Gyönyörű gólok, szép-védések

KECSKÉS ISTVÁN, KUN ZOLTÁNKECSKÉS ISTVÁN, KUN ZOLTÁN
2005.04.23. 22:50
Újpest-Pápa 7-0. Ez persze nem a szombat esti bajnoki eredménye, de nem árt tudni: nem is olyan régen, az idén februárban végzett ennyire a két csapat az újpesti műfüvön. Az ugyan edzőmérkőzés volt, ám mégis sokan ebből kiindulva eleve lefutottnak tekintették a bajnokit.
Súlyos teher a pápai védôk vállán… Vanczák Vilmos mindegyik szöglet- és szabadrúgásnál felemelkedett fejelni a vendégek kapujánál (Fotó: M. Németh Péter)

Újpest FC–Lombard-Pápa 3-1 (0-0)

Szusza Ferenc-stadion, 2368 néző
Játékvezető: Sápi Csaba

Gólszerző: Farkas B. (46.), Tóth N. (55., 11-esből 66.) ill. Medved (87.)

Újpest FC: Vlaszák - Fehér Cs., Böjte, Juhár, Vanczák - Simek, Erős, Farkas B., Tóth N. - Polonkai, Rajczi

Lombard-Pápa: Szép - Farkas V., Farkas A., Mutica, Geri - Kincses, Császár, Somfalvi, Miclea - Hercegfalvi, Róth

Csere: Polonkai helyett Bükszegi (73.), Simek helyett Kőhalmi (76.), Erős K. helyett Németh N. (81.) ill. Miclea helyett Lászka (46.), Somfalvi helyett Szabó T. (56.), Hercegfalvi helyett Medved (70.)
Sárga lap: Juhár (40.), ill. Miclea (22.)

Talán nem véletlen, hogy Szentes Lázár, a pápai gárda trénere alaposan megszervezte csapata védekezését. Az Újpest ugyanazzal a taktikával állt fel erre a találkozóra, amellyel egy évvel ezelőtt igencsak sikeres volt; emlékezhetünk, a lila-fehérek tavaly tavasszal hosszú sikersorozatot produkáltak. Mészöly Géza vezetőedző ezúttal csak egy csatárnak szavazott bizalmat, de Rajczi Péter egy pillanatig sem érezhette magát egyedül, hiszen Simek Péter a jobb, Tóth Norbert pedig a bal oldalon zárkózott fel mellé rendszeresen. Fölényben is volt az Újpest, gyakorlatilag szinte a teljes első félidőben beszorította a Pápát. Olyannyira, hogy a félidő vége felé aztán előbb Vanczák Vilmos, majd Juhár Tamás fejese után mentettek a gólvonalról a látogatók.

Az Újpest, bár sokkal aktívabb volt, mint a Pápa, nem tudta megszerezni a vezetést az első félidőben, mert hiába próbálta meg gyakran mozgatni a széleket, a beadások rendre elakadtak, középen pedig igen szigorúan őrizték a gólkirályjelölt Rajczi Pétert.
Ami az első félidőben nem sikerült, arra a fordulás után 23 másodperc is elég volt: Farkas Balázs nagyszerű lövéssel bevette Szép Tamás kapuját, és ezzel gyakorlatilag el is dőlt a mérkőzés. A góltól a pápaiak nem kaptak lendületet, továbbra sem tudtak sokat hozzátenni a játékhoz, így aztán várható volt, hogy újabb hazai gól következik. Jött is, és nem is akármilyen. Tóth Norbert hasonló gólt lőtt, mint annak idején 1988-ban a holland Marco van Basten az Európa-bajnokság döntőjében a szovjetek ellen. Azt a találatot még ma is előszeretettel mutogatják a futballt népszerűsítő reklámfilmekben, és Tóth Norbert gólja miatt is érdemes lesz megnézni az összefoglalót.

A hazaiak ballábas középpályása 13 perccel később a sokkal könnyebb feladatot is tökéletesen hajtotta végre, így büntetőjével még nagyobb különbségűvé tette a hazai vezetést. Ezt követően a lila-fehérek már színezték a játékot, sarkalgattak, cselezgettek kedvükre, semmi nem veszélyeztette a győzelmüket. Igaz, a lefújás előtt Tomas Medved még tudott szépíteni, de ekkor a hazaiak talán már a szerdai Ferencváros elleni rangadóra gondoltak. Az Újpest jól teljesített ezen a mérkőzésen, teljesen megérdemelte a győzelmet, a pápaiak pedig leginkább amiatt veszítettek, hogy egy pillanatra sem jutott eszükbe, hogy itt akár még nyerhetnek is. S így valóban semmi esélyük nem volt… ---- 17. perc: Erős és Rajczi passzolgatott, majd a középpályás által visszafejelt labdát a támadó 14 méterről félfordulattal rúgta kapura, ám Szép a mezőnybe bokszolta.
37. perc: Tóth Norbert bal oldali sarokrúgása után Juhár belecsúsztatott a labdába, így Vanczák nyolc méterről kapura fejelhetett, ám Somfalvi a gólvonalról tisztázni tudott.
43. perc: Tóth Norbert szöglete után Vanczák tíz méterről fejelhetett, de a nagy ijedelem végén valamelyik védő helyett a léc hárított. A felpattanó labdát Rajczi félfordulatból akarta a kapuba küldeni, de az ötösről óriási luftot rúgott.
46. perc: Ez gyorsan ment: még fél perc sem telt el a második félidőből, amikor egy rosszul sikerült pápai felszabadítás után Farkas Balázs 23 méterről, jobbal óriási gólt rúgott a bal felső sarokba. A lefelé csapódó labda védhetetlen volt - bár Szép még ehhez is hozzáért.
1-0
54. perc: Farkas Balázs ívelte a
16-os bal oldalára a labdát Tóth Norberthez, aki az alapvonaltól mintegy tíz méterre állt, és az újpesti középpályás ballal, kapásból nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. Nem hittük volna, hogy Farkas Balázs gólját felül lehet múlni…
2-0
67. perc: Vanczák esernyőzgetett a 16-os vonalán, és már elhúzott Kincses mellett, amikor a védő felvágta. A büntetőből Tóth Norbert ballal a jobb alsó sarokba lőtte a labdát.
3-0
88. perc: Geri remekül ívelte középre a labdát, és Medved hat méterről estében ballal a kapu közepébe lőtt - legalább így átvette a vezetést a góllövőlistán.
3-1 ---- Értékes győzelmet arattunk. Már az első félidőben is megvoltak a helyzeteink, de akkor még nem voltunk elég gyorsak. Aztán a fordulás után két remek góllal gyorsan eldöntöttük a mérkőzést.
Mészöly Géza, az Újpest vezetőedzője

Nem tudtunk felnőni a feladathoz, így aztán nagyon kellemes ellenfél voltunk az Újpest számára. A támadójátékunk rendkívül gyenge volt ezen a mérkőzésen.
Szentes Lázár, a Pápa szakmai igazgatója

Játékvezető értékelése:
Sápi Csaba (9). A bíró tökéletesen oldotta meg a feladatát, ezt jelzi, hogy egyszer sem tüntettek ellene a nézők vagy a játékosok.
Asszisztensek: Kelemen, Gaál

Fény és árnyék

+++Nagy rangadó lesz jövő vasárnap az Újpest-Debrecen, és minden lila hívőnek fontos a Törő-gála, amelyen Törőcsik András 50. születésnapját ünneplik majd. A totózókban már mindkét eseményre kaphatók a belépőjegyek.

---Az újpesti az ország egyik legszebb stadionja, és pont ezért komolyabb figyelmet is érdemelne üzemeltetőjétől, a Sportfolió Kht.-tól. Évek óta csúfoskodik már a vendégszektorban körülbelül ötven letört szék helye, de valamiért ezeket nem sikerül pótolni.