Elfogytunk... Tizenegy gólos vereség Dániától

2021.12.08. 20:20
A dán húsdarálóban felőrlődött a magyar csapat (Fotó: MTI)
A spanyolországi női kézilabda-világbajnokság középdöntős csoportkörének első fordulójában a magyar válogatott a számára kulcsfontosságú találkozón 30–19-re kikapott Dániától Granollersben, így a negyeddöntőbe kerülésre már csak matematikai esély maradt, és nem csak a mi kezünkben van a sorsunk.

25. NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (SPANYOLORSZÁG, DECEMBER 1–19.)
A III. SZÁMÚ KÖZÉPDÖNTŐS CSOPORT
DÁNIA–MAGYARORSZÁG 30–19 (15–11)
Granollers. Vezette:
D. Loncar, Z. Loncar (horvátok)
DÁNIA: REINHARDT – Jensen 1, Tranborg, Hojlund 2, Heindahl 2, ANNE M. HANSEN 5 (1), PEDERSEN 4. Csere: Sandra Toft (kapus), Haugsted 2, Burgaard 2, IVERSEN 3, Jörgensen 6 (3), Petersen, Möller 1, Friis 2, Böhme. Szövetségi kapitány: Jesper Jensen
MAGYARORSZÁG: Bíró B. – Lukács V. 1, Szöllősi-Zácsik 2, Bordás 2, Planéta, Vámos P. 3 (1), Márton G. 1. Csere: Szikora (kapus), Klujber, Háfra N. 2, Kácsor 4 (3), Tóth Eszter 2, Szabó Laura, Kovács Anett 2, Fodor Cs., Albek. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
Az eredmény alakulása: 8. p.: 1–3. 13. p.: 4–7. 17. p.: 8–7. 22. p.: 12–9. 34. p.: 18–12. 44. p.: 22–15. 53. p.: 27–16
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 7/4
Jesper Jensen:
– Büszke vagyok a csapatomra, hiszen erős ellenfelet győztünk le. A magyar válogatott sok tehetséget vet be, jól is szerepelt eddig a világbajnokságon, ezért kellő tisztelettel vártuk ezt a mérkőzést. Hatékonyak voltunk a kapuban, a gyors indításokkal pedig nyomást tudtunk gyakorolni a riválisra.

Miután a csoportkör utolsó fordulójában vereséget szenvedtünk a rivális németektől, lépéshátrányba kerültünk velük szemben, így aztán a negyeddöntőbe jutás szempontjából hatványozottan fontossá vált a dánok elleni találkozó a középdöntőben.

Bár Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány a mérkőzés előtti napon nem sok esélyt jósolt Klujber Katrin játékára, az FTC combizomsérülést szenvedő jobbátlövője már az első felállt fal elleni támadásunknál pályára került. A 100. válogatott meccsét játszó Bíró Blanka maradt a kapunkban, a németek ellen mutatott formája alapján nem is volt ok a változtatásra, és több védést bemutatott az elején. A fal is jól zárt előtte a meccs első negydében, a dánok a hatodik percben szerezték meg az első góljukat. Klujber mozgásán viszont látszódott, hogy nem százszázalékos, így Háfra Noémi jött be a helyére. Különböző posztokról szereztük a góljainkat, és mivel hátul stabilak voltunk, tartottuk a korán megszerzett előnyt. Kácsor Gréta szintén játékra jelentkezett, és ha már ott volt, értékesített egy hetest.

A gondok a félidő második felében jelentkeztek. Támadásban elszórtunk labdákat, amiből építkezhettek a dánok, valamint Althea Reinhardt is útját állta a lövéseinknek, a győri Anne Mette Hansen harmadik góljával 8–7-re már az ellenfél vezetett. Golovin időkérését követően négy dán gól után voltunk újra eredményesek. Védekezésben nem tudtunk mit kezdeni a dán beállókkal, de betörésekkel is rést találtak a falunkon. A belső posztokon kevertük a kártyát, egyszerre volt fenn a két irányítónk, ám nehezen találtuk a megfelelő (lövő)helyzetet. A hibák mellett tíz perc alatt csak egy gólt szereztünk (Márton Gréta először rontott a vb-n, bár úgy tűnt, beléptek elé), a dánok ezalatt ötöt tettek közé, és a szünetben 15–11-re vezettek.

