Lisszaboni dráma és az orosz „lapkirály” - emlékezetes párharcok az Eb-csoportokból

Vágólapra másolva!
2011.12.04. 13:21
null
Trajanosz Dellasz fejese Eb-döntőt ért a görögöknek a csehek ellen (Fotó: Action Images)
Címkék
Péntek este Kijevben tartották a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság sorsolását. Az A-csoport a görögökkel, a csehekkel, az oroszokkal és a házigazda lengyelekkel messze a leggyengébb, míg a B-csoport brutális, ugyanis egymás mellé került Németország, Hollandia, Dánia és Portugália. A C-csoportban nem lesz könnyű dolguk a horvátoknak és az íreknek a két favorit, a címvédő Spanyolország és Olaszország mellett, míg a D jelű kvartettben a másik házigazda, Ukrajna Angliával, Svédországgal és Franciaországgal találkozik. Videós összeállításunkban megnézheti a csoportok csapatainak emlékezetes összecsapásait!

Este 18 órától Lengyelország–Görögország mérkőzéssel indul 2012. június 8-án a labdarúgó Európa-bajnokság, majd 20.45-től az Oroszország–Csehország összecsapással folytatódik. Az A-csoport messze a leggyengébb tűnik, de a csapatok korábban már játszottak egymással izgalmas mérkőzéseket. Az egyik ilyen a 2004-es Eb-elődöntő volt, amelyen a görög Trajanosz Dellasz fejese döntött a csehek ellen. Utóbbiak tizenöt évvel ezelőtt többek közt az oroszokkal voltak egy csoportban.

Az angliai tornán Csehország két góllal is vezetett, ám a szbornaja Alekszandr Mosztovoj vezetésével nemcsak hogy utolérte riválisát, de a 85. percben már a vezetést is megszerezte. Azonban Vladimír Smicer három perccel később egyenlített, és ez a gól a végelszámolásban rendkívül sokat jelentett: a későbbi finalista csehek Németország mögött továbbjutottak a csoportból.

GÖRÖGORSZÁG–CSEHORSZÁG 1–0

CSEHORSZÁG–OROSZORSZÁG 3–3

A B jelű kvartett a legnehezebb. Bár a legnagyobb rangadó, a Németország–Hollandia ütközetet csak a 2. fordulóban rendezik, a portugálok és a dánok elleni meccsek is tartogathatnak izgalmakat. A németek legutóbb egy felkészülési mérkőzésen találkoztak az oranjéval, és akkor Hamburgban sima 3–0-s hazai siker született. Emlékezetes összecsapásuk volt a feledhetetlen 1974-es világbajnoki döntő, ahol a korai holland gól ellenére 2–1-es nyugatnémet siker született.

HOLLANDIA–NSZK 1–2 (1974)

NÉMETORSZÁG–HOLLANDIA 3–0

A dán–portugál párharc az utóbbi években remek csatákat hozott, melyek közül a legizgalmasabb egy 2010-es vb-selejtező volt. Portugália hazai pályán a 86. percben megszerezte a vezetést (2–1), ám a vendégek Christian Poulsen és Daniel Jensen 90. perc után szerzett góljával megnyerték a meccset.

PORTUGÁLIA–DÁNIA 2–3 (2009)

Valószínűleg sokak emlékezetében él még a 2006-os világbajnokság, ahol a legjobb tizenhat között találkozott a holland és a portugál nemzeti csapat. Az eredmény ez esetben másodrendű – Maniche találata döntött (1–0) –, ugyanis Valentin Ivanov játékvezető lapjárása igencsak összekuszálta a szálakat. Az orosz bíró Costinhát, Decót, míg a hollandoktól Khalid Boulahrouzt és Giovanni van Bronckhorstot is kiállította a „nürnbergi csatában", és további hat játékosnak adott sárga lapot.

PORTUGÁLIA–HOLLANDIA 1–0 (2006)

A C-csoport leginkább várt mérkőzése a Spanyolország–Olaszország összecsapás lesz, amelyet június 12-én rendeznek. A címvédő és a squadra azzurra legutóbb Eb-n a 2008-as torna negyeddöntőjében találkozott, amely végül tizenegyesekkel dőlt el. Legutóbb Bariban egy felkészülési meccsen ütköztek meg, amelyen Riccardo Montolivo és Albert Aquilani góljára csupán Xabi Alonso válaszolt, így Cesare Prandelli csapata visszavágott.

SPANYOLORSZÁG–OLASZORSZÁG 0–0 – TIZENEGYESEKKEL 4–2 (2008)

OLASZORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 2–1

Az olaszok számára Horvátország egyáltalán nem szimpatikus ellenfél. Egy 2006-os felkészülési találkozón 2–0-ra, a 2002-es vb egyik csoportmeccsén és az 1996-os Eb hazai selejtezőjén 2–1-re kaptak ki, idegenben pedig kétszer döntetlent játszottak vele.

OLASZORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 1–2 (2002)

OLASZORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 1–2 (1994)

Bár az ír–spanyol meccsek nem tartoznak a legemlékezetesebb párharcok közé, egy 1982-es Eb-selejtezőre nem szívesen gondolnak vissza a déliek. A dublini meccsen hiába vezettek 3–1-re is a vendégek, a korábbi Manchester United-játékos, Ashley Grimes vezérletével egyenlítettek az írek.

ÍRORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 3–3

A D-csoport rögtön a Franciaország–Anglia rangadóval indul. A két fél 2004-es Eb-csoportmeccse Zinedine Zidane-ról szólt, aki a 90. és a 93. percben szerzett góljaival 0–1-ről megnyerte a találkozót csapatának. Az 1982-es vb-n azonban nem sok esélyük volt a (későbbi elődöntős) franciáknak, ugyanis Anglia Bryan Robson duplájának és Paul Mariner találatának köszönhetően 3–1-re nyert.

ANGLIA–FRANCIAORSZÁG 3–1 (1982)

A házigazda Ukrajna a 2008-as selejtezősorozatban egy csoportba került Franciaországgal. Kijevben egy óriási kapushibának köszönhetően mentett pontot, azonban idegenben 2–0-s vereséget szenvedett. A legutóbbi egymás elleni meccsük miatt pedig van miért visszavágnia Oleg Blohin gárdájának, ugyanis Doneckben a látogatók öt perc alatt hármat lőttek, így 4–1-re nyertek.

UKRAJNA–FRANCIAORSZÁG 2–2

UKRAJNA–FRANCIAORSZÁG 1–4

A svédek és az angolok az egyik legemlékezetesebb párharcukat a 2006-os világbajnokságon vívták. A csoportmeccsen Joe Cole vezető találatát Marcus Allbäck egyenlítette ki, majd a hajrában Anglia Steven Gerrard révén ismét betalált, de Henrik Larsson a 90. percben pontot mentett a skandinávoknak.

SVÉDORSZÁG–ANGLIA 2–2

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik