Szakítás lett az ígérgetés vége

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2004.03.25. 21:15
Címkék
Noha Kovács Ádám még csütörtök reggel is küldött két faxot, aztán meg egy futárt menesztett az Üllői útra, jelezve majdani fizetési szándékát, a Ferencváros elnöksége rendkívüli ülésén elállt a kutató-feltalálóval tavaly november 25-én kötött támogatói szerződéstől. A válás kimondása nem ment gyorsan, az egyesület vezérkarának tagjai délelőtt negyed tizenegy után zárkóztak be a klubház második emeleti Toldi-termébe, és fél egy volt, mire kitárult az üvegajtó. Az elnökségi tagok igyekeztek minél gyorsabban elhagyni a helyszínt, így aztán Furulyás János elnökre maradt a feladat, hogy a Fradi történetének egyik legrejtélyesebb, és az egyesületnek talán a legsúlyosabb presztízsveszteséget okozó négy hónapjáról számot adjon a sajtó képviselőinek.
Milyen befektetô kopogtat itt? Az FTC Rt. irodájának üvegajta mögül Furulyás János elnök meglehetôsen homályosan láthatja a jövôt (fotó: Németh Ferenc)
Milyen befektetô kopogtat itt? Az FTC Rt. irodájának üvegajta mögül Furulyás János elnök meglehetôsen homályosan láthatja a jövôt (fotó: Németh Ferenc)
Milyen befektetô kopogtat itt? Az FTC Rt. irodájának üvegajta mögül Furulyás János elnök meglehetôsen homályosan láthatja a jövôt (fotó: Németh Ferenc)
Milyen befektetô kopogtat itt? Az FTC Rt. irodájának üvegajta mögül Furulyás János elnök meglehetôsen homályosan láthatja a jövôt (fotó: Németh Ferenc)
Milyen befektetô kopogtat itt? Az FTC Rt. irodájának üvegajta mögül Furulyás János elnök meglehetôsen homályosan láthatja a jövôt (fotó: Németh Ferenc)
Milyen befektetô kopogtat itt? Az FTC Rt. irodájának üvegajta mögül Furulyás János elnök meglehetôsen homályosan láthatja a jövôt (fotó: Németh Ferenc)
"Annyit még megengednek, hogy kezet mossak?" – kérdezte Furulyás János, mielőtt belefogott a délelőtt történtek ismertetésébe, feladva ezzel a magas labdát az olyan cikkcímhez, hogy "Az elnök már előre mosta a kezeit…"
Nos, magyarázatokban kétségkívül nem volt hiány, Furulyás János ugyanis a mikrofonok mögé visszatérve részletesen elemezte a Kovács Ádám felbukkanása óta eltelt időszakot. Az FTC elnöke elismerte: kényszerhelyzetben döntöttek 2003 novemberében a Celladam Rt. elnök-vezérigazgatója mellett, más jelentkező ugyanis nem volt arra, hogy támogassa a Fradit. Márpedig sürgősen prezentálni kellett egy reménybeli szponzort ahhoz, hogy a tavaly május 30-ai Ferencváros–Debrecen meccs botránya után az Üllői útról távozni óhajtó Fotex Rt. elnöke, Várszegi Gábor nehogy meggondolja magát. Magyarország legtehetősebb üzletembere ugyanis azzal fenyegetőzött, amennyiben a Fradi nem fogadja el a válás általa diktált feltételeit, megtartja az FTC Rt.-ben lévő többségi tulajdonát, és maga értékesíti a futballvállalat részvényeit.
E megoldástól azonban rettegtek a zöld-fehérek, hiszen így a labdarúgó-vállalat irányítása végképp kicsúszhatott volna a tulajdonostárs sportegyesület vezetőinek kezéből, s fennállt az a veszély is, hogy Várszegi Gábor saját üzleti köreiben keres új tulajdonost – mint azt az MTK esetében egyébként meg is tette. Márpedig a Fotex-vezér maradása kiszámíthatatlan reakciókat válthatott volna ki bizonyos szurkolók (illetve a drukkerek mögött álló érdekcsoportok) körében… Ekkor játszotta ki Furulyás János a Kovács-kártyát.
A Fradi elnöke állítja, korábban nem ismerte a rákkutatóként ismertté lett elektroműszerészt, aki a munkatársain keresztül jelentkezett az Üllői úton, hogy szívesen támogatná az egyesületet. Mivel más jelentkező nem akadt, a Ferencváros küldöttközgyűlése 2003. november 25-én rábólintott a Kovács Ádámmal előkészített támogatói szerződésre. Furulyás János tegnap elismerte: noha voltak olyan vélemények, miszerint érdemes lenne bankgaranciát kérni a Celladam-csoport vezetőjétől, végül megelégedtek a különféle levelekkel, amelyekkel a kutató azt igyekezett felvázolni, milyen bevételekre számít a vállalkozásaiból a következő években.

Nyilasi Tibor elüldözése

A Ferencvárosnak három esztendő alatt 1.2 milliárd forintot, illetve a futball-rt. megvásárlásáért további 300 millió forintot ígérő szerződés tehát megköttetett, Kovács Ádám viszont már első nyilatkozataiban nyilvánvalóvá tette, hogy a futballhoz élete eddigi 65 évében nem sok közé volt. Persze, rögvest megindultak a találgatások arról, ki állhat valójában az ügylet háttérében, ám mára kiderült: Kovács Ádám magányos harcos. Belépője ennek ellenére viharosra sikeredett, hiszen előbb megvétózta Nyilasi Tibor sportigazgatói kinevezését, pártfogolta viszont a teljes szakmai stáb menesztését, valamint Pintér Attila vezetőedzői kinevezését, majd pedig máig sem tisztázott tv-nyilatkozatot tett arról, hogy tudja, kinek állhatott érdekében a tavaly májusi botrány…
Furulyás János lapunk érdeklődésére azt mondta: először tavaly decemberben ingott meg a bizalma az üzleti partnerben. Ekkor tolta ki Kovács Ádám az először decemberre ígért pénz kifizetését a szerződésben egyébként hivatalosan szereplő március 10-ei időpontig; indoklása úgy szólt, hogy bizonyos gyártási engedélyekhez nem jutott hozzá időben. Tavaly december utolsó napján azonban 300 millió forint értékű Celladam-részvényt adott át az egyesületnek, bizonyítandó fizetési szándékát.

Érték- vagy hulladékpapír

"Még aznap felhívtam egy bróker ismerősömet, aki úgy nyilatkozott, lehet, hogy a Kovács-féle értékpapírok a névértékük tízszereséért is elkelhetnek, ám megeshet, hogy nem érnek többet a hulladékpapírnál. Ô mindenesetre nem vállalkozott arra, hogy a részvényekre vevőt keressen" – idézte fel az első krízisidőszakot Furulyás János, aki maga sem tagadta: a folytatásban már versenyt futottak az idővel, és egyre kevésbé reménykedhettek abban, hogy Kovács Ádám valahonnan mégiscsak előteremti a támogatói szerződésben rögzített első 300 millió forintot. S a határidők valóban rendre eredménytelenül teltek el, mígnem afféle utolsó esélyként kedd reggel Furulyás János elautózott Nyíregyházára, ahol a Celladam-csoporthoz tartozó Pulzus Kft. azt a Kovács Ádám által kikísérletezett Vitacell nevű cseppet gyártja, melynek bevételéből remélte a rákkutató előteremteni a Fradinak szánt pénzt.
"Egymillió-kétszázezer forint értékű Vitacellt már legyártott a Pulzus Kft., ám az is nyilvánvalóvá lett, hogy a termelés személyi feltételei hiányoznak. Ráadásul én, aki egykor huszonkilenc élelmiszer-ipari üzemet működtettem, pontosan tudom, hogy egy új termék bevezetése legalább százmillió forintot emészt fel, és eltarthat másfél-két évig is. Ennyit pedig nem várhatunk" – tette hozzá az FTC elnöke, megjegyezve: noha a klub elnöksége most egyhangúlag voksolt arra, hogy a Fradi álljon el a szerződéstől, még mindig nem csapták be végleg az ajtót Kovács Ádám orra előtt. Vagyis ha lesz pénze, elköltheti azt a Ferencváros szponzorálására is.

