Az időhúzást a TF sem tolerálja

Vágólapra másolva!
2004.03.20. 20:32
Címkék
A témáról bővebben:
Még mindig nincs egyetértés
Garami József örül: két papírja van

Évek óta tart a vita arról, mennyit ér a Testnevelési Egyetemen (népszerűbb nevén: TF) szerzett diploma, lehet-e például azzal az élvonalban edzősködni, vagy csak arra jó, hogy otthon, elalvás előtt a haszontalanságát látva néhány könnycseppet elmorzsoljon rajta az ember. A jelenlegi szabályok szerint a TF-es papír jóval kevesebbet ér az UEFA által szorgalmazott pro-, A- vagy B-licencnél, hiszen a másodosztályban B-licenc, az Arany Ászok Ligában pedig "A" szükséges a kispadfőnöki feladatok ellátásához. Jövőre pedig elvileg jön az igazi bekeményítés, amikor már csak a pro-licenc lesz megfelelő.
Aligha meglepő, sokan nem értenek egyet ezzel a szabályozással: az edzők egy része nyíltan szembeszállt a licencprogram bevezetését szorgalmazó Edzőképző Központ szakembereivel, míg mások úgy vélekednek, a TF diplomája igazából semmit sem ér. Egyetértés tehát nincs, csekélyke előrelépés azonban van, mert néhány hete úgy döntöttek a vitázó felek, kidolgoznak egy olyan megoldást, amely az egyetemi képzést sem szorítja háttérbe, ugyanakkor elismeri az UEFA-javaslat létjogosultságát.
Hangsúlyozandó: az UEFA-javaslatát, amelyet az európai szövetség a licenc bevezetésével kapcsolatban alkotott meg, egyelőre szó nincs tehát arról, hogy kötelezően alkalmazni kellene… Lássuk, mit mond az idevágó rész, amelyet a TF által felállított ad hoc bizottság a nyilvánosság elé tárt azon a tájékoztatón, amelyet az edzőképzés ügyében tartottak az egyetemen.
"Az egész Európában elismert edzői engedély bevezetése semmiképpen sem jelenti az UEFA azon kísérletét, hogy tagszövetségei ügyébe beavatkozzon, vagy hogy számára a képzés és továbbképzés ügyeiben előírásokat diktáljon. A nemzeti szövetségek szabadon dönthetnek arról, hogy részt kívánnak-e venni az UEFA által javasolt programban. A programot segítségnek és nem kényszernek szánták. Mindegyik szövetség a saját hagyományai és sajátosságai szerint képezze az edzőit…"
Világos beszéd, ugye?
Érdemes ezután egy pillantást vetni a sporttörvényre (ugyanis edzőképzés ügyben gyaníthatóan ez lesz a következő vitaforrás), hiszen ez kimondja, hogy a válogatott és az első osztályú csapatok szakvezetőinek felsőfokú edzői diplomával kell rendelkezniük – ezt viszont a szakemberek csak a TF-en szerezhetik meg.
Az MLSZ ugyanakkor úgy döntött, az UEFA-javaslat a sporttörvény fölött áll, és ezért akarta elérni a licencprogram minél szélesebb körű alkalmazását, csakhogy ezzel – állítják többen is – törvényt sértett, mondván: a sporttörvény félreérthetetlenül szabályozza a szövetség és a labdarúgóliga szerepét…
A Testnevelési Egyetem most nem hagyta annyiban a számára igen kényelmetlen MLSZ-határozatot. A TF Társadalmi Tanácsa – mint már fentebb írtuk – létrehozott egy ad hoc bizottságot, hogy megvizsgálja az állítólagos törvénytelenségeket, és nem meglepő, talált is jó néhányat…
Igencsak nehezményezi például a testület, hogy az MLSZ ellehetetlenítette azon edzők munkavégzését, akik főiskolai, egyetemi diplomával rendelkeznek, A-licenccel viszont nem.
Csak az érdekesség kedvéért: így például (papíron) partvonalon kívülre került a FIFA-instruktorként alkalmazott Temesvári Miklós, Kiss László, Mészöly Kálmán és még jó néhány szakedző. Azt is sérelmezi a bizottság, hogy a licences képzésen hiányoznak a társtudományok, mint például a pedagógia avagy a pszichológia, az pedig elgondolkodtató, hogy a tanfolyamokra érettségi nélkül is lehet jelentkezni.
Megoldás azonban van, már hogyne lenne. A TF azt szeretné elérni, ha az Európa számos országában követendő módszer idehaza is meghonosodna.
A lényeg a bizottság javaslatán van: mivel a TF ráunt arra, hogy hónapok óta hiába tárgyal a szövetséggel, ultimátumot hirdetett. Vagy sikerül megfelelő megállapodást kötni március 31-ig a főiskola és az MLSZ között, vagy jogi útra tereli az ügyet. A diploma mellett kardoskodók úgy hiszik, ezzel a lépéssel megállíthatják a szövetség időhúzását, és végre kicsikarhatják a kedvező változásokat.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik