Hadüzenetet küldtek a tévéknek

Vágólapra másolva!
2003.09.19. 22:09
Címkék
Rendkívüli tanácskozásra gyűltek össze pénteken a Magyar Labdarúgóliga (MLL) elnökségének tagjai a szervezet budai, a Hattyúházban lévő székhelyén. A megbeszélést azok után hívták össze, hogy a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnöksége csütörtökön úgy döntött, nem hagyja jóvá a Magyar Televízió Rt. (MTV) és a Profi Liga Kft. menedzsmentje által a bajnoki labdarúgó-mérkőzések közvetítéséről előkészített szerződést. A Demján Sándor elnök vezetésével lezajlott egyeztetésről négy pontból álló közleményt tettek közzé: "1. Szeptember 19-étől további határozatig semmilyen országos csatorna nem engedhető be sem az NB I-es, sem az NB I B-s stadionokba (még a médiatörvényben előírt 90 másodperces anyag elkészítésére sem!). 2. Fentiekkel összefüggésben a sportszervezetekhez tartozó személy (klubvezető, edző, labdarúgó stb.) nem nyilatkozhat országos tv-csatornának. 3. A helyi kábeltévék felvehetik a mérkőzést, de az adott találkozó műsorra tűzése kizárólag két órával a mérkőzés befejezése után lehetséges. 4. A helyi kábeltévék egymás között (természetesen az adott mérkőzést játszó együttesek városi tévéiről van szó) a felvételt elküldhetik egymásnak azzal a kikötéssel, hogy sem teljes terjedelmében, sem vágott formában azt országos érdekeltségű tv-csatornának nem adhatják tovább!”Miért fizetik a kurátorokat?

A hadüzenet hangvételű nyilatkozat kommentálására Demján Sándort kértük volna, ám a liga elnöke péntek délután külföldre utazott, Szieben László igazgató azonban készséggel nyilatkozott.
"Ha az állam úgy gondolja, hogy nem közszolgálati feladat a futballipar csúcságazata előadásainak közvetítése, akkor mi szeretnénk megválogatni, kiket fogadunk a magánrendezvényeinken – mondta Szieben László. – Olyan üzlettársat igyekszünk választani magunknak, aki tudomásul veszi, hogy a magyar élvonal meccsei piaci értékű produkciók, azaz hajlandó megadni a jogdíj ellenértékét. Az egyezség kialakításához idő kell, ezért türelmet kérünk mindenkitől, és amíg ez az átmeneti időszak tart, becsuktuk a stadionkapukat a tévék előtt. A kivételt azok a kábeltelevíziók jelentik, amelyeket helyi partnereikként az évad előtt megjelöltek a sportvállalkozások. Kilenc hónapot dolgoztunk kőkeményen azon, hogy megszülethessen a közös érdekeket tükröző tv-szerződés, ezt a munkát húzta át egyetlen mozdulattal, a szükséges információknak vélhetően híján lévő, politikai megfontolásoktól mozgatott kuratóriumi elnökség. Tévedés ugyanis, hogy mi úgymond rátukmáltuk volna az árunkat az MTV-re, hiszen a liga előzetesen írásos ajánlatokat kért a tévéktől és médiaügynökségeiktől a meccsek közvetítésére, és ezek beérkezése után választottuk ki tárgyalópartnernek a Magyar Televíziót. A jogdíjkiesés az üzletág finanszírozásában érzékeny veszteség, de a liga mindent megtesz azért, hogy a futballcégeket ne érje kár, vagyis megkaphassák a központi marketingbevételek alapján nekik járó normatív támogatást meg helyezési pénzt.”