Álmodozás az új stadionról

Az utóbbi négy hónap értékeléseként Furulyás János azt mondta, ha más haszna nem lett volna az ügyletnek, mint hogy az FTC Rt. részvényeinek java a Fotex Rt.-től visszakerült a klubhoz, szerinte már akkor is megérte Kovács Ádámmal üzletelni. A 300 millió forint hiánya egyelőre sem a sportegyesületnél, sem a futballtársaságnál nem okoz problémát a napi működésben. "Nincs csődhelyzet!" – nyomatékosította, és arra külön felhívta a figyelmet, hogy a labdarúgó-rt. szerdán is utalt pénzt a sportolóknak, a vezetőknek és az alkalmazottaknak. "Most három fontos feladatunk van: új szponzort kell keresnünk Kovács Ádám helyére, folytatni kell a tárgyalásokat az rt. iránt érdeklődő befektetőjelölttel, akinek a nevét most még nem árulhatom el, és végül, de nem utolsósorban élnünk kell azzal a lehetőséggel, hogy a Fradi negyvenkilenc évre megkapja az Üllői úti stadion vagyonkezelői jogát" – vázolta fel a sürgető teendőket Furulyás János. Az elnök hozzátette, már aláírt egy megbízást egy cégnek, mely tárgyalni kezd "… egy nem amerikai, nem orosz, hanem nyugat-európai bank- és befektetői csoporttal", amely multifunkcionális arénává alakítaná át a jelenlegi létesítményt. A terv lényege röviden: az FTC, miután beszerezte az összes szükséges hatósági engedélyt, és megszületik a megállapodás, egy euróért átadja az általa kezelt vagyont a befektetőnek. A körülbelül egy év alatt lezajló építkezés befejeztével a beruházó egy euróért visszaadja a pályát a zöld-fehéreknek, a köré felhúzandó kereskedelmi és vendéglátó-ipari egységeket viszont maga működteti, miközben finanszírozza is a Ferencvárost. Miután a multifunkcionális központ kitermelte a remélt hasznot a beruházónak, újabb egy euróért a Fradi mindent visszakap. Noha eredetileg 22-25 ezres stadiont álmodtak, elképzelhető, hogy a Magyar Labdarúgó-szövetség ösztönzésére 35 ezres szuperaréna épül, amit az MLSZ is használhat. A szövetségben ugyanis nemigen bíznak abban, hogy állami beruházás keretében belátható időn belül az UEFA igényeinek megfelelő létesítmény épülhet a fővárosban…
"Az FTC tehát él és élni fog" – jelentette ki Furulyás János, hozzátéve, hogy "…fradista a fradistát nem bántja, és aki ok nélkül támad, az nem is fradista".
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az elnökségi ülésen sem Furulyás János, sem az elnökség tagjai nem jelezték lemondási szándékukat. Furulyás János ennek indoklásául azt mondta, ő eleve nem akart elnök lenni, csak hosszas kérlelésre vállalta el e munkát, a hivatali három éve viszont nem telt eredménytelenül, elvégre a futballcsapat bajnokságot és Magyar Kupát is nyert. Mi több, a riválisokkal ellentétben a Ferencvárosnak nem kellett kiárusítania a legértékesebb labdarúgóit, és egy nem várt krízishelyzetben még ez is értékes tőkét jelenthet. "Született itt-ott rossz döntés, de egy vezetőnek joga van tévedni is" – tette hozzá az FTC elnöke.
A Celladam Rt. részvényeit a Ferencváros visszaküldi Kovács Ádámnak.
A postaköltséget a Fradi állja… ---- Az utóbbi négy hónap értékeléseként Furulyás János azt mondta, ha más haszna nem lett volna az ügyletnek, mint hogy az FTC Rt. részvényeinek java a Fotex Rt.-től visszakerült a klubhoz, szerinte már akkor is megérte Kovács Ádámmal üzletelni. A 300 millió forint hiánya egyelőre sem a sportegyesületnél, sem a futballtársaságnál nem okoz problémát a napi működésben. "Nincs csődhelyzet!" – nyomatékosította, és arra külön felhívta a figyelmet, hogy a labdarúgó-rt. szerdán is utalt pénzt a sportolóknak, a vezetőknek és az alkalmazottaknak. "Most három fontos feladatunk van: új szponzort kell keresnünk Kovács Ádám helyére, folytatni kell a tárgyalásokat az rt. iránt érdeklődő befektetőjelölttel, akinek a nevét most még nem árulhatom el, és végül, de nem utolsósorban élnünk kell azzal a lehetőséggel, hogy a Fradi negyvenkilenc évre megkapja az Üllői úti stadion vagyonkezelői jogát" – vázolta fel a sürgető teendőket Furulyás János. ---- Kovács Ádám magányos harcos. Belépője ennek ellenére viharosra sikeredett, hiszen előbb megvétózta Nyilasi Tibor sportigazgatói kinevezését, pártfogolta viszont a teljes szakmai stáb menesztését, valamint Pintér Attila vezetőedzői kinevezését, majd pedig máig sem tisztázott tv-nyilatkozatot tett arról, hogy tudja, kinek állhatott érdekében a tavaly májusi botrány…
Furulyás János lapunk érdeklődésére azt mondta: először tavaly decemberben ingott meg a bizalma az üzleti partnerben. Ekkor tolta ki Kovács Ádám az először decemberre ígért pénz kifizetését a szerződésben egyébként hivatalosan szereplő március 10-ei időpontig; indoklása úgy szólt, hogy bizonyos gyártási engedélyekhez nem jutott hozzá időben. Tavaly december utolsó napján azonban 300 millió forint értékű Celladam-részvényt adott át az egyesületnek, bizonyítandó fizetési szándékát. ---- "Még aznap felhívtam egy bróker ismerősömet, aki úgy nyilatkozott, lehet, hogy a Kovács-féle értékpapírok a névértékük tízszereséért is elkelhetnek, ám megeshet, hogy nem érnek többet a hulladékpapírnál. Ô mindenesetre nem vállalkozott arra, hogy a részvényekre vevőt keressen" – idézte fel az első krízisidőszakot Furulyás János, aki maga sem tagadta: a folytatásban már versenyt futottak az idővel, és egyre kevésbé reménykedhettek abban, hogy Kovács Ádám valahonnan mégiscsak előteremti a támogatói szerződésben rögzített első 300 millió forintot. S a határidők valóban rendre eredménytelenül teltek el, mígnem afféle utolsó esélyként kedd reggel Furulyás János elautózott Nyíregyházára, ahol a Celladam-csoporthoz tartozó Pulzus Kft. azt a Kovács Ádám által kikísérletezett Vitacell nevű cseppet gyártja, melynek bevételéből remélte a rákkutató előteremteni a Fradinak szánt pénzt.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik