A hozzáértők többsége úgy tartja, Guus Hiddinknek van a legnagyobb szerepe abban, hogy a dél-koreai válogatott bejutott a világbajnokság elődöntőjébe. Az 1998-ban még a holland együttest a legjobb négy közé kormányzó szakvezető csodát tett az ázsiai csapattal, amely korábban még mecscset sem tudott nyerni a vb-ken. Az alábbiakban Hiddinknek az elődöntőt megelőző sajtótájékoztatóin elhangzottakból közlünk egy összeállítást.
– A világbajnoki láz már nem ismer határokat Dél-Koreában. Most már a Németország elleni győzelmet is megígérik a szurkolóknak? – Szerények vagyunk. Természetesen Németország a toronymagas favorit. Nekünk azonban nincs vesztenivalónk, és úgy játszunk, ahogyan akarunk. – Milyen erősnek tartja Rudi Völler csapatát? – Nagyon jól ismerem a németeket. Sohasem törekednek arra, hogy szépen futballozzanak, számukra sokkal fontosabb az eredmény. Csak egy-két helyzetre van szükségük ahhoz, hogy gólt szerezzenek. Nagyszerű, nyugodt társaság a német válogatott. – Olaszország és Spanyolország ellen hosszabbításra kényszerült a csapata. Ez hátrány lehet az elődöntőben? – A németek eggyel több napot pihenhettek, ez biztosan nem vált a hátrányukra. Nekünk az olaszok elleni meccshez hasonlóan ismét kevesebb időnk maradt a regenerálódásra. A legutóbbi három összecsapáson fizikailag és fejben is rengeteget szenvedtünk. A legfontosabb feladat, hogy a játékosok a lehető legjobban kipihenjék magukat a keddi összecsapásig. Az viszont biztos, hogy a körülményektől függetlenül megpróbálunk támadni. Mást nem is nagyon tehetünk.
Hiddink szerint a veszteseknek tükörbe kellene nézniük, nem folyton a FIFA-t szidni (Fotó: Reuters)
– Mit szól ahhoz, hogy néhányan doppingolással vádolják a dél-koreai futballistákat, mondván, ilyen rövid idő alatt lehetetlen ennyiszer kipihenni a fáradalmakat? – Szeretném látni, hogy mivel tudják bizonyítani az állításaikat a vádaskodók. Sokan furcsállják az elért sikereinket, és most megpróbálnak találni valamilyen magyarázatot a menetelésünkre. – Olaszország és Spanyolország ellen a játékvezetők több ítéletükkel is Dél-Koreát támogatták… – Szerintem nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a bírók bennünket segítettek. Remélem, senki sem gyanúsítja ezzel a bírói testületet, ez sportszerűtlen lenne. Ellenünk is fújtak már a játékvezetők. A veszteseknek inkább a tükörbe kellene nézniük, tanulniuk kellene a hibáikból, nem pedig magyarázatot keresniük a bukásukra. – Dél-Korea első ázsiai gárdaként jutott be egy világbajnokság elődöntőjébe. Álmodott valaha ilyen nagyszerű eredményről? – Nem, bevallom, ezt sohasem tartottam lehetségesnek. Újra és újra csak dicsérni tudom a fiúkat azért, amit itt produkáltak. Még én is meglepődtem, hogy mennyire teherbíróak a koreaiak. Ráadásul nagyon gyorsan tanulnak, az elmúlt három hónapban például technikailag rengeteget fejlődtek. – Hogyan tudott hatni a dél-koreai játékosokra? – Ôk már régen sztárok voltak, de nem a futball miatt, hanem azért, mert Európában játszottak, mert jól néztek ki, vagy mert divatosan öltözködtek. De egy K-League-es sztár olyan, mint egy liechtensteini. Folyamatosan erről prédikáltam nekik. És megértették, miként kell viselkednie egy modern profinak. – Miként dolgozott? – Ugyanazon elvek szerint, mint korábban a PSV-nél, a Valenciánál vagy a Real Madridnál. Megpróbáltam ledönteni azokat a gátakat, amelyek megakadályozták a fejlődést. A futballisták korábban szó nélkül elfogadták a megbízásokat, én igyekeztem megtanítani őket gondolkodni. – Mi a sikerének titka? – Nincsenek különleges trükkjeim. A szövetségtől azt kértem, hogy kössön le minél nehezebb edzőmeccseket, illetve érje el, hogy a klubok engedjék el a játékosokat a rendszeres gyakorlás érdekében. – Dél-Korea mindenképpen azt szeretné, ha a jövőben is ön irányítaná a válogatottat. Maradni fog? – A nemzeti csapat utolsó világbajnoki mérkőzéséig szól a szerződésem. Utána alighanem véget ér ez a kaland. De a jövőmről csak azt követően szeretnék beszélni. – Mi történik Dél-Koreában, ha távozik? – Nagyon remélem, hogy nem tér vissza minden a régi kerékvágásba!