Szikora Melinda érkezett a kapuba, míg pár perc után Háfrát Kácsor váltotta. Hatgólos különbségnél már nagyon nehézzé vált a helyzetünk. Kácsorban megvolt a vállalkozókedv, de a Vác átlövőjét is sokszor megállították. Jesper Jensen a kapusát beállóra cserélve hét mezőnyjátékossal küldte fel a csapatát, miután kicsit megállt a dánok gépezete. Válaszul Szöllősi-Zácsik jött ki zavaróba, így viszont nagyobb helyek maradtak a hatoson.

Reinhardt sajnos sokkal több védésnél járt, mint a kapusaink (összesen 17-tel zárt, amiért a meccs legjobbjának is megválasztották), ráadásul tiszta helyzetekben is hárítani tudott. Ha ez nem lenne elég, kétszer üres kapura blokkolták a kísérletünket, így nem volt esélyünk feljebb zárkózni, a különbség egyre nőtt. A hitünk is elfogyott, és a meccs utolsó negyedében mindössze háromszor találtunk be, a dánok így fölényesen, 30–19-re nyertek.

Matematikai esély még maradt a továbbjutásra, ehhez az kell, hogy a magyar, német, dél-koreai hármas között alakuljon ki hármas holtverseny a végelszámolásnál, aminek egyik alapfeltétele, hogy az ázsiaiak legyőzzék pénteken a németeket. A mieinkre két nap múlva 18 órától Kongó vár, addigra már tudni fogjuk, maradt-e valós tétje a mérkőzésnek.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, nagyon nyertek a dánok. 30–19

60. perc: Nem sikerült Háfrának belőnie, a másik oldalon Friis szerzett még egy gólt úgy, hogy rálépett a vonalra, hogy tovább keserítsen bennünket. 30–19

59. perc: Jörgensen úgy ment előre, mint egy tank, nem tudták megállítani, erre kegyetlenül kilőtte a bal felsőt. 29–19

58. perc: Szikora újabb védése után Albek lőtt mellé.

58. perc:Kölcsönös rontások után szerencsés gólt szereztünk, Tóth átlövése a védők kezéről pattant a bal alsóba. 28–19

56. perc: Jörgensen cselezte ki Albeket, majd nagyon könnyen szerzett gólt. 28–18

56. perc: Dán időkérés.

56. perc: Rossz passz a dánoknál, Háfra a saját térfelünkről lőtt gólt az üres kapuba. 27–18

55. perc: Tóth Eszter harcolt ki hetest belül védekezés miatt. A hetest Vámos kihagyta... Reinhardt hihetetlen... Demoralizáló.

54. perc: Jörgensen lőtt kapufát, de a kipattanót megszerezték. Jörgensen megint ellőtte, Szikora viszont védett.

53. perc: Albek tört előre ellenállhatatlanul, aztán mégis megállították, hetest érően. A hetest Vámos a kapu jobb oldalába dobta. 27–17

52. perc: A dánok viszont bedobják, most éppen Friis ejtett a bal szélről remek gólt. 27–16

52. perc: Lukács próbálkozott a jobb szélről, de nehéz a kapus hasán keresztül gólt dobni.

52. perc: Szikora védett nagyot, de mivel Tóth lerántotta az ellenfelét, hetes. A hetest Jörgensen a bal alsóba dobta. 26–16

51. perc: Kácsor nagyon magasan lőtt a kapu fölé.

50. perc: Megint üres kapuval a hátuk mögött játszottak, de ezúttal támadófaultot fújtak. Elrontottuk a támadást, Jensen pedig lerohanásból növelte kilencre a különbséget. 25–16

50. perc: Albek vállalt el egy lövést, leblokkolták, így mondjuk könnyű...

49. perc: A játék képe alapján ez a meccs eldőlt, de a különbségen még faraghatunk.

49. perc: Magyar időkérés.

49. perc: Iversen kapot szép passzt láb között, és be is dobta a jobb alsóba. 24–16

49. perc: Ezekben a percek most nagyon rossz a látvány. Most éppen labdát szereztünk, Szabó akart az üres kapuba lőni, de lesáncolták...

48. perc: Még szerencsénk sincs, Vámos nagy lövése a kapus kezéről a kapufára pattant, onnan pedig kifelé.

47. perc: Hét a hat elleni játékot gyakorolják a dánok, mintha csak edzőmeccs lenne, és Möller szabadon maradt, be is lőtte. 23–16

46. perc: Zácsik most valóban helyzetbe került, de betörés utánReinhardtot találta telibe.

