Gera Zoltán vezére volt a 2016-os Európa-bajnokságon szereplő magyar labdarúgó-válogatottnak, márpedig a nemzeti csapat emlékezetes szereplésével maradandót alkotott Franciaországban. A 37 éves játékmester az együttes szíve-lelke volt a kontinenstornán, és nem túlzás azt állítani, hogy a rutinos futballista végig tudása legjavát adta a négy találkozón.
JAKABFI ZSANETT JÖN A női futball is méltóképpen képviselteti magát az M4 Sport – Év sportolója-gálán, miután az év női játékosának megválasztott Jakabfi Zsanett (26) is Budapestre utazik, hogy átvegye a díját. A német VfL Wolfsburg támadója korábban kétszer nyerte meg csapatával a Bajnokok Ligáját, az idei sorozat góllövőlistáját pedig nyolc góllal vezeti. |
KÉT ÉLETMŰDÍJ LESZ IDÉN IS |
Teljesítményével a közönség szeretetét már régen elnyerte, ám most további egyéni díjakkal is gazdagodhat. Az 2016-os Év sportolója-gálán neve több kategóriában is feltűnik: az év labdarúgója, az év gólja és az év csapata felsorolásban is érdekelve van. Leginkább a magyar válogatottban mutatott formájára lehet büszke, hiszen a kontinensbajnokságon játékostársaival számos boldog és felejthetetlen pillanatot szerzett a szurkolóknak.
Személyes elismerésekben sem volt hiány, Király Gábor és Nagy Ádám mellett őt jelölték az elmúlt esztendő legjobb futballistájának. Külön érdemes kiemelni a portugálok ellen szerzett csodálatos találatát, amellyel még vezetett a válogatott a 3–3-ra végződő, eseménydús meccsen. Az UEFA közönségszavazásának során a legszebb gól díját a ferencvárosi ász bombája érdemelte ki!
Gera Zoltánhoz hasonlóan Kozák Danuta is több fronton van versenyben a végső sikerért: a Rio de Janeiró-i olimpia háromszoros győztese két kategória három számában is a legjobbak egyike. A 29 éves világklasszis kajakozó az év női sportolója, illetve az év csapata kategóriában a női kajak kettes és a kajak négyes tagjaként is finalista, azaz bejutott az első három helyezett közé.
„Bevallom: kicsit pesszimista vagyok a díjat illetően... Megtisztelő, hogy az év csapata versenyben a párossal és a négyessel is bejutottunk a legjobb háromba, így egy második helyezést már biztosan szerzünk. Győzni azonban eddig soha nem tudtunk, nem hiszem, hogy éppen most sikerülne. Nagyon nehéz kis- és nagy létszámú csapatokat összehasonlítani, ráadásul a kajak-kenunál minden labdajáték népszerűbb, a futball pedig azon belül is külön kategóriát képvisel. A labdarúgó-válogatottat aligha lehet idén megelőzni, a fiúk ügyesek voltak, az Európa-bajnoki szereplésükkel megérdemelten a kategória favoritjai." |
Kozák tavalyi teljesítményével megkérdőjelezhetetlen helyet vívott ki magának a legjobbak között, és teremtette meg önmaga számára a háromszoros esélyt. Azzal, hogy az ötkarikás program valamennyi ötszáz méteres versenyszámában aranyérmet szerzett, első magyar kajakosként tudott egyazon olimpián triplázni, és összesen öt diadalával a legtöbb olimpiai aranyérmet nyerő magyar női kajakossá vált.
Az M4 Sport – Az év sportolója-díj elnyeréséért valamennyi kategóriában rendkívül szoros küzdelem alakult ki, a nőknél ötkarikás aranyérmet kellett nyerni az első háromba kerüléshez: Kozák Danuta riválisai a riói játékokon ugyancsak triplázó (és egy ezüstöt is szerző) Hosszú Katinka, továbbá az egyéni párbajtőrverseny győztese, Szász Emese. Ugyancsak a szoros befutót jelzi, hogy az év edzője kiírásban – amelyben Dárdai Pál, Kulcsár Győző és Shane Tusup közül az egyikük lesz a győztes – Kozák edzője, Somogyi Béla nem tudott bekerülni az első három helyezett közé.
DÁRDAI PÁL, BERND STORCK: HITELES EDZŐK
Hitelesség, eltökéltség és precizitás: Dárdai Pálnak és Bernd Storcknak hatalmas érdemei voltak abban, hogy a magyar labdarúgó-válogatott az 1972-es Európa-bajnokság óta először szerepelhetett kontinensbajnokságon (legutóbb múlt nyár előtt nagy tornán az 1986-os mexikói vb-n járt a válogatott).
Dárdai Pál már futballistaként meghódította a közönséget, a magyar középpályás a játékosként az ott töltött tizennégy éve alatt a Hertha legendájává vált. Pályafutása befejezése után 2015 tavaszától a csapat vezetőedzőjeként kiemelkedő szakmai tudásával, éleslátásával és szókimondásával nyűgözte le hétről hétre a nagyérdeműt – no meg azzal, hogy együttesével tavaly is erőn felül teljesített.
Bernd Storck érdemei elvitathatatlanok abban, hogy a magyar válogatott kijutott az Eb-re, majd a franciaországi csoportmeccseken remekül szerepelt. Mindennél többet mond a népszerűségéről és elfogadottságáról, hogy Dárdai Pál távozása után a szurkolók felsorakoztak mögé, mert nem csupán hittek a szakmai koncepciójában, hanem látták, a csapat képes a legjobb válogatottak ellen is kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtani.
Bernd Storck mégsem fért be a legjobb háromba, ám ez újfent megerősíti azt, hogy milyen fantasztikus és eredményes esztendőt tudhat a magyar sport maga mögött csapat- és egyéni szinten is.
NEM FÉRTEK A HÁROMBA, DE NAGYON BÜSZKÉK
Michelisz Norbert, a Honda gyári túraautó-versenyzője
„Nagy megtiszteltetés, hogy az olimpia évében fel tudtam kerülni a tízes listára, köszönöm a jelölést a sportújságírók szövetségének. Nagyon büszke vagyok a tavalyi harmadik helyemre, de reálisan láttam a helyzetem, és tudtam, hogy a riói játékokon elért remek magyar eredmények után most nehezen fogom tudni megismételni ezt az eredményt. Az ember persze mindig jobbra és jobbra törekszik, ezért az a célom, hogy valamikor a jövőben kiérdemeljem akár az első helyet is."
Hanga Ádám, a Baskonia és a magyar válogatott kosárlabdázója
„Először is köszönöm a jelölést a sportújságírók szövetségének, büszke vagyok arra, hogy ilyen remek sportolók, olimpiai bajnokok közé kerültem. Összességében nagyszerű esztendőt tudhatok magam mögött, spanyol klubcsapatommal bejutottunk az Euroliga berlini négyes döntőjébe, a bajnokságban pedig szintén elődöntősek voltunk. Ugyanakkor azért is különleges számomra a múlt év, mert a férfiválogatottal nagy bravúrt hajtottunk végre, tizenhét év után kiharcoltuk az Európa-bajnoki részvételt, ráadásul veretlenül."