Szépségtapasz: magabiztos siker Kongó ellen, megvan a 100. vb-győzelmünk

Lukács Viktória lett a mérkőzés legjobbja (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
A magyar női kézilabda-válogatott 30–22-re megverte a Kongói Köztársaság csapatát a spanyolországi világbajnokság középdöntőjében (ez volt a 100. vb-sikerünk), de a továbbjutás ezzel együtt elúszott.

25. NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (SPANYOLORSZÁG, DECEMBER 1–19.)

Magyarország–Kongói Köztársaság 30–22 (16–8)
Granollers, 583
néző. Vezette: A. Covalciuc, I. Covalciuc (moldovaiak)
MAGYARORSZÁG:
SZIKORA – LUKÁCS V. 7, Háfra N. 1, VÁMOS P. 4, Bordás, Szöllősi-Zácsik, Márton G. 3.Csere: Szemerey (kapus), PLANÉTA 8 (5), Fodor Cs. 1, Tóth Eszter 1, Tóvizi 1, Kácsor 4, Kovács Anett, Albek.Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
KONGÓI KÖZTÁRSASÁG:
Bazekene – Jappont, Obangue 1, NGOMBELE 7, Okabande 2, Mouyamba, Ntondele 1.Csere: Kodia (kapus), Hendo, YIMGA 6 (1), Saraiva 3, Rutil 1, Divoko 1.Szövetségi kapitány: Junesz Tatbi
Az eredmény alakulása.
4. p.: 2–2. 16. p.: 6–4. 18. p.: 11–4. 23. p.: 13–7. 37. p.: 20–11. 43. p.: 23–15. 49. p.: 27–17. 56. p.: 30–19.
Kiállítások:
6, ill. 8 perc
Hétméteresek:
5/5, ill. 1/1
Younes Tatby:
– Elégedett vagyok a csapatommal, döntetlenre hoztuk a második félidőt. Próbáltuk meglepni a magyarokat azzal, hogy fent játszottunk és nem egy az egyeztünk. Büszke vagyok a lányokra, hiszen még csak négy-öt hónapja dolgozunk együtt, és nincs vége a munkának.

Miután a megelőző meccsen a német válogatott kilenccel legyőzte Dél-Koreát, minden esélyünk elszállt a negyeddöntőre, és már legjobb esetben is csak a középdöntős csoportunk harmadik helyére érhetünk oda. A Golovin Vlagyimir irányításával még csak keveset dolgozó, formálódó csapatunknak azonban – ahogy arra a dánok elleni vereség is élesen rámutatott – minden esélyt meg kell ragadnia a további fejlődésre. Ebből a szempontból igen hasznosak a Kongó és Dél-Korea elleni találkozók, még ha nem is európai ellenfelekkel találkozunk.

30/56 (53%)Gól/támadás22/56 (39%)

A combsérüléssel küzdő Klujber Katrint ezúttal már a meccskeretbe sem neveztük, mellette Szabó Laura volt a másik kimaradónk, míg a vb alatt két játékosát is sérülés miatt elveszítő Kongó csak 14 játékossal állt fel. Vámos Petra gyorsaságával nem tudtak mit kezdeni az alapembereik nagy részét az első félidőben pihentető kongóiak, a debreceni irányító villanásaival tudtunk ellépni az elején. A labdaszerzések után Lukács Viktória kapott rendre indítást Szikora Melindától, Győri ETO szélsője 17 perc alatt hatig jutott, így egy ötös sorozattal növeltük az előnyünket.

Az afrikai csapatból elsősorban a balátlövő Betchaidelle Ngombele veszélyeztetett, de az ellenfél így is csak ötször volt eredményes a meccs első harmadában. Bátran cserélhettünk, érdemi játékidőt kapott Tóvizi Petra is, míg az elsősorban védekezésben használt Planéta Szimonetta első akciógólját szerezte a tornán (a hetesek mellett betörésből is eredményes volt a folytatásban), ezzel 16–8-ra vezettünk a szünetben.

A második félidő kiegyenlítettebb játékot hozott, amiben szerepet játszott, hogy védekezésben valamelyest visszaestünk, kapuból sem tudtunk annyit hozzátenni, és alapvetően már kevesebb energiát fektettünk bele a meccsbe (a kellemetlen koreaiakat látva szükségünk is lesz még a lendületre).

A kongói kapus egy esetben kifutva „elütötte” a megiramodó Márton Grétát, de megúszta egy kétperces büntetéssel. Egyébként csendes csordogált a mérkőzés, annak örülhettünk, hogy Tóvizi és Fodor Csenge is meglőtték első góljukat a vb-n. A túloldalon a csapatkapitány Diane Yimga szórta meg magát, az afrikaiak ikszre kihozták a második harminc percet. A 30–22-es sikerünk egyben a magyar válogatott 100. győzelmét jelentette a vb-ken.

