485 nap elteltével futottak ki újra a csapatok a jégre
485 nap elteltével futottak ki újra a csapatok a jégre
A nyitónap legnagyobb balekjának valószínűleg a bostoni Tom Fitzgerald bizonyult: ő a Montreal elleni találkozó utolsó három percében kétszer is kiállíttatta magát bottal akasztásért, és a második emberelőnyből a Canadiens meg is szerezte a győztes gólt - tizenegy másodperccel a meccs vége előtt. Persze a kanadaiakat sem kellett félteni, ami a felesleges kiállításokat illeti, ám a Boston hét emberelőnyt volt képtelen kihasználni, ami végül a győzelembe került a Maciknak.
A szezonnak nagy reményekkel nekivágó Pittsburgh is elsősorban harmatos előnykihasználásának köszönheti a vereséget. A New Jersey Devils tizenegy kiállítást kapott Mario Lemieux csapata ellen, nagy részét olyan vétségekért, amilyenek fölött két éve még szemet hunyt volna a legszigorúbb bíró is. Ám a fenomenálisan védő, az első nyolc percben (amikor a Penguins gyakorlatilag folyamatosan öt a négy ellen játszhatott) elképzelhetetlen bravúrokat is bemutató Martin Brodeur egymaga állította meg a pittsburghi rohamokat, miközben a Devils sorra használta ki a gyengén muzsikáló pingvin-védelem megingásait. Ráadásul a newarkiak öt góljából kettő igencsak szerencsésen pattant a Penguins kapujába. Lemieux-ék egyetlen vigasza az lehet, hogy bár a nagynevű veteránok egyenlő létszám mellett szinte észrevehetetlenek voltak, a 18 éves Sidney Crosby, az elmúlt húsz év legígéretesebbnek tartott fiatalja csinált szép dolgokat a jégen debütálása alkalmából, és egy gólpasszt is adott.
A Columbus újonc kapusa, Pascal Leclaire máris megtapasztalhatja, milyen kemény is az NHL
Egy mondatban emlékezzünk meg egy másik nagyon várt újoncról is: A washingtoni Alekszander Ovecskin, a 2004-es játékosbörze első választottja élete első NHL-meccsén két góllal vette ki részét csapata Columbus Blue Jackets elleni győzelméből.
A Los Angeles is nehezen alkalmazkodott az új szabályokhoz: a Kings tizenhat büntetést szedett be a Dallas ellen, és a Vas Jánost egyelőre a farmcsapatban foglalkoztató Stars két lehetőséget ki is használt. A kaliforniaiak már az első harmadban négygólos előnyhöz jutottak, de aztán fordított a texasi gárda, amely utoljára 1997-ben mutatott be ekkora rohamot.
A nagycsapatok közül meglepő vereséget szenvedett a Philadelphia: a Flyers a papíron jóval gyengébb New York Rangerstől kapott ki 5-3-ra hazai jégen. A Philly 3-1-re még vezetett, de aztán többek közt Jaromir Jagr két emberelőnyös találatával megfordították a meccset a Parkőrök. A Rangers első gólját egy régi ismerős, a tavaly a Ferencvárost erősítő hátvéd, Jason Strudwick szerezte.
Betalált a nyitónapon a másik ex-ferencvárosi NHL-es, az anaheimi Rob Niedermayer is: a jobbszélső emberhátrányból szerezte meg csapata ötödik gólját a Chicago Blackhawks elleni győzelem alkalmával.
Győzelemmel, nem is akármilyennel nyitott a Detroit is: a Red Wings bő fél harmad alatt elintézte a St. Louist, bár a fölényes siker valódi értékét elég jól mutatja, hogy a Blues hatvan perc alatt mindössze tizenhárom lövést volt képes kapura küldeni.
A holtszezonban igencsak meggyengült Colorado Avalanche máris elszenvedte első vereségét: az Edmonton 24 másodperc után szerzett vezetést a Lavinák ellen, akik háromszor ugyan egyenlítettek, de az utolsó szó az első Oilers-találatot is jegyző Shawn Horcoffé volt.
Andrew Raycroft, a Boston kapusa mindent megpróbált a Montreal ellen, de Jan Bulis kifogott rajta
Izgalmas meccset játszott a legutóbbi alapszakasz két legjobb kanadai csapata, a Toronto és az Ottawa. A Senators a svéd szélső, Daniel Alfredsson remeklésének köszönhetően szerezte meg a győzelmet, aki a rendes játékidő utolsó hat percében kétszer is betalált, majd a hosszabbítás utáni büntetőpárbajban is eredményes volt. A Leafsnél a vereség mellett az is aggodalomra adhat okot, hogy a kapitány, Mats Sundin a találkozó hetedik percében szó szerint szembetalálkozott egy felpattanó koronggal, és felrepedt a szemhéja. "A szemgolyója rendben van, de a körülötte lévő terület megsérült. Egyelőre nem tudjuk, mennyire súlyos az eset" - árulta el Pat Quinn, a Juharlevelesek edzője.
A bajnoki címvédő Tampa Bay hozta a papírformát és bedarálta a fiatal Carolinát, a Nashville pedig egy igen szerencsés góllal verte a San Josét: Scott Hartnell csak rápöttyintette a korongot a kék vonalról, de a Sharks portása, Jevgenyij Nabokov az előtte korcsolyázóktól nem vette észre, hogy az a lába mellett a kapuba csúszik.
Egy Laokoón-csoport a Calgary-Minnesota meccsről
A tavalyi nagydöntős Calgary Flames gólzáporos meccsen kapott ki a jóval kevesebbre taksált, de az első harmadban ellenállhatatlanul támadó Minnesotától, ahol Marc Chouinard az idei szezon első mesterhármasát szerezte. A Vancouver Canucks soraiban a majd' másfél éves eltiltása után visszatérő Todd Bertuzzival szoros meccsen győzte le a szimpatikusan kemény, lelkes, hajtós hokit játszó, Wayne Gretzky által edzett Phoenix Coyotest.
A Floridában a magasabb fizetést hiába követelő, de ettől csak még elszántabbnak tűnő kapus, Robert Luongo 34 lövést hárítva shutouttal indította az évet a félelmetes atlantai támadósor ellen, társai pedig két gólt azért csak belőttek az egyik legjobb csatárát, az orosz Ilja Kovalcsukot bérvita miatt nélkülöző Thrashersnek. A nyitónap leggólgazdagabb meccsén pedig a Buffalo Sabres annak ellenére elverte a New York Islanderst, hogy fiatal kapusuk, Ryan Miller ritka nagy leventególt kapott: egy a harmadba belőtt korongot akart megjátszani, de az egy jégszilánkon irányt változtatva a lábai között a hálóba csorgott.
NHL, alapszakasz, 1. játéknap Montreal-Boston 2-1 | N.Y. Islanders-Buffalo 4-6 |
N.Y. Rangers-Philadelphia 5-3 | Columbus-Washington 2-3 |
Atlanta-Florida 0-2 | Ottawa-Toronto 3-2 (büntetőkkel) |
Pittsburgh-New Jersey 1-5 | Carolina-Tampa Bay 2-5 |
St. Louis-Detroit 1-5 | San Jose-Nashville 2-3 |
Anaheim-Chicago 5-3 | Calgary-Minnesota 3-6 |
Los Angeles-Dallas 4-5 | Colorado-Edmonton 3-4 |
Phoenix-Vancouver 2-3 | |