A világ legnagyobb emberi jogi szervezetének Londonban közzétett állásfoglalása szerint a jelenlegi rendszerben az ukrán rendőrséget „nagyon ritkán számoltatják el cselekedeteiért″. A rendőrök jogköreikkel visszaélve gyakran zsarolnak ki pénzt, vagy csikarnak ki kínzással vallomást az őrizetesekből olyan bűncselekmények ügyében, amelyek megoldása végett „nyomás nehezedik rájuk″ – közölte John Dalhuisen, az Amnesty International európai és közép-ázsiai programjának igazgató-helyettese.
Dalhuisen szerint amíg a rendőrök büntetlenül megúszhatják az általuk elkövetett bűncselekményeket, addig „azt csinálnak, amit akarnak".
Az állásfoglalás szerint a szervezet októberben felszólította az ukrán hatóságokat annak egyértelművé tételére a beosztott állomány számára, hogy a rendőrségi visszaéléseket bűnügyi vizsgálat fogja követni. Az AI javasolta egy független intézmény létrehozását is a rendőrség ellen benyújtott panaszok hatékony kivizsgálására.
Az ukrán hatóságok azonban – jóllehet elismerték, hogy ukránok ezrei szenvednek el rendőrségi visszaélést minden évben – az ajánlásokat „nem célravezetőnek" minősítették és elvetették – áll az Amnesty International pénteki, londoni felhívásában.
Az emberi jogi szervezet szerint az ukránok „naponta fizetik annak az árát", hogy kormányuk vonakodik a rendőrség megreformálásától. Mivel 2012 nyarán külföldi szurkolók ezrei érkeznek Ukrajnába, fennáll annak a veszélye, hogy őket is sérelem érheti az ukrán rendőrség részéről, amelynek „elképzelése sincs a közszolgálat és az elszámoltathatóság mibenlétéről" – fogalmaz állásfoglalásában az Amnesty International.
A szervezet a pénteki felhívásban visszautal az ukrán rendőrségről októberben közzétett saját átfogó elemzésére is. Az AI ebben megállapította, hogy Ukrajnában „járványszerű" a rendőri bűnözés, a rendőrök által elkövetett bűncselekmények között mindennapos a korrupció, de gyakori a kínzás és az őrizetesekkel szemben alkalmazott egyéb, embertelen bánásmód is, amely nem egyszer halállal végződik. Az Amnesty International 54 oldalas októberi feltáró összeállításában szerepelt az a megállapítás is, hogy mindazokat, akik kapcsolatba kerülnek az ukrán rendőrséggel, a legkülönbözőbb módon megnyilvánuló emberi jogsértések egész sorának kockázata fenyegeti; ezek a verbális agressziótól a brutális kínzásig terjednek.