Úgy tudjuk: egy felsőházi csapat esetében ez körülbelül évi 70-80 millió forint. Szieben László hozzátette, azért is kínos fordulat számukra a kuratóriumi elnökség döntése, mert a 450 milliós vételár ellenére "…a labdarúgó-mérkőzések percdíjai nem lettek volna a tévés toplista első tíz helyezettje között”.
Ugyancsak keményen fogalmazott a közvetítési jogokat birtokló Football Duó Kft. ügyvezetője, Bodnár György is, aki élesen bírálta a tévékuratóriumi elnökség döntését.
"Meglepett a testület döntése, és főképpen az, hogy egyhangúlag mondott nemet a futball képernyőre kerülésére – mondta az üzletember. – Ahogy hallom, az indoklás úgy szólt: a magyar futball nem ér egy fillért sem. Ez azért érdekes, mert három olyan tagja is van az elnökségnek, akik a korábbi kuratóriumi vezetésben is szerepet vállaltak, és kétezerben az akkori kuratóriumi elnökség rábólintott a most nyáron lejárt tévémegállapodásra. Pedig az nagyobb összegről szólt, és a Magyar Televízió, ahogy hallom, pénzügyi szempontból akkortájt sem volt igazán fényes helyzetben… Jól hangzik, hogy írjon ki a jogtulajdonos tendert, s akkor majd kiderül, mennyit is ér a piacon a portékája, ám nekem azért lenne egy kérdésem: vajon az MTV többi, pénzért vett produkcióját is tesztelték előzetesen, felajánlották más adóknak, vagyis kivétel nélkül olyan műsorokat láthatnak a nézők, amikért a kereskedelmi csatornák is két kézzel kapkodnának? S még valami: ha jól tudom, a kuratóriumi elnökség tagjait fizetésként az országgyűlési képviselők alapdíjának száznegyven százaléka, valamint költségtérítés illeti meg. Tényleg azért kapják a pénzüket, hogy eltüntessék a magyar futballt a Magyar Televízióból? S ha ez történik, az vajon kinek az érdeke, s valóban ez az évi négyszázötvenmillió forint menti meg az intézményt?”
Nos, hogy mi menti meg az intézményt, nehéz lenne megmondani, az viszont tény: a tv havi egymilliárd forintos veszteséget termel, s noha júliusban már kapott az Országgyűléstől hatmilliárdos tőkepótlást, további hét-nyolcmilliárd forintra lenne szüksége az év végéig a talpon maradáshoz (vagyis évi 34-35 milliárd forintjába kerül a költségvetésnek). Az Állami Számvevőszék az intézmény 1998 és 2002 közötti gazdálkodását vizsgálva többek között azt állapította meg, hogy az MTV 1997 óta rendre veszteséggel zárt, pazarlóan bánt az állami pénzekkel, átláthatatlan és rossz volt a gazdálkodása, ráadásul jó néhány előnytelen szerződést kötött. Az állandósult finanszírozási hiány miatt szigorú takarékossági intézkedéseket rendeltek el a Szabadság téren, folyamatosan keresik a megtakarítási lehetőségeket, a tv-közalapítvány kuratóriuma új elnöksége pedig több nagyobb értékű szerződést felülvizsgált. A napokban például bejelentették, a Szféra Tv által készített műsorok költségvetésében több irreálisan magas tételt találtak – e szerződés újratárgyalásának a köztévé legnézettebb műsora, a Szeszélyes évszakok is áldozatul eshet.
Ennek fényében kevésbé meglepő a futballközvetítések ügyében hozott elnökségi határozat, noha a Profi Liga Kft.-t tulajdonló Magyar Hivatásos Labdarúgóligában is ügyvezető Szieben László csütörtökön még meglepetésének adott hangot a döntés hallatán.

Ingyen közvetíthetnének

"Lehet, hogy a szerződés előkészítésén dolgozók csodálkoztak a határozaton, mert azt hitték, ez a tervezet éppúgy simán átmegy a kuratóriumi elnökség szűrőjén, mint a korábbi évek megállapodásai, de erre nem volt esély – mondta Kozák Márton, a kuratóriumi elnökség SZDSZ által delegált tagja. – Az évi négyszázötvenmillió forintos ár ugyanis – és hangsúlyozni szeretném, ez esetben nettó összegről van szó, amit még az áfa is terhel, azt azonban a médiatörvény miatt az MTV nem igényelheti vissza – irreálisan magas. Hogy pontosan mennyit ér a magyar futball, azt úgy lehetne a legpraktikusabban kideríteni, ha a jogtulajdonos tendert írna ki, és arra jelentkeznének ajánlataikkal a különböző tévék. Egy biztos: az előző futballszerződést az Állami Számvevőszék a jelentésében nevesítetten is kifogásolta. A kuratórium elnöksége ezzel együtt nem zárkózott el attól, hogy képernyőre kerüljenek a magyar meccsek, s így a liga, illetve a futballvállalkozások teljesíthessék a szponzoraik felé tett vállalásaikat, sőt ahhoz is hozzájárult, hogy a közvetítések technikai költségeit az MTV magára vállalja. A sportfőszerkesztőségtől kapott tájékoztatás szerint a fővárosban rendezett találkozók esetében ez alkalmanként 2 982 610 forint, míg vidéki összecsapások kapcsán meccsenként 3 385 330 forint kiadást jelent. A nézettségi adatok a döntésünket nem befolyásolták, bár tisztában vagyunk azzal, hogy a labdarúgó-mérkőzések nem tartoznak a Magyar Televízió húzóprodukciói közé…”
Kozák Márton cáfolta, hogy a kuratórium elnöksége annak nyomán utasította volna el a szerződéstervezetet, hogy az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottságának keddi ülésén Gyurcsány Ferenc össztűz alá vette az MTV-t. A sportminiszter tarthatatlannak mondotta, hogy a futballon kívül a többi sportág csak úgy kerülhet képernyőre, ha kifizeti a gyártás költségeit, s a kormánypártok, illetve az ellenzék egységesen sürgették a "sportközvetítések során tapasztalható visszásságok megszüntetését”. Azt azonban Kozák Márton elismerte, hogy rontott volna a már említett hét-nyolcmilliárd forintos tőkepótlásról zajló egyeztetések közepette az MTV tárgyalási pozícióján, ha az Országgyűléstől újabb segélyt igénylő intézmény összesen nettó 1.35 milliárd forintos kiadásba veri magát egy "…széles körben értéktelennek gondolt produkció kedvéért”.
A neves médiaelemzőből lett kurátor nem kívánt állást foglalni azzal kapcsolatosan, vajon mi lesz az eddig képernyőre került meccsek jogdíjával, szerinte e kérdésben a jogászoknak kell kimondaniuk a végső szót. Azt azonban "abnormális állapotnak” minősítette, hogy a tv aláírt szerződés nélkül vállalkozott a közvetítésekre. Hogy emiatt sor kerülhet-e házon belüli felelősségre vonásokra, arról Kozák Márton annyit mondott: "Ennyire most ne szaladjunk előre…”
A Magyar Televízió a kuratórium elnökségének határozata után már az e hét végi közvetítéseket is lemondta, s nem készülhetnek összefoglalók sem az Arany Ászok Liga összecsapásairól.
Bodnár György, a Football Duó Kft. ügyvezetője ennek ellenére meglepően nyugodtnak tűnt.
"Nem a ház ég, hogy azonnali tűzoltásra lenne szükség – mondta a jogtulajdonos képviselője. – Volt már ennél nehezebb helyzetben is a Football Duó, mégis túlélte. Azt javaslom a kuratórium elnöksége tisztelt tagjainak, hogy a jövő hét végén egy behűtött sörrel és egy távkapcsolóval a kezükben üljenek le a készülékük elé, és keressék meg, melyik az a csatorna, ahol az általuk az MTV-ről száműzött labdarúgás felbukkan…”
Az ügyvezető nem volt hajlandó elárulni, melyik csatorna lehet az új partner – mint már megírtuk, mivel a Profi Liga Kft. a 2003–2004-es évad nyitányáig nem tudta hasznosítani a közvetítési jogokat, elvesztette az értékesítés kizárólagos jogát, vagyis immár közvetlenül a Football Duó is jelentkezhet eladóként a piacon –, azt ellenben nem tagadta, hogy szó lehet a meccsek reklámidő fejében történő átadásáról.

Az eredményeket sem közlik

Érdeklődésünkre a Profi Liga Kft. korábbi partnere, a Sport1 főszerkesztője, Máté Pál cáfolta, hogy máris megkeresték volna őket.
"Stratégiai kérdésként kezeljük, hogy legyen magyar futball a Sport1 műsorán, ezért is tűzzük műsorra a Dinamo Zagreb–MTK és az FC Köbenhavn– Ferencváros UEFA-kupa-találkozókat, és felbuzdulva az U19-es Eb-selejtező sikerén, kameráink október elején ott lesznek Vácott az U17-es Eb-kvalifikációs meccseken – mondta Máté Pál. – Ami az élvonalbeli bajnokságot illeti: a mi szerződésünk két éve megszűnt a ligával, azóta nincs kapcsolatunk a jogtulajdonossal, de természetesen hajlandóak lennénk új tárgyalásokat kezdeni. Várjuk az eladó ajánlatát.”
Ennél bosszúsabban fogadta a pénteki nap fejleményeit Schulek Csaba, a Duna Tv sportfőszerkesztője, aki felháborítónak minősítette a ligaelnökség állásfoglalását.
"Rejtély számomra, hogy az MTV-vel csatázva miért száműzte a pályákról az összes országos csatornát az MLL elnöksége – mondta Schulek Csaba. – Arra pedig szavakat sem találok, hogy a médiatörvényben előírt kilencven másodperces forgatási lehetőséget is megtagadták a tévéktől. A történet pikantériája egyébként az, hogy e lépéssel véleményem szerint a testület elismerte: létezik a kilencven másodperces szabály. A Duna Tv kameráit tehát a törvény rendelkezése ellenére tartják távol évek óta a stadionoktól, azaz jogszabályt sértően vették el tőlünk a forgatás lehetőségét. Ami pedig a kitiltást illeti: nos, ha ennyire nemkívántos személyek vagyunk az MLL vezetőinek szemében, fontolgatjuk, hogy a jövőben az Arany Ászok Liga eredményeit sem olvassuk be a sporthírekben…”
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik