A sportolók között él egy mondás, amely szerint világversenyen egy címet megszerezni nehéz, azt megtartani még nehezebb, az elvesztése után visszaszerezni pedig a csodával határos.
A Fülep (balról), Balogh, Sárfalvi trió az Európa-bajnoki dobogó tetején
A Fülep (balról), Balogh, Sárfalvi trió az Európa-bajnoki dobogó tetején
A 11. férfi öttusa Európa-bajnokságon a Balogh Gábor, Fülep Sándor, Sárfalvi Péter összetételű válogatottra várt az a feladat, hogy megvédje a magyar csapat tavaly megszerzett aranyérmét. Igaz, egy éve Sárfalvi helyett Horváth Viktor szerepelt a csapatban, és ebben a felállásban még sohasem szerepelt együtt a gárda, de a magyar öttusázók egyetlen világversenyen sem adhatják alább az éremnél, az elmúlt évtizedekben ugyanis igen magasra került a léc. A magasságot Ustí nad Labemben ez a válogatott is átvitte, Balogh Gábor pedig egyéniben bronzérmes lett.
Az első egyéni Eb-érem
– Nem sokkal azután, hogy a két évvel ezelőtti sydneyi olimpián ezüstérmet nyert, kijelentette, hogy ettől kezdve csak Athénra gondol, az olimpiai győzelem foglalkoztatja. Ezt azóta többször is megerősítette. Ennek tükrében hogyan értékeli az egyéni Eb-bronzot? Egy kétszeres egyéni világbajnok számára mit jelent ez az érem? – Általában minden évben a világbajnokságra készülök százszázalékosan, az a fő versenyem, de az idén megbeszéltem az edzőimmel, hogy most az Európa-bajnokságon is szeretnék minél
Névjegy
BALOGH GÁBOR Született: Budapest, 1976. augusztus 5. Klubja: Honvéd-Steffl Edzôi: Balaska Zsolt, Kulcsár Gyôzô, Serfôzô Sándor, Rátonyi Gábor szakosztály-igazgató, Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány Legjobb eredményei. Egyéni: olimpiai 2. (2000), 2x világbajnok (1999, 2001), vb-2. (2000), vb-6. (1998), Eb-3. (2002), Eb-5. (1999). Csapat: 2x világbajnok (1999, 2001), vb-2. (1998), 2x Európa-bajnok (2001, 2002), Eb-2. (1998). Váltó: világbajnok (1999), 3x Európa-bajnok (1997, 1999, 2000). Junior egyéni világbajnok (1996), 2x junior csapatvilágbajnok 1996, 1997), 2x junior váltóvilágbajnok (1995, 1997). Az Év sportolója (1999, 2001)
jobban szerepelni, vagyis az első hat között végezni. Ez sikerült. A harmadik helynek azért is örülök nagyon, mert egyéni Eb-érmem még nem volt, de most már ez sem hiányzik a gyűjteményemből. – S ott milyen helyet foglal ez a bronz? Egyáltalán lehet rangsorolni az eredményeket? – Szakmai szempontból a legnagyobb sikernek a tavalyi világbajnoki aranyérmemet tartom. Élményként vitathatatlanul az 1999-es margitszigeti világbajnoki győzelmem a listavezető. Hazai közönség előtt nyerni leírhatatlan érzés. Erkölcsileg pedig az olimpiai ezüstérem is felér egy világbajnoki arannyal. – Mostani célba érkezése után önkritikusan bevallotta, hogy nem teljesen elégedett a teljesítményével, "fekete pontokra” hivatkozott. Megemlítette a lövészetet, a vívást, és azt, hogy taktikai futásban alulmaradt egy jobb futóval szemben. Ezt megmagyarázná? Komolyan hitt abban, hogy Zadnieprovskist, mert nyilván a litván csodafutóra gondolt, le tudja győzni? – Be kellett látnom, hogy ő jobb futó nálam. De ha az olimpián kerülnék hasonló helyzetbe, és az aranyéremről lenne szó, más erőket is tudtam volna mozgósítani. – Ez azt jelenti, hogy most maradt önben tartalék, nem futotta ki magát? Pedig a csapat győzelme csupán másodperceken múlott… – Nem kell szégyenkeznem, mert meglett az arany. A taktikai csatában, amikor az egyéni bronzérmem biztossá vált, el is felejtettem, hogy a csapat sorsa hajszálon függ. Elnézést is kérek ezért, de csak arra koncentráltam, hogy a bronz meglegyen. Önhibámon kívül történt mindez. Ha kikapunk egy másodperccel, az szörnyű lett volna… Akkor minden fórumon elnézést kértem volna a fiúktól. De végül miénk lett az aranyérem, és nem egy másodpercnyi előnnyel. – A másik kényes pont a vívás, holott tavaly a világbajnokságon ezer ponttal megnyerte ezt a számot. Most nyolcszázhatvanig jutott. – Az utóbbi időben ebben a számban mélyponton vagyok, nem tudom miért, lehet lelki és fizikális oka is. Csak reménykedni tudok, hogy ennél jobban fog menni. A mostani produkciómban az volt a biztató, hogy nagy küzdelemben született ez az eredmény. – A lovaglását viszont az egy verőhiba ellenére mindenki dicsérte. – Hát az szuper volt! Bosszantott, hogy az utolsó akadályt levertem, mert akkor hibátlan lehettem volna. A legtöbben egyébként a lovaglásom miatt gratuláltak, és ez nagyon jólesett. Ez is felért egy kisebb sikerrel.