Ha a vasárnap 18 órakor kezdődő meccsen legyőzzük Dél-Koreát, összesítésben a 9–12. helyek valamelyikén végzünk.

Lukács Viktória lett a Mérkőzés embere.

60. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! 30–22!

60. perc Ngombele
betörésből lő még egy gólt, Kácsor lövése nem az igazi most.

59. perc Tóvizi lő távolról a jobb sarok mellé. A visszafutó kapus már nem érte volna utol.

58. perc Kovácsnak sem megy, a jobb szélről ziccert ront.

57. perc Ngombele betörésből eredményes most, Tóth lő egy újabb kapufát a változatottság kedvéért.

56. perc Tóvizi kiharcol egy hetest, Planéta ballal a bal alsóba lő most, mindenféle flikkflakk nélkül. 30–19!

54. perc Tóth átlövése a lécen csattan. Ennek ellenére egy kongói közepet akar kezdeni... Nagy úra a megszokás! Tóth: 4 lövés, 1 gól.

53. perc Kongói időkérés.

53. perc Planéta szerez a felezőről üres kapus gólt. 29–19!

51. perc Ngombele kiáll két percre. Fodor a bal szélről szép gólt szerez, az első gólja a vébén akcióból, és egyáltalán nagy tornán a felnőttek között.

49. perc Tóth meg üres kapura dob gólt a saját kilencese elől, labdaszerzés után. 27–18, mert Yimga ismét a pályán. 7 lövés, 6 gól.

48. perc Planéta doktornő rendel ha a magyar hetesteremben, mesteri gól ismét.

47. perc Megvan Szemerey első védése a vébén, ziccerben az indítás után Tóth, ellöki Okabande, hetes és két perc.

46. perc Saraiva olyan egyedül marad a hatoson, hogy talán meglepetésében rontja el a helyzetet, Tóth átlövése a blokké.

45. perc Lukács ziccert ront, Ngombelét nem állítja meg a blokkunk. 24–17! Albek megtalálja az új beállóst, Tóvizit, aki megszerzi első gólját ezen a vébén.

44. perc Yimga megvillan, Saraiva beállóból ziccerezhet, a földről talál be. Vámos kis szerencsével gólt dob, a neki odacsapó Yimgának meg két perc.

43. perc
Vámos trükkös passzával Bordás összehoz egy hetest. Planéta ezt is bevágja, mint a huzat.

42. perc Nagyon harcos a balon Divoko, lerántani sem tudjuk, jutalma gól.

41. perc Kácsor jobbal elhajlásból 10-ről talál a bal sarokba félmagasan, ez igen! 22–14!

A magyar drukkerek jót táncolnak közben a vb kabalájával.

41. perc Yimga a földről meglepi Szemereyt. Magyar időkérés.

40. perc Yimga találja meg a rést a magyar falon, jobbal nyolcról a jobb felsőbe lő. Vámos passza után Márton a hatosról nem tud túljárni a kapus eszén.

38. perc Planéta ballal a bal sarokba lő nagy erővel.

37. perc Saraiva lefordul Bordásról a beállós poszton, a másik oldalon Háfra harcol ki egy hetest. 20–12-nél.

37. perc Márton és Lukács hoz össze egy ziccert Planétának, Lukács passza után Márton elviszi a kapus mellett is a labdát, üres kapuba lőhet, de két perc az őt elütő Bazekenének. Piros lap járt volna pedig...

35. perc
Kácsor lő a kapusba, Márton a bal felsőbe, de a vonalról sajnos.

34. perc Yimga átlövésből is lő nekünk egy gólt. Saraiva meg üres kapus gólt dob...

33. perc Bordás odacsap Yimgának, kettő perc. Jogos.

31. perc Kácsor bejátszása után Háfra vetődik be két védő között, nagyon szép gól. 18–9!

31. perc Márton labdaszerzése után Lukács ziccerezhet, bent is van, de a kongói csk. Yimga is eredményes a bal szélről.

31. PERC FOLYTATJUK!

Forrás: ihf.com

30. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

30. perc Okabande szélről ziccerből a felső kapufára pattintja a labdát, Planéta-rakéta felugrásból a jobb sarokban. Félmagasan. Az első akciógólja a vébén! Szikora meg a sokadik bravúrját mutatja be ma, Mouyamba a jobb szélről ugorhatott be. 16–8!

29. perc Albek odacsap ellenfelének, két perc, jogos.

28. perc Márton indít, Tóth ívelését Kovács a lécre vágja balról, három lövésből nulla gól. Márton ziccerből eltalálja a kapus lábát, előtte Ngombele volt eredményes átlövésből.

