Ezen a világbajnokságon még sohasem voltak ennyien kíváncsiak sajtótájékoztatóra. Zsúfolásig megtelt a jokohamai nemzetközi sajtóközpont nagyterme, és több száz újságíró viselte türelemmel, hogy a nagy eseményre félórás késéssel kerül sor. Aztán egyszer csak megjelent a három úr, és amikor az esemény házigazdája, a FIFA egyik alkalmazottja a pódiumra szólította őket, hatalmas taps köszöntötte mindegyiküket.Az utóbbi három vb-győztes szövetségi kapitányait üdvözölte így a sajtó. A német Franz Beckenbauer, a brazil Carlos Alberto Parreira és a francia Aimé Jacquet hihetetlen tekintélynek örvend, amin persze, az eredményeiket nézve, nem is lehet csodálkozni. A világbajnokság egyik fő szponzora, az adidas éppen ezért őket kérte fel, hogy állítsák össze azt a tízes listát, amelyről az újságírók kiválasztják a torna legjobb játékosát. A névsor ismertetése kisebb ceremónia keretében történt, ugyanis az adidas egy gyönyörű trófeát alkotott. A kiválasztott jutalma egy aranylabda lesz, amelyre – az eddigi győzteseké mellé – felvésik az ünnepelt nevét. Az ünnepélyes avatás egyszerűen zajlott le: az egyik asztalon álló szobrot takaró leplet a három szakember megfogta, majd vezényszóra lerántotta, az előttük tolakodó fotósok legnagyobb örömére.Ezt követően kollektív interjút adtak, azt ugyanis előre kikötötték, hogy egyéni beszélgetésekre most nem vállalkoznak, ezt a jelenlévők számát tekintve meg is lehetett érteni. Az első, nem túl eredeti kérdés az volt, hogyan tetszik nekik a világbajnokság.
Balról Jacquet, jobbról Beckenbauer, középen Parreira és az a bizonyos aranylabda
Balról Jacquet, jobbról Beckenbauer, középen Parreira és az a bizonyos aranylabda
elentette ki Franz Beckenbauer. – Először randevúzott a világ élvonala Ázsiában, először zajlik a világbajnokság két ország rendezésében, és mindannyian kíváncsiak voltunk, sikert hoz-e ez a sok újdonság. Azt kell mondanom, csodálatosan működött minden, Dél-Korea és Japán is tökéletesen kitett magáért.” Carlos Alberto Parreira egyetértett a németek "Császárával”, majd hozzátette:"Nagyon sok meglepetés történt ezen a világbajnokságon, ami fokozta az érdeklődést. Ez a világbajnokság hatalmas siker a pályán és azon kívül is. A sport, azon belül a labdarúgás rengeteget nyert azzal, hogy új országok, új földrészek is betörtek az élvonalba, a világon pedig milliárdok életét határozta meg a futball ebben a hónapban.” A ma még címvédő francia válogatott négy évvel ezelőtti szövetségi kapitánya, Aimé Jacquet is elsősorban a meglepetésekről beszélt: "Csodálatos hetek voltak ezek. Ázsia bebizonyította, hozzá tud járulni a labdarúgás fejlődéséhez, és egyben megmutatta a sikerhez vezető utat is.”