45. perc: Jörgensen belemenése után passzívig játszottunk, Zácsikot viszont leblokkolták. Tranborg ezen jól felbátorodott, a lövése a lécről ment fölé.

45. perc: Kácsor vállalkozik, és ennek gól lett az eredménye. 22–16

44. perc: Kovács a harmadik helyzetét már elhibázta, de a dánok a kapufát találták el. A kipattanót Vámos ellőtte üres kapura, de blokkolták... Mi meg leblokkoltunk, Iversen lőtt gólt beállóból. 22–15

43. perc: Kovács Anett harcolt ki lövőhelyzetet és szép gólt, de szinte pillanatok alatt kaptunk egy gólt a dánoktól, konkrétan Haugstedtől. 21–15

42. perc: Addig-addig járatták a labdát, amígy Pedersen szabadon maradt a bal szélen, és tűpontosan lőtte ki a bal alsót. 20–14

41. perc: Dán időkérés.

40. perc: Nehéz volt lövőhelyzetet kialakítani, Kácsor így is ellőtte, de a blokkról ment mellé a labda. Aztán megint Kácsor próbálkozott, de túl átlátszóan. Védett a kapus.

40. perc: Nem siettek a dánok támadásban, passzívot is jeleztek a bírók, majd elvették tőlük a labdát.

39. perc: Szikora védett egy ziccert, gyorsan, indultunk, Zácsik azonban belemenéssel vetett véget a támadásunknak.

37. perc: Jó blokk után Fodor csípett el egy labdát, majd Kácsor lőtt, előbb a védőkbe, de a lepattanót megszerezte, újra beugrott, hetest kapott belül védekezésért. A hetest Kácsor kihagyta.

37. perc: Emberelőnyben Kovács kapta a jobb szélen, nem volt valami jó a szög, mégis belőtte a kapu jobb oldalába. 19–14

36. perc: Pedersen kapta a labdát a bal szélen, volt is ideje beugrani, ráadásul a rövid alsóba lőtt. Dühítő. 19–13

35. perc: Talán Vámos az egyetlen, akinek a dinamikájával nem tudtnak mit kezdeni, most ellökték egy hetesért, ráadásul emberelőnyt is kaptunk. A hetest Kácsor kegyetlenül belőtte a jobb alsóba. 18–13

34. perc: Höjlund betörésből került helyzetbe, de Vámos visszahúzta, hetes. A hetest Jörgensen a léc alá ejtette. 18–12

33. perc: Háfra ellépte, sokáig támadtak a dánok, majd elvesztették, de némileg érthetetlen módon a bírók visszaadták nekik a labdát. Golovin reklamált, sárgát kapott.

32. perc: Eladott labdával jelentkezett Háfra, aminek az lett a vége, hogy Hansen a szokásos „szaladós” góljával növelte az előnyüket. 17–12

31. perc: Két gyors gól, előbb Bordás lőtt beállóból szépen a hálóba, majd gyorsan indultak a dánok, Haugsted állította vissza a különbséget. 16–12

31. perc:Elkezdődött a második félidő.

A mai teljesítmény kevés volt a dánok ellen (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, négy góllal vezetnek a dánok. 15–11

30. perc: Burgaard lövését Bíró kivédte, de elkapkodtuk a támadást, maradt a dánoknak 20 másodpercük az utolsó támadásra.

29. perc: Hú, ez nagy gól volt! Zácsik átlövésből nagyon bevágta a léc alá. 15–11

28. perc: Fodor nem tudta megállítani szabályosan az ellenfelét, jöhetett a dán hetes, amelyet Jörgensen a kapufa segítségével dobott be. 15–10

27. perc: Újabb rossz lövéssel jelentkeztünk, ezúttal Tóth Eszter lövése ment mellé.

27. perc: Pedersen emberelőnyben üresen álldogált, kapott egy labdát, és a bal felsőbe lőtt. Már négy oda. 14–10

26. perc: Ez sem ment be... Márton kapott labdát a bal oldalon, és a rövidbe akarta dobni, de erre számított a kapus.

25. perc: Hansen megint eladta az elfutást a fal alőtt, Bordás meg lerántotta. Persze hogy két perc. Jörgensen került helyzetbe lehetletfinoman, és a jobb alsóba lőtt. 13–10

24. perc: Pedersen balról ejteni próbált, de a kaput sem találta el. A magyar támadás végén Lukács lényegében eltalálta a kapust.