26. perc Jappont pont a kapufára lő bevetődve, Kácsor kontrázik, és nem is rontja el: 15–7!

25. perc
A védelmünk ma remekel, de sok a pontatlanság támadásban. Tóth rosszul indít, majd futtából jobbal nyolcról a jobb felső mellé lő a következő támadásból.

24. perc A támadásunk rossz, majd Kácsor passzol jó ütemben Mártonhoz, gól emberhátrányból. Bazakele védi Kovács ziccerét aztán, nagyon szép mozdulattal.

23. perc Két perc Fodornak, ettől még érvényes a gól Okabande betörése után. 13–7!

22. perc Kácsor belejött, átlövésből eredményes most.

22. perc Yimga értékesít egy hetest magabiztosan.

20. perc De Szikora is sziporkázik, ám Kovács ront a jobb szélről. Okabande egy az egyben megveri beállónkat, de aztán Kácsor átfut szinte a kongói falon. 12–5!

19. perc Rossz átlövés itt is és ott is, aztán a meccs legjobbja, Lukács villan meg ismét.

18. perc Kongói időkérés.

16. perc Ngombele átlövése a lécen csattan, Bordás beállóból a kapufára lő.

15. perc De csak addig, amíg Szikora passza után Lukács újra be nem ugorhat a hatosról. 10–4!

15. perc Bemutatót tartanak a csapatok kihagyott helyzetekből és rossz passzokból.

12. perc Újabb Lukács-labdavezetés, és most sem ront, Márton a bal szélről ballal a kapufát találja el. 9–4!

11. perc Elkezdődött az elszakadás, Lukács mehet ismét egyedül a kapusra, nem is rontja el a ziccert, beugrásból, majd sokpasszos akció után eredményes balról Márton.

9. perc Szikora mai legnagyobb bravúrja... majd Vámos legrosszabb passza, reméljük, utóbbi nagyon sok időre.

8. perc Vámos magabiztos a védekezésben is, Zácsikkal együttműködve meg pláne, hatalmas indítás, majd ziccergól Lukácstól.

6. perc Obangue Mgombele ravasz passza után beállóból dob gólt, Lukács a jobb szélről befelé ugorva, ballal hatalmas gólt ragaszt a kongói kapu bal felső sarkába!

6. perc Szikora védi Mgombele átlövését, Vámos beállóból dob szép gólt. Alakul. 4–1!

5. perc Planéta ballal a felugró kapus lába között talál be a kapuba.

4. perc A 17 esztendős Mgombele ismét megvillan, majd Bordást ellökik, hetes.

2. perc Mgombele átlövése jobb, a kapufa is segített neki, Vámos azonnal válaszol betörésből, majd ismét megveri egyedül a rendezetlen védelmet, Szikora védése után. 2–1!

1. perc Egy pontatlan Zácsik-átlövéssel.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A mieink tiszta fehérben, a kongóiak tiszta pirosban.

VB-ADATBANK ITT!

Csak úgy maradt volna esélyünk a továbbjutásra, ha a németek kikapnak Dél-Koreától. Mivel az ázsiaiak is még simán odaérhettek a továbbjutást jelentő pozícióba, számukra is komoly téttel bírt a meccs.

A német válogatott legyőzte Dél-Koreát a spanyolországi női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében, ezzel eldőlt, hogy a mieink már nem juthatnak tovább a csoportból. Emily Bölkék mellett már Dánia is biztos negyeddöntős.

KONGÓ
Olimpia: 6. (1980) – 1 részvétel
Vb: 12. (1982), 17. (2007), 20. (2009) 22. 1999, 2001) – 6 részvétel
Afrika-bajnokság: 1. (1979, 1981, 1983, 1985), 2. (1976, 1992, 1998, 2000),
3. (1987, 1989, 1991, 2006, 2008) – 23 részvétel
Magyar mérleg ellene: 4 mérkőzés, 4 győzelem, 146–62-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen: 2007. december 3., Nimes, vb-csoportkör. Magyarország–Kongó 33–20 (18–9). Legjobb magyar dobók: Görbicz, Tóth T. 8-8, Kovacsicz 5, Vérten, Mehlmann 3-3

Az idei vb-n Dél-Koreától 14, Dániától 15 góllal kapott ki, az utolsó csoportkörben viszont a 11-szer eredményes, Franciaországban légióskodó jobbszélső és csapatkapitány Diane Yimga vezérletével 11 gólos különbséggel kiütötte Tunéziát, így folytathatta a középdöntőben, amelyben szerdán 29–18-ra maradt alul a németekkel szemben. Yimga mellett egyébként még heten szerepelnek francia klubcsapatban, a többi kerettag otthon kézilabdázik.

