Kétórányi beszélgetés után némiképp veszít határozottságából: az újabb üveg ásványvíz elfogyasztására kapacitáló pincért szolid "Nein!"-nel utasítja el, ám végignézve a rá várakozókon, meggondolja magát, s újból maga elé meredve módosítja álláspontját. Mégis kell a "segítség".
Nekünk majd csak ennyivel kell jobbnak lennünk az argentinoknál (Fotó: M. Németh Péter)
Nekünk majd csak ennyivel kell jobbnak lennünk az argentinoknál (Fotó: M. Németh Péter)
A szövetségi kapitány, Lothar Matthäus sajtóóráján vagyunk, a téma pedig… A témaválasztás szabadsága édes. Ki mire kíváncsi, megkérdezi. Mi éppenséggel az augusztusi futballeseményekre, úgymint a Real Madrid és az argentin válogatott látogatásával kapcsolatos részletekre fókuszálunk, és a korábbi világbajnok szövetségi felajánlására, miszerint szerződése év végi lejárta után is örömmel ülne a nemzeti együttes kispadján.
„Az erônlétemmel semmi gond, játszhatok.” Lothar Matthäus válasza a kérdésre: valóban pályára lép a Real Madrid ellen?
- Mi csak televízión keresztül láttuk, de onnan is átjött: zseniális csapat lesz a vendégünk augusztus tizenhetedikén. - Argentína? - kérdez vissza Lothar Matthäus. - A lényeget velük kapcsolatban már meg is fogalmazták. Ott voltam Nürnbergben a Konföderációs Kupa német-argentin csoportmeccsén, de be kell valljam, nem olyan jellegű találkozót kaptam, amilyenre előzetesen számítottam. - Merthogy? - A két csapat továbbjutása már biztos volt, ezáltal az igazi feszültség hiányzott az összecsapásból. A végeredménynek a szurkolók, velem együtt, alighanem örültek. Négy gól és szép, letisztult játék. A mérkőzés elején a házigazda megszorongatta Argentínát, amely a szünetet követően megmutatta, miért is tartozik a világ legkiválóbb együtteseinek szűk elitjébe, még úgy is, hogy akad néhány neves hiányzója ennek a gárdának. Elég, ha Hernán Crespo nevét említem? Már a brazilok elleni világbajnoki selejtezőn is kitűnt, mennyire szervezett, fegyelmezett csapata van José Pekermannak. A játékosok labdabiztosak, egyénileg tökéletesen képzettek, mégis közösségérzése van az embernek, ha a futballjukat figyeli. Az olyan zsenik, mint Juan Román Riquelme, szó nélkül beállnak a sorba. - Ön mondta: papíron nem ez a legerősebb argentin válogatott. - Nem is, mert az Budapestre érkezik. Aminek - remélem, mondhatom többes számban - örülünk. És még valami: ne vegyük olyan magától értetődőnek, hogy éppen itt lépnek fel. - Akárcsak a Real Madrid, három nappal korábban. Következetesen külön lapon emlegeti a találkozókat, kizárólagosan a futballünnep kifejezéssel kötve össze őket. Miért is? - Azért, mert nem lehet egy kalap alá venni ezt a két mérkőzést. Szeptember elején két világbajnoki selejtező vár ránk, az argentin meccs számít ezen ütközetek főpróbájának, ekkor már elvileg mindenkire, így a légiósokra is számíthatok, nem úgy, mint három nappal korábban. Az sem kizárt, hogy a korábbi tétmeccsen az a csapat fut majd ki a pályára, amelyik Riquelméék ellen.
- És a Real-gála? - Egy ajándék. A futballért rajongó szurkolóknak, néhány olyan magyar labdarúgónak, aki sokat tett a sportágért, aki megérdemli, hogy egy ilyen jutalomjáték részese legyen. Illés Bélára gondolok, és persze nem feledkezem meg arról, hogy a legendás Puskás Ferencről is szól a Real vendégjátéka. - Öröm- vagy jutalomjáték - Lothar Matthäusnak is? Egyenesebben: ön is mezt húz? - Nem elképzelhetetlen. Igent vagy nemet viszont csak hat hét múlva mondanék. - Hol trenírozza magát? Netán szobabiciklizik? - Higgyék el, jó kondiban vagyok. - Csupán próbálkozunk. - Visszatérve a Real Madridhoz: a találkozó arra is remek lehetőséget biztosít, hogy néhányan megmutassák magukat a válogatottban, például Priskin Tamás, és amennyiben a honosítási ügye addig lezárul, Ronald Habi.
- Nagy ugrás következik: önnek szándékában áll szerződést hosszabbítani. Ezt ugyebár kinyilatkoztatta. A másik fél, a szövetség hogy fogadta a "felajánlást"? - Nem tudom, egyébként azt hiszem, mindenki szabadságon van. De nem is az én szerződésem a fontos. - Hanem? - Az, hogy a csapat és annak edzője közel került egymáshoz. Kialakult egy bő, huszonöt tagú keret, megtaláltuk azokat a játékosokat, akikre építeni lehet, fiatal, ebből fakadóan talán rutintalan az együttes, de feltétlenül van jövője. - Bocsánat, nem tudunk átlépni a szerződése felett. Azt sem mondák az MLSZ-ben, hogy bikmakk? - Na jó, az elnök és az alelnök részéről is pozitív volt a reagálás. Németországban ez önmagában garanciát jelentene, de lehet, Magyarországon másként járnak az órák…
A megfigyelő
Lothar Matthäus többször is hangoztatta, hogy szeretne szorosabb együttműködést kialakítani magyar kollégáival. Tegnap megtette. A Sörgyár-pályán a szövetségi kapitány és a válogatott menedzsere, Hrutka János egy terebélyes fa árnyékából figyelte az MTK edzését.
"Mindig is hangoztattam, hogy a magam részéről igyekszem a lehető legtöbb segítséget megadni a klubedzőknek, de természetesen azt is elvárom, hogy ők is segítsék a munkámat - mondta Lothar Matthäus, miután értekezett az MTK szakmai igazgatójával, Garami Józseffel. - Azt nem állítom, hogy mostantól nem lesz olyan nap, amikor ne lennék ott valamelyik csapat tréningjén, de igyekszem valamennyi együttesre időt szakítani. Örömmel láttam, hogy a válogatottnál is számításba vett, Angliában profiskodó Fülöp Márton a szabadsága alatt szorgalmasan gyakorol, és remélem, a fiatal labdarúgókban tudatosul: akkor van jó esélyük az előrelépésre, ha az edzéseket teljes intenzitással végzik, no és külön munkát is vállalnak. Ha ez így lesz, akkor abból a válogatott éppúgy hasznot húzhat, mint maga a labadarúgó és a klubcsapata."