2019 decemberében a Tolna megyei Kisszékely határában Kovács Zoltán kormánybiztos adta át a világkiállítás jegyében telepített első emlékerdőt. Ezt még 21 további követte, hiszen az állami erdőgazdaságok mindegyike 1-1 hektár emlékerdőt hozott létre a világkiállításhoz kapcsolódóan.
Virtuális séta az „Egy a Természettel” Világkiállítás pavilonjaiban
Szintén 2019 utolsó hónapjában rendezték meg először az Országos Jótékonysági Vadászatot. A jótékonysági akció keretében 1200 vadász 37 millió forintot gyűjtött, amiből az ország 19 megyéjének gyermekkórházai vásárolhattak orvosi eszközöket.
2020 februárjában, a FeHoVa-n vált először elérhetővé a nagyközönség számára a világkiállítás apropóján megjelent életműsorozat első hat kötete, Kittenberger Kálmán, illetve Studinka László három-három műve. Ezt követően több mint harminckötetesre bővült a sorozat, amelyben a hazai vadászirodalom megkerülhetetlen szerzői, többek közt Széchenyi Zsigmond, Fekete István és Maderspach Viktor könyvei szerepelnek.
2020 októberében indult el a világkiállításhoz kapcsolódó madárodú kihelyezési program. A következő hónapokban országszerte összesen 3500 odút és 350 etetőt helyeztek ki több száz gyermek bevonásával.
2020 decemberében zárult a Fekete István születésének 120. évfordulója alkalmából kiírt gyermekrajz- és elbeszélésíró-pályázat. Összesen 205 mű érkezett az ország egész területéről és a határon túlról is, a közöségdíjra pedig közel 7000-en szavaztak.
2020 végén már az ország összes megyéjében megtartották az Országos Jótékonysági Vadászatot. A rendezvény nemzetközivé válásának jegyében a Székelyföldön, a Felvidéken és a Délvidéken is adakoztak a vadászok. Az akcióban ebben az évben több mint 1100 vadász vett részt, akik összesen több mint 30 millió forintot gyűjtöttek a gyermekkórházak javára.
A Nimród Vadászújság és az Országos Magyar Vadászkamara együttműködésében 2021 márciusától mintegy 65 ezer vadász kapta meg a Nimród Hírlevelet, amiből a világkiállítás aktualitásairól is rendszeresen tájékozódhattak az olvasók.
A világkiállítás kabalakutyája, Fátyol volt a középpontjában annak a rajzpályázatnak, amelyet a Nimród Vadászújság hirdetett meg 18 éven aluli fiatalok számára. A 2021 májusában zárult felhívásra közel 150 gyermek küldte be művét, a legjobb rajzokból a világkiállítás idején rendeztek tárlatot.
A világkiállítást szervező iroda támogatásával valósult meg a csákberényi lőtér, ahol 2021. július elején rendezték a Kombinált Lövészeti Európa-bajnokságot. A megmérettetésen – ahol koronglövészet, valamint álló- és futócélokra történő golyólövészet volt terítéken – 13 ország 130 versenyzője vett részt.
A 2021-es év közepére 55 milliárd forintos kormányzati támogatással megújult a HUNGEXPO, amely – több más rendezvény mellett – a világkiállítás központi helyszínéül is szolgált. A modern kiállítási komplexum – ami az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusnak is otthont adott – hosszú évtizedekig lehetővé teszi, hogy Magyarország világszínvonalú kiállításokat és rendezvényeket szervezhessen.
2021 júliusában mutatták be a megújult Sebzett szarvas szobrot. A legendás alkotást – ami az 1971-es vadászati világkiállítás egyik műtárgya volt – az „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállításon is megtekinthette a közönség.
2021 júliusában befejeződött az emlékerdő-telepítési program, az utolsó helyszín a Gödöllői Arborétum területe volt. A programban a 22 állami erdőgazdaság 23 ezer kilogramm magvetésből összesen 200 ezer facsemetét ültetett el.
2021 augusztusában bemutatták a világkiállítás hivatalos tortáját. A Nimród fantázianevű alkotás kitűnően ötvözi a vegyes bogyós erdei gyümölcsök, a feketeribizli és a gesztenye ízét, a teteje pedig csokoládé bársonyfújással készült.