A következő kérdés már a döntőre vonatkozott, és itt a brazil és a német egymást is ugratta. Komolyra fordítva a szót, Beckenbauer elmondta, szerinte óriási meccset hoz majd a döntő, a brazilok ragyogóan játszva győzték le a kiváló török csapatot, ugyanakkor a német válogatott is meggyőző teljesítményt nyújtott az elődöntőben Dél-Korea ellen, és természetesen abban bízik, hogy hazája megszerzi negyedik világbajnoki címét. "Azt hiszem, ez az egyetlen pont, amiben nem értek egyet Franz Beckenbauerrel – replikázott a brazilok egykori kapitánya. – Én azt remélem, a párizsi döntővel ellentétben most Ronaldo, Rivaldo és társai nem az ezüstérmet vehetik majd át. Az pedig vitathatatlan, hogy mindkét együttes megérdemelten jutott a döntőbe.” Aimé Jacquet arra is felhívta a figyelmet, hogy történelmi jelentősége is van a finálénak: "A világbajnokságok történetének két legeredményesebb válogatottja még sohasem találkozott egymással világbajnokságon, és a premier éppen a fináléban lesz. Én is élvezetes, izgalmas döntőt várok, mert mindkét csapatban sokat tapasztalt és kivételes képességű labdarúgók játszanak. Most kiegyensúlyozottabb volt a mezőny, mint négy éve, a legtöbbször igen kis különbség döntött a csapatok között valemelyikük javára, és most nehezebben is lehetett továbblépni az egyes fordulók után. ”
A vb-aranylabda várományosai Michael Ballack, Oliver Kahn (mindkettô Németország), Roberto Carlos, Rivaldo, Ronaldo, Ronaldinho (mind a négy Brazília), Hong Mjung Bo (Dél-Korea), Hasan Sas (Törökország), El-Hadji Diouf (Szenegál), Fernando Hierro (Spanyolország).
világhírű szakember arról szólt, hogy az utóbbi egy hónapban mi tette rájuk a legmélyebb benyomást. "Először is a németek meglepően jó szereplése – mondta nem kis derültséget keltve Franz Beckenbauer. – Fantasztikusnak találtam a szöuli megnyitó ünnepséget is. A gyönyörű zene, a jelmezek, a táncok mindörökre emlékezetesek maradnak.” A megnyitóval kezdte a válaszát Parreira is: mint mondta, a moszkvai olimpia megnyitója óta több ilyen ceremónián vett részt, de a moszkvait szerinte csak a mostani szárnyalta túl. "Engem a futball embereket egyesítő, összekovácsoló ereje fogott meg elsősorban – mondta Aimé Jacquet. – Hihetetlen volt, hogy mennyi embert hozott össze az utcán is ez a játék, tízezrek szurkoltak együtt szerte a világon, de elsősorban itt, a két rendező országban. Különösen a koreaiak kimeríthetetlen energiája nyűgözött le. Volt persze negatív élményem is, ez a mi válogatottunk eredménytelensége, de bízom benne, négy év múlva ismét mi leszünk a világbajnokok.”
Ehhez Franz Beckenbauernek, aki a 2006-os németországi világbajnokság szervezőbizottságának is az elnöke, lett volna megjegyzése, ám ekkor került sor arra, amiért valójában összejött ez a sok ember. Felolvasták a nevét annak a tíz játékosnak, akiket ők hárman méltónak találnak a torna legjobbja címre, és akik közül kikerül majd a világbajnokság aranylabdása. Ballack, Kahn, Roberto Carlos, Rivaldo, Ronaldo, Ronaldinho, Hong Mjung Bo, Hasan Sas, Diouf, Hierro. Hogy lenne még mindenkinek jelöltje, egyeseket pedig többen is hüledezve látnak a listán? Biztosan. Olyan névsort azonban még aligha állítottak össze, amelyik mindenki megelégedésére szolgál. A három szakember ezt tette le az asztalra, ezt kell elfogadnunk. Mindhárman indokolták is röviden a döntést, elárulva, hogy kit szavaznának meg ők győztesnek. Beckenbauer Oliver Kahnra adná a voksát, aki kiemelkedően a világ legjobb kapusa. Parreira Ronaldónak vagy Rivaldónak adná a trófeát, és némiképp egyetértve Franz Beckenbauerrel hozzátette, hogy a döntő érdekessége a világ valóban legjobb kapusának és legjobb támadóinak a harca lesz. Jacquet szíve is hazafelé húzott: bár El-Hadji Diouf szenegáli, mostanáig a francia bajnokságban játszott, és így egy picit Franciaországot is képviseli. Most azonban rajtunk, újságírókon a sor. Annyit elárulunk, hogy mi ketten Kahn, Rivaldo és Ronaldo között alakítjuk ki a sorrendet. Előbb megvárjuk, mit hoz a döntő.