott.
Legfrissebb hírek

Moldovában futballoztak kollégáink

Minden más foci
14 perce

Kanada nagy falat volt, hat kapott gólra nem volt válasza a mieinknek

Jégkorong
34 perce

Florian Wirtz kikosarazta a Real Madridot és a Manchester Cityt – sajtóhír

Német labdarúgás
46 perce

Már egy pont is elég ahhoz, hogy kijussunk az Eb-re

Kézilabda
51 perce

Kiesett a Barcelona a férfi kosárlabda Euroligából

Kosárlabda
56 perce

BL-elődöntő: Internazionale–FC Barcelona

Bajnokok Ligája
1 órája

A Szolnok 20 pontos hátrányból fordított, otthon is nyert a Paks ellen a férfi kosár NB I elődöntőjében

Kosárlabda
1 órája

Egy helyen változott a Barca kezdője, Simone Inzaghi nem módosított a visszavágóra

Bajnokok Ligája
2 órája
Ezek is érdekelhetik