Egyes források szerint a labdarúgás – egy görög és egy dán csapat mérkőzése jóvoltából – már az első, 1896-os olimpián jelen volt, de ha képtelenek vagyunk túllépni ezt övező kételyeinken, döfjük le az első cölöpöt 1900-nál, amikor már hitelesen dokumentálták a nem hivatalos program keretében zajló labdarúgást.
Szintén sporttörténelmi tény, hogy a fantasztikus sikersztorivá terebélyesedő labdarúgó-világbajnokság az olimpiai futballtornából nőtt ki, sőt az 1924-es és az 1928-as tornát nem hivatalos világbajnokságként is őrzi az emlékezet.
Szóval, U23-as korhatár ide, szűkebb résztvevői létszám oda, a londoni játékok utolsó előtti napjáig nyúló labdarúgótornára – vagyis tornákra, hiszen a hölgyek is nagy erőkkel vonulnak fel, ráadásul náluk korhatár sincs érvényben – érdemes kellő tisztelettel odafigyelnünk. Fussunk át először a férfiak 16-os mezőnyén!
BRAZÍLIA RÉGÓTA TARTOZIK MAGÁNAK AZ OLIMPIAI ARANNYAL
Noha Brazília – amely 1952-es bemutatkozása óta rendszeres résztvevőnek mondható – hihetetlen módon még sohasem nyert olimpiai labdarúgótornát, mostani delegációját minden mértékadó elemző az aranyérem legfőbb várományosának tekinti. Tudván, hogy Mano Menezes szövetségi kapitány csapata milyen hosszan és alaposan készült fel, és ismervén a keret névsorát, nincs miért csodálkozni a kórus egyhangúságán.
A csoportkörben a válogatottak körmérkőzést vívnak egymással. Mindegyik csoportból az első két helyezett jut be a negyeddöntőbe, amelytől kezdődően a torna egyenes kieséses rendszerben zajlik. A negyeddöntőtől kezdve döntetlen esetén kétszer 15 perces hosszabbítás, majd ha szükséges, tizenegyesek következnek. |
Mivel a brazilok nem szerepeltek túl sikeresen a legutóbbi vb-n, a következőnek viszont a házigazdái lesznek, immár évek óta azon dolgoznak, hogy tartalommal töltsék meg a futball közhelyszótárának jól ismert „csapatépítés″ és „fiatalítás″ kifejezéseit. Van honnan szemezgetniük.
Neymar korunk egyik „kvázi szupersztárjaként″ érkezett Angliába, de Leandro Damiao, Oscar és Sandro is életéveik számát meghazudtoló tapasztalattömeg birtokában követel helyet magának a kezdőcsapatban.
Jó esély mutatkozik arra, hogy a Manchester United látóterébe kerülő Lucas Moura, valamint Romulo, Alex Sandro, Danilo, Alexandre Pato és Paulo Henrique Ganso is fontos tagja lesz a 2014-es vb-nek aranylázban nekifutó brazil válogatottnak. Nekik sok szempontból London lesz a főpróba.
Döntse el mindenki maga, hogy ilyen fiatalok birtokában szükség volt-e egyáltalán túlkorosokra. Mano Menezes mindenesetre biztosra ment: Hulk (Porto), Thiago Silva (PSG) és Marcelo (Real Madrid) személyében sokat próbált európai harcosokat rendelt fiataljai mellé. Hajlamosak vagyunk egyetérteni azokkal, akik úgy vélik: a braziloknak csak vesztenivalójuk van ezen a tornán.
A LEGERŐSEBB KIHÍVÓK: SPANYOLORSZÁG ÉS URUGUAY
Lesz azért tizenöt ellenfél, amely több-kevesebb esélyét megjátszva igyekszik beleköpni a brazilok levesébe. A címvédő Argentína távollétében elsősorban Spanyolország és Uruguay látszik képesnek a Menezes-legénység ételének megkeserítésére.
Spanyolország utánpótlásának erősségére nem érdemes sok szót vesztegetni, hiszen ezzel minden futballrajongó tisztában van. Viszont érdekes ellentmondás, hogy az országnak ezüstérmet hozó sydneyi játékok óta a spanyol válogatott egyszer sem volt ott az olimpián! Van tehát némi lemaradás, amit Luis Milla kapitány csapata igyekszik is behozni.
Az idén felnőtt Európa-bajnokságot nyerő keretből a világbajnoki címmel is büszkélkedő Juan Mata és Javi Martínez túlkorosként, Jordi Alba „saját jogon" tagja a küldöttségnek (a harmadik idős játékos Adrián López, az Atlético Madrid csatára). A többiek fiatalsága sem egyenlő a zöldfülűséggel, illusztrációként talán elég David De Geát, a Man. United kapusát és a csapatkapitányt, César Azpilicuetát (Marseille) említeni.
Uruguay labdarúgó-válogatottja 84 esztendőnyi távollét után vesz részt újra az olimpián, ám a hosszú ínség nem kezdte ki az ottani ötkarikás kultuszt. A montevideói Centenario Stadion főlelátója ma is az Olímpica névre hallgat, a kapu mögöttiek a Colombes és az Amsterdam nevet viselik – mindez a celeste 1924-es és 1928-as olimpiai bajnoki címére, a nagy győzelmek helyszíneire utal.
Szóval fényes az örökség, illenék ápolni az idei tornán. A kiválasztottak nem is méltatlanok a feladatra: a Gastón Ramírez, Sebastián Coates, Ramón Arias és Nicolás Lodeiro fémjelezte ifjakat olyan nagyágyúk egészítik ki, mint Luis Suárez, Edinson Cavani és Arevalo Ríos.
A BRITEK, AKIK FŐKÉNT ANGOLOK, DE EGY KICSIT WALESIEK IS
Érdemes egy rövid fejezetet szentelni – még ha furcsa is leírni e szókapcsolatot – Nagy-Britannia válogatottjának. A britek lakják ugyebár a futball őshazáját, tetejébe az ő országuk rendezi az olimpiát, szóval a jó szereplés szinte kötelező.
Akkor is, ha David Beckham vágyait nem elégítette ki olimpiai meghívó. Akkor is, ha Gareth Bale-t távol tartja egy sérülés. Akkor is, ha Stuart Pearce keretének nemzeti összetételét terméketlen vita kísérte, és a skótok, az északírek nem engedtek a függetlenségükből. Akkor is, ha a keret két kapusa (Jason Steele, Jack Butland) még egyetlen percet sem védett az angol Premier League-ben. És akkor is, ha Daniel Sturridge, Tom Cleverley és Aaron Ramsey kivételével a fiatal játékosoknak nincs jelentős élvonalbeli tapasztalatuk.
Akad azonban a keretben három olyan túlkoros labdarúgó, aki jelenlétével – az egyéb körülmények kedvező együttállása esetén – olajozottá teheti a sebtiben összerakott gépezetet. Ryan Giggsről, Craig Bellamyról és Micah Richardsról van szó. Ha jobban belegondolunk, a nagy nemzetközi tornákról eddigi pályafutása során távol maradni kényszerülő walesi Giggs életrajzának utolsó (?) játékoskori fejezetébe kívánkozna is egy tündéri fordulat...
A TÖBBIEK GIOVANITÓL DZSUDZSÁK BALÁZS EGYKORI CSERÉJÉIG
Olimpiai sajátosság, hogy Európát meglehetősen szolid küldöttség képviseli, amiből elvben az következik, hogy aki átverekedte magát a kvalifikáción, az nagyon erős lehet. Nos, a spanyolokról és a britekről fentebb már szóltunk, előbbiekre feltétel nélkül érvényes is az ötcsillagos minősítés, a britekre nem annyira.
Ami pedig a másik két csapatot illeti, Fehéroroszország meglepetésválogatottja az európai kupaporondon jól ismert BATE Boriszovra épül, ezt a csapatot erősíti az egyik túlkoros, Renan Bressan is, aki nemcsak brazíliai születése, hanem képzettsége miatt is figyelmet érdemel. Svájc utánpótlás-nevelése nagy hírnévnek örvend, Ricardo Rodriguez és Fabian Frei vezetésével sokra hivatott ifjak keltek át a Csatornán, feltehetően azonban a klubkarrierjére tekintettel ezúttal felmentett Xherdan Shaqiri (Bayern München) és Granit Xhaka (Mönchengladbach) távolléte fájó lesz.
Az egyre nagyobb nemzetközi tekintélynek örvendő Dél-Korea stabil élvonalbeli játékosokkal, összeszokott csapattal érkezik, akárcsak Ázsia másik nagyágyúja, a selejtezők során mindössze egy vereséget szenvedő Japán. Az olimpiai újonc Arab Emírségek erejét nehéz felmérni, a közelmúlt utánpótlástornáin elért egy-egy siker és a selejtezők során Ausztrália ellen elért győzelem mindenesetre óvatosságra inti a leendő ellenfeleket.
A Kamerun és Nigéria révén két olimpiai arannyal büszkélkedő Afrikát négy válogatott képviseli. Szenegál először indul, és eddig leginkább márkás túlkoros kiszemeltjei (Demba Ba, Papiss Cissé, Dame N'Doye) bosszantó „klubfogságával″ keltett feltűnést. Gabon Afrika friss U23-as bajnokaként vívott ki magának tiszteletet, Egyiptom márkás veteránokat vonultat fel (Ahmed Fati, Emad Moteb, Mohamed Abutrika), míg Marokkó keretének a hollandiai születésű, 19 éves Zakaria Labjad személyében van olyan tagja, akit a nemzetközi futball legnagyobb ígéretei közé sorolnak. Érdekesség, hogy az új idénytől a portugál Sportingot erősítő Labjad annak idején Dzsudzsák Balázs cseréjeként mutatkozott be a holland élvonalban.