Női válogatottunk története során az ötödik mérkőzését vívja a legutóbbi Afrika-bajnokságon a negyedik helyen végző Kongó ellen péntek este Granollersben. A két együttes az 1980-as olimpián, illetve az 1999-es, 2001-es és a 2007-es világbajnokságon találkozott egymással. A kongói csapat első győztes vb-meccsét a 2007-es franciaországi tornán könyvelhette el Japán ellen a csoportkörben.

„Hosszú ideje már mindig csak számolgatunk, és bízunk a szerencsében a nagy tornákon, de a válogatottnak nem a szerencsében kell bíznia, hanem mindent megtennie azért, hogy másoknak kelljen kalkulálniuk. Azonban mi is tudjuk, hogy van még lehetőség a negyeddöntőbe jutásra, de ez már nem csak a mi kezünkben van. Most a következő mérkőzéssel kell foglalkoznunk – monda Golovin, aki kitért a kongói csapatra is. – Fizikailag erős együttes, amely védekezésben keményen oldja meg az egy az egy elleni párharcokat. Ha elkezdünk egyénieskedni, nehéz dolgunk lesz a rendezett védelmével szemben.”

Golovin szerint az a különbség a nagy és a kis csapatok között, hogy a nagyok nem jönnek zavarba, ha az első percek után többgólos hátrányba kerülnek, ha az elején nem működik a játékuk, rendületlenül hisznek magukban, és nem tartanak az esetleges kudarctól.

„Mindig a szemük előtt lebegett, hogy vajon sikerül-e, emiatt nem tudtak felszabadultan játszani. Ha egy emberben vannak ilyen gondolatok, még tudjuk valahogy korrigálni, de most az látszott, mindenki fejében ez járt. Mindenki tudta, hogy a nyolc közé kerülés a cél, és miután a német meccs nem volt sikeres, aztán jött egy még jobb ellenfél, amely ellen nem működött a játékunk, leblokkoltunk. Mindenre fel voltam készülve, csak erre nem. Meglepetésként ért, hogy az egység a mérkőzés közben felbomlott, és csapat helyett egyének voltak a pályán. Ha ezt nem tapasztaljuk meg most, nem is tudnánk, hogy ilyen is előfordulhat. A jövőben arra is fel kell készülnünk, ha senkinek sem megy, akkor se kerüljünk hasonló szituációba, hanem megtaláljuk a módját, hogy ebből a lelkiállapotból kimozdítsuk a játékosokat.”

„Amikor ideérkeztünk, tudtuk, hogy fiatal és új csapatunk van, amellyel próbálunk építkezni. Sokan mondhatják, hogy ez dumának jó, de tényleg így van – magyarázta Golovin a magyar újságíróknak a csütörtöki sajtófélórán. – A vébé előtt arról beszéltem, stabilitásra törekszünk, ez az első három meccsen még megvolt, megfelelő volt a csapategység és a lányok lelkiállapota. Aztán egy nap alatt minden megváltozott. Mintha nem lettünk volna tisztában a saját erényeinkkel, és hogy kik vagyunk. Bármennyire profi egy válogatott, hasonló vereség után félve megy fel a pályára, és így nem lehet kézilabdázni. Ha bizonytalan vagy, mindegy, ki az ellenfél. Huszonnégy óránk van, hogy meggyőzzük a játékosokat, ez egy félresikerült meccs volt, és az igazi arcunkat az első három meccsen mutattuk meg. Azokra lehet építeni, a tegnapira nem.”

Nem hatott meglepetésként Golovin Vlagyimir megjegyzése arról, hogy nem a legjobb a hangulat a csapaton belül, a szakmai stáb azon van, hogy ebből az állapotból valahogy kimozdítsa a játékosokat. Ahogy arra már a dán meccs utáni gyorsértékelésében is utalt, az eredménynél is jobban zavarta, hogy a csapat nem azt az arcát mutatta, mint a csoportkörben.

A dánokkal szemben 11 góllal elveszített világbajnoki középdöntős mérkőzés másnapján a tanulságokról beszélt Golovin Vlagyimir. A magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya elmondta, nem számított rá, hogy meccs közben felbomlik a csapategység, emellett azt is kifejtette, mi különbözteti meg a legjobbakat a mezőny többi részétől.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A VILÁGBAJNOKSÁGRA – RÉSZLETES NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvár), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbszélsők:Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO) Jobbátlövők:Albek Anna (TuS Metzingen – Németország), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)
Irányítók:Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC SE), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Szabó Laura (MTK Budapest), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (Győri Audi ETO), Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Fodor Csenge (Győri Audi ETO)
Szövetségi kapitány:Golovin Vlagyimir

A világbajnokságon mérkőzésenként 16 játékos nevezhető.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–KONGÓ MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!