24. perc: Vámos adott jó labdát Tóthnak, aki kissé jobbról a kapu jobb oldalába lőtt. 12–10

23. perc: Jörgensen szerencsére fölépattintott, ez már kellett.

22. perc: Zácsik pillanatok alatt ellépte, emberhátrányban ez nem fér bele...

22. perc: Bíró védett egy ziccert, de a kipattanó is a dánoké lett. Jó lett volna kivédekezni ezt a támadást, de nagyon egyedül maradt a bal szélen Pedersen, és belőtte. 12–9

21. perc: Szabó visszahúzta Hansent, ki is küldték két percre.

21. perc: Háfra kétszer is lőhetett volna, végül a másodikat elvállalta, de a labda a léc fölött hagyta el a játékteret.

20. perc: Höjlund valahogy két embert is megvert lábbal, már ott is volt a hatoson, onnan meg belőtte... 11–9

20. perc: Emberelőnybe kerültünk, Vámost állították meg szabálytalanul. Hetes is, amelyet Kácsor a jobb alsóba pattintott. 10–9

19. perc: Szabó kihagyta a helyzetét beállóból, a másik oldalon viszont Iversen szintén beállóból a bal felsőbe lőtt. 10–8

18. perc: Ó, de kár! Hansen tört be két védő közé, majd a rövid sarokba lőtt. Talán védhető lett volna. 9–8

18. perc: Vámos passzt imitált, majd remekül elmozdult, és a jobb alsóba bombázott. 8–8

18. perc: Magyar időkérés.

17. perc: Fordítottak a dánok, Hansen futott el a védőfal előtt, majd hirtelen visszafordult, és jobbról a jobb alsóba lőtt. 8–7

17. perc: Zácsik vállalta el messziről, de a labda középre tartott, Reinhardt ki is védte.

16. perc: Máris egyenlő. Burgaard bejátszását Heindahl lekapta, befordult, és a jobb alsóba lőtt. 7–7

16. perc:Passzívig ment a magyar akció, Háfra alulról lőtte el, de Reinhardt számított rá, kitolta a labdát a bal felsőből.

15. perc: Újabb rossz passz Zácsiktól, Burgaard megint ellőtte, és most szerencséje volt, mert a blokkról pattant a hálónkba a labda. 6–7

14. perc: Burgaard vállalt el egy átlövést vagy tíz méterről, és a labda a hálóba vágódott. 5–7

14. perc: Újabb technikai hiba a dánoknál, de sajnos Zácsik fennakadt a védőkön, és rosszul passzolt.

13. perc: Heindahl ejtését Bíró lekapta, gyorsan indultunk, Lukács szabadon maradt a jobb oldalon, és a rövid alsóba pattintott. 4–7

12. perc: Vámos ellenállhatatlanul tört be, visszahúzták, hetes és két perc. A hetest Kácsor a bal alsóba lőtte. 4–6

12. perc: Kár volt, mert Höjlund átlövésből lőtt nagy gólt a léc alá. 4–5

11. perc: Zácsik tört be, csak belül védekezéssel tudták megállítani, hetes. A hetest Klujber lőtte, de Reinhardt védett.

11. perc: Heindahl szabálytalanul csinált magának helyett, így jöhetett a magyar csapat.

10. perc: Újabb gyors magyar akció végén Bordás futott üresbe, kapta a labdát, és a jobb alsóba lőtt. 3–5

9. perc: Hetest kaptak a dánok, amelyet Hansen Bíró fölött lőtt a hálóba. 3–4

9. perc: Hansen kígyózott át a védőfalon, nem volt ellenszer. A másik oldalon viszont Vámos pillanatok alatt visszaállította a különbséget. 2–4

8. perc: Gyorsan vittük végig az akciót, Háfra passzt imitált, majd váratlanul kissé jobbról a rövidbe lőtt. 1–3

7. perc: Lukács lopott labdát, de inkább a megfontolt támadás mellett döntöttünk. Passzívig játszottunk, de elvették a labdát. Haugsted rossz lövése Bíró zsákmánya lett.

7. perc: Heindahl maradt teljesen egyedül a hatoson, kapta is a labdát, és kíméletlenül kilőtte a jobb felsőt. 1–2

6. perc: Dadogott a dán kezekben a labda, ezt használta ki Planéta, és ellopta tőlük. Zácsik lövése a blokkról ment mellé, folytathattuk a támadást, Vámos lövését viszont Reinhardt fölétolta.

