Feröer kipipálva - megvan a Nationalelf 500. győzelme

2012.09.07. 22:54
Szemben a mérkőzés hőse, a kétgólos Mesut Özil (Fotó: Action Images)
A német válogatott péntek este Hannoverben 3–0-ra legyőzte a becsülettel küzdő, szívós Feröert a 2014-es brazíliai labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőjének C-csoportjában. Ez volt a Nationalelf történetének 500. győzelme 1908 óta.

NÉMETORSZÁG–FERÖER 3–0

A német válogatott június 22-e, Görögország 4–2-es legyőzése óta várt a pillanatra, hogy megszerezze története 500. győzelmét. A görögök Eb-negyeddöntőbeli felülmúlása a 499. meccssiker volt a sorban, de a Nationalelf sem az Olaszország elleni Eb-elődöntőben (1–2), sem az Argentína elleni augusztusi felkészülési mérkőzésen (1–3) nem tudta megtenni a mérföldkőhöz szükséges aprócska lépést. Ezúttal azonban igen.

A házigazdák kezdő tizenegyéből a balhátvéd, Marcel Schmelzer kidőlt az utolsó pillanatban, ezért Holger Badstuber középről kikerült a bal szélre, míg a megüresedett helyre a kispadról Per Mertesacker szállt be a hátsó alakzatban. Schmelzer kiesésével csak hárman képviselték a bajnok Dortmundot az AWD-Arenában: a Mertesacker melletti másik belső bekk, Mats Hummels, továbbá a két ifjú titán (előrébb), Mario Götze és Marco Reus. (A dortmundi különítményt M betűsök alkották tehát: Mats, Mario és Marco...)

„Jó rajtra van szükségünk, a kellemetlen dolgokat magunk mögött kell hagynunk” – vezette fel a találkozót a jó formában lévő, a Bundesliga góllövőlistáját három góllal vezető Thomas Müller. Ami a további felvezetést illeti: a német U21-es nemzeti együttes a meccs előtt 3–0-s győzelmet aratott Fehéroroszország felett Eb-selejtezőn, kilencből a kilencedik diadalát jegyezve csoportjában.

Ahogy várni lehetett, német rohamokkal indult a mérkőzés, az első tíz percben Sami Khedira két alkalommal is veszélyeztetett, előbb ballal, majd jobbal lőtt mellé, utóbbi esetben a kapus segítette oldalra a labdát. A 19. percben Miroslav Klose próbálkozott fejjel megszerezni 123. válogatott fellépésén a 65. gólját (mindkét adat második a német örökrangsorban), de nem sikerült neki, hiába emelkedett liftként a fellegekbe. Müller középre tartó közeli löketét védte a rendkívül sokat foglalkoztatott feröeri hálóőr, aki pillanatokkal később Reus közeli kapáslövését is hatástalanította (kitolta szögletre) nagy bravúrral. Még mindig csak a 22. percben jártunk.

A 28. percben Götze a tizenhatosra betörve keresztben átkígyózott a vendégek védelmén, s jobbal az ellentétes, jobb sarokba lőtt – Gunnar Nielsen ezúttal már tehetetlen volt. 1–0

Az egykori 84-szeres dán válogatott Lars Olsen csapata (a mester 1992-ben Eb-t nyert a „dinamitok” csapatkapitányaként) a folytatásban is a védekezéssel törődött leginkább, s az 54. percig ki is húzta újabb kapott találat nélkül. Akkor azonban Müller egy ellentámadást végigvezetett a feröeri térfél jobb oldalán, centerezését pedig Mesut Özil kapásból a hálóba vágta. 2–0

A 71. percben Özil háromgólosra növelte a hazaiak előnyét, miután a hálóba belsőzte Reus passzát. Eldőlt. 3–0

A német felnőttegyüttes este lemásolta a délután pályára lépő „kicsiket": 3–0-s sikerrel lépett túl ellenfelén. Joachim Löw 85. mérkőzésén az 58. győzelmét könyvelte el a német válogatott kispadján, hozzásegítve a Nationalelfet 1908 óta íródó története félezredik diadalához.

LABDARÚGÓ-VB 2014, EURÓPAI SELEJTEZŐK

C-CSOPORT

NÉMETORSZÁG–FERÖER 3–0 (1–0)

Hannover, 43 000 néző. V: Madden (skót)
Németország: Neuer – Lahm, Mertesacker, Hummels, Badstuber – Khedira – T. Müller (Schürrle, 68.), Götze (Draxler, 87.), Özil, Reus – Klose (Podolski, 75.). Szöv. kapitány: Joachim Löw
Feröer: Nielsen – Naes, Baldvinsson, Faerö, Justinussen – Hansson – Holst, Benjaminsen – Samuelsen (Elttör, 65.), Udsen (S. Olsen, a szünetben) – Edmundsson (K. Olsen, 85.). Szöv. kapitány: Lars Olsen
Gólszerző: Götze (28.), Özil (54., 71.)

KAZAHSZTÁN–ÍRORSZÁG 1–2 (0–0)
Asztana. V: Ionut (román)
Kazahsztán: Szigyelnyikov – Kirov, Kiszlicin, Muhtarov, Nurdauletov – Koniszbajev (Gridin, 86.), Bogdanov, Osztyapenko, Smidtgal – Nuszerbajev (Dzsolcsijev, 69.), Rozskov. Szöv. kapitány: Miroslav Beránek
Írország: Westwood – O’Shea, St. Ledger, O’Dea, Ward – McGeady, Whelan, J. McCarthy, Cox (Doyle, 58.) – Keane, Walters (Long, 71.). Szöv. kapitány: Giovanni Trapattoni
Gólszerző: Nurdauletov (37.), ill. Keane (89. – 11-esből), Doyle (90.)