Fotó: Czagány Balázs
Buzsáky Ákos (jobbra) azon kevés magyar labdarúgó egyike, aki még a legkeményebb meccsen sem ismer elveszett labdát
Fotó: Czagány Balázs
Buzsáky Ákos (jobbra) azon kevés magyar labdarúgó egyike, aki még a legkeményebb meccsen sem ismer elveszett labdát
A magyar válogatott támadószekciójának kapcsán jó és rossz hírről is be tudunk számolni a soros vb-selejtezőket megelőzően: egyrészt nehezíti a szövetségi kapitány dolgát, hogy Gera Zoltán sárgák miatt kénytelen kihagyni az albánok elleni fellépést, ugyanakkor a szakember már számolhat az elmúlt idény talán legjobb, külföldön profiskodó magyarjával, az angol Championshipben szereplő Queens Park Rangers középpályásával, Buzsáky Ákossal.
Noha a légiós mögött kitűnő szezon áll, nem biztos, hogy boldogan emlékszik vissza az előző évadra: krónikus bokafájdalmát operációval orvosolták, s a műtét után – mint mondja – erőnlétileg a nulláról kellett visszaküzdenie magát.
A nyártól új edzővel, Iain Dowie-val dolgozó QPR-ban egyre több szerephez jutó, az Erwin Koeman-érában először meghívót kapó Buzsáky Ákosra fontos feladat hárulhat szombaton: ő pótolhatja Gera Zoltánt, s lehet a válogatott titkos fegyvere.
– Megismeri majd Erwin Koemant?– Attól még, hogy eddig személyesen nem találkoztam a kapitánnyal, tisztában vagyok vele, ki is ő – mondta Buzsáky Ákos. – Egyrészt tájékozódtam róla, amikor a szövetség vezetősége kinevezte a válogatott élére, másrészt ismerem a játékospályafutását, és az edzői múltjáról is informálódtam. Úgyhogy elhiheti, nem a portáshoz lépek majd oda, amikor bemutatkozom a holland szakembernek.
– Azért mégis érthetetlen, hogy Várhidi Péter válogatottjának rendszeres kerettagját, aki az előző szezonban a legjobb formában futballozó magyar légiós volt, egyszer sem kereste fel az új kapitány.– Nem hiszem, hogy ez kulcskérdés lenne. Szekeres Tamással folyamatosan tartottuk a kapcsolatot, a meghívásomról is a technikai vezetőtől értesültem. Az Aston Villa elleni Ligakupa-összecsapásunk előtt tájékoztatott az MLSZ, hogy Erwin Koeman kilátogat a mérkőzésre, és megnéz.
– Megnézte? – Látja, ezt már nem tudom biztosan.
– Miért? Nem várta meg a meccs után, hogy felkereshesse?– Én boldogan megvártam volna, de elképzelhető, hogy a kapitány a lefújást követően azonnal visszaindult, mert én nem találtam ott.
– Akkor nyilván azt sem tudja, hogy elégedett volt-e önnel Erwin Koeman... Ön hogyan értékeli az eddigi teljesítményét?– Visszafogottan. Mélyről, nagyon mélyről, mondhatni a nulláról kellett újrakezdenem és felépíteni magam. Az idény eleji időszak mindig nehéz, hiszen a szünet után ismét formába kell lendülniük a labdarúgóknak, erőt kell gyűjteniük, ám az alap-állóképességre könnyebb építeni, mint a sérüléséből felépülő futballista erejére. Nekem hetekig egésznapos programokat jelentett, hogy megfelelő állapotba kerüljek, és bátran elkezdhessem a közös munkát az együttessel.
– Ráadásul az új edzőnek is bizonyítania kellett.– Ezért tudok némi párhuzamot vonni az elmúlt hónapok és az előttem álló hét között: amíg a Queens Parknál Iain Dowie-nak kellett megmutatnom magam, addig a válogatottnál Erwin Koemannak kell bizonyítanom. Angliában piszkosul nehéz volt felvenni az ott követelt gyilkos ritmust: eleinte, amikor a tartalékcsapatban játszott néhány meccs után visszakerültem az első keretbe, még csereként is kegyetlen volt beállni: tíz-, húszpercnyi futball után teljesen kimerültem. De most már kezdem visszanyerni a korábbi formámat, és az utóbbi meccseken végre élveztem is a játékot. Szerintem a válogatottnál rám váró néhány nap is segít majd, hogy még jobban belelendüljek.
– Merthogy?– Rengeteget számít, ha kitűnő labdarúgók között gyakorolhat az ember, akik egyrészt őt is sarkallják a még jobb produkcióra, másrészt hallom, hogy mostanában pörgős, intenzív napokat tölt együtt a válogatott.
– Szóval szimpatikus önnek a magyar válogatottnál tapasztalható holland uralom?– Az uralom kifejezés talán erős, a holland stílus ellen viszont nincs kifogásom, sőt! Ez a játékosállomány szerintem alkalmas a rövid passzos, stílusos gyors futballra, a játékosok képesek eredményesen megvalósítani ezt a fajta taktikát.
– Csak az a góllövés... Ezért is gondolják sokan önt megmentőnek – jobb oldali középpályás létére az előző idényben tízszer talált a kapuba.– Megtisztelő, ha vannak olyanok, akik bíznak bennem, azonban először be kell verekednem magam a csapatba.
– A sárga lapok miatt eltiltott Gera Zoltán helye nem jó?– A poszt tökéletes lenne, hiszen talán jobb oldali támadóként tudom a legtöbbet kihozni magamból, de nem vennék mérget arra, hogy egyből a kezdőben számít rám a kapitány. Ezzel azonban nem akarok foglalkozni, és azon sem görcsölni, hogy hol lehetne nekem helyet szorítani az együttesben. Több poszton is szerepeltem már: a védekezőbb és a támadóbb feladat sem idegen a számomra.
– Mi az utóbbire szavaznánk, azért is, mert Albánia, majd Málta ellen optimális esetben a támadójáték dominál majd.– Remélem, hogy így is lesz, bár nemzetközi szinten nincsenek úgymond papíron gyengébb ellenfelek. Az angol Championshipben eltöltött évek megtanítottak arra, hogy minden meccset rangadóként kell kezelni, és ez a vb-selejtezőknél sincs másként. Fontos, nagyon fontos két mérkőzés vár ránk: tartanunk kell a hitet a szurkolókban. A válogatott több mint húsz éve nem ért el kimagasló eredményt, de ebben a társaságban már megvan a minőség, és hiszem, hogy képes a bravúrra – vagy éppen, hogy hozza a kötelezőt.