Szintén 2021 augusztusában hirdették ki az „Egy a Természettel" Vadászati és Természeti Világkiállítás pálinkája verseny győzteseit, alma-, csonthéjas-, bogyós-, erdei-, törköly- és ágyas kategóriákban.
Alig több mint egy hónappal a világkiállítás központi rendezvényének megnyitása előtt került sor a hozzá kapcsolódó Kulturális Fesztivál első eseményére. A Magyar Mezőgazdasági Múzeum vadászfegyvereket bemutató kiállítását többek közt klasszikus és világzenei koncertek, filmvetítések, irodalmi estek, színházi előadások, lovasprogramok, valamint képző- és iparművészeti tárlatok követték a Kulturális Fesztivál keretében.
2021. szeptember 1-jén újabb rangos, a világkiállításhoz kapcsolódó rendezvény kezdődött Budapesten, a Négyesfogathajtó Európa-bajnokság. Az új épületekkel gazdagodott Kincsem Parkban tartott megmérettetésen tíz ország 43 versenyzője indult, végül egyéniben és a csapatversenyben is holland győzelem született.
2021. szeptember 11-én a világkiállítás központi helyszínére szállították Szőke Gábor Miklós szobrász művét, a kiállítás kapuját, a Totemet. A 16,5 méter magas, 20 méter hosszú és ugyanolyan széles, bőgő szarvasbikafejet ábrázoló alkotás 10 tonnányi hullajtott agancsból készült.
2021. szeptember 13-án, illetve 20-án mutatták be a világkiállítás alkalmából készült két egészestés filmet. Az utolsó vadászat című, játékfilmes dokumentumfilm Kittenberger Kálmán kalandokkal teli életébe nyújt betekintést, A bereki ember című alkotás pedig Fekete István alakját mutatja be.
2021. szeptember 21-én a HUNGEXPO-n megkezdődött a Vadbiológusok Nemzetközi Uniójának a világkiállítás keretében tartott 35. kongresszusa. A találkozón közel 30 országból több mint száz vadvilágkutató vett részt, akik a vadgazdálkodással, a mezőgazdasággal, a vadászattal, az urbanizációval, az ökoszisztémával és a gazdasági fejlődéssel kapcsolatos kutatásaikat mutatták be.
2021. szeptember 25-én a HUNGEXPO-n megnyílt a világkiállítás központi rendezvénye. A fővároson kívül a világkiállításhoz kapcsolódó programokkal várták a látogatókat például Vásárosnaményban, Keszthelyen, Hatvanban és több Somogy megyei helyszínen is.
A központi rendezvény első napján kezdődött a World Conservation Forum, aminek keretében húsz nap alatt 153 hazai és nemzetközi szakember érdekes és aktuális kérdéseket feszegető előadását hallgathatták meg a világkiállításra látogatók.
Szeptember 27-én indult el a Fátyol Iskolaprogram, aminek célja az általános és a középiskolások bevonása volt. Az ország 386 településéről 1936 gyerekcsoport érkezett a vadászati világkiállítás központi helyszínére, azaz több mint 60 ezer diák és pedagógus szerezhetett életre szóló élményeket.
Szintén szeptember 27-én mutatták be a világkiállítás tiszteletére kibocsátott emlékérméket és bélyegeket. Mindkettő esetében elmondható: évek, évtizedek múlva a gyűjtők számára maradandó, mértékadó értéket képviselhetnek majd.
Szeptember 28-án indult el a világkiállítás jószolgálati programja, aminek célja az volt, hogy a fogyatékossággal élő embertársaink számára elérhető legyen, illetve könnyebbé váljon a Budapesten zajló kiállítás látogatása. Az október 14-i zárásig 2309-en érkeztek a HUNGEXPO-ra a program keretében.
Ugyancsak szeptember 28-án kezdődött az „Egy a Természettel” Nemzetközi Vadászati és Vadgazdálkodási Konferencia. Az ötnapos rendezvényen hazai és nemzetközi szakértők előadásait hallgathatták meg az érdeklődők, a témák közt szerepelt egyebek mellett a vadgazdálkodás és a modern társadalom kapcsolata, a vadegészségügy, valamint a vadak által a mezőgazdaságban okozott kár felelősségi köre.