Aki majdnem elégedett
A tavalyi Európa-bajnokság legeredményesebb magyar résztvevője Fülep Sándor volt, aki bronzérmes lett egyéniben, csapatban és váltóban pedig aranyat nyert. Most "csak” a csapatarannyal gyarapodott a gyűjteménye. – Úgy vágtam neki az évnek, hogy az Eb-re és a vb-re akartam koncentrálni, itt jól szerepelni.
Névjegy
FÜLEP SÁNDOR Született: Budapest, 1975. november 23. Klubja: UTE Edzôi: Deák Ferenc, Balaska Zsolt, Hegedûs Ferenc Legjobb eredményei. Egyéni: Eb-3. (2001), Eb-11. (2002). Csapat: világbajnok (2001), Európa-bajnok (2001, 2002). Váltó: világbajnok (2001), Európa-bajnok (2001). Junior világbajnok csapatban (1996), junior vb-2. váltóban (1996), junior vb-5. egyéniben (1996)
Aztán nem úgy sikerült az idény, ahogy elterveztem, elsősorban a gyenge vívásom miatt. – Az Eb-bronz sem adott önbizalmat? – Nem az önbizalom hiányzott, de nem tudom, hogy mi. Most is az első hat között szerettem volna végezni. Az nem jelentett pluszt és nem járt a fejemben, hogy tavaly harmadik voltam, az viszont bennem motoszkált, hogy az idei Világkupákon csak huszonvalahanyadik lettem. – Ezekhez képest a tizenegyedik hely előrelépés. – Igen, és ezért elégedett is lehetnék, de nem vagyok teljesen az, csak majdnem. Minden számban bennem maradt egy kicsi. Egy-két győzelem a páston, egy-két kör a lövészetben… Talán csak a lovaglásommal voltam elégedett. Persze, a csapatarany gyógyír mindenre. Szinte hihetetlen, hogy honnan tudtunk nyerni! – Amikor a csapat hátrányban volt, amely néha a négyszáz pontot is elérte, mit tettek? Hogyan vélekedtek a folytatásról? – A lövészet után nem volt nagy hátrányunk, és azt hittük, hogy azt majd a vívásban ledolgozzuk. Nem így történt, sőt, nőtt a különbség. Akkor már nem volt más lehetőség, csak a lovaglás. Ott aztán sikerült annyira megközelíteni a többieket, hogy elérhető közelségbe került az aranyérem, és nagy futással meg is szereztük.
A nagy visszatérő
Az éveken át biztos csapattagnak számító Sárfalvi Péter tavaly csak egyéni induló volt a világversenyeken, és míg a többiek világ- és Európa-bajnoki aranyakkal tértek haza, ő volt az egyedüli, aki érem nélkül maradt. Most a csapataranyból nagy mértékben kivette a részét. – Az idén az volt a célom, hogy visszakerüljek a csapatba. Ez sikerült is, igaz, sajnálatos sérülések is beleszóltak a csapathirdetésbe, hiszen Horváth Viktorra és Kállai Ákosra nem számíthatott a kapitány. Azt hiszem, én a Westel Világkupán szerzett
Névjegy
SÁRFALVI PÉTER Született: Budapest, 1970. július 31. Klubja: Csepel-Dunapack Edzôi: Sárfalvi Béla, Balaska Zsolt, Hegedûs Ferenc, Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány Legjobb eredményei. Egyéni: Európa-bajnok (1999), vb-4. (1997). Csapat: 3x világbajnok (1995, 1997, 1999), vb-2. (1998), 3x Európa-bajnok (1995, 1997, 2002), 2x Eb-2. (1997, 1998). Váltó: világbajnok (1999), 2x európa-bajnok (1999, 2000). Junior váltóvilágbajnok (1990), junior vb-3. csapatban (1989), junior vb-6. egyéniben (1991)
ezüstérmemnek és az országos bajnokságon nyújtott teljesítményemnek köszönhetően kerültem újból a csapatba. – És az Eb-n nem vallot szégyent, remek lovaglására és futására nagy szükség volt a végső győzelemhez. Szinte hihetetlen, hogy futótudása nem kopik, sőt, egyre jobb eredményekre képes. Ezúttal is a második tudott lenni a gyilkos pályán. – Összességében elégedett vagyok a teljesítményemmel, a selejtezőt meg is nyertem, csak hát a vívás… Nem is értem. Egész évben jól ment, kilencszáz-ezer pont körül gyűjtöttem mindig, a vívóversenyeken is jó voltam, aztán a döntőben éppen a legeredményesebb számomban bakiztam, és ezért úszott el a jó egyéni helyezés. Persze, a csapatarany azért vigaszt jelent. Nagyon együtt voltunk, vesztett helyzetből is nyerni tudtunk a jó lovaglással és futással. – Pedig a futásban nem akárkiket, hanem a Zadnieprovskis vezette litvánokat kellett legyőzniük. – Igen, és ez nem kis feladat volt. Hogy a nagyon jó és egységes litván csapatot le tudtuk győzni, az külön öröm, nagy ünnep volt számunkra.