5. perc: Balra játszották ki a támadást a dánok, Pedersen viszont mellélőtt. A másik oldalon gyorsan támadtunk, és Zácsik lőtt szép gólt betörésből. 0–2

3. perc: Rossz dán lövést védett könnyen Bíró, a labdát megjárattuk, majd Klujbert kapták el, mielőtt betörhetett volna. Lukács került végül helyzetbe, de fölélőtt a jobb szélről..

2. perc: Belemenést fújtak a dánoknál, gyorsan indultunk, de visszarendeződtek. Jöhetett a felépített akció, amelynek a végén Márton a bal szélről bevágta a bal felsőbe. 0–1

1. perc: Hansen lőtt középre, Bíró testtel hárította lövést. A másik oldalon Zácsik lövése nem találta el a kaput.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a dánok piros-fehérben, a magyar csapat fehér-zöldben játszik.

ELŐZMÉNYEK

A dánok a granollersi F-csoportban Tunéziát 19, Kongót 15, Dél-Koreát pedig 12 góllal intézték el. Nem túlzás azt állítani, hogy a vébén az eddigi legnagyobb erőpróba a mieink és a németek ellen vár rájuk a középdöntőben. Nagy tornán ezt megelőzően öt éve, a 2016-os svédországi Európa-bajnokságon találkoztunk a skandinávokkal, akik 23–19-re nyertek a csoportkörben. A legutóbbi vb-meccset viszont a mieink nyerték meg 2015-ben Herningben, Dániában 29–22-re, szintén a csoportkörben.

A magyar együttes számára kulcsfontosságú lesz a dánok elleni találkozó, mert vereség esetén elveszítheti a reális esély a célként és elvárásként megfogalmazott negyeddöntőbe kerülésre.

„Kellett ápolni a játékosok lelkét, de kedd reggeltől már úgy láttam, próbálják elfelejteni az utolsó csoportmeccset– mondtaGolovin Vlagyimir.Az is érződik, hogy néhányan, akik eddig sokat voltak a pályán, már nagyon fáradtak, néhányan kevésbé. Ha fáradt is vagy, de nyertél, nem érzed annyira kimerültnek magad, mint ha veszítettél. De szerdára rendben lesz mindenki. A dánok eddigi összecsapásaiból sok mindenre nem lehet következtetni, hiszen akikkel eddig találkoztak, például Dél-Korea és Tunézia, teljesen más kézilabdát játszanak, mint amihez hozzá vagyunk szokva. Zárt, magas hatosfalas védekezéssel kényszerít átlövésekre a dán válogatott, ezeket a helyzeteket pedig San­dra Toft jól szűri a kapuban, és a védései nyomán próbálnak aztán indulni. Ettől függetlenül szerintem támadásban a dánokkal szemben könnyebb lesz a dolgunk, mint a németek ellen volt.”

ELLENFÉLNÉZŐ: DÁNIA
Olimpia:
1. (1996, 2000, 2004), 9. (2012) – 4 részvétel
Vb:
1. (1997), 2. (1962, 1993), 3. (1995, 2013), 4. (2001, 2005, 2011), 5. (1957, 1965, 2009) – 21 részvétel
Eb:
1. (1994, 1996, 2002), 2. (1998, 2004), 4. (2010, 2016, 2020), 5. (2012) – 14 részvétel
Magyar mérleg ellene:
51 mérkőzés, 26 győzelem, 3 döntetlen, 22 vereség, 1084–1061-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen:
2018. 11. 25., felkészülési mérkőzés, Oslo. Dánia–Magyarország 23–16 (10–8)
Legjobb magyar dobók: Planéta 5, Tóth G., Tóvizi, Kiss N. 2-2

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A VILÁGBAJNOKSÁGRA –RÉSZLETES NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvár), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbszélsők:Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO)Jobbátlövők:Albek Anna (TuS Metzingen – Németország), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)
Irányítók:Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC SE), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Szabó Laura (MTK Budapest), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (Győri Audi ETO), Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Fodor Csenge (Győri Audi ETO)
Elkülönítve:Schatzl Nadine (Győri Audi ETO) – pozitív koronavírusteszt
Szövetségi kapitány:Golovin Vlagyimir
A világbajnokságon mérkőzésenként 16 játékos nevezhető.

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja:Nedelykov Tamás, Papp Bálint