Mexikó tavaly U17-es vb-t nyert, hazavitte az U20-as vb-bronzot is, úgyhogy hiba lenne lebecsülni, pláne, hogy soraiban ott feszít az FC Barcelona egykori üdvöskéje, a sokak által talán már elfeledett Giovani dos Santos is. A wigani Maynor Figueroát is felvonultató Honduras a megelőző három olimpiából kettőn ott volt, míg Új-Zélanddal kapcsolatban megemlítendő, hogy a két évvel ezelőtti vb-n három dicsőséges döntetlent elérő nagyválogatott két kulcsjátékosa (Shane Smeltz, Ryan Nelsen) is kapott olimpiai formaruhát.
A-CSOPORT | B-CSOPORT | C-CSOPORT | D-CSOPORT |
Nagy-Britannia | Mexikó | Brazília | Spanyolország |
Szenegál | Dél-Korea | Egyiptom | Japán |
Arab Emírségek | Gabon | Fehéroroszország | Honduras |
Uruguay | Svájc | Új-Zéland | Marokkó |
A PROGRAM ÉS A HELYSZÍNEK |
A NŐKNÉL JAPÁN–EGYESÜLT ÁLLAMOK DÖNTŐ A LÁTHATÁRON
Mivel a hölgyeknél a válogatást nem nehezíti korhatár, az olimpiai torna bízvást tekinthető mini-világbajnokságnak – és a „mini″ szigorítást is csupán az indokolja, hogy a sportág egyik nagyhatalma, Németország nincs ott a mezőnyben.
A tavalyi hazai rendezésű világbajnokság negyeddöntőjében elcsúszó németek távollétében Japán–Egyesült Államok fináléra lehet számítani. A világbajnok Japán keretében ott található mind a 14 játékos, aki pályára lépett a tavalyi vb-döntőben – így természetesen a vb legjobbjának megválasztott Szava Homare is csatasorba áll.
Az Egyesült Államok revánsra vágyó hölgykoszorúja sem cserélődött ki egy év alatt, még a 37 esztendős csapatkapitány, Christie Rampone is javában aktív. Az amerikaiakat nemcsak a tavalyi vb-döntő elveszítése, hanem az olimpiai múlt is kötelezi, elvégre az eddigi négy ötkarikás női focitornából hármat ők nyertek meg, történetesen ők a címvédők is.
Természetesen ahogyan Japán kiejtette a németeket a tavalyi vb-n, ugyanúgy ezen a tornán sincs kizárva a meglepetés – jó néhány válogatottnak van is ilyesmire „felhatalmazása".
A csoportkörben a válogatottak körmérkőzést vívnak egymással. A csoportok első két helyezettje, valamint a két legjobb harmadik jut be a negyeddöntőbe, amelytől kezdődően a torna egyenes kieséses rendszerben zajlik. A negyeddöntőtől kezdve döntetlen esetén kétszer 15 perces hosszabbítás, majd ha szükséges, tizenegyesek következnek. |
Franciaországnak az, hogy kerete az idei BL-győztes Lyonra épül. Angliának az, hogy házigazdaként nem lesz híján extra motivációnak és lelkes biztatásnak. A legutóbbi két olimpia ezüstérmesének, Brazíliának az, hogy bár a védelmét ingatagnak, keretét kevéssé mélynek tartják, Marta személyében a világ legjobb női labdarúgója erősíti sorait.
Nagy reményekkel érkezik a vb-bronzérmes, jó erőkből álló Svédország, és a „sötét lovak″ istállója sem üres: a szakértők Kanadát és a japánokat többször megizzasztó Észak-Koreát sorolják oda.
A női futball szerelmesei némi csalódással vették tudomásul, hogy az afrikai selejtezőkről kizárták a kisebb szabálytalanságot elkövető (megfelelő játékengedéllyel nem bíró játékost pályára küldő) Egyenlítői-Guineát. Ez ugyanis azt jelenti, hogy lemarad az olimpiáról a vb-k történetének első afrikai All Star-játékosa, a friss Bundesliga-gólkirály Genoveva Anonma.
Ez kétségkívül fájdalmas fejlemény, de tegyük túl magunkat rajta – segít nekünk ebben a többiek produkciója, ebben biztosak vagyunk!
E-CSOPORT | F-CSOPORT | G-CSOPORT |
Nagy-Britannia | Japán | Amerikai Egyesült Államok |
Új-Zéland | Kanada | Franciaország |
Kamerun | Svédország | Kolumbia |
Brazília | Dél-afrikai Köztársaság | Észak-Korea |
A PROGRAM ÉS A HELYSZÍNEK |