Minden jel szerint megúszta a Kispest.A patinás klubot hosszú-hosszú ideig a megszűnés veszélye fenyegette, de legalábbis nagyon közel járt ahhoz, hogy a következő bajnoki évadban csupán az amatőrök között induljon.
Nos, a hétfői, több mint ötórás ligaelnökségi ülésen arról döntöttek az elnökség és a versenybizottság tagjai, hogy a kispesti tulajdonosoknak csütörtök délelőtt 10 óráig hatvankétmillió forint értékű váltóról kell bankgaranciát benyújtaniuk, ellenkező esetben az MLL nem fogadja el a Kispest-Honvéd nevezését. Koncz László, a klub egyik tulajdonosa kedden arról tájékoztatta lapunkat, hogy a megadott határidőig feltehetőleg megszerzik a szükséges garanciákat."Ez a megoldás szokványos az üzleti életben – mondta Koncz. –Üzleti tranzakciónak kell felfogni, amit megfelelő banki kapcsolatokkal tudunk lebonyolítani. Most azt mondom, szinte biztos, hogy a csapat továbbra is az élvonalban szerepel majd. Ettől függetlenül az alapproblémánk, vagyis a csapatot üzemeltető kft. üzleti alapú működtetése nem oldódott meg.”Koncz László ezt azzal magyarázta, hogy a Kispest – attól függetlenül, hogy az élvonalban indulhat – jelenlegi állapotában képtelen piaci logika alapján működni, és ameddig ennek a feltételeit nem tudják megteremteni (márpedig önerőből a jelek szerint nem tudják), csak idei-óráig maradhat életképes. Jóformán nincs néző Kispesten, így elsősorban a jegyeladásokból származó bevételek hiánya okoz gondot, ráadásul az utóbbi időben fokozatosan elapadt az önkormányzati támogatás is, ezzel viszont szinte lehetetlen helyzetbe kerültek a piros-feketék. A hétfői tanácskozáson Demján Sándor ligaelnök mindenesetre leszögezte: ahhoz, hogy egy élvonalbeli csapat hosszú távon is működőképes legyen, hazai mérkőzéseit rendszeresen minimum ötezer fizető néző előtt kellene játszania. Mi tagadás, ettől valóban messze jár a Honvéd… Az már más kérdés, hogy Demján hétfőn azt is bejelentette: magánemberként, Honvéd-szurkolóként tízmillió forinttal támogatja a bajba jutott egyesületet. Ezen felbuzdulva a keddi napon több telefonhívás érkezett szerkesztőségünkbe, Kispest-szimpatizánsok jelezték, kisebb-nagyobb pénzösszegekkel ők is támogatnák a Honvédot –ha tudnák, mit hoz a jövő.Úgy fest tehát, a gyötrelmes időket élő együttes maradhat az élvonalban, ám a tulajdonosok pontosan tudják, nem dőlhetnek hátra, a neheze még csak ezután következik.MTK: túl sok még a kérdőjel
A Kispesttel ellentétben a Hungária körúton már évek óta nincsenek anyagi gondok, még akkor sem, ha fizető nézői az MTK-meccseknek sem nagyon akadnak. Ennek ellenére a tavalyi bronzérmes nevezése is hiánypótlásra szorul, ám nyilvánvaló, hogy a kék-fehér híveknek nincs miért izgulniuk. Hogy akkor mégis mi okozza a problémát? "A klubok legfontosabb bevételi forrása a vagyoni értékű jogok értékesítése –mondta Fülöp Ferenc, az MTK klubigazgatója. –Emellett a jegybevételből, a játékoseladásból és más forrásokból származó pénz eltörpül. Jelen pillanatban arról van szó, hogy alá kellene írnunk a vagyoni értékű jogaink átruházásáról egy olyan szerződést, amihez nem készült el a konkrét szabályozás. Nem tudni, mikor és mennyit kapunk e jogainkért cserébe, s miképpen osztják majd el a befolyó pénzeket a klubok között. Mi mindent elfogadunk, amit az érvényes szabályok kötelezővé tesznek, de ebben az esetben komoly egyeztetésre van még szükség a Magyar Labdarúgó Ligával, hiszen nem írhatunk alá olyan megállapodást, amelynek lényeges elemei nem ismertek. A liga által elénk tett szerződésnek ezenkívül még egy erősen kifogásolható pontja van: az élvonalbeli kluboknak nyilatkozniuk kell arról, hogy kizárólag MLL-licenccel rendelkező labdarúgókat szerepeltetnek a Borsodi Liga mérkőzésein. Ez elfogadhatatlan, hiszen jelen pillanatban nem is létezik ilyen licenc, s még körvonalakban sem lehet sejteni, hogy ha egyszer mégis lesz, akkor mi mindent szabályoz.”
FTC: szándékos pontatlanság
Szeiler József szerint semmi sem fenyegeti a Ferencváros indulását a bajnokságban
A Várszegi Gábor érdekeltségébe tartozó másik klub, a Ferencváros nevezése is hiánypótlásra szorul: a Fradinak tőkeemelésre van szüksége, hogy a saját vagyona pozitív legyen (ennek megoldása vélhetően nem lehet probléma), és a vagyoni értékű jogokról is egyeztetni kell. Szeiler József ügyvezető szerint semmi sem fenyegeti a Ferencváros indulását, hiszen a futball minden szereplőjének az az érdeke, hogy a legnépszerűbb egylet az élvonalban szerepeljen. Ennek ellenére a zöld-fehérek vezetői néhány kérdésben állásfoglalást kérnek a Magyar Labdarúgó Ligától… A Ferencvárosnál egyébként nem lepődtek meg a hétfői döntésen, hiszen pontosan tudták, hogy a nevezési lap egy részét nem töltötték ki. A Fradinál a hírek szerint azt szeretnék elérni, hogy a vagyoni értékű jogokért cserébe annyi pénzhez juthassanak, amennyit ezek a jogok valójában érnek. A ferencvárosi vezetők most a liga válaszára várnak, ám addig, amíg ezt meg nem kapják, többet nem szeretnének az ügyről mondani. Így tehát azt sem tudni, mi lesz abban az esetben, ha az MLL hajthatatlan marad, és nem ad a Fradi számára kielégítő választ csütörtök tíz óráig…