Szeptember 30-án nyitotta meg kapuit a horgászat, a vadászat, az erdészet és a természetjárás szerelmeseinek legnagyobb hazai kereskedelmi vására, az ezúttal a világkiállítás keretében megrendezett FeHoVa PLUSZ. A rendezvény több mint 100 ezer látogatót vonzott, akik 102 kiállító termékei között válogathattak kedvükre.
Október 3-án rendezték a Szarvasbőgő Európa-bajnokság döntőjét. A bajnokságon 13 ország 37 versenyzője indult, a gödöllői selejtezőből 19-en jutottak a budapesti fináléba. Az első helyen a magyar csapat végzett, egyéniben pedig Kasper Máté ezüstérmet szerzett.
Október 7-én a világkiállítás keretében, annak központi helyszínén nyílt meg az OMÉK. A magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar seregszemléjén minden eddiginél több, 450 kiállító mutatkozott be, a látogatók összlétszáma pedig – a FeHoVa-hoz hasonlóan – itt is jócskán meghaladta a 100 ezret.
Október 11-én a világkiállításon bemutatták Az Egy a Természettel természetfilm-sorozat produkcióit. A művek témája szerteágazó, de valamennyire igaz, hogy régóta várt, hiánypótló alkotások, amelyek gyerekeknek, iskolásoknak, felnőtteknek egyaránt szólnak.
Október 14-én a HUNGEXPO vizes csarnokában is látható tokhalak Dunába való visszaengedése zárta szimbolikusan a világkiállítás központi rendezvényét.
Az adatok magukért beszélnek: a központi helyszín összesített látogatószáma a húsz nap alatt elérte a 616 ezret. A világkiállításon összesen 103 ország és 683 kiállító vett részt. A rendezvény 10 nemzetközi és hazai konferenciát is befogadott, ezeken közel 100 ország képviseltette magát, összesen 2500 fővel.
A világkiállítás hazai nagykövete volt többek közt Bodrogi Gyula színművész, Kemény Dénes korábbi válogatott vízilabdázó, edző, állatorvos, valamint Bán Beatrix, a Vadászati Kulturális Egyesület alelnök, a nemzetközi nagykövetek közt pedig megtalálható volt Ali Kaka, a Természetvédelmi Világszövetség alelnöke, Danene van der Westuyzen, az afrikai vadászati szövetségek ernyőszervezetének elnöke és vezérigazgatója, illetve Shane Mahoney, a Conservation Visions Inc. ügyvezetője.
A központi rendezvény október 14-én bezárta kapuit, a programsorozat azonban ekkor még nem ért véget: 2021 decemberében harmadszor szerveztek országos jótékonysági vadászatot a világkiállításhoz kapcsolódóan. Az esemény ebben az évben is megmozgatta a vadásztársadalmat, hiszen 1100-an vettek részt a jótékonysági akcióban. Az összegyűlt adományokat a szervezők most is gyermekek gyógyítására, gyermekkórházak és gyermekosztályok támogatására, orvosi műszerek vásárlására ajánlották fel.
2021. december végén elérkezett a világkiállítás programsorozatának záró rendezvénye, az FCI Európa Kutyakiállítás. A HUNGEXPO-n tartott eseményen 57 országból mintegy 16 ezer eb vett részt, a kiállítás minden napján más-más fajtacsoport legszebb kutyái kerültek reflektorfénybe.
Ma már kijelenthető, hogy az 1971-es vadászati világkiállítás ötvenedik évfordulóján Magyarország ismét maradandót alkotott. Bizonyíték erre, hogy az „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállításhoz kapcsolódóan országszerte 1500 program valósult meg, és ezekre mintegy 1,5 millió látogató volt kíváncsi. Ez a jelentős érdeklődés is azt mutatja, hogy a vadászatnak, a környezetünk és a természet védelmének, valamint a fenntartható természetgazdálkodásnak nemcsak múltja, hanem jelene és jövője is van hazánkban.