Egy évvel az olimpia előtt - magyar érmek nyomában

Vágólapra másolva!
2011.07.27. 18:17
null
A pekingi olimpia magyar győztesei: a Janics, Kovács kajakpáros, a kenus Vajda Attila és a férfi pólóválogatott - montázs (Fotók: Action Images)
Címkék
Pontosan egy évvel vagyunk a londoni olimpia megnyitója előtt, amelyre már javában tart a kvótavadászat, s már napvilágot láttak az első jóslatok is a következő évi ötkarikás játékok eredményeivel kapcsolatban. Összeállításunkban a pekingi olimpia óta eltelt három esztendő világversenyeken elért magyar eredményeit tekintjük át, ezek alapján próbálunk képet adni arról: mire is számíthatunk majd Londonban.

Kivételesen most kezdjük a végével, azaz az összesítéssel: 2008-ban az elmúlt 84 év leggyengébb szereplését produkálta a magyar olimpiai csapat, amely 3 arany-, 5 ezüst- és 2 bronzérmet, azaz összesen 10 dobogós helyezést szerzett. A kínai fővárosban szerzett eredményeket a tavalyi és a tavaly előtti esztendő világbajnokságain elért érmekkel összehasonlítva már sokkal kedvezőbb a kép, de e tekintetben a Pekinget megelőző években sem volt rosszabb a helyzet.

Ami a tényeket illeti: 2009-ben az olimpiai számokban 8 világbajnoki címet és további 12 érmet szereztek versenyzőink, míg tavaly 5 arany- és 10 egyéb érem volt a mérleg, ám nem minden sportágban rendeznek minden évben világbajnokságot, így például tavaly nem volt úszó-vb, míg két éve a sportlövőknek nem volt világbajnokságuk. Sajnos az idei évben még nincs összehasonlító adatunk, hiszen az esztendő fő világversenyei a sportágak zömében még hátra vannak (úszásban és vízilabdában éppen most folynak).

Akkor most tekintsük át az éremhalmozást sportáganként. Ábécérendben az atléták következnek elsőként, akik azonban csak Eb-érmeket tudnak felmutatni. Igaz, sokáig úgy volt, hogy a kalapácsvető Pars Krisztián révén lesz egy olimpiai ezüstérmesünk is, de a nemzetközi Sportdöntőbíróság végül másképpen döntött. Pars a tavalyi Eb-n is harmadik volt, a diszkoszvető Fazekas Róberttel és a gátfutó Kiss Dániellel egyetemben, s Londonban is az éremesélyesek közé tartozik majd.
A sportágról részletesebben itt olvashat»

A birkózók mindhárom vizsgált évben érmet szereztek: Pekingben Fodor Zoltán egy ezüstöt, 2009-ben Kiss Balázs – 18 év után – világbajnoki aranyat. Azonban a BVSC versenyzője fennakadt az egyik doppingellenőrzésen, s bár a szövetség még bízik a részvételében, ez egyelőre igencsak kétséges. Tavaly némi meglepetésre egyik szabadfogású versenyzőnk, Hatos Gábor állhatott a dobogó harmadik fokára, s versenyzőink (Bácsi Péter, Lőrincz Tamás, Deák Bárdos Mihály, Módos Péter, Ligeti Dániel) rendre az Európa-bajnokságokról is érmekkel térnek haza, így bízhatunk abban, hogy ebben a sportágban is születik majd magyar érem Londonban.
A sportágról részletesebben itt olvashat»

2008, PEKINGI OLIMPIA
BIRKÓZÁS
2. Fodor Zoltán (kf. 85 kg)
KAJAK-KENU
1. Vajda Attila (C-I 1000)
1. Kovács Katalin, Janics Natasa (női K-2500)
2. Női K-4 500 (Kozák Danuta, Szabó Gabriella, Kovács Katalin, Janics Natasa)
3. Kozmann György, Kiss Tamás (C-II 1000)
ÚSZÁS
2. Cseh László (200 pillangó)
2. Cseh László (200 vegyes)
2. Cseh László (400 vegyes)
VÍVÁS
3. Mincza Ildikó (női párbajtőr egyéni)
VÍZILABDA
1. Férfiválogatott

Hasonló a helyzet a cselgáncsozóknál is, igaz nekik Pekingben csak hetedik helyek jutottak. Mészáros Anett azonban az előző két évben egyaránt bejutott a vb-döntőbe, s emellett egy Európa-bajnoki címet is begyűjtött. 2009-ben Mészáros mellett Ungvári Miklós és Karakas Hedvig is bronzérmes lett, s előbbi az elmúlt három évben mindig bejutott az Eb-döntőbe is, kétszer meg is nyerte azt. És ha még megemlítjük az Európa-bajnok Joó Abigél, vagy az Eb-döntős Csernoviczki Éva és Bor Barna nevét is, nyugodtan kijelenthetjük, hogy minden esély megvan arra, hogy 1992 után újra olimpiai érmesünk legyen ebben a sportágban.

És akkor következzék a kajak-kenu, amely az utóbbi három olimpián mindig a legeredményesebb magyar sportágnak bizonyult, a pekingi három magyar aranyból kettő fűződött hozzá (a Kovács, Janics női páros mellett a kenus Vajda Attila győzött). Londonban ugyan némileg változik a program, hiszen a férfi 500 méteres számok helyett 200-as döntőket rendeznek, de ez még kedvez is nekünk, hiszen így eggyel több női versenyszám lesz. A 2009-es vb-n mind a négyet meg is nyerték a lányok, míg tavaly csak hármat, mert Janics Natasa kikapott 500 méteren, de ekkor meg összesen hét éremmel zártak a mieink az előző két év négy-négy medáljával szemben. Londonban is aranyakat várunk – elsősorban a lányoktól –, de mind a négy aranyat begyűjteni páratlan bravúrnak számítana, hiszen eddig még triplázni sem sikerült egy nemzetnek sem. A másik két szakágban inkább csak az éremszerzés tűnik reálisnak.

A 2009-ES ESZTENDŐ
BIRKÓZÁS
1. Kiss Balázs (kf. 96 kg)
CSELGÁNCS
2. Mészáros Anett (női 70 kg)
3. Ungvári Miklós (66 kg)
3. Karakas Hedvig (női 57 kg)
KAJAK-KENU
1. Janics Natasa (női K-1 200)
1. Kovács Katalin (női K-1 500)
1. Kozák Danuta, Szabó Gabriella (női K-2 500)
1. Női K-4 500 (Kozák Danuta, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma)
ÖKÖLVÍVÁS
3. Káté Gyula (64 kg)
ÖTTUSA
1. Marosi Ádám (férfi egyéni)
TORNA
2. Berki Krisztián (lólengés)
ÚSZÁS
1. Gyurta Dániel (200 mell)
1. Hosszú Katinka (női 400 vegyes)
2. Cseh László (200 vegyes)
3. Cseh László (400 vegyes)
3. Hosszú Katinka (női 200 pillangó)
3. Hosszu Katinka (női 200 vegyes)
VÍVÁS
3. Decsi Tamás (kard egyéni)
3. Kard csapat (Decsi Tamás, Szilágyi Áron, Lontay Balázs, Iliász Nikolász)
3. Nagy Orsolya (női kard egyéni)

Érmet az ökölvívóinktól is remélhetünk, mert ugyan Pekingben ez nem sikerült, a 2009-es vb-n Káté Gyula már bronzérmet szerzett, s a tavalyi Eb-n is második lett. Ekkor ráadásul Bacskai Balázs a dobogó tetejére, Darmos József pedig a harmadik fokára állhatott fel. Az idei Eb-n azonban már csak egy bronzérmet sikerült összeütni, az olimpiai ötödik Szellő Imre révén. A kontinensviadalra azonban külön nem készült a válogatott, hiszen az év fő versenye a szeptemberi, bakui kvalifikációs világbajnokság lesz. Említést kell tennünk az új szakág, a hölgyek színre lépéséről is, hiszen ugyan csak három súlycsoportban indulhatnak majd, a tavalyi vb-n azonban az egyikben, 75 kg-ban Kovács Mária világbajnoki bronzérmes lett.

Öttusázóink hatvan év után először nem szereztek még pontot sem a pekingi olimpián, s bár Marosi Ádám 2009-ben világbajnoki címet és Európa-bajnoki bronzot is nyert egyéniben, tavaly megint érem nélkül maradtak versenyzőink a két világversenyen. Ehhez képest az idén már az is kellemes meglepetés volt, hogy az első kvalifikációs versenyen Kasza Róbert azonnal kvótát szerzett, így egy versenyzőnk már biztosan indulhat Londonban.
A sportágról részletesebben itt olvashat»

Az első olimpiai kvótánkat immár hagyományosan a sportlövők szerezték Sidi Péter révén. A Pekingben hatodik helyével a legeredményesebb magyar lövész 2009-ben kisöbű sportpuska összetettben lett Európa-bajnok, majd egy évvel később a szám világbajnoki címét is begyűjtötte. Légpuskában akkor Eb- és vb-ezüstig jutott, idén azonban ebben a számban is megszerezte az Európa-bajnoki címet, s még egy kontinensbajnokság vár rá augusztus elején. Rajta kívül a tavaly Eb-ezüstérmet szerző pisztolyos Csonka Zsófia és a világbajnoki ötödik dupla trapos Bognár Richárd rendelkezik olimpiai kvótával. A többieknek még három világverseny áll rendelkezésre a kvóta megszerzéséhez: a július 30-án Belgrádban kezdődő Európa-bajnokság, az ugyancsak a szerb fővárosban szeptember 3-án kezdődő koronglövő-világbajnokság, illetve a jövő februári finnországi légfegyveres Európa-bajnokság.
A sportágról részletesebben itt olvashat»

A tornászok olimpiai kvalifikációs rendszerének köszönhetően a lólengésben biztos érmesnek számító Berki Krisztián nem indulhatott Pekingben. Pedig a sportoló 2009-ben és idén Európa-bajnok, tavaly világbajnok lett ezen a szeren, de a londoni indulása most is a szeptemberi világbajnokságon elért eredményein múlik majd. Ha sikerül megszerezni a kvótát, akkor akár aranyérmes is lehet, már csak azért is, mert eddig mindegyik magyar tornász, aki vb-aranyat szerzett, olimpiai bajnok lett.

A 2010-ES ESZTENDŐ
BIRKÓZÁS
3. Hatos Gábor (szf. 74 kg)
CSELGÁNCS
2. Mészáros Anett (70 kg)
KAJAK-KENU
1. Janics Natasa (női K-1 200)
1. Kozák Danuta, Szabó Gabriella (női K-2 500)
1. Női K-4 500 (Csipes Tamara, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma)
2. Janics Natasa (női K-1 500)
2. Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos (K-II 1000)
2. Vajda Attila (C-I 1000)
3. Tóth Márton, Mike Róbert (C-II 1000)
ÖKÖLVÍVÁS
3. Kovács Mária (női 75 kg)
SPORTLÖVÉSZET
1. Sidi Péter (kisöbű puska összetett)
2. Sidi Péter (légpuska)
TORNA
1. Berki Krisztián (lólengés)
VÍVÁS
2. Szász Emese (női párbajtőr)
3. Boczkó Gábor (párbajtőr)

Úszóinkra nem lehet panasz, hiszen Pekingben Cseh Lászlót csak Michael Phelps tudta megelőzni (igaz háromszor is). A 2009-es világbajnokságon viszont Gyurta Dániel és Hosszú Katinka révén már világbajnokaink is voltak. Utóbbi két bronzérmet is szerzett, míg Cseh akkor egy második és egy harmadik helyig jutott. A tavalyi budapesti Eb-n aztán hat aranyig és további hét éremig jutottak a mieink, de a kontinensviadal ebben a sportágban nem annyira mérvadó. A napokban zajló sanghaji világbajnokság viszont igen.
A sportágról részletesebben itt olvashat»

Ami a legsikeresebb olimpiai sportágunkat, a vívást illeti, éppen itt a legjelentősebb a visszaesés. Pekingben óriási csalódásra mindössze a női párbajtőröző Mincza Ildikó bronzérme volt az egyetlen érmünk. Ráadásul azóta sem sikerült javítaniuk, igaz a 2009-es vb-n három harmadik helyet szereztek – a kardvívó Decsi Tamás és Nagy Orsolya, valamint a férfi kardcsapat –, és a tavalyi vb-n a párbajtőröző Szász Emese ezüstig, Boczkó Gábor bronzig jutott. Csapataink viszont nagyon rossz helyzetben vannak a kvalifikációs ranglistán, s akár az is előfordulhat, hogy a négyből egyik együttesünk sem lesz ott Londonban. Az külön pech, hogy éppen férfi párbajtőrben nem rendeznek olimpiai versenyt, amelyben tavaly az Európa-bajnoki címet is sikerült elhódítani.

Pekingben sorozatban harmadszor győzött férfi vízilabda-válogatottunk, ám azóta sem a 2009-es vb-n, sem a 2010-es Eb-n nem sikerült a dobogóra állnia. Igaz, Kemény Dénes szövetségi kapitány rendre pihentette a három aranyérem megszerzésében szerepet játszó kulcsembereket. Az igazán mérvadó világverseny éppen a most zajló világbajnokság, amelyen már ott vagyunk a legjobb négy között, és megszereztük a londoni kvótát. Női csapatunk büntetőkkel maradt le a dobogóról a kínai fővárosban, azóta azonban a vb-n csak hetedik, az Eb-n pedig ötödik lett válogatottunk, s ezen eredmények alapján még a Londonba való kijutással is gondok lehetnek. Főleg úgy, hogy a most folyó sanghaji világbajnokságon a kilencedik helyen végeztek női pólósaink.
A sportágról részletesebben itt olvashat»

Ami a többi sportágat illeti, remélhetőleg még jó néhányban képviselik a magyar színeket versenyzőink, így például asztaliteniszben, evezésben, kézilabdában, műugrásban, súlyemelésben, teniszben, triatlonban és vitorlázásban, de éremszerzésben ezekben nem igazán reménykedhetünk – ezt bizonyítják a közelmúltban elért eredmények is.

DICSŐSÉGTABLÓ
Olimpiai és világbajnoki érmeseink
2008 2009 2010
arany ezüst
bronz
arany
ezüst
bronz
arany
ezüst
bronz
Birkózás 1 1 1
Cselgáncs 1 2 1
Kajak-kenu 2 1 1 4 3 3 1
Ökölvívás 1 1
Öttusa 1
Sportlövészet 1 1
Úszás 3 2 1 3
Torna 1 1
Vívás 1 3 1 1
Vízilabda 1
Összesen 3 5 2 8 3 9 5 6 4

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik